Strona główna

Historia zaklęta w dwóch kołach

1
Napisany dnia: 11.04.2019, 17:16 , Tagi: Brak

Rower może wydawać się jedynie mniejszym lub większym kawałkiem metalu w połączeniu z gumą i plastikiem. Każdy jednak ma swoją historię. Często wracając wspomnieniami do chwil z dzieciństwa, przywołujemy w pamięci wydarzenia właśnie z rowerem w tle. W sentymentalną podróż do przeszłości zabrali nas organizatorzy wystawy zabytkowych jednośladów.

Od kilku tygodni w galerii handlowej VIVO! Krosno można oglądać absolutnie wyjątkową wystawę zabytkowych rowerów. Jej organizatorzy prezentują 35 eksponatów, wśród których znajdują się egzemplarze jednośladów nawet z drugiej połowy XIX w. Wystawę będzie można oglądać do 14 kwietnia.

Eksponaty pochodzą z kolekcji kielczanina Piotra Bedli, który swoją przygodę z kolekcjonowaniem wiekowych jednośladów rozpoczynał od motocykli. Jego zainteresowanie zabytkowymi rowerami rozpoczęło się prozaicznie i zupełnie przypadkowo. - Pewnego dnia dostałem namiar na ciekawy motocykl Adler i postanowiłem to sprawdzić. Jednak nie był to motocykl, lecz stary, zakurzony, oryginalny, kompletny rower Adler ze skrzynią biegów. Nie mogłem się oprzeć i właśnie wtedy wiedziałem, że moja pasja rozszerza się o zabytkowe jednoślady napędzane siłą mięśni. I tak właśnie się zaczęło – wspomina.

Dziś w kolekcji Piotra Bedli znajduje się 40 zabytkowych rowerów. Najstarszy pochodzi z ok. 1860 r. Jest to oryginalny bicykl dziecięcy. Ciekawych eksponatów, które jeszcze przez kilka dni będzie można oglądać w galerii handlowej VIVO! Krosno jest znacznie więcej. Pochodzą nie tylko z Polski. Wśród eksponatów znajdują się rowery z różnych stron świata m.in. Niemiec, Francji, Rosji, czy też Słowacji.

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem. Ciekawość klientów VIVO! Krosno budzą nie tylko bardzo rzadkie dziewiętnastowieczne egzemplarze, czy też te, które pamiętają okres międzywojenny. Równie interesujące dla odwiedzających wystawę okazują rowery, dzięki którym możliwe staje się odbycie sentymentalnej podróży do przeszłości. Wielu z nich zdążyło podarować kilka egzemplarzy, które przez wiele lat ukryte spoczywały w najciemniejszych zakamarkach garaży, strychów bądź tez piwnic. Dużym zainteresowaniem wystawą pozytywnie zaskoczony jest Dariusz Jurczak, marketing manager w VIIVO! Krosno. – Nie spodziewaliśmy się, że wystawa zabytkowych rowerów wzbudzi tak duże zainteresowanie. Już dziś wiemy na pewno, że ulegnie na powiększeniu. Mieszkańcy Krosna i okolic podarowali, bowiem kilka rowerów, z których jeden pochodzi z 1960 r. To wszystko utwierdza nas w przekonaniu, że warto angażować się w tego rodzaju przedsięwzięcia. Nie chodzi o to, aby pokazywać wyłącznie ofertę handlową. Naszym klientom zapewniamy również bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową. – wyjaśnia.  

Najbardziej osobliwym egzemplarzem, stanowiącym element wystawy jest z pewnością dziewiętnastowieczny bicykl. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie, aby jazda na takim wehikule była nie tylko komfortowa, co w ogóle możliwa. Usatysfakcjonowani powinni być także miłośnicy militariów, którzy mogą zobaczyć kilka egzemplarzy rowerów wykorzystywanych niegdyś przez europejskie armie. Warto wspomnieć choćby o rowerach Monark m/42 i Militarvelo, masywnym jednośladzie szwajcarskiej produkcji. W kolekcji znaleźć można zupełnie wyjątkowe rowery, nie tylko ze względu na ich konstrukcję, lecz również przeznaczenie. Jednym z nich jest napędzany silnikiem 2-suwowym francuski Velosolex. Taki sam, na jakim Brigitte Bardot jeździła w filmie „Le trou normand”. Egzemplarz, którzy można oglądać w VIVO! Krosno pochodzi z 1951 r.

Wystawa czynna będzie do 14 kwietnia.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Darko
dnia 11.04.2019, 17:39
Ocena
komentarza:
1
Pedałować jest bosko
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Wygraj bilety na Wesołe Miasteczko w VIVO!

   

  Do VIVO! Krosno już w najbliższy piątek zawita Wesołe Miasteczko. Spraw frajdę swojej rodzinie biorąc udział w naszym konkursie. Do wygrania jest 5 podwójnych biletów na dowolne atrakcje.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • FOOD FESTIWAL after week w Jaśle!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105