Młodzi odkrywcy rozpoczęli naukową przygodę – ruszył nowy rok akademicki Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego
Blisko stu młodych mieszkańców Jasła rozpoczęło dziś nowy, pełen inspiracji rok akademicki w ramach Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. To już 16. edycja tego popularnego programu edukacyjnego, który od lat z powodzeniem rozbudza wśród najmłodszych ciekawość świata i pasję do nauki.



__________ Fot. UMJ
Uroczysta inauguracja roku akademickiego odbyła się z pełnym akademickim ceremoniałem – dzieci odebrały indeksy, złożyły uroczyste ślubowanie oraz wspólnie wysłuchały hymnu akademickiego Gaudeamus igitur. To symboliczne rozpoczęcie naukowej drogi było dla wielu z nich pierwszym krokiem w świat wiedzy, który nie kończy się w szkolnej ławce.
W tym semestrze mali studenci będą mieli okazję odkrywać zagadnienia z różnych dziedzin – od nauk przyrodniczych, przez humanistykę i sztukę, aż po nowoczesne technologie. Zajęcia mają na celu nie tylko przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim rozwijanie kreatywności, myślenia krytycznego i ciekawości poznawczej.



__________ Fot. UMJ
Szczególnym momentem wydarzenia był pokaz popularnonaukowy przygotowany przez grupę Heweliusze Nauki. Pełen efektownych eksperymentów, energii i interakcji z publicznością pokaz udowodnił, że nauka może być prawdziwą przygodą – pełną emocji, zaskoczeń i świetnej zabawy.
Zimowa edycja Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego realizowana jest w ramach projektu „Jasielska Gildia Odkrywców”. Partnerami przedsięwzięcia są Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Generator Nauki GEN, które pozyskały środki z budżetu państwa w ramach programu „Odkrywcy” na rok 2025.
Red./Źródło: UMJ

