Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jasło pamięta o swoich bohaterach

22

W 80. rocznicę wydarzeń września w ramach cyklu „Rozmowy o regionie”  odbyła się prelekcja Wiesława Hapa „Wojenna historia Jasła i jaślan” oraz otwarcie przygotowanej specjalnie z tej okazji wystawy „Zachować w pamięci - Jasło i jaślanie w latach II wojny światowej”. Organizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Przedwojenne Jasło, które liczyło wówczas ok. 15 tysięcy mieszkańców jawi się nam we wspomnieniach jako jedno z najpiękniejszych miast w ówczesnej Galicji. Od początku wojny stało się celem niemieckich ataków. Stacjonowały tu znaczne siły Wehrmachtu, komendantury policji, garnizonu wojskowego i gestapo. Znajdowało się też więzienie - jedno z największych na Podkarpaciu, w którym Niemcy przetrzymywali tysiące Polaków.

Hitlerowcy rabowali i niszczyli dorobek jaślan. Tragiczny był los mieszkańców, szczególnie pochodzenia żydowskiego, którzy byli więzieni, zsyłani do obozów zagłady i mordowani - czytamy we wstępie do wystawy.

Na słuchaczach niezwykłe wrażenie zrobiło przytoczone przez Wiesława Hapa wzruszające wspomnienie żołnierza Kazimierza Hefki, który musiał opuścić Jasło i z rozdzierającą tęsknotą spoglądał w kierunku Górki Klasztornej, gdzie mieszkała jego rodzina.

U współczesnych do dzisiaj wywołuje niebywały żal utrata dorobku materialnego i duchowego. Jednak dzięki zachowanym listom i wspomnieniom możemy przywracać pamięć o tych, którzy zginęli.

Jasło pamięta o swoich bohaterach - podsumował swoje wystąpienie Wiesław Hap.

Pamięć jest potrzebna, aby oddać hołd tym, którzy zginęli i abyśmy umieli docenić to, że żyjemy w czasach pokoju - powiedziała na zakończenie Dorota Woźnica, dyrektor Biblioteki.

 MBP w Jaśle

Napisany dnia: 06.09.2019, 15:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ZK
dnia 06.09.2019, 18:43
Ocena
komentarza:
12
Był to bardzo ciekawy wykład. Wystawa równie interesująca. Dziękuję.
@ Wilk
dnia 07.09.2019, 06:54
Ocena
komentarza:
19
Wykład bardzo ciekawy. Gdzie byli nauczyciele historii naszych szkół w tym czasie ? W Keksie czy innych knajpkach.
@ do@Wilk
dnia 07.09.2019, 09:51
Ocena
komentarza:
0
Człowieku nauczycieli nie stać na Keks, Sepie itd. Za mało zarabiają.
@ dragoness
dnia 07.09.2019, 12:47
Ocena
komentarza:
-5
Nauczyciele byli w pracy. Dzięki deformie edukacji lekcje odbywają się od 7 do 18.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 07.09.2019, 15:15
Ocena
komentarza:
8
Za to na wystawy, prelekcje i wykłady w ubiegłych latach chodzili tlumami ;)
@ dragoness
dnia 07.09.2019, 15:35
Ocena
komentarza:
-9
A ma pan dowody, że nie?
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 07.09.2019, 15:51
Ocena
komentarza:
5
Mam dowody, że nie. Wystarczy przejrzeć jasielskie portale internetowe kilka lat wstecz i zobaczyć te tłumy rzekomej, samozwańczej elity nauczycielskiej na wystawach, prelekcjach i wykładach organizowanych przez chociażby Bibliotekę czy Muzeum. Zwłaszcza popołudniami.
@ do@dragoness
dnia 07.09.2019, 16:24
Ocena
komentarza:
5
Może Pani napisze, że lekcje odbywają się w szatniach, piwnicach itp. Wprowadzenie dziennika elektronicznego to była deforma edukacji.
@ do@dragoness
dnia 07.09.2019, 17:14
Ocena
komentarza:
1
Od 7 do 18 jest 11 godzin. Etat nauczyciela to 18. Coś tu nie tak.
@ dragoness
dnia 07.09.2019, 19:30
Ocena
komentarza:
-3
Lekcje odbywają się wszędzie, gdzie się da, a korytarze wyglądają jak metro w Londynie podczas nalotów. Zapraszam do szkoły, malkontenci obejrzą sobie podział godzin. A dziennik elektroniczny jest dla inteligentnych.
@ Anty
dnia 07.09.2019, 20:57
Ocena
komentarza:
0
Wybraliście wolną majówkę a nie kontynuowanie strajku to macie. Trzeba było mieć jaja o walczyć o swoje
@ dragoness
dnia 07.09.2019, 21:13
Ocena
komentarza:
-6
Przeciw reformie? Pan żartuje.
@ do@dragoness
dnia 08.09.2019, 10:57
Ocena
komentarza:
3
Dziennik dla inteligentnych. Gdzie ich szukać? Nie wśród nauczycieli. 10 minut pani otwiera dziennik, bo nie chcę się otworzyć, bo nie wie co tam zrobić. Lekcje trwają nie 45 a 35 minut.
@ do@Wilk
dnia 08.09.2019, 11:17
Ocena
komentarza:
0
Więcej niż 10 minut, a czasami się nie otworzy. Potem godziny siedzenia nad dziennikiem w domu i płacz. Wiem, znam to, bo znajoma nauczycielka z tym laptopem, dziennikiem jest często u mnie prosząc o pomoc, a pod koniec semestru, roku szkoda mówić. I to jest ta inteligencja.
@ dragoness
dnia 08.09.2019, 11:39
Ocena
komentarza:
-3
A ja myślałam, że miarą jest ogół, nie margines? A dziennik otwieram PRZED lekcją, aby nie tracić czasu.
@ Hania
dnia 08.09.2019, 12:00
Ocena
komentarza:
4
Coś o tym wiem. Ma Pani rację. Ogół nauczycieli tak postępuje z dziennikiem.
@ dragoness
dnia 08.09.2019, 13:18
Ocena
komentarza:
0
Ale malkontenci, jak widać, widzą drzazgę w oku bliźniego.
@ Maria
dnia 06.09.2019, 19:26
Ocena
komentarza:
15
Panie Wiesławie, to była piękna lekcja historii.
@ Xxc
dnia 06.09.2019, 23:51
Ocena
komentarza:
-2
Rzeczywiście.widac tłumy ludzi, w Jaśle maja cos urojone z historią wojna
tylko pomniki, tablice , wystawy w muzeum normalnie miasto dziadkow
Nic po za tym nie ma.
@ kaja
dnia 08.09.2019, 22:56
Ocena
komentarza:
0
Nie przeesadzajmy z tymi "stacjonującymi w Jaśle znacznymi niemieckimi siłamii". Gestapowców było niespełna 30, Wehrmachtu nie było wcale, po kilkunastu żandarmów i bahnschutzów. Do tego granatowa policja. I to wszystko na cały powiat. Baz całej sfory szpiclów i kolaborantów nie zdziałaliby nic.
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 10.09.2019, 08:13
Ocena
komentarza:
-6
Jaka była wycena i koszty organizacji tego "sympozjum naukowego"...
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Uszkodzenia poprawią, ale na generalny remont drogi kierowcy będą musieli poczekać

   

  Ul. Mickiewicza, na jej kilkusetmetrowym odcinku, od dawna wymaga generalnego remontu. Na razie kierowcy nie mają jednak, co liczyć na kompleksową naprawę jej nawierzchni. Powiat Jasielski, w tym roku, zamierza jedynie usunąć uszkodzenia powstałe w wyniku czerwcowych nawałnic. Na ten cel władze powiatu zamierzają wydać 2 500 zł.  

 • Pierwsza ofiara koronawirusa w powiecie jasielskim. W szpitalu w Łańcucie zmarła 84-letnia kobieta

   

  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała o kolejnych 37. potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na Podkarpaciu. Niestety, w komunikacie znalazła się także informacja o zgonie kobiety z powiatu jasielskiego. W szpitalu w Łańcucie zmarła 84-letnia mieszkanka naszego powiatu. 

 • To było fascynujące widowisko! Jubileuszowy Memoriał "Hubala" za nami

   

  „Łąki Hubalowe” już po raz dziesiąty stały się miejscem fascynującego widowiska historycznego. 

 • Franciszkanie na kwarantannie. Jeden z duchownych zakażony koronawirusem

  - W związku z zachorowaniem na koronawirusa jednego z ojców i kwarantanny mających z nim styczność posługa duszpasterska w kościele została znacznie ograniczona – poinformowali ojcowie z klasztoru Franciszkanów w Jaśle. Jasielski Sanepid szuka osób, które początkiem sierpnia podczas odprawianych mszy przyjmowały komunię świętą.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 2

   

  W poprzednim artykule dowiedzieli się Państwo, jak ważnym dokumentem w przypadku dochodzenia odszkodowania są Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dzisiaj będziemy kontynuować ten wątek i zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia, przyjrzymy się niektórym wyłączeniom i ograniczeniom odpowiedzialności, z którymi można spotkać się w ubezpieczeniach od skutków powodzi, ale i potencjalnym obowiązkom ubezpieczonego.

 • Oddział zakaźny w Jaśle zamknięty do odwołania. U jednej z pracownic wykryto koronawirusa

  Ze względu na sytuację epidemiologiczną od 6 sierpnia 2020 r. wstrzymana zostaje do odwołania działalność Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i WZW, Poradni Chorób Zakaźnych, Punktu Konsultacyjnego – czytamy w oficjalnej informacji podanej przez dyrekcję szpitala.

   

 • OSP Tarnowiec z nowym wozem ratowniczo-gaśniczym

   

  Na wyposażenie jednostki OSP w Tarnowcu trafił nowy pojazd. Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy służył będzie strażakom ochotnikom głównie do działań związanych z ratownictwem technicznym i powodziowym. 

 • CKE podała wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie z nim uczniowie szkół z powiatu jasielskiego?

   

  Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W całej Polsce przystąpiło do niego 343 025 uczniów VIII klas szkół podstawowych. Średni wynik z języka polskiego wyniósł 59 proc. punktów możliwych do otrzymania. W przypadku matematyki jest to 46 proc. Jak na tle uczniów w kraju wypadli ósmoklasiści z powiatu jasielskiego?

 • Trzy nowe przypadki zachorowań na COVID-19 w powiecie jasielskim

   

  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała w dzisiejszym komunikacie o kolejnych 33. przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa podkarpackiego. Na COVID-19 zachorowało kolejnych 3. mieszkańców powiatu jasielskiego (dwóch mężczyzn i jedna kobieta).

 • Groził pracownikom stacji paliw. Usłyszał prokuratorskie zarzuty

  Sobotniej nocy pracownicy trzech stacji paliw na terenie powiatu jasielskiego przeżyli chwile grozy. Młody mężczyzna grożąc im pobiciem zażądał wydania papierosów. Ostatecznie  został zatrzymany przez policjantów na stacji paliw Grosar w Jaśle...

 • Wakacje z tenisem – zapisy nadal trwają

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja zaprasza do Wakacyjnej Szkółki Tenisowej. Chętne osoby, które nie zdążyły z zapisem dziecka na zajęcia mamy świetną wiadomość!  Zajęcia będziemy prowadzić do końca sierpnia. Gorąco zachęcamy, gdyż pozostało już mało czasu. 

 • Blisko 500 tys. zł na remont drogi KG2

   

  Droga KG2 została oddana do użytku w styczniu bieżącego roku.  Szybko okazało się, że nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 posiada szereg usterek, które zostały usunięte w ramach udzielonej gwarancji przez wykonawcę robót. Teraz, droga wymaga przeprowadzenia kolejnych prac remontowych, w związku ze skutkami czerwcowych nawałnic. PZDW w Rzeszowie szacuje, że koszt przewidzianych napraw wyniesie około 500 tys. zł.

 • Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazało blisko 2 mln zł do poszkodowanych w wyniku powodzi

  Po czerwcowych nawałnicach, jakie przeszły przez Podkarpacie, Caritas Diecezji Rzeszowskiej ruszyło na pomoc powodzianom. Oprócz wsparcia rzeczowego poszkodowane rodziny otrzymały środki finansowe. W ramach zbiórki do puszek zorganizowanej w parafiach oraz od darczyńców udało się zebrać kwotę 1 744,800 zł...

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105