Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Chcę oddychać w swoim domu. NFZ: Nie

8
Pan Tadeusz leży na intensywnej terapii w Jaśle. Mógłby być w domu, gdzie doba opieki nad nim kosztowałaby wielokrotnie mniej niż w szpitalu. Nie może, bo NFZ oszczędza.


Pan Tadeusz na OIOM-ie w szpitalu w Jaśle|Fot. Daniel Baron


Pan Tadeusz cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. To postępująca choroba, polegająca na pogarszaniu się sprawności ruchowej z powodu zanikania kolejnych grup mięśni. Lekarstwa na nią nie ma. Kiedy dochodzi do zaniku mięśni oddechowych, za pacjenta oddycha maszyna.

Za zgodą NFZ można mieć respirator oraz opiekę anestezjologa i pielęgniarki w domu. Taką usługę wykonuje kilka niepublicznych ZOZ-ów, w ubiegłym roku korzystało z niej około 900 chorych w całej Polsce.

Wśród nich jest też 2,5-letni Piotruś z Dąbrowy Górniczej. Urodził się pozornie zdrowy, ale rodzice zauważyli, że dziecko coraz mniej energicznie kopie nóżkami i inaczej płacze - jakby brakowało mu tchu. W trzecim miesiącu życia padła diagnoza - rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Dowiedzieli się od lekarzy, że mały nigdy nie będzie chodził, że na jego chorobę nie ma lekarstwa, a połowę swego krótkiego życie spędzi pod respiratorem. "Pomoc współpracowników i rodziny sprawiła, że ta beznadzieja przeistoczyła się w poszukiwanie leku na SMA, stała się walką o każdy dzień życia Piotrusia, którego uśmiech nagradza nam wszystkie złe chwile" - pisze w swoim blogu ojciec Piotrusia.

Półtora roku temu Piotruś znalazł się na OIOM-ie (oddziale intensywnej terapii) z powodu zapalenia płuc. Po wyleczeniu infekcji mógłby wrócić do domu, ale warunkiem było uzyskanie zgody NFZ na domową opiekę anestezjologa i sprzęt do oddychania. Lekarze radzili, by załatwić to możliwie szybko, bo dziecku na oddziale grozi ponowna infekcja. Od półtora roku Piotruś jest z rodzicami. Może z wózkiem i respiratorem wychodzić z domu. Przez większość czasu sprzęt obsługują przeszkoleni rodzice, a lekarz i pielęgniarka przychodzą, by kontrolować stan dziecka.

- Słuchając dźwięku respiratora, jestem w stanie rozpoznać, kiedy dziecko płacze, kiedy chce oddychać samodzielnie, a kiedy należy udrożnić oskrzela - mówi ojciec Piotrusia. Jest ogromnie zadowolony z domowej opieki, ale jak długo jeszcze będzie z niej mógł korzystać?

Pytanie w imieniu takich rodzin zadał dr Andrzej Pytel, przewodniczący sekcji wentylacji mechanicznej przy Polskim Towarzystwie Anestezjologii i Intensywnej Terapii. 6 stycznia napisał do minister Ewy Kopacz: "Proszę o interwencję w imieniu świadczeniodawców zajmujących się grupą pacjentów wentylowanych mechanicznie w warunkach domowych. Trudna sytuacja finansowa NFZ uderzyła w chorych, których nie powinno to spotkać. Plany rzeczowo-finansowe oddziałów NFZ w całym kraju pozostawiły bez finansowania ok. 120 chorych już korzystających z tego świadczenia".

Dr Pytel sprawdził kontrakty cztery największych firmy pracujących na terenie dziesięciu województw. W ośmiu województwach umowy zmniejszyły się. Lekarze nie wiedzą, których chorych mają przestać obsługiwać w domach i odstawić do szpitala.

Tych pacjentów nie przyjmie żaden tańszy oddział, np. interna. Kwalifikują się tylko na intensywną terapię.

Skoro z programu domowej opieki wypadli dotychczasowi chorzy, o przyjmowaniu nowych nie ma co marzyć. Na początku stycznia szanse pana Tadeusza na powrót do domu spadły więc prawie do zera.

Pan Tadeusz ma jednak szczęście - jego siostrzeniec Grzegorz Juszczyk jest adiunktem w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i zawodowo zgłębia zawiłości systemów ochrony zdrowia. Przekonywał NFZ, rozmawiał z firmą świadczącą te usługi i ma ustną zgodę, że opieka nad jego wujem w domu będzie finansowana. Juszczyk, który spędził rok w Holandii i pół roku w Wielkiej Brytanii, przyglądając się funkcjonowaniu opieki zdrowotnej w tych krajach, nie może zrozumieć logiki oszczędności NFZ. Za dobę pobytu pacjenta z respiratorem w domu NFZ płaci 160-190 zł. Doba pobytu na oddziale intensywnej terapii kosztuje od 1,5 tys. do 3 tys. zł, zależnie od poziomu szpitala.

Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ, nie chce się zgodzić z tezą, że chorym ograniczono możliwość opieki w domu. Wartość umów na te świadczenia wzrosła bowiem z 45 mln 867 tys. zł w 2009 roku do 49 mln 503 tys. zł w 2010 roku. Liczba tych świadczeń wzrosła. Ale przyznaje, że nie w całej Polsce na Podkarpaciu i w Łódzkiem pieniędzy w tym roku będzie mniej, za to na Dolnym Śląsku znacznie więcej - i pieniędzy i chorych objętych taką opieką.

- Nie mam wglądu w budżet NFZ - odpowiada na to dr Pytel. - Ale wiem, że w większości województw zawarto kontrakty na opiekę na mniej tzw. osobodni. To przekłada się na mniejszą liczbę osób.

Jak się dowiedzieliśmy wczoraj, Ministerstwo Zdrowia poprosiło NFZ o wyjaśnienia w tej sprawie do 22 stycznia.


Źródło: Gazeta Wyborcza
Napisany dnia: 16.01.2010, 15:28
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ PAPUGA
dnia 17.01.2010, 00:43
Ocena
komentarza:
0
TADZIU JESTESMY Z TOBA NIE PODDAWAJ SIE
@ dodo
dnia 17.01.2010, 13:03
Ocena
komentarza:
0
ten nfz nalezy zlikwidowac
@ RAFAL
dnia 17.01.2010, 16:26
Ocena
komentarza:
0
TADZIU JESTESMY Z TOBA POZDRAWIAMY .....
@ Kakadu
dnia 17.01.2010, 21:38
Ocena
komentarza:
0
Jeśli NFZ chce zaoszczędzić wydając znacznie więcej na leczenie pacjenta w Szpitali to gdzie tu logika noo gdzie.Ten świat jest jakiś poj... dziś...
@ omen
dnia 18.01.2010, 16:58
Ocena
komentarza:
0
W ciagu roku nfz obraca pieniedzmi o ruwnowartosci ok 1 mld. złotych podobno!!! to powiedzcie gdzie te pieniadze??? nikt mi chyba nie powie ze ida na szpitale.
@ pielęgniarka
dnia 18.01.2010, 18:10
Ocena
komentarza:
0
NFZ to jakaś kpina!!!!!!!
Jestem pielęgniarką i niestety wiem jak to wszystko wygląda od środka i z każdym dniem jest coraz gorzej nowe przepisy i oczywiście coraz gorsze wszyscy mają pretensje do personelu za złą opiekę w szpitalach ale niestety nic od nas niezależny z każdej tabletki trzeba się rozliczyć(((((
Może gdyby pacjenci rozpoczęli pisać masowe pozwy na NFZ to by się zastanowili ale niestety taka szycha z NFZ nigdy nie trafi do podrzędnego szpitala i nie dowie się jak to wygląda od środka tacy leczą się w prywatnych klinikach żałosne
@ jacccc
dnia 05.02.2010, 10:24
Ocena
komentarza:
0
a bedzie jesczcze gorzej i tak teraz trzeba chodzic prywatnie bo inaczej nie ma szans na leczenie. zobaczycie kogo bedzie stac to sie bedzie leczył a reszta bedzie umierac po domach. smutne ale prawdziwe NFZ KONCZY LUDZI skoro maja byc prywatne szpitale i leczenie to wara od naszych wypłat z ktorych tyle idzie na nasze niby leczenie a w rzeczywisocci do kieszonek tych baranów! POLSKA TO CHORY KRAJ I TYLE
@ Bojownik Wolności
dnia 15.03.2010, 18:24
Ocena
komentarza:
0
Szkoda że u nas to nawet samoleczenie jest karane więzieniem:
http://wyborcza.pl/1,76842,7616790,Pol_ciasteczka_z_marihuana.html
Wiem że takie leczenie nie pomogło by panu, nie mniej jednak uważam że to co się dzieje, czyli częsty brak pomocy ze strony państwa jest niedopuszczalny. A już zwłaszcza gdy lek jest tylko nie wolno go używać.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Remont drogi wewnętrznej przy ul. Szopena w Jaśle. Tylko na części miejskiej

  Droga wewnętrzna przy ul. Szopena w Jaśle wymaga pilnego remontu. Mieszkańcy osiedla oraz osoby przyjeżdżające do pobliskiej poradni często zwracały uwagę na jej fatalny stan. Z trzech właścicieli drogi pozostało tylko miasto, które wyłoniło już wykonawcę robót. Na dniach zostanie podpisana umowa z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle. Zadanie ma być zrealizowane do końca sierpnia br.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Agresywny mężczyzna uderzył 13-latka w twarz. Poruszał się samochodem na tablicach RJS

  W minioną niedzielę kilkanaście minut przed godziną 21. na stacji Orlen w Krakowie nieznany mężczyzna podszedł do 13-letniego chłopca, po czym uderzył go dwukrotnie w twarz wykrzykując w jego stronę wulgaryzmy. Napastnik wsiadł do samochodu na tablicach rejestracyjnych RJS i odjechał. Sprawa trafiła na policję.

 • Zamawiaj domowe obiady u "Wojtka" w obniżonych cenach!

   

  Bar mleczny u „Wojtka” nie przestaje myśleć o swoich klientach. Dlatego też, wciąż obowiązują nowe, obniżone ceny dań przy odbiorze osobistym oraz na dowóz! Pyszne potrawy kuchni domowej z łatwością można zamówić on-line lub w barze przy ul. 3 Maja 101. 

 • Burmistrz otrzymał absolutorium i wotum zaufania od Rady Miejskiej Jasła

  Absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu oraz wotum zaufania po debacie nad raportem o stanie miasta otrzymał Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Sesja, na której podjęte zostały stosowne uchwały, odbyła się 21 czerwca.

 • Gmina Tarnowiec ma nowego wójta. Wiktor Barański złożył ślubowanie

   

  Wiktor Barański odebrał w poniedziałek zaświadczenie o wyborze wójta gminy Tarnowiec. Złożył także ślubowanie, przekonując, że podczas swojej kadencji będzie dążył do tego aby łączyć, a nie dzielić. Losy przedterminowych wyborów, które odbyły się 13 czerwca bieżącego roku, rozstrzygnęły się już w pierwszej turze głosowania.

 • 19-latek wszedł na basen po godzinach otwarcia. Doznał urazu kręgosłupa

  Wczoraj około godziny 23. na terenie basenu otwartego w Jaśle doszło do wypadku. 19-letni jaślanin, który wszedł na teren pływalni po godzinach otwarcia najprawdopodobniej wskoczył do wody na główkę w rejonie zjeżdżalni. Młody mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do jasielskiego szpitala.

 • Gmina Osiek Jasielski sprzeda dwie atrakcyjne działki

   

  Wójt Gminy Osiek Jasielski informuje, że ogłoszony został przetarg na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Osiek Jasielski, położonych w miejscowości Załęże. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego położone są w terenie zabudowy techniczno-produkcyjnej. Nieruchomości znajdują się w bardzo dobrej lokalizacji, posiadają dojazd do drogi powiatowej Dębowiec - Osiek Jasielski.

 • OSP z Trzcinicy prowadzi akcję pomocy dla pogorzelców z Nowej Białej

  W minioną sobotę w Nowej Białej na Podhalu ogień strawił 25 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Ponad 100 osób straciło dach nad głową. Straty są ogromne a lista potrzeb jeszcze większa. Strażacy z OSP Trzcinica mając w pamięci ubiegłoroczną ogromną pomoc napływającą zewsząd po powodzi błyskawicznej zorganizowali zbiórkę materiałów budowlanych dla pogorzelców...

 • Drodzy mieszkańcy Gminy Tarnowiec

   

  W minioną niedzielę odbyły się w Naszej Gminie przedterminowe wybory na Wójta Gminy Tarnowiec. Spośród czwórki kandydatów, zaufaliście mi. Pragnę za to podziękować. 

 • Wypadek w Zimnej Wodzie. Dwie osoby poszkodowane

  Dzisiaj około godziny 15.30 w Zimnej Wodzie doszło do zderzenia się trzech samochodów osobowych. Na chwilę obecną do jasielskiego szpitala trafiły dwie osoby. Obecnie ruch na dk 28 w kierunku Krosna jest zablokowany.

 • W żmigrodzkim liceum powstanie wirtualna strzelnica

  W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie powstanie pierwsza w powiecie jasielskim wirtualna strzelnica. Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz powiatu jasielskiego. Wirtualna strzelnica ma powstać do końca roku. Dyrekcja szkoły ma jednak nadzieję, że już na jesień będzie gotowa.

 • Wyprzedzał na skrzyżowaniu i staranował ogrodzenie

   

  W minioną niedzielę na skrzyżowaniu ul. Grota-Roweckiego z ul. Baczyńskiego w Jaśle doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca seata wykonując manewr wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem, po czym zjechał na chodnik i staranował ogrodzenie pobliskiej posesji. 18-latek został ukarany mandatem karnym.

 • Bezpłatne wakacyjne turnusy rewalidacyjno-terapeutyczne w Bajkowym Przedszkolu

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle ogłasza nabór na wakacyjny specjalistyczny turnus wakacyjny dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

 • Rozwiń skrzydła w Jaśle- ruszył nabór do Inkubatora Przedsiębiorczości

   

  Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej w branży ICT lub branżach związanych z „jakością życia”? Szukasz inspirującego i nowoczesnego miejsca do jej wykonywania? Nie zwlekaj, zgłoś się do Inkubatora Przedsiębiorczości w Jaśle.

 • Jest opinia eksperta w sprawie dwóch problematycznych skrzyżowań ze „stopami”

  Temat bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowań ul. Chopina z ul. Ujejskiego i Kraszewskiego, pomimo ciągłych apeli mieszkańców o jego poprawę, pozostaje nierozwiązany od co najmniej kilkunastu lat. Propozycje, jakie Urząd Miasta w Jaśle zgłaszał do Starostwa Powiatowego w Jaśle wciąż czekają na ostateczne decyzje. Dlatego też jasielski magistrat postanowił sięgnąć po opinię ekspercką, której efektem jest szczegółowy audyt i konkretne zalecenia...

 • Marzysz o zdobyciu konkretnego zawodu, który pozwoli Ci szybko się usamodzielnić i dobrze zarabiać? – Zespół Szkół Budow

   

  „Budowlańcy na wagę złota” – takie hasła widnieją w ogłoszeniach z ofertami pracy. Od kilku lat obserwuje się gwałtowny wzrost zapotrzebowania na pracowników branży budowlanej. Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle wychodząc naprzeciw – otwiera kierunki, które zapewniają fachowców w tej branży.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105