Strona główna

Muzeum przypomina o tradycji

0
Napisany dnia: 17.12.2018, 15:11 , Tagi: Brak

Muzeum Regionalne w Jaśle nagrodziło uczestników biorących udział w konkursie bożonarodzeniowym za najlepsze ozdoby, wywiady oraz świąteczne wypieki. - Główną ideą konkursu jest, abyśmy wrócili do tradycji i przypomnieli sobie jak to dawniej obchodzono święta – podkreśla dyrektor muzeum Mariusz Świątek. <FOTOGALERIA>

W Muzeum regionalnym w Jaśle w miniony czwartek odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Bożonarodzeniowego 2018 w trzech kategoriach. Jury konkursowe miało za zadanie ocenić i wyróżnić najciekawszy wywiad dotyczący regionalnych tradycji kolędniczych, wyłonić zwycięzców w kategorii najładniejsza ozdoba świąteczna oraz najsmaczniejszy makowiec, sernik bądź piernik. Jak podkreślają pracownicy muzeum, konkurs cieszył się dużym, zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Łącznie zgłosiło się do niego blisko 100 osób.

- Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni. Największą popularnością cieszyła się kategoria ozdoby świąteczne, dlatego podzieliliśmy ją na cztery grupy wiekowe: dzieci do lat 8, od 9-13 lat, od 14-17 lat, 18 i dorośli. Ponadto nadesłano sześć wspaniałych wywiadów spisanych językiem etnograficznym, do których dołączono filmy. Jeśli chodzi o wypieki to muszę zaznaczyć, że miały miejsce burzliwe obrady jury. Oceniając każdy z nich braliśmy pod uwagę jego smak, wygląd oraz nawiązanie do tradycji. Wygrał piernik tradycyjny, wielopokoleniowy, wykonany z naturalnych składników o niesamowitym smaku – wyjaśnia Adrianna Napiórkowska – Bek, etnograf Muzeum Regionalnego w Jaśle, pomysłodawca konkursu.

Dyrektor muzeum zaznacza, że celem konkursu jest przypominanie i kultywowanie tradycji, sposobu w jaki dawniej obchodzone były święta. - Żyjemy w czasach, kiedy dominuje technika, nie mamy czasu na takie proste czynności manualne, aby samemu wykonać ozdobę świąteczną. Łatwiej jest teraz coś kupić. Kiedyś jednak przygotowanie do świąt to był ten składnik, który wpływał na nastrój. Dwa tygodnie wcześniej robiono łańcuchy z bibuły, dzisiaj jest inna mentalność – podkreśla Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Nagrodzeni zostali:

KATEGORIA: WYWIAD

wyróżnienia specjalne otrzymali:

Publiczne Przedszkole przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalasowej

Jagoda Przyczynek, reprezentująca Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach

Emilia Gustek i Paulina Wypasek

Emilia Setlik

KATEGORIA: WSPOMNIENIA

Wyróżnienia specjalne otrzymały:

Emilia Polak

Maria Tomasik

KATEGORIA: OZDOBY ŚWIĄTECZNE

Wyróżnienia specjalne wraz z nagrodami otrzymali:

Zofia Gwoździańska

Adam Rąpała

Przyznane miejsca, wyróżnienia i nagrody w tej kategorii:

Grupa wiekowa do lat 8

1. miejsce dla Julii Skórskiej

2. dla Antoniny Kality

3. dla Aleksa Filipa

Wyróżnienie dla Martyny Fortuny

Wyróżnienie dla Aleksandry Trelki

Wyróżnienie dla Marcela Trelki

Wyróżnienie dla Adama Zająca

 Grupa wiekowa od lat 9 do 13:

1. miejsce dla wychowanków Franciszkańskiej Świetlicy – “Radosna Przystań”

2. dla Julii Bródki

3. dla Zuzanny Świder

Wyróżnienie specjalne dla Bartosza Łabudy, reprezentującego "Klub Kultury ŻUROWA”

Wyróżnienie dla Julii Dedo

 Grupa wiekowa od 14 do 17 lat::

1. miejsce dla Natalii Maziarz

2. miejsce dla Gabrieli Depczyńskiej

Grupa wiekowa młodzież od 18 i dorośli:

1. miejsce dla Hanny Żak – Nicpoń

2. dla Grażyny Jaśko

3. dla Małgorzaty Doktór

Wyróżnienie dla  Bożeny Cichoń i Marii Smyk

Wyróżnienie dla Teresy Macek

Wyróżnienie dla Alicji Antonik

 KATEGORIA: WYPIEKI

1. miejsce dla Gabrieli Sypień

2. dla Joanny Żarnowskiej

3. dla Liliany Stój

Wyróżnienie dla Kacpra Witkosia

Wyróżnienie dla  Teresy Ładomirskiej

Wyróżnione i nagrodzone prace stają się własnością muzeum. Pozostałe ozdoby i stroiki stanowią część ekspozycji w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jaśle.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Wygraj bilety na Wesołe Miasteczko w VIVO!

   

  Do VIVO! Krosno już w najbliższy piątek zawita Wesołe Miasteczko. Spraw frajdę swojej rodzinie biorąc udział w naszym konkursie. Do wygrania jest 5 podwójnych biletów na dowolne atrakcje.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • FOOD FESTIWAL after week w Jaśle!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105