Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jasło pamięta o swoich bohaterach

22

W 80. rocznicę wydarzeń września w ramach cyklu „Rozmowy o regionie”  odbyła się prelekcja Wiesława Hapa „Wojenna historia Jasła i jaślan” oraz otwarcie przygotowanej specjalnie z tej okazji wystawy „Zachować w pamięci - Jasło i jaślanie w latach II wojny światowej”. Organizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Przedwojenne Jasło, które liczyło wówczas ok. 15 tysięcy mieszkańców jawi się nam we wspomnieniach jako jedno z najpiękniejszych miast w ówczesnej Galicji. Od początku wojny stało się celem niemieckich ataków. Stacjonowały tu znaczne siły Wehrmachtu, komendantury policji, garnizonu wojskowego i gestapo. Znajdowało się też więzienie - jedno z największych na Podkarpaciu, w którym Niemcy przetrzymywali tysiące Polaków.

Hitlerowcy rabowali i niszczyli dorobek jaślan. Tragiczny był los mieszkańców, szczególnie pochodzenia żydowskiego, którzy byli więzieni, zsyłani do obozów zagłady i mordowani - czytamy we wstępie do wystawy.

Na słuchaczach niezwykłe wrażenie zrobiło przytoczone przez Wiesława Hapa wzruszające wspomnienie żołnierza Kazimierza Hefki, który musiał opuścić Jasło i z rozdzierającą tęsknotą spoglądał w kierunku Górki Klasztornej, gdzie mieszkała jego rodzina.

U współczesnych do dzisiaj wywołuje niebywały żal utrata dorobku materialnego i duchowego. Jednak dzięki zachowanym listom i wspomnieniom możemy przywracać pamięć o tych, którzy zginęli.

Jasło pamięta o swoich bohaterach - podsumował swoje wystąpienie Wiesław Hap.

Pamięć jest potrzebna, aby oddać hołd tym, którzy zginęli i abyśmy umieli docenić to, że żyjemy w czasach pokoju - powiedziała na zakończenie Dorota Woźnica, dyrektor Biblioteki.

 MBP w Jaśle

Napisany dnia: 06.09.2019, 15:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ZK
dnia 06.09.2019, 18:43
Ocena
komentarza:
12
Był to bardzo ciekawy wykład. Wystawa równie interesująca. Dziękuję.
@ Wilk
dnia 07.09.2019, 06:54
Ocena
komentarza:
19
Wykład bardzo ciekawy. Gdzie byli nauczyciele historii naszych szkół w tym czasie ? W Keksie czy innych knajpkach.
@ do@Wilk
dnia 07.09.2019, 09:51
Ocena
komentarza:
0
Człowieku nauczycieli nie stać na Keks, Sepie itd. Za mało zarabiają.
@ dragoness
dnia 07.09.2019, 12:47
Ocena
komentarza:
-5
Nauczyciele byli w pracy. Dzięki deformie edukacji lekcje odbywają się od 7 do 18.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 07.09.2019, 15:15
Ocena
komentarza:
8
Za to na wystawy, prelekcje i wykłady w ubiegłych latach chodzili tlumami ;)
@ dragoness
dnia 07.09.2019, 15:35
Ocena
komentarza:
-9
A ma pan dowody, że nie?
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 07.09.2019, 15:51
Ocena
komentarza:
5
Mam dowody, że nie. Wystarczy przejrzeć jasielskie portale internetowe kilka lat wstecz i zobaczyć te tłumy rzekomej, samozwańczej elity nauczycielskiej na wystawach, prelekcjach i wykładach organizowanych przez chociażby Bibliotekę czy Muzeum. Zwłaszcza popołudniami.
@ do@dragoness
dnia 07.09.2019, 16:24
Ocena
komentarza:
5
Może Pani napisze, że lekcje odbywają się w szatniach, piwnicach itp. Wprowadzenie dziennika elektronicznego to była deforma edukacji.
@ do@dragoness
dnia 07.09.2019, 17:14
Ocena
komentarza:
1
Od 7 do 18 jest 11 godzin. Etat nauczyciela to 18. Coś tu nie tak.
@ dragoness
dnia 07.09.2019, 19:30
Ocena
komentarza:
-3
Lekcje odbywają się wszędzie, gdzie się da, a korytarze wyglądają jak metro w Londynie podczas nalotów. Zapraszam do szkoły, malkontenci obejrzą sobie podział godzin. A dziennik elektroniczny jest dla inteligentnych.
@ Anty
dnia 07.09.2019, 20:57
Ocena
komentarza:
0
Wybraliście wolną majówkę a nie kontynuowanie strajku to macie. Trzeba było mieć jaja o walczyć o swoje
@ dragoness
dnia 07.09.2019, 21:13
Ocena
komentarza:
-6
Przeciw reformie? Pan żartuje.
@ do@dragoness
dnia 08.09.2019, 10:57
Ocena
komentarza:
3
Dziennik dla inteligentnych. Gdzie ich szukać? Nie wśród nauczycieli. 10 minut pani otwiera dziennik, bo nie chcę się otworzyć, bo nie wie co tam zrobić. Lekcje trwają nie 45 a 35 minut.
@ do@Wilk
dnia 08.09.2019, 11:17
Ocena
komentarza:
0
Więcej niż 10 minut, a czasami się nie otworzy. Potem godziny siedzenia nad dziennikiem w domu i płacz. Wiem, znam to, bo znajoma nauczycielka z tym laptopem, dziennikiem jest często u mnie prosząc o pomoc, a pod koniec semestru, roku szkoda mówić. I to jest ta inteligencja.
@ dragoness
dnia 08.09.2019, 11:39
Ocena
komentarza:
-3
A ja myślałam, że miarą jest ogół, nie margines? A dziennik otwieram PRZED lekcją, aby nie tracić czasu.
@ Hania
dnia 08.09.2019, 12:00
Ocena
komentarza:
4
Coś o tym wiem. Ma Pani rację. Ogół nauczycieli tak postępuje z dziennikiem.
@ dragoness
dnia 08.09.2019, 13:18
Ocena
komentarza:
0
Ale malkontenci, jak widać, widzą drzazgę w oku bliźniego.
@ Maria
dnia 06.09.2019, 19:26
Ocena
komentarza:
15
Panie Wiesławie, to była piękna lekcja historii.
@ Xxc
dnia 06.09.2019, 23:51
Ocena
komentarza:
-2
Rzeczywiście.widac tłumy ludzi, w Jaśle maja cos urojone z historią wojna
tylko pomniki, tablice , wystawy w muzeum normalnie miasto dziadkow
Nic po za tym nie ma.
@ kaja
dnia 08.09.2019, 22:56
Ocena
komentarza:
0
Nie przeesadzajmy z tymi "stacjonującymi w Jaśle znacznymi niemieckimi siłamii". Gestapowców było niespełna 30, Wehrmachtu nie było wcale, po kilkunastu żandarmów i bahnschutzów. Do tego granatowa policja. I to wszystko na cały powiat. Baz całej sfory szpiclów i kolaborantów nie zdziałaliby nic.
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 10.09.2019, 08:13
Ocena
komentarza:
-6
Jaka była wycena i koszty organizacji tego "sympozjum naukowego"...
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Zbierają podpisy poparcia dla Małgorzaty Kidawy - Błońskiej - kandydatki KO

  Dzisiaj na jasielskim rynku zbierane były podpisy poparcia dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2020. Do chwili obecnej do sztabu krajowego kandydatki z samego Jasła zebrano już 2500 podpisów.

 • „Pacjent czuje się dobrze. To typowa grypa”

  Stan zdrowia 71-letniego mężczyzny, który trafił wczoraj rano do jasielskiego szpitala poprawia się. Dyrekcja szpitala uspokaja, że u pacjenta nie stwierdzono żadnych objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem...

 • Kolejne drzewa zniknęły z przestrzeni miejskiej

  Budowa ścieżki rowerowej mającej połączyć obiekty jasielskiego MOSiR-u z Ogrodem Jordana zbliża się ku końcowi. W piątek wycięto kolejne drzewa u zbiegu ulic Jagiełły i Słowackiego, wzdłuż których ma ona przebiegać. Rozczarowania nie kryją mieszkańcy, którzy w ubiegłym roku protestowali przeciwko wycince.

 • Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle na ulicy Kopernika otwarte na dzieci i rodziców

   

  W sobotę 22 lutego 2020 r. odbył się dzień otwarty w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Jaśle im. Pluszowego Misia, przy  ulicy Kopernika 8a w Jaśle. Była to doskonała okazja do zapoznania się z placówką oraz jej ofertą edukacyjną.

 • Przyjęto pacjenta z objawami grypy. Czy to koronawirus?

  Szpitalny Oddział Ratunkowy w Jaśle został zamknięty. Na drzwiach zamieszczono informację "Przejścia nie ma! Dezynfekcja". Dowiedzieliśmy się, że dzisiaj rano do szpitala przyjęto pacjenta z objawami grypy. Ludzie obawiają się, że może to być koronawirus. - Wszyscy chodzą w maseczka – informują nas Czytelnicy.

 • Jak w marcu zmieni się rozkład jazdy pociągów?

   

  Od 15 marca obowiązywał będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Ze stacji Jasło ponownie dojedziemy np. do Gdyni. W planach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego nie znajdziemy jednak kolejnych połączeń w kierunku zachodnim, głównie do Stróż, o które w ostatnich miesiącach zabiegali samorządowcy.

 • „Takiej ignorancji się nie spodziewałam” – radna Wawro ostro o staroście

  Radna Ewa Wawro podczas ostatniej sesji rady powiatu powróciła do tematu dotyczącego tragicznego wypadku, do którego doszło podczas przywitania Nowego Roku na Górze Liwocz. Radna żądała od starosty jasielskiego wyjaśnień w sprawie organizacji i przebiegu imprezy plenerowej. Nie otrzymała jednak odpowiedzi na zadane pytania..

 • Kto wygrał konkurs na dyrektora I LO w Jaśle?

  Końcem stycznia br. zarząd powiatu ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Postępowanie konkursowe odbyło się w miniony wtorek. Do konkursu przystąpił tylko jeden kandydat, który jak wiemy z nieoficjalnych źródeł został wybrany na dyrektora szkoły. Pracę ma rozpocząć już w najbliższy poniedziałek.

 • Przedszkole Miejskie Nr 1 w Jaśle zaprasza!

   

  Dobra wiadomość dla wszystkich rodziców najmłodszych dzieci
  z Jasła i okolic. Trwa rekrutacja do Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Jaśle. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszej placówki.

 • Sieklówka: Wiejski Ośrodek Zdrowia w fatalnym stanie. Czy przeniosą go do szkoły?

  Władze miasta Kołaczyc zaproponowały przeniesienie ośrodka zdrowia do budynku szkoły społecznej w Sieklówce. Koszt obecnej siedziby przekracza możliwości finansowe budżetu gminy. Mieszkańcy najpierw się zgodzili, później wycofali swoją aprobatę...

 • Chcą odwołać sołtysa Łask i Sobniowa

   

  Wójt Gminy Jasło zarządził przeprowadzenie głosowania w sprawie odwołania sołtysa wsi Łaski-Sobniów. To efekt wniosku złożonego przez Radę Sołecką na ręce Wojciecha Piękosia. Pismo podpisało blisko 100 mieszkańców wsi. Padają w nim poważne oskarżenia, którym jednak Mieczysław Baran stanowczo zaprzecza.

 • Jedz smacznie i tanio „U Wojtka”

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105