Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Jubileusz Jasielskiego Domu Kultury

12

W tym roku Jasielski Dom Kultury obchodzi 60 lat swojej działalności oraz 40 lat funkcjonowania w budynku przy ulicy Kołłątaja 1. Z tej okazji, w sobotę 25 września został przygotowany koncert inaugurujący kolejny sezon artystyczny. Na scenie JDK zaprezentowali się soliści, wychowankowie placówki, którzy rozwijali tu swoje zainteresowania i pasje. Gwiazdą wieczoru były „Dziewczyny”, czyli Ania Karamon i Ola Nowak wraz z zespołem. Galę poprowadził Jarosław Kret.

<Zapraszamy do FOTORELACJI>

Historia Jasielskiego Domu Kultury zaczęła się w 1950 roku, kiedy to w budynku Cechu Rzemiosł Różnych przy ul. 3 Maja ulokowano Powiatowy Dom Kultury. Mieściła się tam sala widowiskowa na 300 miejsc, klub i sala zajęć. Działalność placówki obejmowała swym zasięgiem Jasło i miejscowości powiatu jasielskiego. Początkowo jedną z najważniejszych dziedzin działalności PDK był teatr. Zarówno kukiełkowy, jak i dramatyczny, a sztuki teatralne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród jasielskiej publiczności. Wkrótce powstała tam biblioteka repertuarowa, wypożyczalnia kostiumów i rekwizytów. W latach 60. wprowadzono inne formy pracy kulturalno-oświatowej, rozwijała się działalność instrukcyjno-metodyczna oraz plastyczna. Wokół placówki zaczęli skupiać się twórcy, artyści profesjonalni i amatorzy.

W 1965 roku, w roku 600-lecia miasta zorganizowano po raz pierwszy Dni Jasła. W tym samym roku odbył się także telewizyjny turniej miast Jasło-Krosno, w którym zwyciężyło Jasło. Otrzymana wówczas nagroda w wysokości 1 mln zł została przekazana na budowę nowego budynku dla PDK, którego uroczyste otwarcie odbyło się 26 września w 1970 roku. Swoją siedzibę znalazły w nim wówczas: Powiatowa Biblioteka Publiczna, Muzeum Regionalne i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. W latach 70. PDK rozszerzył działalność, umocnił się ruch artystyczny, organizowano koncerty, spektakle, imprezy okolicznościowe. Gościły tu największe gwiazdy polskiej estrady, m.in. Irena Santor, Jerzy Połomski, Czesław Niemen czy Maryla Rodowicz oraz znakomite zespoły muzyczne i teatralne. Odbywały się spektakle operowe, przeglądy amatorskiego ruchu artystycznego, wystawy uznanych artystów plastyków. W 1975 roku Powiatowy Dom Kultury przemianowano na Rejonowy Dom Kultury, a jego działalność była adresowana  do mieszkańców Jasła i całego powiatu. Upowszechniano dorobek kulturalny obejmujący różne dziedziny artystyczne: teatr, plastykę muzykę, film literaturę, twórczość dzieci i młodzieży. Zadbano także o amatorski ruch artystyczny, tradycję ludową i folklor regionu Jasła. Podczas 60 lat istnienia Jasielskiego Domu Kultury w historię miasta wpisały się imprezy organizowane przez placówkę m.in. Jasielskie Okółki, Przegląd Zespołów Ludowych, Studenckie Okółki, plenery rzeźby monumentalnej (1984-1986), plenery malarsko-rzeźbiarskie,  Jasielskie Spotkania Muzyczne i konkurs kolęd i pastorałek „Na nutę kantyczek”.

W czasie tych kilkudziesięciu sezonów artystycznych działało wiele amatorskich zespołów. Najbardziej znanym i utytułowanym z nich była jasielska orkiestra symfoniczna, która powstała w 1966 roku. W latach 90. zastąpiła ją jasielska orkiestra Sonore.

JDK nadal prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjno-artystyczną adresowaną do dzieci i młodzieży i dorosłych. Od wielu lat odbywają się tu zajęcia z dziedziny teatru i słowa. Recytatorzy mają na swoim koncie szereg sukcesów w konkursach ogólnopolskich. Zajęcia muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzone przez doskonałych fachowców, instruktorów JDK również zaowocowały licznymi sukcesami. Takie zespoły, jak Fermata czy dziecięcy zespół Dominanta czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym miasta. Prowadzone są także zajęcia indywidualne dla dzieci i młodzieży. Ich uczestnicy zdobywają nagrody na wielu konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. Brali także udział w programach telewizyjnych, jak „Szansa na sukces”.

Znaczącą dziedziną w działalności JDK jest plastyka. Rocznie odbywa się około 14 wystaw różnorodnej twórczości artystycznej. Są to wystawy rzeźby, malarstwa i fotografii. Odbywają się także cykliczne imprezy, m.in. Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży.

Tak pokrótce przedstawia się historia. Ale należy pamiętać, że Jasielski Dom Kultury to nie tylko budynek. To także ludzie, którzy swoim zapałem, pomysłami i pracą upowszechniają kulturę w mieście.

 
- Jasielski Dom Kultury to miejsce szczególne. Od wielu lat funkcjonuje jako centrum kultury miasta. Obok wielu propozycji adresowanych do koneserów muzyki, teatru czy sztuk plastycznych prowadzi również działalność edukacyjną skierowaną do dzieci, młodzieży i dorosłych. Działania te polegają nie tylko na uczestnictwie słuchaczy w spektaklach, wystawach czy koncertach, ale przed wszystkim skierowane są do utalentowanej młodzieży, która tutaj chce rozwijać swoje artystyczne zainteresowania, pasje i talenty – mówiła witając gości Krystyna Kasprzyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

W sobotni wieczór zaproszonych gości bawili wychowankowie, którzy uczestniczyli w zajęciach muzycznych JDK w latach 1999-2010. Wśród nich byli: Magda Bierońska, Marlena Szpak, Mirosław Gotfryd, Rafał Kamiński, Łukasz Kozub i zespół wokalny Fermata. Ci wszyscy wykonawcy swoje pierwsze kroki nieśmiało stawiali na deskach JDK. Zdobywcy wielu prestiżowych nagród i wyróżnień związani są dziś z uczelniami muzycznymi w kraju i za granicą. Solistom towarzyszył istniejący zaledwie od dwóch lat zespół R-Revolution, który mimo krótkiej działalności ma na swoim koncie wiele znaczących nagród.

Wśród wielu wyrazów serdeczności życzenia złożyła Maria Kurowska, burmistrz Jasła. - Życzę wam wielu sukcesów, abyście mogli swoich absolwentów wysyłać nie tylko do Warszawy, ale i do Europy i aby o Jaśle tym samym było głośno. Mój sukces, to w dużej części sukces JDK i tych sukcesów życzę jak najwięcej – powiedziała burmistrz nawiązując do otrzymanej w ubiegły czwartek nagrody dla najlepszego samorządowca Podkarpacia.

Na zakończenie części oficjalnej gości bawiły dwie młode, utalentowane i charyzmatyczne „Dziewczyny” – jaślanka, Ania Karamon, przed laty uczestniczka zajęć muzycznych w Jasielskim Domu Kultury oraz Ola Nowak ze Świnoujścia. Zespół powstał dwa w 2008 roku. Tuż na początku swojej działalności otrzymał nagrodę Grand Prix przyznaną przez TVP za Największą Osobowość Festiwalu Spotkania Zamkowe 2008, nagrodę Festiwalu Piosenki Studenckiej 2008 oraz liczne nagrody publiczności. W maju 2009 „Dziewczyny” dwukrotnie wygrały w programie Hit Generator, a w tym roku piosenką „Cash box” zakwalifikowały się do Krajowego Finału Eurowizji 2010 roku. Podczas koncertu w Jasielskim Domu Kultury zaprezentowały utwory te najbardziej znane jak: „Chimera”, „Seks na plaży i czereśnie”, „Nigdy” czy wspomniany już „Cash box”.

Po wyjściu na zewnątrz, gości czekała kolejna niespodzianka. Teatr „Wagabunda” z Krakowa zaprezentował ogniowe show.

Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 12

Dodaj komentarz Widok:
0
@ italart74
dnia 29.09.2010, 20:46 · Zgłoś
Ta Kurowska to chyba nie spi tylko po imprezach jezdzi zeby sie tylko pokazac i pozowac do zdjec.
Odpowiedz
0
@ thyhtrt45
dnia 27.09.2010, 18:08 · Zgłoś
60 lat a ja myślałem że Adolf podarował dąb swojego imienia w czasie II wojny światowej
Odpowiedz
0
@ Stary
dnia 27.09.2010, 17:55 · Zgłoś
Za dużo tekstu. Nie chce mi się czytać.
Odpowiedz
0
@ halniak
dnia 27.09.2010, 13:31 · Zgłoś
Istniało ogromne zagrożenie, że ogień przeniesie się na Krystynkę Na szczęście nie było wiatra, tylko jakiś krecik w cudacznym odzieniu.
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 27.09.2010, 12:37 · Zgłoś
super widowisko i koncert! Aniu gratuluje!!!!!
Odpowiedz
0
@ zal mi was
dnia 26.09.2010, 23:09 · Zgłoś
Pokazujecie że jesteście dziećmi pisząc takie komentarze...
Panie strażok i OSP jeżeli macie pisać takie [...] teksty to lepiej nie wchodźcie już na stą stronę. Obejdą się bez was i będzie spokojniej. Super impreza! Nareszcie coś ciekawego w tym zburaczałym Jaśle.
Odpowiedz
0
@ hejka :)
dnia 26.09.2010, 22:48 · Zgłoś
a czy [...] można było spożywać na tej [...] imprezie?
Odpowiedz
0
@ Aga
dnia 26.09.2010, 21:55 · Zgłoś
Koncert wspaniały!!!!! Dziewczyny - jesteście genialne!!!!!
Odpowiedz
0
@ po
dnia 26.09.2010, 21:40 · Zgłoś
[...] co wy wyrabiacie w tym [...] zalanym mieście
Odpowiedz
0
@ ?
dnia 26.09.2010, 21:24 · Zgłoś
a ten w brazowym kubraku (?) to nowy rodzaj ksiedza czy wyciagal z szafy po ciemku??:lol:
Odpowiedz
0
@ OSP
dnia 26.09.2010, 18:42 · Zgłoś
Jezu Kochany! To KU-KLUX- KLAN- Delegatura Jasło. Kogoś po...!
Maryjo Przenajświętsza!- ratuj Jasło przed demonami i [...].
Żeby ognisko na rondzie palić, to już patologia. A gdzie były odpowiednie służby...? Czy udało się ugasić ten pożar. Czy nikomu nic się nie stało. Czy udało się złapać sprawców podpalenia?
Odpowiedz
0
@ strażok
dnia 26.09.2010, 14:58 · Zgłoś
to już wiadomo kto jest sprawcą wszystkich podpaleń na terenie miasta i okolic.. udokumentowano to na zdjęciach powyżej..!!!
i w końcu przyłapana na "GORĄCYM" uczynku..!!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.