Strona główna

Jasło pamięta o swoich bohaterach

22
Napisany dnia: 06.09.2019, 15:00 , Tagi: Brak

W 80. rocznicę wydarzeń września w ramach cyklu „Rozmowy o regionie”  odbyła się prelekcja Wiesława Hapa „Wojenna historia Jasła i jaślan” oraz otwarcie przygotowanej specjalnie z tej okazji wystawy „Zachować w pamięci - Jasło i jaślanie w latach II wojny światowej”. Organizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Przedwojenne Jasło, które liczyło wówczas ok. 15 tysięcy mieszkańców jawi się nam we wspomnieniach jako jedno z najpiękniejszych miast w ówczesnej Galicji. Od początku wojny stało się celem niemieckich ataków. Stacjonowały tu znaczne siły Wehrmachtu, komendantury policji, garnizonu wojskowego i gestapo. Znajdowało się też więzienie - jedno z największych na Podkarpaciu, w którym Niemcy przetrzymywali tysiące Polaków.

Hitlerowcy rabowali i niszczyli dorobek jaślan. Tragiczny był los mieszkańców, szczególnie pochodzenia żydowskiego, którzy byli więzieni, zsyłani do obozów zagłady i mordowani - czytamy we wstępie do wystawy.

Na słuchaczach niezwykłe wrażenie zrobiło przytoczone przez Wiesława Hapa wzruszające wspomnienie żołnierza Kazimierza Hefki, który musiał opuścić Jasło i z rozdzierającą tęsknotą spoglądał w kierunku Górki Klasztornej, gdzie mieszkała jego rodzina.

U współczesnych do dzisiaj wywołuje niebywały żal utrata dorobku materialnego i duchowego. Jednak dzięki zachowanym listom i wspomnieniom możemy przywracać pamięć o tych, którzy zginęli.

Jasło pamięta o swoich bohaterach - podsumował swoje wystąpienie Wiesław Hap.

Pamięć jest potrzebna, aby oddać hołd tym, którzy zginęli i abyśmy umieli docenić to, że żyjemy w czasach pokoju - powiedziała na zakończenie Dorota Woźnica, dyrektor Biblioteki.

 MBP w Jaśle

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ ZK
dnia 06.09.2019, 18:43
Ocena
komentarza:
12
Był to bardzo ciekawy wykład. Wystawa równie interesująca. Dziękuję.
@ Wilk
dnia 07.09.2019, 06:54
Ocena
komentarza:
19
Wykład bardzo ciekawy. Gdzie byli nauczyciele historii naszych szkół w tym czasie ? W Keksie czy innych knajpkach.
@ do@Wilk
dnia 07.09.2019, 09:51
Ocena
komentarza:
0
Człowieku nauczycieli nie stać na Keks, Sepie itd. Za mało zarabiają.
@ dragoness
dnia 07.09.2019, 12:47
Ocena
komentarza:
-5
Nauczyciele byli w pracy. Dzięki deformie edukacji lekcje odbywają się od 7 do 18.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 07.09.2019, 15:15
Ocena
komentarza:
8
Za to na wystawy, prelekcje i wykłady w ubiegłych latach chodzili tlumami ;)
@ dragoness
dnia 07.09.2019, 15:35
Ocena
komentarza:
-9
A ma pan dowody, że nie?
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 07.09.2019, 15:51
Ocena
komentarza:
5
Mam dowody, że nie. Wystarczy przejrzeć jasielskie portale internetowe kilka lat wstecz i zobaczyć te tłumy rzekomej, samozwańczej elity nauczycielskiej na wystawach, prelekcjach i wykładach organizowanych przez chociażby Bibliotekę czy Muzeum. Zwłaszcza popołudniami.
@ do@dragoness
dnia 07.09.2019, 16:24
Ocena
komentarza:
5
Może Pani napisze, że lekcje odbywają się w szatniach, piwnicach itp. Wprowadzenie dziennika elektronicznego to była deforma edukacji.
@ do@dragoness
dnia 07.09.2019, 17:14
Ocena
komentarza:
1
Od 7 do 18 jest 11 godzin. Etat nauczyciela to 18. Coś tu nie tak.
@ dragoness
dnia 07.09.2019, 19:30
Ocena
komentarza:
-3
Lekcje odbywają się wszędzie, gdzie się da, a korytarze wyglądają jak metro w Londynie podczas nalotów. Zapraszam do szkoły, malkontenci obejrzą sobie podział godzin. A dziennik elektroniczny jest dla inteligentnych.
@ Anty
dnia 07.09.2019, 20:57
Ocena
komentarza:
0
Wybraliście wolną majówkę a nie kontynuowanie strajku to macie. Trzeba było mieć jaja o walczyć o swoje
@ dragoness
dnia 07.09.2019, 21:13
Ocena
komentarza:
-6
Przeciw reformie? Pan żartuje.
@ do@dragoness
dnia 08.09.2019, 10:57
Ocena
komentarza:
3
Dziennik dla inteligentnych. Gdzie ich szukać? Nie wśród nauczycieli. 10 minut pani otwiera dziennik, bo nie chcę się otworzyć, bo nie wie co tam zrobić. Lekcje trwają nie 45 a 35 minut.
@ do@Wilk
dnia 08.09.2019, 11:17
Ocena
komentarza:
0
Więcej niż 10 minut, a czasami się nie otworzy. Potem godziny siedzenia nad dziennikiem w domu i płacz. Wiem, znam to, bo znajoma nauczycielka z tym laptopem, dziennikiem jest często u mnie prosząc o pomoc, a pod koniec semestru, roku szkoda mówić. I to jest ta inteligencja.
@ dragoness
dnia 08.09.2019, 11:39
Ocena
komentarza:
-3
A ja myślałam, że miarą jest ogół, nie margines? A dziennik otwieram PRZED lekcją, aby nie tracić czasu.
@ Hania
dnia 08.09.2019, 12:00
Ocena
komentarza:
4
Coś o tym wiem. Ma Pani rację. Ogół nauczycieli tak postępuje z dziennikiem.
@ dragoness
dnia 08.09.2019, 13:18
Ocena
komentarza:
0
Ale malkontenci, jak widać, widzą drzazgę w oku bliźniego.
@ Maria
dnia 06.09.2019, 19:26
Ocena
komentarza:
15
Panie Wiesławie, to była piękna lekcja historii.
@ Xxc
dnia 06.09.2019, 23:51
Ocena
komentarza:
-2
Rzeczywiście.widac tłumy ludzi, w Jaśle maja cos urojone z historią wojna
tylko pomniki, tablice , wystawy w muzeum normalnie miasto dziadkow
Nic po za tym nie ma.
@ kaja
dnia 08.09.2019, 22:56
Ocena
komentarza:
0
Nie przeesadzajmy z tymi "stacjonującymi w Jaśle znacznymi niemieckimi siłamii". Gestapowców było niespełna 30, Wehrmachtu nie było wcale, po kilkunastu żandarmów i bahnschutzów. Do tego granatowa policja. I to wszystko na cały powiat. Baz całej sfory szpiclów i kolaborantów nie zdziałaliby nic.
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 10.09.2019, 08:13
Ocena
komentarza:
-6
Jaka była wycena i koszty organizacji tego "sympozjum naukowego"...
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • „Dodatkowe” emocje

   

  Kiedy uchwałę w sprawie wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli zdjęto z porządku obrad podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jasła wydawało się, że dwa tygodnie wystarczą do tego, aby wszystkie zainteresowane strony mogły osiągnąć kompromis.

 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

 • Uczczono pamięć ofiar stalinizmu

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj uroczystości Dnia Sybiraka. Przypada on w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” złożono kwiaty i zapalono znicze upamiętniając ofiary zbrodniczego reżimu.

 • Co czeka pasażerów pociągu do Krynicy?

   

  Kiedy opadł już kurz po pojawieniu się informacji o próbnym kursie pociągu do Krynicy, zainteresowani skorzystaniem z tego połączenia mieszkańcy Jasła i okolic zaczęli żądać bardziej szczegółowych danych na jego temat. Pytają oni o sposób dystrybucji biletów, czy też szczegółowy rozkład jazdy. Dzisiaj na wiele z nich znamy już odpowiedzi.  

 • Droga połączy dwa ronda

  W przyszłym roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle łączący dwa ronda na osiedlach Górka Klasztorna i Żółków. Wykonawca wszedł już na teren budowy i rozpoczął pierwsze prace geodezyjne dotyczące wytyczenia trasy oraz pasa drogowego. Inwestycja opiewa na blisko 27 mln zł.

 • Pies nie umarł z głodu. Sprawę umorzono

  W lipcu br. we Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego do łańcucha. Przyczyną śmieci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa o charakterze przewlekłym.

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym

  W miniony piątek do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko 17-letniemu Michałowi S., który w maju br. potrącił głuchoniemego mężczyznę. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Po niespełna tygodniu zmarł.

 • To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

   

  Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

 • Czas na laser!

   

  Dermatologia kliniczna i estetyczna ESTETMED. W naszym Gabinecie pracujemy na jednym  z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia jakim jest laser diodowy LightSheer® oraz Alma Harmony Dye-VL™ nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • „Muzyka to pasjonująca przygoda”

   

  Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak zaprasza

   

  Szanowni Państwo!
  Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin-Józefów 278 będzie czynny w piątki od 8 do 22 i w soboty od 8 do 20 w wyjątkowych wypadkach w niedziele.
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105