Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Klub Ludzi z Pasją: Piękno niemieckiej poezji

5

Wiersze czołowych przedstawicieli niemieckiej poezji w tłumaczeniu polskich poetów, w interpretacji Marii Wojdyły, która z wykształcenia jest geografem i germanistką, były tematem przewodnim 12. spotkania Klubu Ludzi z Pasją. Spotkanie odbyło się we wtorek, 23 czerwca br., w holu Jasielskiego Domu Kultury.

- Gość dzisiejszego wieczoru ma bardzo szeroki wachlarz zainteresowań. Jest to nie tylko poezja, ale także muzyka klasyczna, historia, filozofia i religioznawstwo. Kocha również wędrówki po lasach - powiedziała na wstępie Helena Gołębiowska, p.o. dyrektora JDK. - Cieszę się z naszego dzisiejszego spotkania, ponieważ bez ludzi dom kultury jest tylko budynkiem. Prawdziwy dom tworzą ludzie, tym bardziej jest nam miło państwa gościć.

Maria Wojdyła przybliżyła słuchaczom nie tylko sylwetki i twórczość największych niemieckich poetów (Johanna Wolfganga von Goethego, Josepha von Eichendorffa, Hermanna Karla Hessego, Fryderyka Schillera oraz Heinricha Heine), ale także swój sposób przekazywania wiedzy o języku niemieckim: - Uważam, że dziecko dużo korzysta z nauki wiersza. Jest to magazynek słownictwa niemieckiego. Nie każę się uczyć pojedynczych słów, gdyż to się mija z celem. Konkretne słowo bez kontekstu nie ma przecież znaczenia. Ponadto poezja jest dla mnie jak esencja mocnej herbaty, którą można rozpuszczać. Ważna jest nasza interpretacja. Poezja jest sama w sobie sztuką, więc nas uwzniośla. Często wiersz czytany przez dwie minuty zawiera w sobie tak ważny przekaz, jak cała powieść. Dlatego jestem za czytaniem poezji - mówiła. Z obecnymi na spotkaniu miłośnikami poezji podzieliła się również swoją opinią na temat Goethego. Jej zdaniem jest on jedynym niemieckim pisarzem, którego twórczość wyznaczyła epokę kulturalną. - Mówi się o „Okresie Goethego”. Od „burzy i naporu”, po klasykę i romantyzm. „Książę Poetów” uważał, że jego największym wkładem jest to - szczególnie w stosunku do młodych poetów - żeby ich ośmielić, aby ich poezja była bardzie osobista i mniej przejmowali się pisząc ją rygorami zewnętrznymi. To co piszą powinno płynąć z głębi ich duszy i serca. Dodawał im odwagi do większej indywidualnej ekspresji - tłumaczyła prelegentka.

Wtorkowe spotkanie Klubu Ludzi z Pasją, było pierwszym od ponad trzech miesięcy otwartym spotkaniem w JDK. Zostało zorganizowane gdy tylko stało się to możliwe, po tygodniach wymuszonego zamknięcia tej instytucji dla odwiedzających, spowodowanego ograniczeniami wprowadzonymi, gdy rząd RP ogłosił w całej Polsce stan epidemii.

(JDK)

Napisany dnia: 26.06.2020, 11:03
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ bazalt
dnia 27.06.2020, 10:51
Ocena
komentarza:
1
Gorące pozdrowienia dla Pani profesor.
@ bazalt
dnia 27.06.2020, 12:57
Ocena
komentarza:
0
Pozdrowienia dla jak zawsze i ciągle pięknej Pani peofesor.
@ Polak
dnia 29.06.2020, 09:56
Ocena
komentarza:
4
piękno polskiej poezji
@ Italia
dnia 29.06.2020, 20:40
Ocena
komentarza:
1
rzeczywiście widać tłumy
@ :-))))
dnia 30.06.2020, 22:24
Ocena
komentarza:
0
Jaka impreza takie tłumy:-)
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Jasielscy policjanci obchodzą dzisiaj swoje święto

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj powiatowe obchody Święta Policji. Miejscem uroczystego apelu był plac przy nowej siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Symboliczny klucz do nowo powstałego budynku odebrał Komendant Powiatowy Policji w Jaśle insp. Robert Wróbel. Wydarzeniu, tradycyjnie towarzyszyło wręczenie funkcjonariuszom jasielskiej jednostki aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne.

 • Minister Andrzej Adamczyk z wizytą w Przysiekach i Desznicy. Poświęcono zmodernizowany przed kilkoma miesiącami odcinek DK28

   

  Po upływie dziewięciu miesięcy od oddania do użytku zmodernizowanego odcinka DK28 Siepietnica – Trzcinica, dokonano jego poświęcenia. Do Przysiek zawitał szef resortu infrastruktury Adam Adamczyk. Padły zapowiedzi kierowania kolejnych rządowych środków na realizację inwestycji infrastrukturalnych na terenie powiatu jasielskiego.

 • W Trzcinicy powstanie centrum kultury?

  Radni powiatowi większością głosów przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia i zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadań inwestycyjnych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Wśród wielu inwestycji zaplanowano do realizacji budowę Regionalnego Centrum Kultury Trzcinica Park.

 • Jarosław Pękala odwołany z funkcji. Rada Gminy Tarnowiec ma nowego przewodniczącego

  Podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy Tarnowiec przeprowadzono głosowanie w sprawie odwołania Jarosława Pękali z funkcji przewodniczącego organu uchwałodawczego. Wniosek złożony przez grupę radnych uzyskał 9 głosów poparcia. Sześciu radnych głosowało przeciwko odwołaniu przewodniczącego. Od dzisiaj pracami rady kierować będzie Michał Dłuski.

 • Zamawiaj domowe obiady u "Wojtka" w obniżonych cenach!

   

  Bar mleczny u „Wojtka” nie przestaje myśleć o swoich klientach. Dlatego też, wciąż obowiązują nowe, obniżone ceny dań przy odbiorze osobistym oraz na dowóz! Pyszne potrawy kuchni domowej z łatwością można zamówić on-line lub w barze przy ul. 3 Maja 101. 

 • Budowa oddziału psychiatrycznego z poradniami coraz bliżej

  Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Jaśle ogłosiła przetarg na pierwszy etap rozbudowy lecznicy o oddział psychiatryczny z poradniami. W ramach tych prac powstanie budynek do kondygnacji pierwszego piętra. Zadanie oszacowano na blisko 15 mln zł.

 • Czy to koniec marzeń o linii kolejowej nr 166 Dębica – Jasło?

   

  Temat budowy nowej linii kolejowej, która miałaby połączyć Dębicę z Jasłem, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy stał się dla lokalnych polityków i samorządowców jedną z głównych obietnic, jaką  raczyli oni mieszkańców Jasła i okolic. O realizację projektu w ramach rządowego programu „Kolej +” wnioskował Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Okazuje się jednak, że wnioskodawca nie jest w stanie zadeklarować finansowania prac w ramach planowanej inwestycji.  

 • Zdaniem starosty, nowe płatne strefy parkowania nie poprawią rotacji pojazdów

  Wiosną br. Rada Miejska w Jaśle zdecydowała się na zwiększenie wysokości opłaty za parkowanie w płatnej strefie. Co więcej płatną strefą objęła nowe lokalizacje. Do tej pory jednak na wielu ulicach parkowanie nadal jest bezpłatne. Miasto czeka na zatwierdzenie zaproponowanych zmian organizacji ruchu a starosta zajął stanowisko w tej sprawie.

 • Szukasz materiałów instalacyjnych lub chcesz wymienić piec? Jest JANDRO

   

  Już jutro otwarcie nowego sklepu w Jaśle z instalacją grzewczą i sanitarną. JANDRO zaprasza zarówno klientów detalicznych jak również wykonawców, którzy mogą liczyć na atrakcyjne warunki współpracy. Sklep mieści się przy ul. Modrzejewskiego 10.

 • Czy w "małej Czwórce" powstanie miejski żłobek?

  Wracamy do tematu utworzenia miejskiego żłobka na terenie Jasła. Wczoraj radni miejscy zabezpieczyli 113 tys. zł na rozpoczęcie działań związanych z tym zadaniem. Najpierw, zanim zostanie wybrany jeden z proponowanych wariantów realizacji tego przedsięwzięcia, powstanie opracowanie, które dokładnie pokaże ich zalety i wady..

 • Jacek Jaworek podejrzewany o dokonanie potrójnego morderstwa poszukiwany listem gończym

  52-latek jest podejrzany o dokonanie potrójnego zabójstwa w Borowcach. Wszystkie osoby, które mają informacje na temat miejsca pobytu poszukiwanego, proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KWP w Katowicach tel. 798031306, Komendą Miejską Policji w Częstochowie tel. 47 858 1255 lub 112.

 • Czy chcesz cieszyć się i zachwycać swoim ogrodem po zmroku?

   

  Ogród jest doskonałym miejscem, gdzie spędzamy wolny czas. Ważnym więc elementem w ogrodzie jest OŚWIETLENIE!
  Dobrze dobrane i rozmieszczone oświetlenie daje szansę na uzyskanie równowagi pomiędzy dobrą widocznością, a spędzeniem ciepłego wieczoru w klimatycznym świetle.

 • ESSA! Robotyk! Essa reszta! Nowy Ty w ZS3 – biegiem póki są miejsca – Zespół Szkół nr 3 w Jaśle „CHEMIK&rdqu

   

  TECHNIK ANALITYK to elitarny i ponadczasowy zawód. W skali kraju w tym zawodzie kształci się zaledwie kilkuset uczniów. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców w kraju jak i zagranicą ze względu na duże umiejętności praktyczne, gdyż w ramach kształcenia spędzają wiele godzin w laboratorium.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105