Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy ma już 10 lat

27

W tym roku mija dziesięć lat, od kiedy przygodę z Jasielskim Uniwersytetem Dziecięcym rozpoczęli pierwsi w jego historii mali studenci. W ciągu dekady z jego naukowych dobrodziejstw skorzystało blisko 1200 młodych jaślan. W minioną sobotę swoje indeksy otrzymali kolejni słuchacze JUD.

Tegoroczna inauguracja roku akademickiego w Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym była wyjątkowa. Od chwili jego powstania minęła, bowiem dekada. Sobotnie spotkanie w Sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury stało się także okazją do wspomnień. Na scenie pojawili się nieuchronnie kroczący ku dorosłości byli już studenci JUD, którzy przed laty jako pierwsi tworzyli jego historię.

Podziękowania z rąk Ryszarda Pabiana, burmistrza Jasła odebrali przedstawiciele instytucji oraz przedsiębiorstw, które od lat związane są i wspierają uniwersytet dla młodych jaślan. Tym samym pamiątkowe statuetki trafiły m.in. do prof. Stanisława Polańskiego, rektora Podkarpackiej Szkoły Wyższej, w której budynku odbywają się zajęcia JUD; Małgorzaty Piątkowskiej, występującej w imieniu Małgorzaty Rauch, Podkarpackiego Kuratora Oświaty; Adama Krzanowskiego z Grupy Nowy Styl; Heleny Gołębiowskiej p.o. dyrektora Jasielskiego Domu Kultury; Doroty Woźnicy, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, która od trzech lat prowadzi JUD; Grażyny Leńczuk, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury oraz Ryszarda Prajsnara, nauczyciela w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle.

Ryszard Pabian, w krótkim przemówieniu podsumował funkcjonowanie JUD w ciągu minionej dekady. – Już po raz dziesiąty spotykamy się, aby rozpocząć zajęcia Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Program „Jasło – Miasto Wiedzy” realizowany jest od wielu lat. Jednym z jego elementów jest to przedsięwzięcie z powodu, którego spotkaliśmy się tutaj dzisiaj. To okazja do pogłębiania swojej wiedzy. Dzisiejsze spotkanie jest okazją do pewnego podsumowania, podziękowań i gratulacji. Gratulujemy tym wszystkim, którzy do tej pory ukończyli dotychczasowe edycje uniwersytetu. Gratuluję także tym, którym udało się wziąć udział w tegorocznej edycji. Mam nadzieję, że będą to dla was zajęcia, które dadzą wam wiele radości. To także czas podziękowań dla tych, którzy przyczynili się do powstania Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego – mówił.  

W tegorocznej edycji JUD weźmie udział 120 dzieci w wieku od 5 do 10 lat, podzielonych na sześć grup wiekowych. Podczas uroczystej inauguracji wszystkie otrzymały indeksy i lewitujące globusy.  

MD

Napisany dnia: 07.10.2019, 11:58

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Dobrze
dnia 11.10.2019, 09:22 · Zgłoś
Dobry pomysł i zasługa Burmistrza Czarneckiego, należy to tylko kontynuować!
Odpowiedz
0
@ Kierowca 8I0
dnia 09.10.2019, 16:19 · Zgłoś
Do "K".
Część księży w ogóle nie zna trudów związanych z rolą ojca w rodzinie
z dziećmi jak na przykład nieprzespane noce.
Więc się na ten temat niech nie wypowiadają.
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 10.10.2019, 09:54 · Zgłoś
Ale tylko część. :-D
Odpowiedz
4
@ Ale
dnia 09.10.2019, 08:48 · Zgłoś
Żeby się nie przemęczyli, ciągle te dyplomy:-)
Odpowiedz
0
@ NK
dnia 08.10.2019, 20:54 · Zgłoś
Niech się dzieciaki uczą.
Odpowiedz
11
@ bv
dnia 08.10.2019, 08:19 · Zgłoś
Dziecku NIC nie zastąpi zainteresowania rodzica ,rozmowy z nim ,zabawy wspólnego spędzania czasu ... i tego nie rozumie to pokolenie .Zapisujecie dzieci na co się tylko da : balet choć poprawnie chodzić nie umie .jazdę konną choć boi się nawet kota .angielski choć polskim ledwo włada ,malarstwo choć ledwo kółko narysować potrafi ...itd itp ...ONO CHCE ..oczywiście że chce bo woli spotkania z dziećmi jak zimny ,pusty dom w którym każdy siedzi przed swoim telefonem lub laptopem a jedyną rozmową jest ..będziesz coś jadł ? ,umyj ręce .odrobiłeś zadanie ???...
Odpowiedz
5
@ ksiądz Mateusz
dnia 08.10.2019, 13:04 · Zgłoś
dokładnie, nic dodać nic ująć
Odpowiedz
-1
@ Wera
dnia 08.10.2019, 17:20 · Zgłoś
Piszesz z własnego doświadczenia??? Współczuję:-(
Odpowiedz
3
@ bv
dnia 08.10.2019, 20:54 · Zgłoś
Z doświadczenia pracy z takimi rodzicami ...a biedny zagubiony dzieciak w tym wszystkim najmniej winny a najbardziej poszkodowany ...
Odpowiedz
-6
@ K
dnia 07.10.2019, 18:20 · Zgłoś
Ksiądz ma rację to rodzice mają chorą ambicje może to by oni zrobili sobie wyścig w pracy a nie małych dzieciaków zaciągać na siłę bo wszystko potrafią.
Odpowiedz
11
@ ☺️ Ja nie
dnia 07.10.2019, 15:51 · Zgłoś
Lepiej żeby uczyły się w jud niż siedziały w domu i obrzerały się chipsami
Odpowiedz
11
@ Tysia
dnia 07.10.2019, 15:21 · Zgłoś
A ja dziękuję wszystkim tym, dzięki którym ten Uniwersytet istnieje tyle lat.
Odpowiedz
-12
@ ksiądz Mateusz
dnia 07.10.2019, 14:33 · Zgłoś
Współcześni Janusze i Grażyny urządzają od małego swoim dzieciom wyścig szczurów.
Odpowiedz
8
@ Ala
dnia 07.10.2019, 16:25 · Zgłoś
A skąd ksiądz ma takie doświadczenie w wychowaniu dzieci?? Hehe ma się to tu to tam po parafiach pochowane? Jak marynarz żony w każdym porcie??
Odpowiedz
4
@ ksiądz Mateusz
dnia 07.10.2019, 18:13 · Zgłoś
Wystarczy ludzi posłuchać, w internecie można poczytać jak to Grażyny narzekają na program w szkołach bo dziecko musi po szkole jeszcze odbyć kilka dodatkowych zajęć i jest z tym problem, bo przecież muzyka, rytmika, śpiewanie itd. itd. tak można wymieniać bez końca. Mnie zawsze zastanawiało jedno jaki procent dzieci chodzi na te zajęcia dodatkowe bo chce a jaki chodzi tylko dlatego że Grażyna czy Janusz w ten sposób realizują swoje chore ambicje.
Odpowiedz
4
@ Ala
dnia 07.10.2019, 18:17 · Zgłoś
Czy Grażyna i Janusz to symbole przeciętnego Polaka?? Podobnie jak ksiądz Mateusz to symbol przeciętnego księdza, o którym co nie co można też w Internecie poczytać.
Odpowiedz
0
@ ksiądz Mateusz
dnia 08.10.2019, 13:03 · Zgłoś
Żadnego przeciętnego tylko raczej nadętego, którego cechuje brak myślenia . Co Alu można poczytać?
Odpowiedz
7
@ nauczycielka
dnia 08.10.2019, 13:46 · Zgłoś
Nie, współcześni Janusze i Grażyny wręczają dzieciom smartfony do ręki i siedzą sami przed serialami. Jeśli, nie wiesz, na czym te zajęcia polegają, to nie pisz głupot.
Odpowiedz
2
@ xxx
dnia 09.10.2019, 10:56 · Zgłoś
Zapraszam cię do rozmowy z moim 8-letnim synem. Chłopak sam chce chodzić na dodatkowe zajęcia ma: angielski w szkole, kółko polonistyczne to w ramach dodatkowych zajęć w szkolnej świetlicy. Raz w tygodniu (60 minut) uczęszcza na angielski na prywatne zajęcia. A w ramach JUD tez by ci powiedział jakie ciekawe rzeczy są na świecie. Ma kontakt z innymi dziećmi i z ochotą uczęszcza na te zajęcia. Dziecko jak nie będzie chciało to żadna siła nie zmusi go do nauczenia się czegokolwiek. Bardzo mnie cieszy gdy prosi żeby mu kupić książkę.
Nie jest to też żaden wyścig szczurów, o którym piszesz - dzieci rozszerzają swój zakres wiedzy, uczą myślenia.
I to nie są moje chore ambicje - podejrzewam, że nie tylko ja tak uważam.
Znajduje też czas na rozrabianie.
Odpowiedz
-5
@ Ona
dnia 07.10.2019, 13:05 · Zgłoś
Rodzice ktorzy tam dzieci oddaja maja chore ambicje. Nie mysla ze zabieraja swoim dziecia dziecinstwo. Dzis dzieci w szkole podstawiwej maja czego sie uczyc a pozniej jeszcze musza isc na ten caly uniwerek. Ludzie opamietajcie sie dajcie zyc dziecia.
Odpowiedz
0
@ ala
dnia 07.10.2019, 13:32 · Zgłoś
Masz słuszną rację.
Dziecko powinno tyle pracować ile go stać i na ile ma chęci, wybierać szkołę na jaką go stać intelektualnie.
A tak od maleńkiego wdrożony na wysoki poziom za chwilę padnie... Przebieduje podstawówkę, pójdzie do technikum, a możliwości ma na zawodówkę i zaczynają się schody...Depresje, samobójstwa, narkotyki...
Życie jest brutalne, nauki sporo, tylko najbardziej zmotywowani i pracowici wyrabiają w dobrych liceach.
Bo już maturę mając nawet na 30% studiować można co bądź (bez medycyny oczywiście).
Odpowiedz
12
@ Rodzic
dnia 07.10.2019, 15:32 · Zgłoś
Moja córka chodzi na zajęcia i jest zadowolona. Sama zdecydowała, że chceto raczej nauka przez zabawę. Dzieci nie zakuwaja, nie dostają ocen. Porostu poznają różne dziedziny nauki.
Odpowiedz
11
@ mama
dnia 07.10.2019, 16:19 · Zgłoś
Nauka przez zabawę, mówi to coś? Tylko że niektórym rodzicom nie chce się zaprowadzić dziecka na zajęcia, więc lepiej ponarzekać. Moje chodziło z chęcią, jego koledzy też chcieli, tylko nikomu nie chciało się ich zaprowadzać.
Odpowiedz
11
@ Amadeusz
dnia 07.10.2019, 16:24 · Zgłoś
Przecież te zajęcia to zabawa. Dzieci chodzą na nie bo chcą. Lepiej by spotkały się z rówieśnikami niż siedziały przed tv. Widać że pani nie wie o czym pisze
Odpowiedz
-1
@ Do ala
dnia 07.10.2019, 16:34 · Zgłoś
Ale po co studiować co bądź?? Lepiej zawodu się wyuczyć dobrego i do Niemiec jechać.
Odpowiedz
-4
@ .
dnia 07.10.2019, 22:22 · Zgłoś
Rodzice pozbywają się dzieci. Jakaś namiastka od czasu do czasu a tak to mama, tato nie poświęcają synowi czy córce to co jest najcenniejsze w życiu czyli czas...
Odpowiedz
5
@ Beata
dnia 08.10.2019, 11:21 · Zgłoś
To jest zabawa... Boże kochany jak dziecko chce to jakiś problem?! Bez komentarza...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657