Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Los ginących samotnie – historia według Moniki Sznajderman

11

20 września 2018 r. w ramach XIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z autorką „Fałszerzy pieprzu. Historia rodzinna”.

Monika Sznajderman to prawdziwa bizneswoman – kobieta działająca na wielu płaszczyznach. Z wykształcenia jest antropologiem, prowadzi „Wydawnictwo Czarne”, a książka jej autorstwa "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna", odniosła wielki sukces rynkowy i czytelniczy.

To moja prywatna historia – mówiła Monika Sznajderman.

Milczenie ojca spowodowało, że zapragnęła podzielić się swoją opowieścią.

Jedynie krótkie wypowiedzi odnalezione w relacjach sygnalizowały traumę z jaką się zmagał. Są dwie grupy ludzi – ci co mówią i ci co milczą. Jej ojciec należy do tej drugiej.

Milczenie towarzyszyło mi przez całe życie – wyjaśnia.

Listy z Ameryki sprawiły, że dzieje poszczególnych członków rodziny nabrały kolorytu. Najbardziej barwną postacią, postępową feministką okazała się Babcia Amelia. Odznaczała się zacięciem pisarskim – śmiałym obyczajowo, jak na owe czasy.

Dalsze poszukiwania rodzinnych korzeni zawiodły ją do Radomia. Pejzaż jaki ją poraził, wiał pustą przestrzenią. Znalazła tam cmentarz żydowski, gdzie leżą jej przodkowie. Los Żydów, to los ginących samotnie – przyznaje z żalem. Na pytanie co dało, a co zabrało napisanie książki – Monika Sznajderman odpowiada: Emocje pozostawiam sobie.

 MBP w Jaśle

Napisany dnia: 25.09.2018, 09:16

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ kasia
dnia 07.10.2018, 01:35 · Zgłoś
A niech szukają korzeni w Izraelu i piszą książki gdzie tylko chcą. Byle nie w Polsce.
Odpowiedz
-2
@ thisissparta
dnia 07.10.2018, 12:35 · Zgłoś
Kasiu, dziecko, a jaki przypadek sprawił, że uważasz się za Polkę?
Odpowiedz
3
@ kasia
dnia 07.10.2018, 15:26 · Zgłoś
Nie tylko się uważam ale co więcej jestem i czuję się Polką. To kwestia kodu kulturowego.
Odpowiedz
-2
@ thisissparta
dnia 07.10.2018, 17:00 · Zgłoś
Jestem, czuję się, kod kulturowy... padłem. Zupełnym przypadkiem wychowali cię ludzie mówiący po polsku, na terenach polskich. Czym różnisz się od kobiety opisanej w artykule? Czy dzieci Zamojszczyzny uważają się za Polaków?, Czy się nimi czują?
Odpowiedz
1
@ kasia
dnia 07.10.2018, 22:39 · Zgłoś
Nie gorączkuj się chłopczyku. Carat, Mickiewicz i dzieci zamojszczyzny - chaos myśli i błędy interpunkcyjne. Zawęź pole swoich przemyśleń do jednej epoki to ci łatwiej będzie ogarnąć trudne tematy.
Odpowiedz
-1
@ thisissparta
dnia 08.10.2018, 08:57 · Zgłoś
Ot i głupie dziewcze. Pomimo kodu kulturowego. Nota bene, szczęśliwy ten, co zna swego ojca, a jedna trzecia z nich wychowuje nie swoje dzieci. Żydowskie dziedziczenie pochodzenia po matce ma w tym momencie głęboki sens. Wypominasz mi dziewczynko błędy, przeczytaj swoje posty. I zapłacz. I nie zapomnij wytrzeć nosek w zieloną flagę z falangą.
Odpowiedz
0
@ belfegor
dnia 01.12.2022, 18:16 · Zgłoś
A przecinek między ,,epoki" a ,,to" to co zjadło. Ot, chochlik perfidny jeden?
Odpowiedz
-6
@ thisissparta
dnia 02.10.2018, 09:13 · Zgłoś
Aj te żydy wstrętne, odważają się książki pisać, no! Pieniądze się odważają robić, korzeni szukać... My, Polacy, przecie naród wybrany, sam pan Mickiewicz tak napisał, między jedną a drugą modlitwą za cara.
Odpowiedz
6
@ LILI#1
dnia 02.10.2018, 03:43 · Zgłoś
Nam Polakom tez milczenie towarzyszy przez cale zycie.Polakow prawdziwa historia jest pomijana milczeniem lub zacierana I falszowana.Najgorsze jest to ,ze nikkt nie chce pisac o cierpieniu Polakow przez wieki I o zdradadach jakie spotykaly nas od nacji ,ktorej podawalismy pomocna dlon.Nikt tez z jakiegos powodu nie chce pisac o naszych bohaterach walczacych na calym swiecie ani o naszych naukowcach.DLACZEGO???Moze jednak w JDK ktos podejmie temat POLAKOW .Czekamy na to od dawna!
Odpowiedz
10
@ kasia
dnia 26.09.2018, 11:05 · Zgłoś
Nie skomentuję żalów pani Moniki, bo mam podobne odczucia jak w komentarzu powyżej, ale gwoli uzupełnienia dodam, że nasze groby rozsiane są po całym świecie i jakoś nikt wielkiego larum z tego powodu nie podnosi. Mój przyjaciel z Londynu, starszy pan, dopiero niedawno odnalazł grób swojego ojca w Iranie(Persji), gdzie zginął jako żołnierz Andersa. Afryka usłana jest grobami sierot polskich, które tam trafiły w latach 40. Takich historii każda polska rodzina ma bez liku. Ale kto by tam nad Polakami się użalał. Może nasza biblioteka zaprosi jakiegoś pisarza, dla odmiany polskiego, który o tym opowie?
Odpowiedz
11
@ Bebe@
dnia 25.09.2018, 23:09 · Zgłoś
Pani Monika ma pretensje do kogo???Pusty pejzaz zaniedbane cmentarze I zaniedbana pamiec o lezacych tam zmarlych. My policy o swoich zmarlych pamietamy I dopuki zyjemy to dbamy o ich groby.Na co licza zydzi???Kto ma obowiazek dbac o ich groby I pamiec???Jeszcze nigdzie nie przeczytalam ,ze zydzi dbaja o groby polakow ,albbo ze czcza pamiec o nich.Zydzi sa bogaci niech dbaja o to na czym im zalezy ,ale nie kosztem innych.Oni nigdy nic dla nas dobrego nie zrobili.Wogole to sie dziwie z kad te rodziny sie biora ,jak podobno ich niemcy wymordowali???Dlaczego nigdy nie moge na tej stronie przeczytac o polskich bohaterach,meczennikach I ludziach co wiele dla Jasla zrobili???Dlaczego???Za chwile okaze sie ze w Jasle w ogole nie bylo Polakow.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657