Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Memoriał „Hubala” w Jaśle

12

Prezentacja wyszkolenia kawaleryjskiego, konkurs władania szablą, wystawa plenerowa o udziale Jaślan w wojnie polsko - bolszewickiej 1920 roku oraz widowisko historyczne „Rok 1920 - z Jasła do Firlejówki”. To główne atrakcje najbliższego Memoriału Kawaleryjskiego Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Jaśle. Impreza odbędzie się w niedzielę, 9 sierpnia br. na łąkach hubalowych oraz w Parku Miejskim.

Miłośnicy koni będą mogli podziwiać konkursowe zmagania kawalerzystów. Wydarzenie ma również swój wymiar historyczny. Widzowie zobaczą kawalerię nawiązująca do tradycji kawalerii II RP, a także widowisko „Rok 1920 – z Jasła do Firlejówki”, które opowiada o wyprawie licealistów z Jasła do Firlejówki na Ukrainie, gdzie w wojnie polsko - bolszewickiej zginęli jasielscy gimnazjaliści: Antoni Aman, Tadeusz Hrabal, Jan Leipras, Jan Samocki, Jan Skuba, Jan Soczek, Józef Urbanek, Jerzy Zając oraz ich profesor Roman Saphier.

Memoriał zakończy w jasielskim parku patriotyczny program muzyczny w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, którzy zaproszą widzów do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 - 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Zadanie: „Memoriał Hubala - z Jasła do Firlejówki”.

Organizatorami wydarzenia są: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury oraz Muzeum Regionalne w Jaśle.

Partnerem wydarzenia jest Grupa Lotos.

JDK

Napisany dnia: 29.07.2020, 21:54
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Lajk
dnia 29.07.2020, 22:18
Ocena
komentarza:
8
Brawo trzeba budzić patriotyzm wśród młodzieży albo Polska będzie biało czerwona albo tęczowa
@ dragoness
dnia 30.07.2020, 02:01
Ocena
komentarza:
-11
Musi pan już szczuć?
@ Lajk
dnia 30.07.2020, 09:48
Ocena
komentarza:
14
To niech pani wytłumaczy dlaczego Ci co chcą tolerancji nie szanują naszej wiary i sami zieją nienawiścią profanując mojego Pana w Warszawie to jest ich strategia salami czyli pomału przyzwyczajania nas do ich niemoralnego stylu życia do czego to prowadzi polityka ustępstw polityka ustępstw wystarczy popatrzeć na czego uczą dzieci na zachodzie i jak wyglądają parady równości np. w Berlinie
[...]

A Pani jako nauczycielka powinna o tym wiedzieć
Tak że 100 lat po wojnie dalej trzeba walczyć z bolszewia która atakuje pod innym sztandarem
@ do lajk
dnia 30.07.2020, 18:40
Ocena
komentarza:
6
A co miała bolszewia wspólnego z LGBT? Chyba tylko to, że tak samo jak teraz PiS władza ludowa straszyła nas zgnilizną płynącą z Zachodu. Mojemu pokoleniu wciskano marksizm - leninizm w szkole, na studiach ale nic tam nie było o gejach czy lesbijkach. W Sowietach za Stalina za homoseksualizm trafiało się do łagru. W Pl. 80 SB inwigilowała homoseksualistów akcją "Hiacynt", najbardziej obecnie znanemu z nich z nich nadano pseudonim "Balbina".
@ tlen
dnia 30.07.2020, 20:35
Ocena
komentarza:
-11
Bolszewia ma to wspólnego z LGBT to ze działają podobnie przykłady...
Mery Wagner w Kanadzie
Francja wysokie grzywny za mówienie/ pisanie w internecie treści anty aborcyjnych
Irlandia północna blokada konta fundacji konwersyjnej dla osób które dobrowolnie chciały się wyleczyć z bycia LGBT
i ogólnie 1% ludzi chcieliby rządzić 99%
tylko maja media i pieniądze i robią sztuczny szum

dziś narazie profanują pomniki jutro będą podpalać kościoły i mordować księży jak we Francji
@ dragoness
dnia 31.07.2020, 13:11
Ocena
komentarza:
8
Słaba pańska wiara, skoro tak łatwo ją "sprofanować". Wolę moralność LGBT niż Kurskiego, czy Kaczyńskiej.
@ tralala
dnia 01.08.2020, 10:46
Ocena
komentarza:
8
dragoness - a to te typy mają jakąś moralność? Może i mają, ale na pewno nie jest to moralność chrześcijańska. A to, że uważają się za katolików, to niczego nie oznacza. Ja mogę uważać się za potomka Eskimosów. I co z tego? Ano nic.

Po owocach ich poznacie. A jakie są owoce tych dwóch panów? Naprawdę są one katolickie? Absolutnie nie.
@ ....
dnia 02.08.2020, 19:28
Ocena
komentarza:
0
patriotyzm żeby elyty piły herbke w tym czasie ?
@ life
dnia 30.07.2020, 09:07
Ocena
komentarza:
9
O tym wydarzeniu nie wolno zapomnieć !!! Ta bitwa jest słusznie zwana "cudem nad Wisłą". Warto przeczytać o jej przebiegu, kiedyś publikacja
była zakazana.
@ Józek
dnia 30.07.2020, 15:29
Ocena
komentarza:
30
Cudowi / ?/ trzeba pomóc ! Decyzje Józefa Piłsudskiego, praca operacyjna generała Tadeusza Rozwadowskiego, uderzenie armii gen. Władysława Sikorskiego i wysiłek całego /NIEPODZIELONEGO/ narodu !
@ dragoness
dnia 02.08.2020, 19:32
Ocena
komentarza:
4
Czyli żaden "cud".
@ Jaś Lak
dnia 31.07.2020, 06:52
Ocena
komentarza:
-18
urban na burmistrza.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Skołyszynie oddano ponad 30 litrów krwi!

   

  O tym, że krew ratuje życie nie trzeba nikogo przekonywać. W akcji krwiodawstwa, zorganizowanej dzisiaj przy remizie OSP Skołyszyn zebrano jej ponad 30 litrów. Trafi ona do RCKiK w Rzeszowie. Akcji towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci oraz pokazy sprzętu, którego dawniej i obecnie, na co dzień używają, bądź też używali podczas akcji strażacy ochotnicy.

 • The Hamburgers – recepta na wyśmienity smak! Spróbuj nowości w Doner King

 • Fundacja PGNiG przekazała kolejną transzę pomocy dla poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic

   

  Kolejna partia sprzętu AGD od Fundacji PGNiG trafiła do rodzin poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic i podtopień. W Jaśle z pomocy rzeczowej skorzysta 28 gospodarstw domowych, które przed miesiącem dotknął żywioł.

 • Urząd Miasta w Jaśle odpowiada na petycję w sprawie wycinki drzew

   

  Kilka dni po tym, jak w sieci pojawiła się petycja w sprawie planowanej wycinki drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich, apel mieszkańców miasta zatroskanych o ich los, doczekał się odpowiedzi ze strony Urzędu Miasta w Jaśle. Magistrat przekonuje, że robi wszystko, aby ocalić jak największą liczbę drzew przewidzianych do usunięcia w związku z budową ścieżki rowerowej. Analizowane obecnie przez urzędników rozwiązanie może pozwolić na zachowanie dziesięciu z nich.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 1

   

  Niestety, ostatnie miesiące nie mogą być uznane za szczególnie szczęśliwe dla mieszkańców naszego kraju. W marcu rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spowodowała paraliż gospodarki, w maju-czerwcu – zniszczenie w południowo-wschodniej części Polski niosły liczne powodzie. 

 • Rusza modernizacja Placu Żwirki i Wigury oraz ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej – będą utrudnienia

   

  W ramach prowadzonego projektu „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego” już w najbliższym czasie rozpoczną się prace modernizacyjne Placu Żwirki i Wigury, a także sąsiednich ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej. 

 • Czy uda im się obronić drzewa przed wycinką?

   

  Los blisko dwudziestu drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich wydaje się być przesądzony. Kolidują one bowiem z realizowaną przez Miasto Jasło ścieżką rowerową. Grupa mieszkańców miasta nie zamierza jednak składać broni w walce o ich ocalenie. Ich orężem ma być petycja, której adresatem są miejscy radni.

 • Toyota rozwija skrzydła w Jaśle

   

  Branża motoryzacyjna nie toleruje stagnacji. Potwierdzenia dla tak postawionej tezy nie trzeba szukać daleko. Jasielski salon Toyoty stawiając na rozwój...

 • Nowy dyrektor jasielskiego MOSiR-u

  Marek Dyląg został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Zastąpił na tym stanowisku Tadeusza Baniaka, który funkcję tę pełnił w sumie przez ponad 17 lat. Nowy dyrektor pracował już wcześniej na MOSiR-ze, w latach 1999-2008 był zastępcą ośrodka.

 • Wracamy z obuwiem najlepszych polskich marek! Wielkie otwarcie już w sobotę 1.08.2020

   

  Po kilku długich  miesiącach przerwy, wracamy do Was z obuwiem najlepszych polskich marek. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105