Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Memoriał Hubala. Historyczne klimaty

7

Wyjątkowy przebieg miał w tym roku - zorganizowany w niedzielę, 19 sierpnia - memoriał majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Oprócz konkursu szabli i lancy oraz widowiska historycznego na tzw. łąkach hubalowych przy ul. Sroczyńskiego, w centrum miasta odbyła się inscenizacja wymarszu strzelców jasielskich, a dopełnieniem upływającego w duchu patriotycznym dnia był wieczorny koncert przy parkowej glorietce.

Memoriałowe atrakcje rozpoczęła - o godz. 13 - inscenizacja wymarszu „na krwawy bój w r. 1914 Jasielskiego Oddziału Zw. Strzeleckiego aby pod wodzą ukochanego komendanta Józefa Piłsudskiego dać krew i życie za honor i wolność Polaków”. Jej uczestnicy zebrali się pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie przy skrzyżowaniu ul. Kołłątaja i Czackiego. Tło historyczne sprawy przedstawił licznej grupie jaślan, którzy przyszli zobaczyć inscenizację Mariusz Świątek, p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle. - Pierwszy oddział, pod dowództwem Franciszka Dubiela wyruszył z Jasła już 21 sierpnia - powiedział M. Świątek, dodając, iż był to pierwszy oddział zorganizowany, bo pojedyncze osoby już wcześniej, na własną rękę zgłaszały się do Legionów. Jak mówił, strzelcy wyszli z kawiarni, która była ich punktem zbornym, a znajdowała się w miejscu dzisiejszej apteki na rogu ulic Kołłątaja i Czackiego.

Pokazy na „łąkach hubalowych” rozpoczął konkurs szabli i lancy o puchar Burmistrza Miasta Jasła. Wygrał Rafał Repetowski, a okazałe puchary pierwszej trójce wręczyli: burmistrz Jasła Ryszard Pabian, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak i zastępca burmistrza Elwira Musiałowicz-Czech. Po zawodach odbyło się robiące wrażenie, pełne efektów pirotechnicznych, 45-minutowe widowisko historyczne „Firlejówka 1920”.

 

Zostało przygotowane dla upamiętnienia bitwy pod Firlejówką, w której poległ profesor jasielskiego gimnazjum Roman Saphier wraz z grupą uczniów. W widowisku wystąpiło kilkadziesiąt osób: grupy rekonstrukcyjne: 20 Pułk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, 13 Pułk Ułanów Wileńskich z Kielc, 3 Pułk Strzelców Konnych z Toporzyska, Ośrodek Jazdy Konnej Stara Cegielnia z Gładyszowa, Grupa Rekonstruktorów z Kielc oraz jasielscy harcerze. Narrację historyczną prowadzili, jak zwykle, Jan Urban i Wojciech Staniszewski.

Imprezę zorganizowali: Miasto Jasło, Stowarzyszenie Kawaleria, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury, a Partnerem Wydarzenia była Grupa LOTOS.

Koncert patriotyczny

Znakomitym zakończeniem niedzielnego spotkania z historią był wieczorny koncert przy parkowej glorietce, w którym wystąpiła Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Ireneusza Fatygi oraz kwintet instrumentów dętych blaszanych Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle (Marcin Zięba - I trąbka, Bartosz Suski - II trąbka, Bartosz Sokołowski - tuba, Marek Pikusa - I puzon, Filip Madej - II puzon), przygotowany przez Tadeusza Wróbla.

Orkiestra, mająca bardzo bogaty repertuar, zagrała kilka utworów patriotycznych (m.in. „Karpacką Brygadę”, „Szarą Piechotę”, „Ułańską Pobudkę”, „Marsz Strzelców” i „Pierwszą Brygadę”), rozpoczynając od „Roty”. - Do 1927 roku „Rota” była grana jako jeden z hymnów państwowych. Dopiero w 1927 roku ostatecznie Sejm Rzeczypospolitej podjął uchwałę o godle, hymnie i fladze państwowej. Wtedy ostatecznie jako hymn Polski został wybrany „Mazurek Dąbrowskiego” - tłumaczył prowadzący całość Mariusz Świątek, inicjator zorganizowania koncertu. Pomiędzy występem orkiestry dętej a kwintetu, który zagrał 5 utworów (od mieszanki patriotycznej „Żołnierska nuta” poczynając, na „Piratach z Karaibów” kończąc) M. Świątek przedstawił krótką, ilustrowaną archiwalnymi zdjęciami prezentację historyczną. Jej tematem był udział jaślan w walce o niepodległość. Zachęcił też do zwiedzenia rozstawionej w pobliżu, a przygotowanej przez muzeum wystawy plenerowej.

Organizatorem koncertu było Muzeum Regionalne w Jaśle we współpracy z Jasielskim Domem Kultury i Miastem Jasłem.

JDK - st

Napisany dnia: 21.08.2018, 09:32

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
17
@ Kierowca
dnia 22.08.2018, 19:58 · Zgłoś
Niewielu Jaślan przychodzi do naszego jasielskiego muzeum.
Większość Jaślan nigdy nie była w naszym muzeum.
Na wernisażach i ciekawych wydarzeniach widzę w naszym muzeum tylko grupkę
zainteresowanych. Tak było na przekazaniu podarowanych prac Jaślanina
malarza Wodyńskiego.
Także niewielu mieszkańców Jasła uczestniczyło w Vlll Festiwalu Archeologicznym
"Dwa oblicza" w Karpackiej Troi.
Takie jest zainteresowanie mieszkańców historią i zbiorami naszego Jasielskiego Muzeum.
Jak wy potraficie wyśmiewać się i poniżać kierownictwo muzeum, które w takim obojętnym środowisku i w takich niekorzystnych warunkach starają się zachować pamięć o naszej jasielskiej historii.
Odpowiedz
6
@ dzbanek
dnia 21.08.2018, 20:58 · Zgłoś
Ale skażenie i smog.gdzie była straż miejska?
Odpowiedz
15
@ dragoness
dnia 21.08.2018, 12:01 · Zgłoś
Mariusz Świątek to jedyny możliwy kandydat na dyrektora Muzeum Regionalnego.
Odpowiedz
4
@ Woytazzz
dnia 21.08.2018, 17:01 · Zgłoś
Po "dokonaniach" poprzedniego (zwłaszcza w temacie pozyskiwania pieniędzy z grantów czy modernizacji budynku muzeum) nawet deska dębowa nieheblowana byłaby lepszym kandydatem.
Odpowiedz
26
@ Mariusz
dnia 21.08.2018, 18:37 · Zgłoś
Właściwie to p. Świątek na równi decydował z b. dyrektorem o wszystkim w poprzednich latach. Ale ma już jakieś doświadczenie i wiedzę, i jak się bardziej zaangażuje to może być niezłym dyrektorem. Innym świetnym kandydatem byłby p. W. Hap, prezes SMJiRJ, historyk i regionalista, znawca dziejów Jasła i regionu, a przede wszystkim pasjonat tego co robi i za co się bierze. On by pewnie na okrągło siedział muzeum. Ale wątpię, by zostawił szkołę, uczniów i harcerzy.
Odpowiedz
33
@ kuber
dnia 21.08.2018, 21:03 · Zgłoś
Znasz więcej takich zakładów pracy, w których szeregowy pracownik ma uprawnienia dyrektora? Chętnie się tam zatrudnię.
Odpowiedz
9
@ obserwator lokalny
dnia 21.08.2018, 21:08 · Zgłoś
Wiedza regionalisty to nie wszystko. Sepioł też miał wiedzę i co z tego, skoro zostawił muzeum wyglądające jak w głębokim PRL, kompletnie nieumiejące pozyskać pieniędzy z zewnątrz (muzea w Krośnie, Sanoku czy nawet MDK i JDK poradziły sobie z tym bez problemu!), o kiepskiej ofercie (ktoś pamięta wystawę polegającą na pokazywaniu współcześnie wydanych książek za szklanymi gablotami?), kompletnie nieistniejące na rynku wydawnictw o Jaśle czy regionie. I to, co najgorsze, za świetną jak na jasielskie warunki pensję. Ktokolwiek obejmie dyrektorowanie muzeum, będzie miał na starcie kilkanaście lat zastoju do nadrobienia.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657