Strona główna

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy ma już 10 lat

27

W tym roku mija dziesięć lat, od kiedy przygodę z Jasielskim Uniwersytetem Dziecięcym rozpoczęli pierwsi w jego historii mali studenci. W ciągu dekady z jego naukowych dobrodziejstw skorzystało blisko 1200 młodych jaślan. W minioną sobotę swoje indeksy otrzymali kolejni słuchacze JUD.

Tegoroczna inauguracja roku akademickiego w Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym była wyjątkowa. Od chwili jego powstania minęła, bowiem dekada. Sobotnie spotkanie w Sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury stało się także okazją do wspomnień. Na scenie pojawili się nieuchronnie kroczący ku dorosłości byli już studenci JUD, którzy przed laty jako pierwsi tworzyli jego historię.

Podziękowania z rąk Ryszarda Pabiana, burmistrza Jasła odebrali przedstawiciele instytucji oraz przedsiębiorstw, które od lat związane są i wspierają uniwersytet dla młodych jaślan. Tym samym pamiątkowe statuetki trafiły m.in. do prof. Stanisława Polańskiego, rektora Podkarpackiej Szkoły Wyższej, w której budynku odbywają się zajęcia JUD; Małgorzaty Piątkowskiej, występującej w imieniu Małgorzaty Rauch, Podkarpackiego Kuratora Oświaty; Adama Krzanowskiego z Grupy Nowy Styl; Heleny Gołębiowskiej p.o. dyrektora Jasielskiego Domu Kultury; Doroty Woźnicy, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, która od trzech lat prowadzi JUD; Grażyny Leńczuk, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury oraz Ryszarda Prajsnara, nauczyciela w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle.

Ryszard Pabian, w krótkim przemówieniu podsumował funkcjonowanie JUD w ciągu minionej dekady. – Już po raz dziesiąty spotykamy się, aby rozpocząć zajęcia Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Program „Jasło – Miasto Wiedzy” realizowany jest od wielu lat. Jednym z jego elementów jest to przedsięwzięcie z powodu, którego spotkaliśmy się tutaj dzisiaj. To okazja do pogłębiania swojej wiedzy. Dzisiejsze spotkanie jest okazją do pewnego podsumowania, podziękowań i gratulacji. Gratulujemy tym wszystkim, którzy do tej pory ukończyli dotychczasowe edycje uniwersytetu. Gratuluję także tym, którym udało się wziąć udział w tegorocznej edycji. Mam nadzieję, że będą to dla was zajęcia, które dadzą wam wiele radości. To także czas podziękowań dla tych, którzy przyczynili się do powstania Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego – mówił.  

W tegorocznej edycji JUD weźmie udział 120 dzieci w wieku od 5 do 10 lat, podzielonych na sześć grup wiekowych. Podczas uroczystej inauguracji wszystkie otrzymały indeksy i lewitujące globusy.  

MD

Napisany dnia: 07.10.2019, 11:58 , Tagi: Brak
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Ona
dnia 07.10.2019, 13:05
Ocena
komentarza:
-4
Rodzice ktorzy tam dzieci oddaja maja chore ambicje. Nie mysla ze zabieraja swoim dziecia dziecinstwo. Dzis dzieci w szkole podstawiwej maja czego sie uczyc a pozniej jeszcze musza isc na ten caly uniwerek. Ludzie opamietajcie sie dajcie zyc dziecia.
@ ala
dnia 07.10.2019, 13:32
Ocena
komentarza:
1
Masz słuszną rację.
Dziecko powinno tyle pracować ile go stać i na ile ma chęci, wybierać szkołę na jaką go stać intelektualnie.
A tak od maleńkiego wdrożony na wysoki poziom za chwilę padnie... Przebieduje podstawówkę, pójdzie do technikum, a możliwości ma na zawodówkę i zaczynają się schody...Depresje, samobójstwa, narkotyki...
Życie jest brutalne, nauki sporo, tylko najbardziej zmotywowani i pracowici wyrabiają w dobrych liceach.
Bo już maturę mając nawet na 30% studiować można co bądź (bez medycyny oczywiście).
@ Rodzic
dnia 07.10.2019, 15:32
Ocena
komentarza:
11
Moja córka chodzi na zajęcia i jest zadowolona. Sama zdecydowała, że chceto raczej nauka przez zabawę. Dzieci nie zakuwaja, nie dostają ocen. Porostu poznają różne dziedziny nauki.
@ mama
dnia 07.10.2019, 16:19
Ocena
komentarza:
11
Nauka przez zabawę, mówi to coś? Tylko że niektórym rodzicom nie chce się zaprowadzić dziecka na zajęcia, więc lepiej ponarzekać. Moje chodziło z chęcią, jego koledzy też chcieli, tylko nikomu nie chciało się ich zaprowadzać.
@ Amadeusz
dnia 07.10.2019, 16:24
Ocena
komentarza:
11
Przecież te zajęcia to zabawa. Dzieci chodzą na nie bo chcą. Lepiej by spotkały się z rówieśnikami niż siedziały przed tv. Widać że pani nie wie o czym pisze
@ Do ala
dnia 07.10.2019, 16:34
Ocena
komentarza:
-1
Ale po co studiować co bądź?? Lepiej zawodu się wyuczyć dobrego i do Niemiec jechać.
@ .
dnia 07.10.2019, 22:22
Ocena
komentarza:
-4
Rodzice pozbywają się dzieci. Jakaś namiastka od czasu do czasu a tak to mama, tato nie poświęcają synowi czy córce to co jest najcenniejsze w życiu czyli czas...
@ Beata
dnia 08.10.2019, 11:21
Ocena
komentarza:
5
To jest zabawa... Boże kochany jak dziecko chce to jakiś problem?! Bez komentarza...
@ ksiądz Mateusz
dnia 07.10.2019, 14:33
Ocena
komentarza:
-13
Współcześni Janusze i Grażyny urządzają od małego swoim dzieciom wyścig szczurów.
@ Ala
dnia 07.10.2019, 16:25
Ocena
komentarza:
8
A skąd ksiądz ma takie doświadczenie w wychowaniu dzieci?? Hehe ma się to tu to tam po parafiach pochowane? Jak marynarz żony w każdym porcie??
@ ksiądz Mateusz
dnia 07.10.2019, 18:13
Ocena
komentarza:
4
Wystarczy ludzi posłuchać, w internecie można poczytać jak to Grażyny narzekają na program w szkołach bo dziecko musi po szkole jeszcze odbyć kilka dodatkowych zajęć i jest z tym problem, bo przecież muzyka, rytmika, śpiewanie itd. itd. tak można wymieniać bez końca. Mnie zawsze zastanawiało jedno jaki procent dzieci chodzi na te zajęcia dodatkowe bo chce a jaki chodzi tylko dlatego że Grażyna czy Janusz w ten sposób realizują swoje chore ambicje.
@ Ala
dnia 07.10.2019, 18:17
Ocena
komentarza:
4
Czy Grażyna i Janusz to symbole przeciętnego Polaka?? Podobnie jak ksiądz Mateusz to symbol przeciętnego księdza, o którym co nie co można też w Internecie poczytać.
@ ksiądz Mateusz
dnia 08.10.2019, 13:03
Ocena
komentarza:
0
Żadnego przeciętnego tylko raczej nadętego, którego cechuje brak myślenia . Co Alu można poczytać?
@ nauczycielka
dnia 08.10.2019, 13:46
Ocena
komentarza:
7
Nie, współcześni Janusze i Grażyny wręczają dzieciom smartfony do ręki i siedzą sami przed serialami. Jeśli, nie wiesz, na czym te zajęcia polegają, to nie pisz głupot.
@ xxx
dnia 09.10.2019, 10:56
Ocena
komentarza:
2
Zapraszam cię do rozmowy z moim 8-letnim synem. Chłopak sam chce chodzić na dodatkowe zajęcia ma: angielski w szkole, kółko polonistyczne to w ramach dodatkowych zajęć w szkolnej świetlicy. Raz w tygodniu (60 minut) uczęszcza na angielski na prywatne zajęcia. A w ramach JUD tez by ci powiedział jakie ciekawe rzeczy są na świecie. Ma kontakt z innymi dziećmi i z ochotą uczęszcza na te zajęcia. Dziecko jak nie będzie chciało to żadna siła nie zmusi go do nauczenia się czegokolwiek. Bardzo mnie cieszy gdy prosi żeby mu kupić książkę.
Nie jest to też żaden wyścig szczurów, o którym piszesz - dzieci rozszerzają swój zakres wiedzy, uczą myślenia.
I to nie są moje chore ambicje - podejrzewam, że nie tylko ja tak uważam.
Znajduje też czas na rozrabianie.
@ Tysia
dnia 07.10.2019, 15:21
Ocena
komentarza:
11
A ja dziękuję wszystkim tym, dzięki którym ten Uniwersytet istnieje tyle lat.
@ ☺️ Ja nie
dnia 07.10.2019, 15:51
Ocena
komentarza:
11
Lepiej żeby uczyły się w jud niż siedziały w domu i obrzerały się chipsami
@ K
dnia 07.10.2019, 18:20
Ocena
komentarza:
-6
Ksiądz ma rację to rodzice mają chorą ambicje może to by oni zrobili sobie wyścig w pracy a nie małych dzieciaków zaciągać na siłę bo wszystko potrafią.
@ bv
dnia 08.10.2019, 08:19
Ocena
komentarza:
11
Dziecku NIC nie zastąpi zainteresowania rodzica ,rozmowy z nim ,zabawy wspólnego spędzania czasu ... i tego nie rozumie to pokolenie .Zapisujecie dzieci na co się tylko da : balet choć poprawnie chodzić nie umie .jazdę konną choć boi się nawet kota .angielski choć polskim ledwo włada ,malarstwo choć ledwo kółko narysować potrafi ...itd itp ...ONO CHCE ..oczywiście że chce bo woli spotkania z dziećmi jak zimny ,pusty dom w którym każdy siedzi przed swoim telefonem lub laptopem a jedyną rozmową jest ..będziesz coś jadł ? ,umyj ręce .odrobiłeś zadanie ???...
@ ksiądz Mateusz
dnia 08.10.2019, 13:04
Ocena
komentarza:
5
dokładnie, nic dodać nic ująć
@ Wera
dnia 08.10.2019, 17:20
Ocena
komentarza:
-2
Piszesz z własnego doświadczenia??? Współczuję:-(
@ bv
dnia 08.10.2019, 20:54
Ocena
komentarza:
3
Z doświadczenia pracy z takimi rodzicami ...a biedny zagubiony dzieciak w tym wszystkim najmniej winny a najbardziej poszkodowany ...
@ NK
dnia 08.10.2019, 20:54
Ocena
komentarza:
0
Niech się dzieciaki uczą.
@ Ale
dnia 09.10.2019, 08:48
Ocena
komentarza:
4
Żeby się nie przemęczyli, ciągle te dyplomy:-)
@ Kierowca 8I0
dnia 09.10.2019, 16:19
Ocena
komentarza:
0
Do "K".
Część księży w ogóle nie zna trudów związanych z rolą ojca w rodzinie
z dziećmi jak na przykład nieprzespane noce.
Więc się na ten temat niech nie wypowiadają.
@ dragoness
dnia 10.10.2019, 09:54
Ocena
komentarza:
1
Ale tylko część. :-D
@ Dobrze
dnia 11.10.2019, 09:22
Ocena
komentarza:
1
Dobry pomysł i zasługa Burmistrza Czarneckiego, należy to tylko kontynuować!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Oleje tłoczone na zimno – z czym to się je?

   

  Oleje są jednym z kluczowych produktów zbilansowanej diety. Nierafinowane, wytwarzane w gospodarstwach ekologicznych są szczególnie bogate w związki o charakterze przeciwutleniającym. Postaw na zdrową żywność i zasmakuj w olejach z gospodarstwa „Nasze Bio” w Dębowcu.

 • W Jaśle i okolicach grasują złodzieje

  W ostatnich dniach na terenie Jasła i Dębowca doszło do kradzieży z włamaniem. Mieszkańcom splądrowanego mieszkania oraz domu jednorodzinnego skradziono pieniądze i biżuterie. Sprawę bada jasielska policja.

 • Tablica z herbem Jasła zniknęła z mogiły jaślan poległych pod Firlejówką

   

  Firlejówka jest dla jaślan miejscem ze wszech miar wyjątkowym. W świadomości i kulturze historycznej lokalnej społeczności w ciągu dziesięcioleci urosła do rangi niepodważalnego symbolu męstwa i bezgranicznego poświęcenia ojczyźnie. Miejsce, które winno być otoczone szczególną czcią stało się jednak w ostatnim czasie polem dla zabiegów, które z trudem uznać można za przykład godnego upamiętnienia bohaterów wojny polsko-bolszewickiej.

 • Zderzenie BMW z volvo we Wrocance

  W miejscowości Wrocanka doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Tuż za łukiem drogi zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy obydwu pojazdów trafili do szpitala.

 • W Cieklinie powstanie strzelnica

  Rada powiatu zabezpieczyła 350 tys. zł na budowę strzelnicy powiatowej w Cieklinie. Inwestycja ma być realizowana w przyszłym roku. Całe zadanie opiewa na blisko 2 mln zł. Zarząd powiatu ubiegać się będzie o dofinansowanie zadania z Ministerstwa Obrony Narodowej.

 • Małgorzata Adamska-Chmiel drugim zastępcą burmistrza

  Dzisiaj burmistrz Jasła Ryszard Pabian powołał swojego drugiego zastępcę. Małgorzata Adamska-Chmiel dotychczas pełniła funkcję kierownika Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego. Pod jej skrzydłami miasto pozyskało 150 milionów złotych dofinansowania.

 • Powiat planuje budowę dwóch mostów i dróg powiatowych

  Rada Powiatu w Jaśle wyraziła zgodę na przystąpienie do budowy dwóch mostów na rzece Jasiołce oraz na rzece Ropie, a także wyraziła zgodę na zabezpieczenie środków w kwocie 200 tys. zł na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowych.

 • Wkrótce odwiedzimy groby naszych bliskich

   

  Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Nasza polska tradycja nakazuje, abyśmy odwiedzali w te dni groby swoich bliskich z rodziny i znajomych. Zapalili znicze, złożyli stroiki i chryzantemy w doniczkach.

 • Frekwencja wyborcza w Jaśle wyższa niż 4 lata temu

  Trwają wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Do godziny 12.00 frekwencja wyborcza w mieście Jaśle wyniosła 20,1%.

 • Wypadek w Gorzycach. Trzech motocyklistów trafiło do szpitala

  Dzisiaj około godziny 10. na drodze wojewódzkiej nr 992 w Gorzycach doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych i trzech motocykli. W wyniku tego zdarzenia do jasielskiego szpitala przetransportowano trzy osoby kierujące jednośladem. Obecnie droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać do dwóch godzin.

 • Pożar sortowni odpadów w Wolicy. Strażacy walczą z ogniem

  Około godziny 17. w Wolicy wybuchł pożar sortowni odpadów w Wolicy. Ogromne kłęby ciemnego dymu zawisły nad Jasłem. Strażacy z ponad 30 jednostek z powiatu jasielskiego, a także z Krosna, Dębicy, Łańcuta, czy Sanoka zmagają się z gaszeniem pożaru.

 • Tam mógł być cmentarz. Budowa drogi wstrzymana

   

  Budowa odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle została wstrzymana zanim na dobre się rozpoczęła. Na placu budowy blisko dwa tygodnie temu podczas prac archeologicznych odnaleziono szkielet kobiety. Zagadkowe odkrycie pozwoliło na postawienie istotnego z punktu widzenia inwestycji pytania. Czy na trasie przebiegu drogi znajdował się niegdyś cmentarz żydowski?

 • Rusza kolejna edycja społecznej zbiórki zniczy na polskie groby na Ziemi Lwowskiej

   

  W ubiegłym roku w listopadzie harcerki i harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyli wycieczkę patriotyczną do Lwowa i Zadwórza.  Zabrali ze sobą ponad 1 100 zniczy zgromadzonych w społecznej zbiórce, której organizatorami było Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego i 139. DH „Lisy”. W tym roku postanowili powtórzyć akcję.

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105