Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Bezkonkurencyjny Łukasz Szeląg z Warzyc

3

Uczniowie klas podstawowych z terenu powiatu jasielskiego, którzy wzięli udział w międzyszkolnym konkursie organizowanym przez jasielski KRUS musieli zmierzyć się częścią pisemną i ustną na temat zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Zwycięzcą został Łukasz Szeląg ze Szkoły Podstawowej w Warzycach.

Konkurs na temat „Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Gospodarstwie Rolnym” zorganizowany został pod hasłem „Zasad bezpieczeństwa przestrzegam i wypadkom w rolnictwie zapobiegam” przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Jaśle. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli także Państwowa Inspekcja Pracy- Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. To już trzecia edycja konkursu skierowana do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z powiatu jasielskiego. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test składający się z trzydziestu pięciu pytań z zakresu bezpieczeństwa: pracy z maszynami i urządzeniami rolniczymi, pracy przy obsłudze bydła, transportu płodów rolnych, pracy na wysokości, w zagłębieniach i zbiornikach, pracy ze środkami chemicznymi, użytkowania instalacji oraz urządzeń elektrycznych, a także pierwszej pomocy przedlekarskiej.

- Mogę śmiało powiedzieć, że ta świadomość na temat bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych ciągle wzrasta. Jeden z uczestników wykazał się dużą wiedzą i bezbłędnie rozwiązał test. Odpowiedzi ustne w konkursie preferujemy jako formę dogrywki, gdzie jest nierozstrzygnięta część testowa. Wówczas uczniowie wykazują się kreatywnością, bardzo chętnie i ciekawie odpowiadają na tematy związane z tematem konkursu – podkreśla przewodniczący komisji konkursowej Krzysztof Pec, kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jaśle.

Pochwał dla młodzieży nie szczędził członek komisji bryg. Wacław Pasterczyk z KP PSP w Jaśle. – Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani biorąc pod uwagę szeroki zakres tematyczny. Przedstawiciele KRUS-u w części ustnej poruszali kwestię zasad bezpieczeństwa podczas prac rolniczych, z kolei strażacy wchodzili w tematy dotyczące zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Trzeba powiedzieć, że młodzież jest zainteresowana poszerzaniem wiedzy w tym zakresie. Cieszy mnie fakt, że wszyscy uczestnicy znają numery alarmowe do służb – mówi W. Pasterczyk.

Uczestnicy konkursu mieli również okazję do wzięcia udziału w wykładzie na temat cyberprzestępczości przeprowadzonej przez funkcjonariuszy jasielskiej policji, jak również w pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, którą zaprezentowali strażacy z KP PSP w Jaśle.

Pierwsze miejsce w konkursie „Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Gospodarstwie Rolnym” zajął Łukasz Szeląg ze Szkoły Podstawowej w Warzycach. Tuż za nim na drugim miejscu znalazł się Karol Wolski ze Szkoły Podstawowej w Osieku Jasielskim. Trzecie miejsce zajął Maciej Klęba ze Szkoły Podstawowej w Cieklinie. – Do konkursu przygotowywałem się kilka dni. Muszę przyznać, że test nie był bardzo trudny, aczkolwiek jedno pytanie na teście dotyczące środków chemicznych wzbudziło moją niepewność. To moje drugie podejście w tym konkursie. W ubiegłym roku nie zająłem żadnego z trzech pierwszych miejsc, w tym roku udało się i bardzo się cieszę – mówi zadowolony zwycięzca konkursu 14-letni Łukasz Szeląg.

Drugie miejsce przypadło Karolowi Wolskiemu ze Szkoły Podstawowej w Osieku Jasielskim. - Do konkursu przygotowywałem się przez dwa tygodnie. Nie ukrywam, że część pisemna była dla mnie stresująca. Niemniej na większość pytań znałem odpowiedź. Jedyną trudnością okazały się pytania z zakresu wycinki drzew, w których straciłem punkty, ale bardzo się cieszę z zajęcia drugiego miejsca. To dla mnie duże wyróżnienie – dodaje Karol.

Jak podkreśla kierownik KRUS-u Placówka Terenowa w Jaśle, w tym roku odbyła się trzecia edycja konkursu z zakresu zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, która będzie kontynuowana w kolejnych latach. Nagrody i upominki do uczestników konkursu ufundowały: gminy z terenu powiatu jasielskiego, Magurski Park Narodowy w Krempnej, Nadleśnictwo Kołaczyce, Pocztowe Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych oraz firmy: GRAN –PIK Liwocz sp. z o.o. spółka komandytowa, SPOŁEM w Jaśle sp. z o.o., Zakład Ozdób Choinkowych Dagmara, P.P.H.U. Lena Jasło oraz Cukiernia-Piekarnia Renata.

id

Napisany dnia: 28.11.2019, 09:42
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ To ja
dnia 29.11.2019, 04:58
Ocena
komentarza:
3
Gratulacje
@ Uznanie
dnia 29.11.2019, 06:13
Ocena
komentarza:
3
Gratuluję,podziwiam i doceniam.
@ .
dnia 29.11.2019, 12:48
Ocena
komentarza:
5
Gratulacje.Konkurs, jeden z nielicznych , podczas których uczniowie widzą super organizację, każdy wychodzi doceniony .Brawo dla organizatorów.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażnicy kontrolują czym palimy w piecach. Ośmiu funkcjonariuszy ma do tego uprawnienia

  Strażnicy miejscy podobnie jak w latach ubiegłych przeprowadzają kontrole dotyczące spalania odpadów w piecach grzewczych i paleniskach domowych. W tym roku dwukrotnie zwiększyła się liczba funkcjonariuszy uprawnionych do sprawdzania kotłów. - Nie będziemy już pouczać tak jak dawniej – podkreśla komendant Kazimierz Wiśniowski.

 • Rada parafialna, Caritas i Akcja Katolicka bronią księdza

  Mieszkaniec Tarnobrzega w jednym ze swoich wpisów na profilu facebook'owym wrócił wspomnieniami do czasów sprzed 34 lat, kiedy na lekcji religii ksiądz, który dzisiaj jest proboszczem w jednej z podjasielskich parafii miał brać dziewczynki na kolana i je dotykać. Przedstawiciele Akcji Katolickiej, Caritasu i rady parafialnej uważają, że duchowny został w perfidny sposób oczerniony i pomówiony...

 • Opłata za śmieci bez zmian dla mieszkańców Jasła. Radni o konieczności uszczelnienia systemu

   

  Miejscy radni w miniony poniedziałek podjęli decyzję w sprawie wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jaślanie, od 1 stycznia 2021 r. zapłacą za śmieci dokładnie tyle ile płacą teraz. Władze miasta podjęły również kroki w celu uszczelnienia systemu. Odstąpiono jednak od pierwotnego projektu, w którym opłata za gospodarowanie odpadami w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych (bloków mieszkalnych) miałaby być obliczana w oparciu o ilość zużytej wody.

 • Pociągi z Zagórza do Krakowa przez Jasło codziennie już od grudnia

   

  W grudniu bieżącego roku, w rozkładzie jazdy pociągów pojawią się nowe połączenia, którymi będzie można dotrzeć z Jasła do Krakowa. Pociąg PKP Intercity będzie kursował na linii Zagórz – Kraków codziennie.

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105