Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Bezkonkurencyjny Łukasz Szeląg z Warzyc

3

Uczniowie klas podstawowych z terenu powiatu jasielskiego, którzy wzięli udział w międzyszkolnym konkursie organizowanym przez jasielski KRUS musieli zmierzyć się częścią pisemną i ustną na temat zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Zwycięzcą został Łukasz Szeląg ze Szkoły Podstawowej w Warzycach.

Konkurs na temat „Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Gospodarstwie Rolnym” zorganizowany został pod hasłem „Zasad bezpieczeństwa przestrzegam i wypadkom w rolnictwie zapobiegam” przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Jaśle. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli także Państwowa Inspekcja Pracy- Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. To już trzecia edycja konkursu skierowana do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z powiatu jasielskiego. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test składający się z trzydziestu pięciu pytań z zakresu bezpieczeństwa: pracy z maszynami i urządzeniami rolniczymi, pracy przy obsłudze bydła, transportu płodów rolnych, pracy na wysokości, w zagłębieniach i zbiornikach, pracy ze środkami chemicznymi, użytkowania instalacji oraz urządzeń elektrycznych, a także pierwszej pomocy przedlekarskiej.

- Mogę śmiało powiedzieć, że ta świadomość na temat bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych ciągle wzrasta. Jeden z uczestników wykazał się dużą wiedzą i bezbłędnie rozwiązał test. Odpowiedzi ustne w konkursie preferujemy jako formę dogrywki, gdzie jest nierozstrzygnięta część testowa. Wówczas uczniowie wykazują się kreatywnością, bardzo chętnie i ciekawie odpowiadają na tematy związane z tematem konkursu – podkreśla przewodniczący komisji konkursowej Krzysztof Pec, kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jaśle.

Pochwał dla młodzieży nie szczędził członek komisji bryg. Wacław Pasterczyk z KP PSP w Jaśle. – Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani biorąc pod uwagę szeroki zakres tematyczny. Przedstawiciele KRUS-u w części ustnej poruszali kwestię zasad bezpieczeństwa podczas prac rolniczych, z kolei strażacy wchodzili w tematy dotyczące zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Trzeba powiedzieć, że młodzież jest zainteresowana poszerzaniem wiedzy w tym zakresie. Cieszy mnie fakt, że wszyscy uczestnicy znają numery alarmowe do służb – mówi W. Pasterczyk.

Uczestnicy konkursu mieli również okazję do wzięcia udziału w wykładzie na temat cyberprzestępczości przeprowadzonej przez funkcjonariuszy jasielskiej policji, jak również w pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, którą zaprezentowali strażacy z KP PSP w Jaśle.

Pierwsze miejsce w konkursie „Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Gospodarstwie Rolnym” zajął Łukasz Szeląg ze Szkoły Podstawowej w Warzycach. Tuż za nim na drugim miejscu znalazł się Karol Wolski ze Szkoły Podstawowej w Osieku Jasielskim. Trzecie miejsce zajął Maciej Klęba ze Szkoły Podstawowej w Cieklinie. – Do konkursu przygotowywałem się kilka dni. Muszę przyznać, że test nie był bardzo trudny, aczkolwiek jedno pytanie na teście dotyczące środków chemicznych wzbudziło moją niepewność. To moje drugie podejście w tym konkursie. W ubiegłym roku nie zająłem żadnego z trzech pierwszych miejsc, w tym roku udało się i bardzo się cieszę – mówi zadowolony zwycięzca konkursu 14-letni Łukasz Szeląg.

Drugie miejsce przypadło Karolowi Wolskiemu ze Szkoły Podstawowej w Osieku Jasielskim. - Do konkursu przygotowywałem się przez dwa tygodnie. Nie ukrywam, że część pisemna była dla mnie stresująca. Niemniej na większość pytań znałem odpowiedź. Jedyną trudnością okazały się pytania z zakresu wycinki drzew, w których straciłem punkty, ale bardzo się cieszę z zajęcia drugiego miejsca. To dla mnie duże wyróżnienie – dodaje Karol.

Jak podkreśla kierownik KRUS-u Placówka Terenowa w Jaśle, w tym roku odbyła się trzecia edycja konkursu z zakresu zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, która będzie kontynuowana w kolejnych latach. Nagrody i upominki do uczestników konkursu ufundowały: gminy z terenu powiatu jasielskiego, Magurski Park Narodowy w Krempnej, Nadleśnictwo Kołaczyce, Pocztowe Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych oraz firmy: GRAN –PIK Liwocz sp. z o.o. spółka komandytowa, SPOŁEM w Jaśle sp. z o.o., Zakład Ozdób Choinkowych Dagmara, P.P.H.U. Lena Jasło oraz Cukiernia-Piekarnia Renata.

id

Napisany dnia: 28.11.2019, 09:42
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ To ja
dnia 29.11.2019, 04:58
Ocena
komentarza:
3
Gratulacje
@ Uznanie
dnia 29.11.2019, 06:13
Ocena
komentarza:
3
Gratuluję,podziwiam i doceniam.
@ .
dnia 29.11.2019, 12:48
Ocena
komentarza:
5
Gratulacje.Konkurs, jeden z nielicznych , podczas których uczniowie widzą super organizację, każdy wychodzi doceniony .Brawo dla organizatorów.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • WIOŚ wszczął postępowanie o ukaranie zakładu. Kontrola wykazała rażące nieprawidłowości

  Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadzili kontrolę w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Wolicy w celu m.in. oceny ekologicznych skutków pożaru. Jej wyniki są niepokojące. W tej sprawie prowadzone jest także śledztwo pod kątem nieodpowiedniego postępowania z odpadami...

 • Fakty o podwyżce cen śmieci w Jaśle

   

  Mówić i pisać można wiele, a także podawać różne wybiórcze informacje dotyczące podwyżek cen za śmieci. Fakty są jednak takie, że Miasto nie zarabia na śmieciach, a na wzrost cen składa się kilka czynników od Miasta niezależnych.

 • Świąteczne szaleństwo w Galerii Jasło! Sprawdź, jakie atrakcje przygotowaliśmy

 • Zamiast cmentarza odkryli osadę z epoki brązu

   

  Archeolodzy, którzy na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 poszukiwali śladów cmentarza żydowskiego niespodziewanie odkryli pozostałości po osadnictwie pradziejowym. Znalezisko najprawdopodobniej jest reliktem, który można wiązać z epoką brązu.

 • Figura Chrystusa góruje nad miastem

  Figura Chrystusa Króla Wszechświata stanęła na wzgórzu przy ul. Na Kotlinę w Jaśle. Rzeźba została postawiona na ośmiometrowym cokole już w ubiegłym tygodniu.

 • Szykujcie się na świetną zabawę! Już jutro otwarcie kręgielni INDYGO

 • Projekty szkoleniowe ze stażami!

 • Szykują się kolosalne podwyżki za śmieci!

  Miasto zaproponowało nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Jaśle. Opłata ma wzrosnąć dwukrotnie. Co jest tego przyczyną? Z analiz przygotowanych przez urzędników wynika, że jaślanie wytwarzają coraz więcej odpadów, a firmy odbierające śmieci podniosły ceny za świadczoną usługę.

 • „Ekonomik” ma ściankę wspinaczkową

   

  W Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, popularnym „Ekonomiku”, powstała ścianka wspinaczkowa. Służyć ma nie tylko uczniom szkoły, lecz wszystkim tym, którzy chcieliby aktywnie spędzić czas korzystając z pierwszego w powiecie jasielskim obiektu tego typu. Koszt zakupu i montażu ścianki wyniósł ponad 180 tys. zł.

 • KBBistro skończyło roczek!

   

  Czas biegnie. Dokładnie rok temu pojawiliśmy się w mieście, aby nieprzerwanie dostarczać Waszym podniebieniom kulinarnych wrażeń.  Widzimy to każdego dnia, kiedy wracacie do nas, aby delektować się naszymi sławą owianymi burgerami i nie tylko. 

 • Motomikołaje znów w akcji! Paczki trafiły do ponad tysiąca dzieci

   

  Organizatorzy MOTOMIKOŁAJEK od kilku już lat uszczęśliwiają dzieci wręczając im prezenty. Dzięki darczyńcom, w tym roku paczki trafiły do ponad tysiąca dzieciaków. W Dębowcu i Jaśle na spotkanie z mikołajem przybyły setki osób.

 • Piękno świątecznych podarunków

   

  Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym dzielimy się z bliskimi radością zapominając o codziennych troskach. 

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105