Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Galeria JDK: Wystawa prac Stanisława Jerzego Bryndala

1

Jasielski Dom Kultury zaprasza do obejrzenia wystawy rzeźby Stanisława Jerzego Bryndala. Ekspozycja w postaci filmu jest dostępna: na stronie www.jdkjaslo.pl, facebooku oraz kanale youtube.com. Zapraszamy!!!

Stanisław Jerzy Bryndal urodził się w 1957 roku. Tak jak ojciec, ukończył Szkołę Kenara w Zakopanem, czyli Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. Wówczas w szkole uczyli tacy mistrzowie, jak Antoni Rząsa czy Władysław Hasior. Wielu absolwentów tego liceum było później absolwentami Akademii Sztuk pięknych w Warszawie. Po ukończeniu szkoły Stanisław Bryndal wrócił do Ołpin. Przez rok pracował nad stacjami drogi krzyżowej dla parafii w Złotej, w której było już wiele prac rzeźbiarskich jego ojca. Następnie dostał się na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował rzeźbę u prof. Gustawa Zemły. Dyplom wykonał w pracowni prof. Zofii Demkowskiej. Po studiach wrócił do rodzinnych Ołpin. by znowu po roku wyjechać do Warszawy. W latach 1983-1986 pracował jako asystent profesora Jana Kucza na Wydziale Rzeźby Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po śmierci ojca wrócił na stałe do Ołpin.

Chociaż swoje prace – obrazy, rzeźby, odlewy wystawiał w wielu miejscach Polski i Europy, był człowiekiem niezwykle skromnym, który stronił od „wielkiego świata”. Był „człowiekiem natury”, cenił sobie spokój wsi i bliskość przyrody. Mieszkał w starym, drewnianym domu, wokół którego ustawiał wiele rzeźb aniołów i świętych, wiele figurek ptaszków i innych zwierząt wyrzeźbionych w drewnie lub też wykonanych techniką metaloplastyki. Jak mawiał: „natura jest moją akademią sztuki”. Kontakt z przyrodą był dla niego bardzo ważny, to z niej czerpał inspiracje do swojej twórczości.

 

„….Od dziecka byłem wrażliwy na świat otaczającej mnie przyrody. Myślę nawet, że właśnie z tej wrażliwości zrodziły się we mnie zainteresowania artystyczne. Zwracał mi na to uwagę także mój ojciec.”….

Artysta wykonywał wiele rzeźb sakralnych /na zamówienie/, jednak jego ulubioną formą była mała forma rzeźbiarska. Tworzył niezwykłe 2-3 cm odlewy, w srebrze i innych metalach. Te miniaturowe dzieła świadczą o niezwykłej wrażliwości i wyobraźni autora. Poszukiwał również tworzywa, które byłoby bliskie człowiekowi, bliskie naturze. Często inspiracją stawał się konar drzewa o niezwykłym kształcie, czy rozłupana deska. Wiele prac powstało w technice łupanej. Przypadkowa praca z mokrym drewnem dębowym sprawiła, że artysta zaczął wykorzystywać w swych pracach naturalną formę i fakturę materiału. Często używanym materiałem był również drut, z którego powstawały piękne, ażurowe rzeźby.

Stanisław Bryndal był też znakomitym akwarelistą. Jego delikatne i niezwykle barwne akwarele również inspirowane były naturą i otaczającym go światem. Tak mówił o swoim miejscu na ziemi: ….”mam tu swój las, ogród i kwiaty. Mam swoje ule i staw z rybamSłucham śpiewu ptaków i głosów przyrody. To dla mnie najważniejsza i największa nagroda”.

Artysta zmarł 15 stycznia 2017 roku w Ołpinach.

Prace Stanisława Bryndala pochodzą z kolekcji ks. Jarosława Depczyńskiego.

(JDK)

Napisany dnia: 09.04.2020, 13:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Ixi
dnia 10.04.2020, 07:24
Ocena
komentarza:
3
Chodzić do jdk i tak nie można, wystarczy w googlach wpisać wystawa Bryndala i jest tego pełno. Szkoda było roboty:-)
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Groził pracownikom stacji paliw. Usłyszał prokuratorskie zarzuty

  Sobotniej nocy pracownicy trzech stacji paliw na terenie powiatu jasielskiego przeżyli chwile grozy. Młody mężczyzna grożąc im pobiciem zażądał wydania papierosów. Ostatecznie  został zatrzymany przez policjantów na stacji paliw Grosar w Jaśle...

 • Wakacje z tenisem – zapisy nadal trwają

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja zaprasza do Wakacyjnej Szkółki Tenisowej. Chętne osoby, które nie zdążyły z zapisem dziecka na zajęcia mamy świetną wiadomość!  Zajęcia będziemy prowadzić do końca sierpnia. Gorąco zachęcamy, gdyż pozostało już mało czasu. 

 • Blisko 500 tys. zł na remont drogi KG2

   

  Droga KG2 została oddana do użytku w styczniu bieżącego roku.  Szybko okazało się, że nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 posiada szereg usterek, które zostały usunięte w ramach udzielonej gwarancji przez wykonawcę robót. Teraz, droga wymaga przeprowadzenia kolejnych prac remontowych, w związku ze skutkami czerwcowych nawałnic. PZDW w Rzeszowie szacuje, że koszt przewidzianych napraw wyniesie około 500 tys. zł.

 • Wypadek w Brzyskach z udziałem motocyklisty. Zmarł 16-latek.

   

  AKTUALIZACJA: Dzisiaj około 16. w Brzyskach doszło do wypadku drogowego z udziałem motocyklisty.  Na miejscu jest zespół ratownictwa medycznego udzielał kierowcy jednośladu pierwszej pomocy. Niestety, 16-latek zmarł. 

 • Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazało blisko 2 mln zł do poszkodowanych w wyniku powodzi

  Po czerwcowych nawałnicach, jakie przeszły przez Podkarpacie, Caritas Diecezji Rzeszowskiej ruszyło na pomoc powodzianom. Oprócz wsparcia rzeczowego poszkodowane rodziny otrzymały środki finansowe. W ramach zbiórki do puszek zorganizowanej w parafiach oraz od darczyńców udało się zebrać kwotę 1 744,800 zł...

 • W Skołyszynie oddano ponad 30 litrów krwi!

   

  O tym, że krew ratuje życie nie trzeba nikogo przekonywać. W akcji krwiodawstwa, zorganizowanej dzisiaj przy remizie OSP Skołyszyn zebrano jej ponad 30 litrów. Trafi ona do RCKiK w Rzeszowie. Akcji towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci oraz pokazy sprzętu, którego dawniej i obecnie, na co dzień używają, bądź też używali podczas akcji strażacy ochotnicy.

 • The Hamburgers – recepta na wyśmienity smak! Spróbuj nowości w Doner King

 • Fundacja PGNiG przekazała kolejną transzę pomocy dla poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic

   

  Kolejna partia sprzętu AGD od Fundacji PGNiG trafiła do rodzin poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic i podtopień. W Jaśle z pomocy rzeczowej skorzysta 28 gospodarstw domowych, które przed miesiącem dotknął żywioł.

 • Urząd Miasta w Jaśle odpowiada na petycję w sprawie wycinki drzew

   

  Kilka dni po tym, jak w sieci pojawiła się petycja w sprawie planowanej wycinki drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich, apel mieszkańców miasta zatroskanych o ich los, doczekał się odpowiedzi ze strony Urzędu Miasta w Jaśle. Magistrat przekonuje, że robi wszystko, aby ocalić jak największą liczbę drzew przewidzianych do usunięcia w związku z budową ścieżki rowerowej. Analizowane obecnie przez urzędników rozwiązanie może pozwolić na zachowanie dziesięciu z nich.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 1

   

  Niestety, ostatnie miesiące nie mogą być uznane za szczególnie szczęśliwe dla mieszkańców naszego kraju. W marcu rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spowodowała paraliż gospodarki, w maju-czerwcu – zniszczenie w południowo-wschodniej części Polski niosły liczne powodzie. 

 • Rusza modernizacja Placu Żwirki i Wigury oraz ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej – będą utrudnienia

   

  W ramach prowadzonego projektu „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego” już w najbliższym czasie rozpoczną się prace modernizacyjne Placu Żwirki i Wigury, a także sąsiednich ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej. 

 • Czy uda im się obronić drzewa przed wycinką?

   

  Los blisko dwudziestu drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich wydaje się być przesądzony. Kolidują one bowiem z realizowaną przez Miasto Jasło ścieżką rowerową. Grupa mieszkańców miasta nie zamierza jednak składać broni w walce o ich ocalenie. Ich orężem ma być petycja, której adresatem są miejscy radni.

 • Toyota rozwija skrzydła w Jaśle

   

  Branża motoryzacyjna nie toleruje stagnacji. Potwierdzenia dla tak postawionej tezy nie trzeba szukać daleko. Jasielski salon Toyoty stawiając na rozwój...

 • Nowy dyrektor jasielskiego MOSiR-u

  Marek Dyląg został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Zastąpił na tym stanowisku Tadeusza Baniaka, który funkcję tę pełnił w sumie przez ponad 17 lat. Nowy dyrektor pracował już wcześniej na MOSiR-ze, w latach 1999-2008 był zastępcą ośrodka.

 • Wracamy z obuwiem najlepszych polskich marek! Wielkie otwarcie już w sobotę 1.08.2020

   

  Po kilku długich  miesiącach przerwy, wracamy do Was z obuwiem najlepszych polskich marek. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105