Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Memoriał „Hubala” ponownie na łąkach poniżej dawnego pałacu Sroczyńskich

17

Na łąkach poniżej zabytkowego dawnego pałacu rodziny Sroczyńskich, w dzisiejsze, słoneczne popołudnie (15 sierpnia) odbył się Memoriał im. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Wydarzenie towarzyszyło miejskim obchodom Święta Wojska Polskiego, gromadząc licznych mieszkańców Jasła i okolic.

Zapraszamy do obejrzenia >>> Fotorelacji z "łąk hubalowych"

Memoriał, organizowany od ponad dekady, na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości upamiętniających polskie tradycje kawaleryjskie. Tak jak w latach poprzednich, „łąki hubalowe” stały się miejscem spotkania miłośników historii, rekonstrukcji i jeździectwa.

W programie znalazły się m.in. konkursy władania lancą i szablą, będące eliminacjami krajowego czempionatu, pokaz musztry konnej oraz efektowna kaskaderka konna – dżygitówka. Głównymi bohaterami popołudnia byli kawalerzyści z ochotniczego oddziału kawalerii w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Publiczność mogła także wysłuchać pasjonujących opowieści Jana Urbana o sztuce jeździeckiej i historii polskiej kawalerii.

Na miejscu przygotowano również atrakcje dla miłośników militariów – plenerową wystawę historyczną oraz stoiska prezentujące uzbrojenie i wyposażenie z okresu I i II wojny światowej oraz dwudziestolecia międzywojennego.

Organizację tegorocznej edycji wydarzenia zapewnili wspólnie jasielski magistrat oraz Jasielski Dom Kultury.

Red.

Reklama

Komentarze: 17

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Ulan
dnia 19.08.2025, 19:56 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-3
@ Człowiek też zwierzę
dnia 16.08.2025, 20:09 · Zgłoś
Znów tylko koni żal.
Odpowiedz
-1
@ Gdzie go i fo
dnia 16.08.2025, 20:14 · Zgłoś
Tymczasem w rzeźniach ...
Odpowiedz
0
@ Typa który
dnia 17.08.2025, 10:30 · Zgłoś
człowieka uważa za jedno że zwierząt szkoda komentować. Ludzie pracują na budowach w upale w kopalniach itd wiem że tacy "mądrzy" powiedzą że nie muszą że mają wybór. Wiadomo niby mogą być bezdomnymi i głodnymi mogą kraść ale czy tendy droga może pewnych sytuacji warto unikać może wyścigi nie są do końca dobre w lasach czy kopalniach też konie już nie pracują bo nie ma potrzeby ale dobrze traktowane i zadbane w czym problem ?
Odpowiedz
0
@ Ulan
dnia 19.08.2025, 19:54 · Zgłoś
Ciebie bardziej.
Odpowiedz
-1
@ Frej
dnia 16.08.2025, 15:23 · Zgłoś
Nie wiem temacie ale musze...po ostatniej akcji straży miejskiej z dziećmi malującymi kredami...moze jaśnie pańska straz miejska podjedzie wkoncu na MOSiR i wlepi z 50 mandatów za parkowanie na całym chodniku uniemożliwiając przejścia ludzia z wózkami , oraz na zieleni auta dosłownie stoją gdzie sie da łamiąc przepisy takze moze pora sie wziąć za robotę bo to tu codziennosc
Odpowiedz
6
@ eva
dnia 16.08.2025, 11:11 · Zgłoś
...tłumów nie widać ...
Odpowiedz
7
@ chyba
dnia 16.08.2025, 13:21 · Zgłoś
trochę przez pogodę w zeszłym roku byłem też gorąco było i tak średnio tam stać. Może powinni przenieść wydarzenie przykładowo na początek września na rocznicę napaści na Polskę zresztą akurat na długi weekend dużo wydarzeń ludzie wyjeżdżają.
Odpowiedz
1
@ emeryt
dnia 16.08.2025, 00:19 · Zgłoś
Przed laty w takim upale pracowały miliony rolników przy zbiorze plonów
i nikt jakoś tak nie narzekał. Przodem szedł człowiek z kosą, a za nim z
pochylona "nosem przy ziemi" szła najczęściej żona czy córka ewentualnie
syn. W latach późniejszych była kosiarka konna i wtedy także konie były
na upale.

Pragnę dodać, że przed kosą był sierp, którym przez tysiące lat miliony ludzi
robiło żniwa.

Tak na marginesie pragnę nadmienić, że pewien uczony (Kamil Janicki)
w swoim encyklopedycznym dziele "Pańszczyzna" historia polskiego
niewolnictwa; cytuje kilkaset opracowań innych autorów w języku polskim
oraz kilkadziesiąt opracowań w języku angielskim.
Autor ten mocno dziwi się, "dlaczego w tamtych czasach uprawa zbóż była prowadzona na zagonach bardzo wąskich, bo wynoszących około 2 metry
szerokości".
Mimo tak imponującej bazy książek Janicki nigdzie nie wyczytał, ani sam
nie doszedł do wniosku, że te wąskie (6-cio skibowe) zagony, były po to,
żeby organizować pracę na wyścigi. Lider - przodownik takiej pracy -otrzymywał na przykład 2 dniówki, a osoby na końcu, mogły nie otrzymać nawet wcale wynagrodzenia. A o tym decydował tak zwany polowy.

Taka jest wiedza, nawet naukowych elit, na temat pracy chłopstwa "na pańskim".
Odpowiedz
2
@ Stary
dnia 16.08.2025, 15:22 · Zgłoś
Bo władza od Boga pochodzi.a teraz narobiło się panów mimo że nie pochodzą z szlachty
Odpowiedz
2
@ Anonim3658
dnia 18.08.2025, 08:41 · Zgłoś
Gdyby władza pochodziła od Boga Nawrocki nie byłby Prezydentem
Odpowiedz
0
@ Tylko
dnia 19.08.2025, 19:55 · Zgłoś
Tęczowy rafcio..
Odpowiedz
2
@ obserwator333
dnia 15.08.2025, 19:00 · Zgłoś
Wszystko fajnie ale myślę że jednak to niepotrzebne męczenie zwierząt na takim upale. Większość widzów pochowana w cieniu łącznie z radnymi powiatu jak widać na zdjęciach a konie ledwo zipały.
Odpowiedz
-15
@ STFU
dnia 15.08.2025, 21:43 · Zgłoś
O [...]... Wasze [...] jęki męczą bardziej
Odpowiedz
-7
@ romi
dnia 15.08.2025, 22:08 · Zgłoś
To jest męczenie zwierząt , ja nawet z psem nie wyszedłem wczesniej jak po 19 , żeby sobie np. nie poparzył sobie łap na chodniku
Odpowiedz
-2
@ szczur
dnia 16.08.2025, 07:07 · Zgłoś
to niech chodzi po trawie
Odpowiedz
1
@ romi
dnia 16.08.2025, 21:33 · Zgłoś
to musisz być trawnik zamiast kostki na chodnikach , bo niestety mieszkam w Jaśle , a tu tylko beton
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.