Strona główna

„Jan Wodyński malarz z Jasła” w Muzeum Porcelany w Herend na Węgrzech

5
Napisany dnia: 14.08.2019, 08:18 , Tagi: Brak

W piątek 9 sierpnia odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Jan Wodyński, artysta malarz z Jasła” zorganizowanej przez jasielskie muzeum w Manufakturze Porcelany w Herend na Węgrzech. Podczas  wydarzenia obecni byli: małżonka ambasadora RP na Węgrzech Jerzego Snopka, burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian oraz dyrektorzy obu instytucji, Simon Attila oraz Mariusz Świątek.

Współpraca jasielskiego muzeum z muzeum Manufaktury Porcelany z Herend rozpoczęła się w ubiegłym roku, kiedy na ekspozycji stałej w murach jasielskiej instytucji można było oglądać wybrane przedmioty z porcelany charakterystyczne dla węgierskiej produkcji. Bogato zdobione naczynia i figurki, prezentowane na stylowych meblach naszego muzeum, nabrały dodatkowej oprawy i elegancji. Dodatkową atrakcją podczas wernisażu był pokaz ozdabiania porcelany, który można było śledzić „na żywo”. Tym razem to muzeum z Jasła dostało propozycję pokazania wybranej części swoich kolekcji na Węgrzech. Zdecydowano o zaprezentowaniu związanego z naszym miastem malarza Jana Wodyńskiego.

Jasielskie muzeum jest posiadaczem największej w Polce kolekcji prac tego artysty, w znacznej części pochodzących z darowizny Bartłomieja Wodyńskiego. Ekspozycja w Herend pokazuje malarstwo Wodyńskiego w sposób przekrojowy, prezentowane prace pochodzą z lat 1921 – 1976 i obejmuje tematycznie krajobrazy, martwe natury, portrety i widoki architektoniczne. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających jest zobaczenie miasta, z którego pochodził Wodyński za pośrednictwem fotografii. Prezentowane zdjęcia wykonane i nadesłane zostały na organizowany przez Miasto konkurs fotograficzny FOTOeye.

Manufaktura w Herend została założona w 1826 roku przez Vince’a Stingla . Na początku działalności w zakładzie wytwarzano ceramikę, a od 1839 porcelanę. Nagrodzona w 1851 roku na Wystawie Światowej w Londynie, fabryka Herend stała się dostawcą porcelany dla dworu austro-węgierskiego. W fabryce Herend zatrudnionych jest blisko 950 osób. Spośród nich 420 ręcznie zdobi porcelanę , a 100 zajmuje się jej modelowaniem i przebijaniem. Ze względu na liczbę zatrudnionych, Herend jest największą fabryką porcelany w Europie. Muzeum znajdujące się w budynku Manufaktury prezentuje przegląd form i zdobień powstających tam przedmiotów. Podziwiać można nie tylko rozbudowane zastawy stołowe, czy naturalistyczne figurki, ale też liczne trofea i nagrody fundowane przez firmę, a nawet porcelanową ścianę, przez motywy której przebija światło. W Minimanufakturze prześledzić można cały proces produkcyjny i zobaczyć film w 3D, a w sąsiadującej kawiarni napić się kawy w filiżance z wybranego przez siebie zestawu. Muzeum dysponuje również przestrzenią przeznaczoną na wystawy czasowe, w których prezentuje ekspozycje malarstwa, fotografii, czy grafiki. Wystawa zrealizowana przez jasielskie muzeum w tym prestiżowym miejscu to możliwość zaprezentowania jasielskiego artysty, zasobów muzealnych i promocji miasta. Świadczy o otwartości i bliskości placówek kulturalnych, nawet jeśli pochodzą one z różnych krajów i środowisk kulturowych. Jest też inspiracją do poszukiwań nowych pomysłów i rozwiązań wystawienniczych.

Wystawę w Manufakturze porcelany w Herend można oglądać do 20 września.

BCz/MRJ

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Alkoholik
dnia 14.08.2019, 10:03
Ocena
komentarza:
3
Obrazy i wystawa nie ważne, trzeba fotografować burmistrza.
@ Sędzia pod tel
dnia 14.08.2019, 14:49
Ocena
komentarza:
3
Burmistrz zrobił sobie wycieczkę na Węgry
@ Ja cię
dnia 14.08.2019, 19:13
Ocena
komentarza:
5
I rudej nie zabrał? Za mało było miejsca na jej walizki, czy kierowca ma urlop?
@ AB
dnia 14.08.2019, 17:48
Ocena
komentarza:
4
Takie akcje wychodzą burmistrzowi najlepiej. No ale cóż mu zostało aby do emerytury.
@ Zbigniew
dnia 15.08.2019, 11:18
Ocena
komentarza:
-1
Ile trzeba jasielskiego Jadu w sobie żeby pisać takie komentarze
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

VIVO! Krosno
Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Co za grzyb! Pan Wojciech znalazł borowika giganta

   

  To grzybobranie Pan Wojtek z pewnością uzna za jedno z najbardziej udanych w swoim życiu. W lesie, wraz z żoną znalazł bowiem rekordowego borowika. Grzyb ważył aż 1,6 kg!

 • Partie wytoczyły działa i szykują się do batalii o mandaty

   

  Kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi trwa w najlepsze. Polacy 13 października zdecydują, którzy z kandydatów uzyskają mandaty i zasiądą w przyszłej kadencji w ławach poselskich i senatorskich. Perspektywa jest niezwykle kusząca. Nie powinien, więc dziwić fakt, że politycy aspirujący do roli parlamentarzysty coraz mocniej angażują się w prowadzenie kampanii.

 • Studenci z Krosna stworzyli prototyp łazika

  Co oznacza tajemniczy termin VDesign? Odpowiedź na to pytanie nie tylko nie przysparza trudności, ale wręcz sprawia przyjemność członkom Studenckiego Koła Naukowego, pasjonatom informatyki, mechaniki, mechatroniki, cybernetyki i innych podobnych dziedzin nauki.

 • Minione wieki przemówiły po raz dziewiąty

   

  Karpacka Troja nigdy wcześniej nie doświadczyła tak dużej liczby odwiedzających. Dziewiąta edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza" potwierdziła rosnącą popularność tego unikatowego miejsca. Po raz kolejny organizatorzy największego wydarzenia plenerowego w kalendarzu imprez organizowanych w skansenie zabrali swoich gości w fascynująca podróż do przeszłości.

 • Totalna wyprzedaż! Rabaty nawet do -50%

   

  W sklepie "U Leona" na klientów czekają wysokie rabaty, nawet do -50%. W wyjątkowo niskich cenach można znaleźć tutaj kabiny prysznicowe, ceramikę sanitarną baterie łazienkowe i wiele innych.

 • Udar zmienił życie Marcina. Teraz walczy on o powrót do sprawności

   

  Marcin Machowski był energicznym, pełnym pasji trzydziestolatkiem. Jego życie zmieniło się z chwilą, w której doznał udaru niedokrwiennego mózgu. Od prawie pięciu lat każdego dnia walczy o powrót do sprawności. W jej odzyskaniu pomóc mogą turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznym ośrodku w Koszalinie. Ich koszt to 50 tys. zł. Niestety kwota ta przekracza jego możliwości finansowe.

 • Firma atrakcyjna dla szukających pracy

   

  Rynek pracy stawia obecnie przed pracodawcami zupełnie nowe wyzwania. Świadomość własnych oczekiwań prezentowanych przez osoby poszukujące zatrudnienia stale wzrasta. Stabilne warunki zatrudnienia to nie wszystko. Równie ważne okazują się dzisiaj możliwość awansu, doskonalenia zawodowego, czy też atmosfera w zespole. Szukając pracy warto wybrać firmę, która stanie się gwarantem realizacji naszych planów zawodowych.

 • „Musimy wzmacniać wzajemne relacje”

   

  Wczoraj, w Jaśle odbyły się obchody II Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła. Ich głównym punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Odsłonił ją Georges Feniger, potomek ocalonych z holokaustu.

 • Miasto zamierza zainwestować w oświetlenie

  Radni Rady Miejskiej Jasła zdecydowali o przystąpieniu do projektu modernizacji oświetlenia ulicznego. Projekt ma być realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki...

 • "Aktywni w Gminie Jasło"

   

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w partnerstwie z INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zrealizował w okresie od 01.06.2017 r. do 31.01.2019 r.  projekt  „Aktywni w gminie Jasło” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105