Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Liga Naukowa z LOTOSEM … czyli młodzi i kreatywni znowu w akcji

10

Już po raz szósty, po krótkiej przerwie, wystartowała Jasielska Liga Naukowa z Lotosem. Tym razem badania naukowe będzie prowadziło 103 uczniów z 7 szkół podstawowych. W sumie zrealizowane zostaną 32 projekty.

- Dzięki przychylności Grupy LOTOS mamy możliwość po raz kolejny zorganizować Ligę Naukową z Lotosem. We wszystkich poprzednich edycjach spotkała się ona z ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Cieszę, się, że znów spotykamy się z młodymi, ciekawymi świata uczniami. Wasza pasja i chęć do pracy naukowej sprawiają, że zawsze z wielką ciekawością oczekujemy wyników prowadzonych przez was badań - mówił podczas uroczystej inauguracji Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Z kolei Jacek Gogola, prezes zarządu Lotos Infrastruktura S.A. w Jaśle, zaznaczył, że firma LOTOS zawsze chętnie współpracuje z Miastem Jasłem w tego typu przedsięwzięciach. - Staramy się wspierać różnego rodzaju projekty, które pozwalają realizować pomysły odnoszące się do sportu, kultury, edukacji i nauki. Mam nadzieję, że kolejna edycja jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem pozwoli uczestniczącym w projekcie dzieciom i młodzieży rozwinąć swoje pasje i uruchomić kreatywność. (...) Mam nadzieję, że w kolejnych latach LOTOS nadal będzie wspierał tego rodzaju inicjatywy, bo one na to zasługują - powiedział.

 

Liga wykorzystuje atrakcyjną dla uczniów metodę uczenia się opartą na strategii rozwiązywania problemu naukowego. Wymaga ona postawienia frapującego problemu badawczego, zaplanowania działań, a później poszukiwania i weryfikowania jego rozwiązań. Po zakończeniu projektu uczniowie prezentują przed komisją ekspercką swoje osiągnięcia. Liga jest projektem realizowanym w ramach programu „Jasło - Miasto Wiedzy”.

W tej edycji uczniowie będą między innymi próbować znaleźć odpowiedź na to „W jaki sposób komunikują się młodzi jaślanie?”, „Jak zdobyć, utrwalić i upowszechnić informacje na temat zapomnianych, a zasłużonych ludzi spoczywających na jasielskiej nekropolii?”, a także „Gdzie w Jaśle można znaleźć fraktale?”.

Zakończenie projektu zaplanowane zostało na maj przyszłego roku. Wówczas to w poszczególnych kategoriach wiekowych wyłonieni zostaną zwycięzcy. Dodatkową motywacją dla zespołów ma być również nagroda główna, którą w tej edycji, dzięki hojności Fundacji LOTOS, jest utworzenie pracowni dydaktycznej w szkole, do której chodzą laureaci.

Inauguracja VI JLN z LOTOSEM odbyła się podczas Festiwalu Nauki w Jasielskim Domu Kultury. Festiwal, tak jak poprzednie, został zorganizowany w ramach programu „Jasło - Miasto Wiedzy”. Odwiedziły go setki dzieci i młodzieży wraz z opiekunami.

Urząd Miasta w Jaśle

Napisany dnia: 21.10.2019, 10:47
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Anty~gołąb
dnia 23.10.2019, 11:52
Ocena
komentarza:
6
Z roku na rok coraz słabiej...
@ Defender agresora
dnia 24.10.2019, 18:54
Ocena
komentarza:
-1
Jak coś dogram sam druga trzecia !!! Czekam na witch odp
Odkupienie moje
@ Defender agresora
dnia 24.10.2019, 20:32
Ocena
komentarza:
-1
Pojazd stopro 2 klipu !!! Dla laików wyjaśnienia !!!
@ Defender agresora
dnia 24.10.2019, 22:17
Ocena
komentarza:
-2
Uprzedzam jak chcecie życzenia Poszukiwania zaginionej lampy piszcie
@ Defender agresora
dnia 25.10.2019, 10:37
Ocena
komentarza:
-1
Pochodzenie rymu
Ref: Przed dziełem , po nie żałuję ,
Rymy w gotowej strunie

W parkach , rezerwatach zieleni ,
Facjaty po kądzieli ,
Fontanna wilka zaprzegnik ,
Kogo co deklinacji biernik ,
Słowo daję , karykatury , katarynki ,
Sloganów obuwia dożynki ,
W erze centrali gimbow ,
Jak Chinol , Hindus ,
O dwóch takich co poszlo Hollywoodu ,
Świat w skali bunkru ,
W wodzie fugu ,
Spryskiwacz do zmaz smugow ,
Zuchy lesniczej zbiórki ,
W obłokach jaskółki ,
Żeby wątku nie stracić ,
Fontanna poezji o której nie umiesz nie marzyć
@ Defender agresora
dnia 25.10.2019, 10:38
Ocena
komentarza:
-1
Fontanna wilka najemnik *
@ Defender agresora
dnia 25.10.2019, 10:40
Ocena
komentarza:
-1
Headonistyczne ale mi się podoba
@ Defender agresora
dnia 25.10.2019, 12:22
Ocena
komentarza:
-1
Wiesz co robić 2 rób bo ich usuwają
@ Defender agresora
dnia 25.10.2019, 12:37
Ocena
komentarza:
-1
Nie rób ona sama niech decyduje kto ma być 2 skoro ci niechca
@ Defender agresora
dnia 25.10.2019, 12:51
Ocena
komentarza:
-1
Bierz nie zmieniaj te lamusy zmieniają w trakcie pisania moich robię jedną EP Perlipal Odkupienie win
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Czy Jasło potrzebuje linii kolejowej do Dębicy? Starosta jasielski uważa, że tak

   

  Dyskusje na temat budowy nowych dróg w Jaśle i powiecie jasielskim często wzbudzają olbrzymie emocje. Nie od dziś mieszkańcy miasta oraz okolicznych miejscowości domagają się między innymi budowy obwodnicy z prawdziwego zdarzenia. Tymczasem, za sprawą władz samorządowych powiatu jasielskiego, na tapetę nieśmiało wchodzi pomysł budowy linii kolejowej łączącej Jasło z Dębicą. Zdaniem starosty Pawlusia, inwestycja ma szansę na realizację.

 • Uszkodzenia poprawią, ale na generalny remont drogi kierowcy będą musieli poczekać

   

  Ul. Mickiewicza, na jej kilkusetmetrowym odcinku, od dawna wymaga generalnego remontu. Na razie kierowcy nie mają jednak, co liczyć na kompleksową naprawę jej nawierzchni. Powiat Jasielski, w tym roku, zamierza jedynie usunąć uszkodzenia powstałe w wyniku czerwcowych nawałnic. Na ten cel władze powiatu zamierzają wydać 2 500 zł.  

 • Pierwsza ofiara koronawirusa w powiecie jasielskim. W szpitalu w Łańcucie zmarła 84-letnia kobieta

   

  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała o kolejnych 37. potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na Podkarpaciu. Niestety, w komunikacie znalazła się także informacja o zgonie kobiety z powiatu jasielskiego. W szpitalu w Łańcucie zmarła 84-letnia mieszkanka naszego powiatu. 

 • To było fascynujące widowisko! Jubileuszowy Memoriał "Hubala" za nami

   

  „Łąki Hubalowe” już po raz dziesiąty stały się miejscem fascynującego widowiska historycznego. 

 • Franciszkanie na kwarantannie. Jeden z duchownych zakażony koronawirusem

  - W związku z zachorowaniem na koronawirusa jednego z ojców i kwarantanny mających z nim styczność posługa duszpasterska w kościele została znacznie ograniczona – poinformowali ojcowie z klasztoru Franciszkanów w Jaśle. Jasielski Sanepid szuka osób, które początkiem sierpnia podczas odprawianych mszy przyjmowały komunię świętą.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 2

   

  W poprzednim artykule dowiedzieli się Państwo, jak ważnym dokumentem w przypadku dochodzenia odszkodowania są Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dzisiaj będziemy kontynuować ten wątek i zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia, przyjrzymy się niektórym wyłączeniom i ograniczeniom odpowiedzialności, z którymi można spotkać się w ubezpieczeniach od skutków powodzi, ale i potencjalnym obowiązkom ubezpieczonego.

 • Oddział zakaźny w Jaśle zamknięty do odwołania. U jednej z pracownic wykryto koronawirusa

  Ze względu na sytuację epidemiologiczną od 6 sierpnia 2020 r. wstrzymana zostaje do odwołania działalność Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i WZW, Poradni Chorób Zakaźnych, Punktu Konsultacyjnego – czytamy w oficjalnej informacji podanej przez dyrekcję szpitala.

   

 • OSP Tarnowiec z nowym wozem ratowniczo-gaśniczym

   

  Na wyposażenie jednostki OSP w Tarnowcu trafił nowy pojazd. Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy służył będzie strażakom ochotnikom głównie do działań związanych z ratownictwem technicznym i powodziowym. 

 • CKE podała wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie z nim uczniowie szkół z powiatu jasielskiego?

   

  Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W całej Polsce przystąpiło do niego 343 025 uczniów VIII klas szkół podstawowych. Średni wynik z języka polskiego wyniósł 59 proc. punktów możliwych do otrzymania. W przypadku matematyki jest to 46 proc. Jak na tle uczniów w kraju wypadli ósmoklasiści z powiatu jasielskiego?

 • Trzy nowe przypadki zachorowań na COVID-19 w powiecie jasielskim

   

  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała w dzisiejszym komunikacie o kolejnych 33. przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa podkarpackiego. Na COVID-19 zachorowało kolejnych 3. mieszkańców powiatu jasielskiego (dwóch mężczyzn i jedna kobieta).

 • Groził pracownikom stacji paliw. Usłyszał prokuratorskie zarzuty

  Sobotniej nocy pracownicy trzech stacji paliw na terenie powiatu jasielskiego przeżyli chwile grozy. Młody mężczyzna grożąc im pobiciem zażądał wydania papierosów. Ostatecznie  został zatrzymany przez policjantów na stacji paliw Grosar w Jaśle...

 • Wakacje z tenisem – zapisy nadal trwają

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja zaprasza do Wakacyjnej Szkółki Tenisowej. Chętne osoby, które nie zdążyły z zapisem dziecka na zajęcia mamy świetną wiadomość!  Zajęcia będziemy prowadzić do końca sierpnia. Gorąco zachęcamy, gdyż pozostało już mało czasu. 

 • Blisko 500 tys. zł na remont drogi KG2

   

  Droga KG2 została oddana do użytku w styczniu bieżącego roku.  Szybko okazało się, że nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 posiada szereg usterek, które zostały usunięte w ramach udzielonej gwarancji przez wykonawcę robót. Teraz, droga wymaga przeprowadzenia kolejnych prac remontowych, w związku ze skutkami czerwcowych nawałnic. PZDW w Rzeszowie szacuje, że koszt przewidzianych napraw wyniesie około 500 tys. zł.

 • Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazało blisko 2 mln zł do poszkodowanych w wyniku powodzi

  Po czerwcowych nawałnicach, jakie przeszły przez Podkarpacie, Caritas Diecezji Rzeszowskiej ruszyło na pomoc powodzianom. Oprócz wsparcia rzeczowego poszkodowane rodziny otrzymały środki finansowe. W ramach zbiórki do puszek zorganizowanej w parafiach oraz od darczyńców udało się zebrać kwotę 1 744,800 zł...

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105