Strona główna

Historia zaklęta w dwóch kołach

1
Napisany dnia: 11.04.2019, 17:16 , Tagi: Brak

Rower może wydawać się jedynie mniejszym lub większym kawałkiem metalu w połączeniu z gumą i plastikiem. Każdy jednak ma swoją historię. Często wracając wspomnieniami do chwil z dzieciństwa, przywołujemy w pamięci wydarzenia właśnie z rowerem w tle. W sentymentalną podróż do przeszłości zabrali nas organizatorzy wystawy zabytkowych jednośladów.

Od kilku tygodni w galerii handlowej VIVO! Krosno można oglądać absolutnie wyjątkową wystawę zabytkowych rowerów. Jej organizatorzy prezentują 35 eksponatów, wśród których znajdują się egzemplarze jednośladów nawet z drugiej połowy XIX w. Wystawę będzie można oglądać do 14 kwietnia.

Eksponaty pochodzą z kolekcji kielczanina Piotra Bedli, który swoją przygodę z kolekcjonowaniem wiekowych jednośladów rozpoczynał od motocykli. Jego zainteresowanie zabytkowymi rowerami rozpoczęło się prozaicznie i zupełnie przypadkowo. - Pewnego dnia dostałem namiar na ciekawy motocykl Adler i postanowiłem to sprawdzić. Jednak nie był to motocykl, lecz stary, zakurzony, oryginalny, kompletny rower Adler ze skrzynią biegów. Nie mogłem się oprzeć i właśnie wtedy wiedziałem, że moja pasja rozszerza się o zabytkowe jednoślady napędzane siłą mięśni. I tak właśnie się zaczęło – wspomina.

Dziś w kolekcji Piotra Bedli znajduje się 40 zabytkowych rowerów. Najstarszy pochodzi z ok. 1860 r. Jest to oryginalny bicykl dziecięcy. Ciekawych eksponatów, które jeszcze przez kilka dni będzie można oglądać w galerii handlowej VIVO! Krosno jest znacznie więcej. Pochodzą nie tylko z Polski. Wśród eksponatów znajdują się rowery z różnych stron świata m.in. Niemiec, Francji, Rosji, czy też Słowacji.

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem. Ciekawość klientów VIVO! Krosno budzą nie tylko bardzo rzadkie dziewiętnastowieczne egzemplarze, czy też te, które pamiętają okres międzywojenny. Równie interesujące dla odwiedzających wystawę okazują rowery, dzięki którym możliwe staje się odbycie sentymentalnej podróży do przeszłości. Wielu z nich zdążyło podarować kilka egzemplarzy, które przez wiele lat ukryte spoczywały w najciemniejszych zakamarkach garaży, strychów bądź tez piwnic. Dużym zainteresowaniem wystawą pozytywnie zaskoczony jest Dariusz Jurczak, marketing manager w VIIVO! Krosno. – Nie spodziewaliśmy się, że wystawa zabytkowych rowerów wzbudzi tak duże zainteresowanie. Już dziś wiemy na pewno, że ulegnie na powiększeniu. Mieszkańcy Krosna i okolic podarowali, bowiem kilka rowerów, z których jeden pochodzi z 1960 r. To wszystko utwierdza nas w przekonaniu, że warto angażować się w tego rodzaju przedsięwzięcia. Nie chodzi o to, aby pokazywać wyłącznie ofertę handlową. Naszym klientom zapewniamy również bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową. – wyjaśnia.  

Najbardziej osobliwym egzemplarzem, stanowiącym element wystawy jest z pewnością dziewiętnastowieczny bicykl. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie, aby jazda na takim wehikule była nie tylko komfortowa, co w ogóle możliwa. Usatysfakcjonowani powinni być także miłośnicy militariów, którzy mogą zobaczyć kilka egzemplarzy rowerów wykorzystywanych niegdyś przez europejskie armie. Warto wspomnieć choćby o rowerach Monark m/42 i Militarvelo, masywnym jednośladzie szwajcarskiej produkcji. W kolekcji znaleźć można zupełnie wyjątkowe rowery, nie tylko ze względu na ich konstrukcję, lecz również przeznaczenie. Jednym z nich jest napędzany silnikiem 2-suwowym francuski Velosolex. Taki sam, na jakim Brigitte Bardot jeździła w filmie „Le trou normand”. Egzemplarz, którzy można oglądać w VIVO! Krosno pochodzi z 1951 r.

Wystawa czynna będzie do 14 kwietnia.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Darko
dnia 11.04.2019, 17:39
Ocena
komentarza:
1
Pedałować jest bosko
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Zadbamy o Twój dom i ogród

   

  Piękny dom i ogród to prawdziwa wizytówka. Na ścianach budynków mieszkalnych jednak często osadza się kurz, sadza oraz różnego typu zabrudzenia. Jak się ich pozbyć? Najlepiej postawić na doświadczonych fachowców.

 • Żyją w koszmarnych warunkach. Potrzebują pomocy

  Pani Mariola Śmietana z Łask mieszka z matką Teresą i dwójką dwunastoletnich dzieci. Rodzina żyje w warunkach, które na dzisiejsze czasy wprawiają w zdumienie. Nie mają bieżącej wody, kanalizacji, centralnego ogrzewania ani łazienki. Co więcej, w domu pojawił się grzyb i wilgoć. Rodzina potrzebuje pomocy, bo dom popada w ruinę.

 • „PSZCZÓŁKA„ już w Jaśle

 • Wypadek w Kołaczycach i potrącenie rowerzysty

   

  Dzisiaj po południu doszło do dwóch zdarzeń drogowych. W Kołaczycach około godz. zderzyły się dwa pojazdy. Z kolei około godz. 16 na osiedlu Gądki został potrącony 14-letni rowerzysta. 

 • Jasło miasto kamer

  W Jaśle przybywa coraz więcej kamer monitoringu wizyjnego. Zapotrzebowanie wzrasta, o co skutecznie zabiegają mieszkańcy, czy w ich imieniu zarządy osiedli i spółdzielnie. Za tym pojawia się potrzeba zatrudnienia dwóch nowych pracowników do obsługi systemu. Radni przyznali Straży Miejskiej ponad 105 tys. zł m.in. na zakup wyposażenia oraz podwyżki.

 • Materace bez tajemnic

 • Wybory na osiedlach za nami

  W ubiegłym tygodniu zakończyły się wybory na przewodniczących i członków zarządu na szesnastu osiedlach w mieście Jaśle. Spośród nich na dziewięciu zgłoszony został tylko jeden kandydat na przewodniczącego. Zmiany uległy na osiedlach Gądki i Kopernika.

   

 • Nie niszczmy ostatniej nawierzchni naturalnej boiska - apeluje jaślanin

  Wydawałoby się, że decyzja o wymianie nawierzchni ze sztuczną trawą jest słuszna. Jednak odmienne zdanie ma jaślanin, który zabrał głos w tej sprawie na ostatniej sesji rady miejskiej.

 • „Prochem się stałeś...”

   

  Jest normalną, szczęśliwą kobietą, która ma męża i dzieci. Lubi chodzić w sukienkach, szpilkach - jak większość kobiet – jednak z racji zawodu w szafie królują spodnie i kolor czarny.

 • Bartosz to prawdziwy wulkan energii!

  Bartosz Klęba to zdolny jedenastoletni mieszkaniec z Harklowej w gminie Skołyszyn. Uwielbia śpiewać i rysować niesamowite komiksy, w których dzieją się niestworzone historie. Tego zwariowanego chłopca Polacy poznali w programie muzycznym The Voice Kids 2.

 • PASJA HAIR & BEAUTY zapraszana na innowacyjny zabieg VIVACE!

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105