Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

„Jan Wodyński malarz z Jasła” w Muzeum Porcelany w Herend na Węgrzech

5

W piątek 9 sierpnia odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Jan Wodyński, artysta malarz z Jasła” zorganizowanej przez jasielskie muzeum w Manufakturze Porcelany w Herend na Węgrzech. Podczas  wydarzenia obecni byli: małżonka ambasadora RP na Węgrzech Jerzego Snopka, burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian oraz dyrektorzy obu instytucji, Simon Attila oraz Mariusz Świątek.

Współpraca jasielskiego muzeum z muzeum Manufaktury Porcelany z Herend rozpoczęła się w ubiegłym roku, kiedy na ekspozycji stałej w murach jasielskiej instytucji można było oglądać wybrane przedmioty z porcelany charakterystyczne dla węgierskiej produkcji. Bogato zdobione naczynia i figurki, prezentowane na stylowych meblach naszego muzeum, nabrały dodatkowej oprawy i elegancji. Dodatkową atrakcją podczas wernisażu był pokaz ozdabiania porcelany, który można było śledzić „na żywo”. Tym razem to muzeum z Jasła dostało propozycję pokazania wybranej części swoich kolekcji na Węgrzech. Zdecydowano o zaprezentowaniu związanego z naszym miastem malarza Jana Wodyńskiego.

Jasielskie muzeum jest posiadaczem największej w Polce kolekcji prac tego artysty, w znacznej części pochodzących z darowizny Bartłomieja Wodyńskiego. Ekspozycja w Herend pokazuje malarstwo Wodyńskiego w sposób przekrojowy, prezentowane prace pochodzą z lat 1921 – 1976 i obejmuje tematycznie krajobrazy, martwe natury, portrety i widoki architektoniczne. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających jest zobaczenie miasta, z którego pochodził Wodyński za pośrednictwem fotografii. Prezentowane zdjęcia wykonane i nadesłane zostały na organizowany przez Miasto konkurs fotograficzny FOTOeye.

Manufaktura w Herend została założona w 1826 roku przez Vince’a Stingla . Na początku działalności w zakładzie wytwarzano ceramikę, a od 1839 porcelanę. Nagrodzona w 1851 roku na Wystawie Światowej w Londynie, fabryka Herend stała się dostawcą porcelany dla dworu austro-węgierskiego. W fabryce Herend zatrudnionych jest blisko 950 osób. Spośród nich 420 ręcznie zdobi porcelanę , a 100 zajmuje się jej modelowaniem i przebijaniem. Ze względu na liczbę zatrudnionych, Herend jest największą fabryką porcelany w Europie. Muzeum znajdujące się w budynku Manufaktury prezentuje przegląd form i zdobień powstających tam przedmiotów. Podziwiać można nie tylko rozbudowane zastawy stołowe, czy naturalistyczne figurki, ale też liczne trofea i nagrody fundowane przez firmę, a nawet porcelanową ścianę, przez motywy której przebija światło. W Minimanufakturze prześledzić można cały proces produkcyjny i zobaczyć film w 3D, a w sąsiadującej kawiarni napić się kawy w filiżance z wybranego przez siebie zestawu. Muzeum dysponuje również przestrzenią przeznaczoną na wystawy czasowe, w których prezentuje ekspozycje malarstwa, fotografii, czy grafiki. Wystawa zrealizowana przez jasielskie muzeum w tym prestiżowym miejscu to możliwość zaprezentowania jasielskiego artysty, zasobów muzealnych i promocji miasta. Świadczy o otwartości i bliskości placówek kulturalnych, nawet jeśli pochodzą one z różnych krajów i środowisk kulturowych. Jest też inspiracją do poszukiwań nowych pomysłów i rozwiązań wystawienniczych.

Wystawę w Manufakturze porcelany w Herend można oglądać do 20 września.

BCz/MRJ

Napisany dnia: 14.08.2019, 08:18
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Alkoholik
dnia 14.08.2019, 10:03
Ocena
komentarza:
3
Obrazy i wystawa nie ważne, trzeba fotografować burmistrza.
@ Sędzia pod tel
dnia 14.08.2019, 14:49
Ocena
komentarza:
3
Burmistrz zrobił sobie wycieczkę na Węgry
@ Ja cię
dnia 14.08.2019, 19:13
Ocena
komentarza:
5
I rudej nie zabrał? Za mało było miejsca na jej walizki, czy kierowca ma urlop?
@ AB
dnia 14.08.2019, 17:48
Ocena
komentarza:
4
Takie akcje wychodzą burmistrzowi najlepiej. No ale cóż mu zostało aby do emerytury.
@ Zbigniew
dnia 15.08.2019, 11:18
Ocena
komentarza:
-1
Ile trzeba jasielskiego Jadu w sobie żeby pisać takie komentarze
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Łazach Dębowieckich i Duląbce powstaną szkoły filialne

  Radni gminy Dębowiec większością opowiedzieli się za reorganizacją sieci szkół. Nie pomogły apele sołtysów i prośby rodziców. Edukacja w szkołach podstawowych w Łazach Dębowieckich i Duląbce, które staną się placówkami filialnymi będzie prowadzona w klasach o nauczaniu początkowym...

 • Technikum Ekonomiczne w Jaśle w pierwszej 100 najlepszych

  W rankingu najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce najwyższą pozycję w Jaśle zajęło Technikum Ekonomiczne nr 4. Na Podkarpaciu znalazło się na 4 miejscu.

 • BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację banku PBS

  Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął kontrolę nad Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym z siedzibą w Sanoku. Jego klienci stali we wtorek w długich kolejkach, aby wypłacić swoje oszczędności. W trudnej sytuacji znalazły się również jednostki samorządu terytorialnego, duże firmy i inne podmioty nieobjęte gwarancjami...

   

 • Odkryto kolejne szczątki ludzkie na placu budowy drogi. Tam mógł znajdować się cmentarz

   

  Na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 pomiędzy rondami ujawniono kolejne ludzkie szczątki. Wiele wskazuje na to, że na terenie przy ul. Floriańskiej, na którym prowadzone są badania archeologiczne, jednak istniał niegdyś cmentarz.

 • Internet zamiast telewizji: nadchodzi era telewizji internetowej!

   

  Telewizja internetowa cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. W porównaniu do tradycyjnej telewizji pozwala cieszyć się ulubioną rozrywką w każdym miejscu, na różnego rodzaju urządzeniach z dostępem do sieci, a także o dowolnie wybranej porze. Najwięcej możliwości zapewniają dziś platformy wideo na życzenie – tzw. VoD (Video on Demand).

 • Ma powstać parking. Sprawa stanęła w martwym punkcie

  Władze miasta i powiatu popierają pomysł budowy miejsc parkingowych przy jasielskim szpitalu. Miałby on powstać na rogu ulic Lwowskiej i Konopnickiej. Niemniej sprawa stanęła w miejscu. Czy zapowiedzi o 160 miejscach parkingowych staną się faktem, czy to tylko mrzonki samorządowców?

 • Wygraj karnet na stok CHYROWA-SKI

 • Ucz się praktycznie i zdobądź wymarzony zawód z ŻAKiem

   

  Szkoła ŻAK w Jaśle od ponad dekady jest liderem w dziedzinie kształcenia zawodowego. 

 • Centrum podologii medycznej

   

  To miejsce, w którym oferujemy Państwu usługi z zakresu podologii medycznej – dziedziny medycyny, która w Polsce wciąż nie jest popularna. Podologia to specjalizacja zajmująca się schorzeniami i wadami stóp, które mogą prowadzić do uciążliwych dolegliwości bólowych i utrudniać poruszanie się.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105