Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

II Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej FOLUSZ 2010

3

18 września br. w leśnym amfiteatrze Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu pod honorowym patronatem Starosty Jasielskiego odbył się II Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej FOLUSZ 2010. W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 5 solistów i 5 zespołów - uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Jasielskiego oraz Krośnieńskiego. Uczestnicy zaprezentowali po dwa utwory z kręgów poezji śpiewanej, piosenki poetyckiej i  turystycznej. Po zakończeniu przesłuchań konkursowych  gościnnie wystąpili: Justyna Olak z Żyznowa oraz z recitalem - Michał Kluska z Jasła.

Zmagania konkursowe oceniało Jury w którym zasiedli:

Tomek Jarmużewski - autor znanych piosenek turystycznych, współtwórca zespołów: „Zgórmysyny" i Grupa PELTON, stały uczestnik projektu poetycko-muzycznego „W górach jest wszystko co kocham",

Anna Cisoń - nauczyciel, muzyk, dyrygent, wokalista; absolwentka Akademii Muzycznej
w Bydgoszczy - kierunek: edukacja muzyczna i dyrygentura,

Aleksandra Fiołek-Matuszewszka - absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie,
kierunki: teoria muzyki i edukacja muzyczna.

Jury przy ocenie prezentacji brali pod uwagę przede wszystkim interpretację i warunki wokalne uczestników.

W kategorii soliści pierwsze miejsce zdobył Paweł Marek z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, za wykonanie „Czarnego Bluesa" z rep. Starego Dobrego Małżeństwa i „Obławy" Jacka Kaczmarskiego. Drugie miejsce zajęła również uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle - Monika Małek.  Zaprezentowała utwory „Powrót" i „Major ponury". Trzecie miejsce przypadło reprezentantowi Ogniska Muzycznego w Jaśliskach - Mohammadowi Khan - za wykonanie dwóch utworów Jacka Kaczmarskiego: „A my nie chcemy" i „Epitafium dla Sergiusza Jesienina".

W kategorii zespoły najlepszym okazał się zespół DYSONANS z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, który wystąpił w składzie: Joanna Strach, Martyna Mastej, Angelika Zagórska - vocal, Mateusz Jałowiec, Marcin Gajda i Andrzej Kolbusz - akompaniament. Za wykonanie utworów: „Domek bez adresu" Cz. Niemena i „Za dalą dal" z rep. Starego Dobrego Małżeństwa, zespół otrzymał I nagrodę, a także GRAND PRIX i statuetkę DIABLIKA.

II miejsce przypadło zespołowi z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle w składzie Ewa Machowska,  Daniela Burda i Aleksandra Tocka - vocal, wykonały autorskie kompozycje Wojciecha „Nerona" Warchoła przy jego akompaniamencie: „Beskidzkie ikony" i „Kiedy przyjdą smutne dni".

III miejsce zdobył zespół TECHNIK BAND z Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle w składzie: Karolina Ostalecka, Klaudia Gierut, Miłosz Olchowa - vocal oraz Tomasz Byczek i Mariusz Chajec - vocal, gitara. Zespół wykonał utwory: „Majster Bieda" z rep. zespołu Wolna Grupa Bukowina oraz „Moje Bieszczady" - z rep. KSU.

Jury doceniło również:
Aleksandrę Tocką (MDK w Jaśle) za walory wokalne,
Angelikę Zagórską (zespół DYSONANS) za warsztat wokalny i sceniczny,
zespół DYSONANS za trafny wybór i aranżację piosenki Czesława Niemena „Domek bez adresu", Wojtka „Nerona" Warchoła za wkład autorski.

Nagrodzeni otrzymali bony do wykorzystania w sklepie sportowym BOG - SPORT Bogusław Bara w Jaśle.
Nagrody laureatom II Przeglądu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej FOLUSZ 2010  wręczali: Alicja Zając - Senator RP, Bogdan Rzońca - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Antoni Wydro - Podkarpacki Wicekurator Oświaty, Adam Pawluś - Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Jaśle oraz Grażyna Leńczuk - Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

Podczas wręczania nagród  Alicja Zając - Senator RP pogratulowała laureatom festiwalu oraz wyraziła zadowolenie z wysokiego poziomu artystycznego prezentowanych utworów. Zadeklarowała, że obok głównej nagrody festiwalu GRAND PRIX - statuetki Diablika pojawi się w następnym roku statuetka Anioła, którą ufunduje.

Bogdan Rzońca - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego stwierdził „Żałuję tylko, że nie byłem na I festiwalu. Na drugim, trzecim, czwartym, piątym i dziesiątym już będę".

Natomiast Adam Pawluś - Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Jaśle powiedział: „Cieszę się, że Festiwal wychodzi z okresu niemowlęcego, już ma ponad rok. Przepraszam, że te warunki techniczne są jeszcze trochę trudne, ale piosenka turystyczna właśnie w takich warunkach ma się odbywać. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepsza scena i że Festiwal wyjdzie poza granice nie tylko powiatu, ale i naszej Ojczyzny. Chcemy zaprosić naszych przyjaciół ze Słowacji i wtedy III Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej w Foluszu będzie już miał przydomek „międzynarodowy". Zapraszam wszystkich uczestników tegorocznego Festiwalu do stawania w szranki w przyszłym roku. Konkurencja będzie prawdopodobnie większa i myślę, że Festiwal zacznie nabierać rozgłosu na szerszą skalę."

Po wręczeniu nagród dla zaproszonych gości oraz licznej publiczności wystąpili laureaci I miejsc oraz gwiazda wieczoru - Tomek Jarmużewski z zespołem.

Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle zorganizował imprezę przy współudziale: Starostwa Powiatowego w Jaśle, Domu Pomocy Społecznej w Foluszu oraz dzięki sponsorom: FISH BAR PIK Łowisko Pstrąga i Karpia z Folusza oraz firmom - Habys Sp. z o.o., TEK-PUD Sp. z o.o. i EKO-PRINT.

 

Powiat Jasło, MDK

Reklama

Komentarze: 3

Dodaj komentarz Widok:
-1
@ ktoś
dnia 21.09.2010, 19:01 · Zgłoś
Wielkie brawa dla LO w Kołaczycach - tak trzymać !!!
Odpowiedz
0
@ hm
dnia 20.09.2010, 23:31 · Zgłoś
hehe jest i jalowiec:D
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 20.09.2010, 18:45 · Zgłoś
Rozśpiewanemu Zespołowi Szkół Technicznych - GRATULUJĘ!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.