Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Klub Ludzi z Pasją: Piękno niemieckiej poezji

5

Wiersze czołowych przedstawicieli niemieckiej poezji w tłumaczeniu polskich poetów, w interpretacji Marii Wojdyły, która z wykształcenia jest geografem i germanistką, były tematem przewodnim 12. spotkania Klubu Ludzi z Pasją. Spotkanie odbyło się we wtorek, 23 czerwca br., w holu Jasielskiego Domu Kultury.

- Gość dzisiejszego wieczoru ma bardzo szeroki wachlarz zainteresowań. Jest to nie tylko poezja, ale także muzyka klasyczna, historia, filozofia i religioznawstwo. Kocha również wędrówki po lasach - powiedziała na wstępie Helena Gołębiowska, p.o. dyrektora JDK. - Cieszę się z naszego dzisiejszego spotkania, ponieważ bez ludzi dom kultury jest tylko budynkiem. Prawdziwy dom tworzą ludzie, tym bardziej jest nam miło państwa gościć.

Maria Wojdyła przybliżyła słuchaczom nie tylko sylwetki i twórczość największych niemieckich poetów (Johanna Wolfganga von Goethego, Josepha von Eichendorffa, Hermanna Karla Hessego, Fryderyka Schillera oraz Heinricha Heine), ale także swój sposób przekazywania wiedzy o języku niemieckim: - Uważam, że dziecko dużo korzysta z nauki wiersza. Jest to magazynek słownictwa niemieckiego. Nie każę się uczyć pojedynczych słów, gdyż to się mija z celem. Konkretne słowo bez kontekstu nie ma przecież znaczenia. Ponadto poezja jest dla mnie jak esencja mocnej herbaty, którą można rozpuszczać. Ważna jest nasza interpretacja. Poezja jest sama w sobie sztuką, więc nas uwzniośla. Często wiersz czytany przez dwie minuty zawiera w sobie tak ważny przekaz, jak cała powieść. Dlatego jestem za czytaniem poezji - mówiła. Z obecnymi na spotkaniu miłośnikami poezji podzieliła się również swoją opinią na temat Goethego. Jej zdaniem jest on jedynym niemieckim pisarzem, którego twórczość wyznaczyła epokę kulturalną. - Mówi się o „Okresie Goethego”. Od „burzy i naporu”, po klasykę i romantyzm. „Książę Poetów” uważał, że jego największym wkładem jest to - szczególnie w stosunku do młodych poetów - żeby ich ośmielić, aby ich poezja była bardzie osobista i mniej przejmowali się pisząc ją rygorami zewnętrznymi. To co piszą powinno płynąć z głębi ich duszy i serca. Dodawał im odwagi do większej indywidualnej ekspresji - tłumaczyła prelegentka.

Wtorkowe spotkanie Klubu Ludzi z Pasją, było pierwszym od ponad trzech miesięcy otwartym spotkaniem w JDK. Zostało zorganizowane gdy tylko stało się to możliwe, po tygodniach wymuszonego zamknięcia tej instytucji dla odwiedzających, spowodowanego ograniczeniami wprowadzonymi, gdy rząd RP ogłosił w całej Polsce stan epidemii.

(JDK)

Napisany dnia: 26.06.2020, 11:03

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ :-))))
dnia 30.06.2020, 22:24 · Zgłoś
Jaka impreza takie tłumy:-)
Odpowiedz
1
@ Italia
dnia 29.06.2020, 20:40 · Zgłoś
rzeczywiście widać tłumy
Odpowiedz
4
@ Polak
dnia 29.06.2020, 09:56 · Zgłoś
piękno polskiej poezji
Odpowiedz
0
@ bazalt
dnia 27.06.2020, 12:57 · Zgłoś
Pozdrowienia dla jak zawsze i ciągle pięknej Pani peofesor.
Odpowiedz
1
@ bazalt
dnia 27.06.2020, 10:51 · Zgłoś
Gorące pozdrowienia dla Pani profesor.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657