Strona główna

Biblioteka – obszarem spełnień młodego człowieka!

0
Napisany dnia: 20.12.2018, 10:26 , Tagi: Brak

12 grudnia 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się seminarium dla bibliotekarzy z bibliotek szkolnych, pedagogicznych i publicznych „Biblioteka miejscem rozwijania samodzielności, kreatywności i innowacyjności uczniów”. Organizatorami wydarzenia były Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie Filia w Jaśle oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

Bibliotekarze XXI wieku doskonale zdają sobie sprawę z tego, że biblioteka nie jest już tylko magazynem czy wypożyczalnią książek, w dzisiejszych czasach musi być miejscem atrakcyjnym i przyjaznym dla swoich czytelników. W związku z tym jej pracownicy muszą się wykazać kreatywnością oraz innowacyjnością prowadzonych działań.

Przedstawiając bogatą działalność swoich bibliotek poszczególni bibliotekarze mówili o wydarzeniach organizowanych w ramach ogólnopolskich akcji, takich jak: Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom, Narodowe Czytanie, Dzień Poezji czy Tydzień Bibliotek, o spotkaniach autorskich, pomysłach na organizację lekcji z zakresu biblioterapii, warsztatów i spotkań tematycznych zachęcających dzieci i młodzież do kreatywności, samokształcenia, rozwijania swoich pasji, częstego sięgania po książki oraz odwiedzania bibliotek.

Grażyna Jędryczka wśród wielu działań jasielskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej  w Krośnie wymieniła między innymi organizowane od kilkunastu lat z dziećmi i młodzieżą Wieczornice Bożonarodzeniowe, tematyczne Wieczornice poetycko-muzyczne i spektakle oraz Wieczory Twórczości Młodych, zachęcające młodzież do dzielenia się z rówieśnikami i lokalną społecznością swoimi pasjami i zainteresowaniami. Przy okazji spotkania wspomniała też o nowych e-usługach, które zostały wdrożone w bibliotece w ramach projektu „Podkarpackie e-biblioteki pedagogiczne”. Zachęciła również słuchaczy do korzystania z pozycji zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Beata Ablewicz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach opowiedziała o projekcie „To TY wybierasz – wybieram książkę!”, dofinansowanym w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa, podczas którego zostały zorganizowane spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i młodzieży, projekcje filmów czy ciekawa forma bookcrossingu w postaci małych domków-biblioteczek umieszczonych na terenie miejscowości z utrudnionym dostępem do biblioteki.

Anna Szwarnowiecka-Kopcza z Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle, w prezentacji „W podróży bez biletu. Aktywna biblioteka”,  poruszyła temat znaczenia bibliotek szkolnych jako pośrednika w kontakcie dziecka z książką, miejsca rozwijania kreatywności i aktywności od najmłodszych lat.

Chwytamy to czym dzieci żyją, wykorzystujemy ich pomysły i wspólnie wcielamy je w życie. Pokazujemy, że czytanie łączy pokolenia – podsumowała.

Teresa Młyniec i Joanna Betlej z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku wśród wielu aktywności szkolnej biblioteki wymieniły akcje czytelnicze, przygotowanie okolicznościowych i tematycznych wystaw czy warsztaty biblioterapeutyczne. Jako przykład dobrych praktyk podały organizację konkursów bibliotecznych i czytelniczych, które nie tylko zachęcają młodzież do sięgania po książki, ale także przygotowują uczniów do samokształcenia, umiejętności zdobywania informacji i zdrowej rywalizacji.

Magdalena Chart z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle przybliżyła uczestnikom pojęcie grywalizacji i ukazała je na przykładzie dwóch gier, które zostały zrealizowane w  jasielskiej bibliotece. Pokazała jak w ciekawy i niestandardowy sposób zapoznać dzieci i młodzież z życiem i twórczością pisarzy czy z lokalną historią, wzbudzić zainteresowanie książką oraz „oswoić” z biblioteką, bibliotekarzami i księgozbiorem.

Prelekcje stały się okazją nie tylko do przyjrzenia się funkcjonowaniu poszczególnych bibliotek, ale przede wszystkim do wymiany cennych doświadczeń oraz pomysłów w pracy na rzecz popularyzacji czytelnictwa, a także rozwoju dzieci i młodzieży oraz do podzielenia się dobrymi praktykami i narzędziami sprzyjającymi wspieraniu kreatywności i innowacyjności uczniów.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie Filia w Jaśle

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Wygraj bilety na Wesołe Miasteczko w VIVO!

   

  Do VIVO! Krosno już w najbliższy piątek zawita Wesołe Miasteczko. Spraw frajdę swojej rodzinie biorąc udział w naszym konkursie. Do wygrania jest 5 podwójnych biletów na dowolne atrakcje.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • FOOD FESTIWAL after week w Jaśle!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105