Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

25. Konkurs Kolęd i Pastorałek w JDK Na nutę kantyczek

1

„Kolęda na dzwonkach”, „Witaj gwiazdko złota”, „Kanyześ Jezusie malućki”, „Dziś nadzieja rodzi się”, „Koncert na święta”, „Hola, hola”, to niektóre z utworów wykonanych przez laureatów jubileuszowego - 25. Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”, którego koncert finałowy, połączony z ceremonią wręczania nagród, odbył się w sobotę, 11 stycznia br., w Jasielskim Domu Kultury. Występy laureatów poprzedził bożonarodzeniowy recital piosenkarski Beaty Bednarz.

Honorowymi patronami wydarzenia byli tradycyjnie: Burmistrz Miasta Jasła i Ksiądz Dziekan Dekanatu Jasło Wschód, a głównym sponsorem Sieć Sklepów MPM.

Podczas koncertowej gali, historię organizowanego od ćwierćwiecza przez JDK konkursu w telegraficznym skrócie przedstawiła Helena Gołębiowska, p.o. dyrektora tej instytucji. Jak powiedziała, pierwszy konkurs odbył się w 1995 r. a uczestniczyło w nim 33 wykonawców z Jasła i najbliższych okolic. Stopniowo impreza rozrastała się: przybywało młodych wokalistów z coraz odleglejszych miejscowości w województwie. Obecnie zgłaszają się chętni z kilku województw. Po wstępnych eliminacjach organizowane są w JDK przesłuchania około 100 tzw. podmiotów wykonawczych (soliści, duety i zespoły) w kilku kategoriach wiekowych. - Mamy wykonawców począwszy od Leżajska, Przeworska, przez Rzeszów, Sanok, Tarnów, Kraków, Nowy Sącz - wyliczała H. Gołębiowska. - Przez 25 edycji naszego konkursu przewinęło się około 10 tysięcy wykonawców.

Przesłuchania 25. konkursu odbyły się 17 i 19 grudnia 2019 r. Wykonawców z młodszych grup wiekowych oceniło jury w składzie: Elżbieta Bukowiec (skrzypaczka, nauczycielka PSM I st. w Jaśle), Jolanta Jaracz (muzyk, nauczycielka SOSW w Jaśle), Sławomir Gołębiowski (folklorysta, instruktor merytoryczny JDK Jasło), a ze starszych grup wiekowych: Beata Bednarz (wokalistka, trenerka impostacji i emisji głosu), Magdalena Skubisz (wokalistka, nauczycielka emisji głosu), Bartosz Gałązka (folklorysta, miłośnik i znawca muzyki ludowej).

Do udziału w koncercie finałowym „Na nutę kantyczek” 2020 zostali zaproszeni soliści: Pola Solarczyk (MDK - Dom Harcerza, Kraków), Aleksandra Kędra (MDK Rzeszów), Lena Orzechowska (przedszkole), Aleksandra Leśniak (JDK), Dawid Wojnarowicz (JDK), Maksymilian Stalec (MDK Rzeszów) oraz zespoły: „Wesołe iskierki”, „Wokalny” Szkoły Podstawowej w Szebniach, „Tarnina”, „Fermatki”, „Makagigi” i „Pastuszków trio”.

Integralną częścią gali finałowej była - jak zwykle - ceremonia wręczania nagród. W tym roku były to anioły autorstwa Katarzyny Gądek-Smyki i Bartłomieja Smyki ufundowane przez organizatorów konkursu oraz nagrody rzeczowe i pieniężne ufundowane przez Sieć Sklepów MPM, a wręczali je: zastępca burmistrza Jasła Elwira Musiałowicz-Czech, ks. dziekan Zbigniew Irzyk oraz właściciele MPM Mirosław Prucnal i Maria Kokoczka.

Swoistą klamrą spinającą jubileuszową galę JDK-owskich „kantyczek” była Beata Bednarz, wokalistka o niepowtarzalnej barwie i skali głosu, która na początku - z akompaniamentem Doroty Zaziąbło - wystąpiła w recitalu, prezentując wiązankę utworów z różnych lat, nawiązujących do świąt Bożego Narodzenia, a na zakończenie razem z wszystkimi laureatami i gośćmi wykonała tradycyjną kolędę „W żłobie leży”, wprowadzając do niej refren w stylu gospel. Innowacja przypadła do gustu zwłaszcza młodszej części uczestników koncertu.

Oczywiście nie obyło się bez gratulacji, podziękowań i życzeń dla występujących, ich nauczycieli i rodziców, jak również publiczności oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie konkursu i finałowego koncertu, a szczególnie dla inicjatorki i głównej organizatorki tej imprezy Ewy Grzebień. Złożyli je: Elwira Musiałowicz-Czech, ks. Zbigniew Irzyk i Helena Gołębiowska.

Ostatnim akcentem tego ciepłego, niemal rodzinnego spotkania w bożonarodzeniowym klimacie, prowadzonego przez Helenę Gołębiowską i Piotra Chojeckiego, było błogosławieństwo, którego wszystkim udzielił ks. Zbigniew Irzyk.

JDK - st

Napisany dnia: 15.01.2020, 09:35
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Kantyczki
dnia 15.01.2020, 18:58
Ocena
komentarza:
3
Piękny konkurs,podziękowania dla Wszystkich.Śpiewajmy Bożej Dziecinie,ta tradycja nigdy nie zaginie.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Czy Jasło potrzebuje linii kolejowej do Dębicy? Starosta jasielski uważa, że tak

   

  Dyskusje na temat budowy nowych dróg w Jaśle i powiecie jasielskim często wzbudzają olbrzymie emocje. Nie od dziś mieszkańcy miasta oraz okolicznych miejscowości domagają się między innymi budowy obwodnicy z prawdziwego zdarzenia. Tymczasem, za sprawą władz samorządowych powiatu jasielskiego, na tapetę nieśmiało wchodzi pomysł budowy linii kolejowej łączącej Jasło z Dębicą. Zdaniem starosty Pawlusia, inwestycja ma szansę na realizację.

 • Uszkodzenia poprawią, ale na generalny remont drogi kierowcy będą musieli poczekać

   

  Ul. Mickiewicza, na jej kilkusetmetrowym odcinku, od dawna wymaga generalnego remontu. Na razie kierowcy nie mają jednak, co liczyć na kompleksową naprawę jej nawierzchni. Powiat Jasielski, w tym roku, zamierza jedynie usunąć uszkodzenia powstałe w wyniku czerwcowych nawałnic. Na ten cel władze powiatu zamierzają wydać 2 500 zł.  

 • Pierwsza ofiara koronawirusa w powiecie jasielskim. W szpitalu w Łańcucie zmarła 84-letnia kobieta

   

  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała o kolejnych 37. potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na Podkarpaciu. Niestety, w komunikacie znalazła się także informacja o zgonie kobiety z powiatu jasielskiego. W szpitalu w Łańcucie zmarła 84-letnia mieszkanka naszego powiatu. 

 • To było fascynujące widowisko! Jubileuszowy Memoriał "Hubala" za nami

   

  „Łąki Hubalowe” już po raz dziesiąty stały się miejscem fascynującego widowiska historycznego. 

 • Franciszkanie na kwarantannie. Jeden z duchownych zakażony koronawirusem

  - W związku z zachorowaniem na koronawirusa jednego z ojców i kwarantanny mających z nim styczność posługa duszpasterska w kościele została znacznie ograniczona – poinformowali ojcowie z klasztoru Franciszkanów w Jaśle. Jasielski Sanepid szuka osób, które początkiem sierpnia podczas odprawianych mszy przyjmowały komunię świętą.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 2

   

  W poprzednim artykule dowiedzieli się Państwo, jak ważnym dokumentem w przypadku dochodzenia odszkodowania są Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dzisiaj będziemy kontynuować ten wątek i zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia, przyjrzymy się niektórym wyłączeniom i ograniczeniom odpowiedzialności, z którymi można spotkać się w ubezpieczeniach od skutków powodzi, ale i potencjalnym obowiązkom ubezpieczonego.

 • Oddział zakaźny w Jaśle zamknięty do odwołania. U jednej z pracownic wykryto koronawirusa

  Ze względu na sytuację epidemiologiczną od 6 sierpnia 2020 r. wstrzymana zostaje do odwołania działalność Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i WZW, Poradni Chorób Zakaźnych, Punktu Konsultacyjnego – czytamy w oficjalnej informacji podanej przez dyrekcję szpitala.

   

 • OSP Tarnowiec z nowym wozem ratowniczo-gaśniczym

   

  Na wyposażenie jednostki OSP w Tarnowcu trafił nowy pojazd. Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy służył będzie strażakom ochotnikom głównie do działań związanych z ratownictwem technicznym i powodziowym. 

 • CKE podała wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie z nim uczniowie szkół z powiatu jasielskiego?

   

  Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W całej Polsce przystąpiło do niego 343 025 uczniów VIII klas szkół podstawowych. Średni wynik z języka polskiego wyniósł 59 proc. punktów możliwych do otrzymania. W przypadku matematyki jest to 46 proc. Jak na tle uczniów w kraju wypadli ósmoklasiści z powiatu jasielskiego?

 • Trzy nowe przypadki zachorowań na COVID-19 w powiecie jasielskim

   

  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała w dzisiejszym komunikacie o kolejnych 33. przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa podkarpackiego. Na COVID-19 zachorowało kolejnych 3. mieszkańców powiatu jasielskiego (dwóch mężczyzn i jedna kobieta).

 • Groził pracownikom stacji paliw. Usłyszał prokuratorskie zarzuty

  Sobotniej nocy pracownicy trzech stacji paliw na terenie powiatu jasielskiego przeżyli chwile grozy. Młody mężczyzna grożąc im pobiciem zażądał wydania papierosów. Ostatecznie  został zatrzymany przez policjantów na stacji paliw Grosar w Jaśle...

 • Wakacje z tenisem – zapisy nadal trwają

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja zaprasza do Wakacyjnej Szkółki Tenisowej. Chętne osoby, które nie zdążyły z zapisem dziecka na zajęcia mamy świetną wiadomość!  Zajęcia będziemy prowadzić do końca sierpnia. Gorąco zachęcamy, gdyż pozostało już mało czasu. 

 • Blisko 500 tys. zł na remont drogi KG2

   

  Droga KG2 została oddana do użytku w styczniu bieżącego roku.  Szybko okazało się, że nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 posiada szereg usterek, które zostały usunięte w ramach udzielonej gwarancji przez wykonawcę robót. Teraz, droga wymaga przeprowadzenia kolejnych prac remontowych, w związku ze skutkami czerwcowych nawałnic. PZDW w Rzeszowie szacuje, że koszt przewidzianych napraw wyniesie około 500 tys. zł.

 • Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazało blisko 2 mln zł do poszkodowanych w wyniku powodzi

  Po czerwcowych nawałnicach, jakie przeszły przez Podkarpacie, Caritas Diecezji Rzeszowskiej ruszyło na pomoc powodzianom. Oprócz wsparcia rzeczowego poszkodowane rodziny otrzymały środki finansowe. W ramach zbiórki do puszek zorganizowanej w parafiach oraz od darczyńców udało się zebrać kwotę 1 744,800 zł...

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105