Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Nagrodzeni za rok swojej pracy badawczej - finał Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM

1

Zakończyła się kolejna edycja Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM. W ciągu roku szkolnego uczestniczyło w niej 103 uczniów jasielskich szkół, którzy pod opieką 28 nauczycieli opracowali 32 małych projektów naukowo-badawczych. Projekt realizowany w ramach programu Jasło Miasto Wiedzy od samego początku wspiera Grupa LOTOS.

Ze względu na panującą epidemię niestety niemożliwe było zorganizowanie uroczystego podsumowania tegorocznej edycji, w którym mogliby wziąć udział wszyscy nagrodzeni uczniowie.

Atrakcyjne nagrody, które zasponsorowała Fundacja LOTOS przekazano do szkół, a uczniowie odbierali je z rąk swoich dyrektorów.

Niemniej jednak Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca burmistrza Jasła oraz Jacek Gogola, Prezes Zarządu LOTOS Infrastruktura w Jaśle odwiedzili Zespół Szkół Miejskich nr 3, do którego trafiła nagroda główna za najlepszy projekt naukowo-badawczy, by osobiście pogratulować zwycięzcom. – Projekty przygotowane przez naszych młodych jasielskich badaczy są doskonałym dowodem na to, że prowadzona przez nas od wielu lat idea Miasta Wiedzy doskonale się sprawdza. To bardzo ważny dzień nie tylko dla wszystkich ligowiczów, ale także dla nas, bo widzimy, że naprawdę warto – mówiła Elwira Musiałowicz-Czech.

Grupa LOTOS jest partnerem strategicznym tego projektu edukacyjnego od samego jego początku, czyli od 2013 roku. Nagrodę specjalną, czek w wysokości 137 tys. zł na utworzenie sali dydaktycznej w szkole, w imieniu Fundacji LOTOS przekazał Jacek Gogola. – Jest to dla mnie ogromny zaszczyt i satysfakcja, że po raz kolejny możemy współuczestniczyć w realizacji projektu Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM, którego celem jest wspieranie różnych pasji naukowych i artystycznych uczniów szkół podstawowych z Jasła. Projekt Ligi doskonale wpisuje się w strategię społecznej odpowiedzialność biznesu Grupy LOTOS, która jest również realizowana na naszym jasielskim poziomie. Jestem przekonany, że dzięki temu projektowi wspieramy najmłodszych uczniów, którzy kolejny raz pokazują, jakie mają zdolności, jak są zaangażowani we własny rozwój, oczywiście ze wsparciem swoich nauczycieli, za co im chciałem serdecznie podziękować.

Laureaci Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM w roku szkolnym 2019/2020:

Nagroda główna za najlepszy projekt naukowo-badawczy:

„Stary cmentarz w Jaśle – mało znane źródło wiedzy o dziejach miasta. Jak zdobyć, utrwalić i upowszechnić informacje na temat zapomnianych a zasłużonych ludzi spoczywających na jasielskiej nekropolii?” - Julia Tarnowska, Anika Koba i Zuzanna Skałba (Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle – opiekun Wiesław Hap)

Obszar wczesnoszkolny:

I miejsce: „Pasja, pasja, trzeba mieć pasję! - czyli jakie hobby lub zainteresowania mają jaślanie i jak to wpływa na ich zdrowie?” - Julia Bałon, Dominika Leśniak, Aleksandra Sarnecka (Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle – opiekun Ilona Dranka)

II miejsce: „Eko- przyrodnicy, czy to też czytelnicy? Jak zainteresować najmłodszych jaślan ekologią?” - Kamil Brączyk, Nadia Kraus, Julia Ochałek, Maja Socha (Szkoła Podstawowa nr 2 – opiekun Maria Nawrocka)

wyróżnienie: „Co można zrobić z papieru?” - Faustyna Róg, Gabriela Misiołek, Tomasz Dobrowolski (Szkoła Podstawowa nr 7 – opiekun Urszula Strugała)

Obszar humanistyczny:

klasy IV-VI

I miejsce: „Z polskiego na nasze. W jaki sposób komunikują się młodzi jaślanie?” - Anna Bąk, Paulina Drechny, Miłosz Machowski (Szkoła Podstawowa nr 2 – opiekun Bożena Dziadzio)

II miejsce: Jak przedstawić moje miasto Jasło w formie różnych kompozycji plastycznych - Julia Oleszkowicz, Maja Kilarska, Antonina Polańska (Szkoła Podstawowa nr 4 – opiekun Kazimiera Kutyna)

III miejsce: „Ikony popkultury w konwencji pop-artu. Jak wykonać portrety artystów o jasielskich korzeniach w stylu Andy'ego Warhola” - Kamila Buglewicz, Oliwia Spólnik, Anna Świetlicka (Szkoła Podstawowa nr 4 – opiekun Magdalena Szurlej)

klasy VII-VIII

I miejsce: „Jak przedstawić zagranicznym turystom sylwetki najbardziej znanych jaślan oraz miejsca z nimi związane?” - Zuzanna Bernacka, Julia Piątkowska, Marta Stój, Jan Wiejowski (Szkoła Podstawowa nr 4 – opiekun Barbara Potera-Szpak)

II miejsce: „Jak nie marnować jedzenia?” - Anna Kołodziej, Weronika Byczek, Julia Kwilosz (Szkoła Podstawowa nr 1 – opiekun Barbara Gonera)

III miejsce: „W miejskiej dżungli kultury, czyli jakimi odbiorcami kultury są jaślanie?” – Aleksandra Bemben, Dominika Florko, Wiktoria Florko (Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle – opiekun Katarzyna Barzyk)

wyróżnienie: „Czy wszystko jest klarowne? - Ile języka niemieckiego można znaleźć w życiu codziennym jaślan?” - Jagoda Rak, Olga Hombesch, Aleksandra Szmigiel (Szkoła Podstawowa nr 2 – opiekun Gabriela Dołęga)

Obszar matematyczno-przyrodniczy:

klasy IV-VI

I miejsce: „Smog nasz powszedni. Jak jaślanie traktują przez smog zatruwanie?” - Klaudia Kalita, Julia Machlarz, Oliwia Sanicka, Martyna Stachaczyńska (Szkoła Podstawowa nr 2 – opiekun Wiesława Szymczak)

II miejsce: „W jaki sposób jaślanie mówią: ,,Nie!'' dla plastiku?” - Gloria Chmiel, Liliana Kopera, Maja Pomprowicz (Szkoła Podstawowa nr 2 – opiekun Olga Szudy-Seredyńska)

III miejsce: „Jak zrobić ekologiczne kosmetyki?” - Aleksandra Sochacka, Julia Przetacznik, Zuzanna Szwarnowiecka, Emilia Szetlak (Szkoła Podstawowa nr 4 – opiekun Wioletta Śmietana)

klasy VII-VIII

I miejsce: „Jak zachęcić jaślan do zdrowego stylu życia?” - Miłosz Paździerz, Aleksandra Rak, Karolina Zabawa (Szkoła Podstawowa nr 4 – opiekun Barbara Czernecka)

II miejsce: „Dlaczego trzeba myć ręce?” - Anna Stasiak, Julia Reczek, Olga Sychta (Szkoła Podstawowa nr 1 – opiekun Barbara Gonera)

III miejsce: „W jakim stopniu rozwiązania ekologiczne zastosowane w Jaśle pozwalają na uczynienie go zielonym miastem?”- Tymoteusz Kozioł, Wiktor Kuznecki, Jakub Wojnicki (Szkoła Podstawowa nr 2 – opiekun Elżbieta Niedźwiedź).

wyróżnienie: ,,Ratować! - ale jak?!''- jak promować zasady pierwszej pomocy w szkole i naszym mieście - Łucja Postek, Patrycja Obarta, Oliwia Kobak, Faustyna Felczyńska (Szkoła Podstawowa nr 4 – opiekun Bożena Dunaj)

wyróżnienie: „Woda w życiu jaślan - jaką rolę pełni woda dla mieszkańców miasta trzech rzek"? - Oliwier Kiełtyka, Mateusz Krychta, Mateusz Wilk (Szkoła Podstawowa nr 2 – opiekun Elżbieta Niedźwiedź)

wyróżnienie: „Jak skutecznie zmienić fast foody na zdrowe produkty w jadłospisie nastolatka?” - Zuzanna Cisowska, Emilia Budziak, Julia Halerz (Szkoła Podstawowa nr 8 – opiekun Katarzyna Łach).

Urząd Miasta w Jaśle

Napisany dnia: 01.07.2020, 13:14
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ no
dnia 01.07.2020, 14:41
Ocena
komentarza:
4
A taki był spokój, bez oglądania niektórych twarzy:-)
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Czy Jasło potrzebuje linii kolejowej do Dębicy? Starosta jasielski uważa, że tak

   

  Dyskusje na temat budowy nowych dróg w Jaśle i powiecie jasielskim często wzbudzają olbrzymie emocje. Nie od dziś mieszkańcy miasta oraz okolicznych miejscowości domagają się między innymi budowy obwodnicy z prawdziwego zdarzenia. Tymczasem, za sprawą władz samorządowych powiatu jasielskiego, na tapetę nieśmiało wchodzi pomysł budowy linii kolejowej łączącej Jasło z Dębicą. Zdaniem starosty Pawlusia, inwestycja ma szansę na realizację.

 • Uszkodzenia poprawią, ale na generalny remont drogi kierowcy będą musieli poczekać

   

  Ul. Mickiewicza, na jej kilkusetmetrowym odcinku, od dawna wymaga generalnego remontu. Na razie kierowcy nie mają jednak, co liczyć na kompleksową naprawę jej nawierzchni. Powiat Jasielski, w tym roku, zamierza jedynie usunąć uszkodzenia powstałe w wyniku czerwcowych nawałnic. Na ten cel władze powiatu zamierzają wydać 2 500 zł.  

 • Pierwsza ofiara koronawirusa w powiecie jasielskim. W szpitalu w Łańcucie zmarła 84-letnia kobieta

   

  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała o kolejnych 37. potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na Podkarpaciu. Niestety, w komunikacie znalazła się także informacja o zgonie kobiety z powiatu jasielskiego. W szpitalu w Łańcucie zmarła 84-letnia mieszkanka naszego powiatu. 

 • To było fascynujące widowisko! Jubileuszowy Memoriał "Hubala" za nami

   

  „Łąki Hubalowe” już po raz dziesiąty stały się miejscem fascynującego widowiska historycznego. 

 • Franciszkanie na kwarantannie. Jeden z duchownych zakażony koronawirusem

  - W związku z zachorowaniem na koronawirusa jednego z ojców i kwarantanny mających z nim styczność posługa duszpasterska w kościele została znacznie ograniczona – poinformowali ojcowie z klasztoru Franciszkanów w Jaśle. Jasielski Sanepid szuka osób, które początkiem sierpnia podczas odprawianych mszy przyjmowały komunię świętą.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 2

   

  W poprzednim artykule dowiedzieli się Państwo, jak ważnym dokumentem w przypadku dochodzenia odszkodowania są Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dzisiaj będziemy kontynuować ten wątek i zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia, przyjrzymy się niektórym wyłączeniom i ograniczeniom odpowiedzialności, z którymi można spotkać się w ubezpieczeniach od skutków powodzi, ale i potencjalnym obowiązkom ubezpieczonego.

 • Oddział zakaźny w Jaśle zamknięty do odwołania. U jednej z pracownic wykryto koronawirusa

  Ze względu na sytuację epidemiologiczną od 6 sierpnia 2020 r. wstrzymana zostaje do odwołania działalność Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i WZW, Poradni Chorób Zakaźnych, Punktu Konsultacyjnego – czytamy w oficjalnej informacji podanej przez dyrekcję szpitala.

   

 • OSP Tarnowiec z nowym wozem ratowniczo-gaśniczym

   

  Na wyposażenie jednostki OSP w Tarnowcu trafił nowy pojazd. Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy służył będzie strażakom ochotnikom głównie do działań związanych z ratownictwem technicznym i powodziowym. 

 • CKE podała wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie z nim uczniowie szkół z powiatu jasielskiego?

   

  Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W całej Polsce przystąpiło do niego 343 025 uczniów VIII klas szkół podstawowych. Średni wynik z języka polskiego wyniósł 59 proc. punktów możliwych do otrzymania. W przypadku matematyki jest to 46 proc. Jak na tle uczniów w kraju wypadli ósmoklasiści z powiatu jasielskiego?

 • Trzy nowe przypadki zachorowań na COVID-19 w powiecie jasielskim

   

  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała w dzisiejszym komunikacie o kolejnych 33. przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa podkarpackiego. Na COVID-19 zachorowało kolejnych 3. mieszkańców powiatu jasielskiego (dwóch mężczyzn i jedna kobieta).

 • Groził pracownikom stacji paliw. Usłyszał prokuratorskie zarzuty

  Sobotniej nocy pracownicy trzech stacji paliw na terenie powiatu jasielskiego przeżyli chwile grozy. Młody mężczyzna grożąc im pobiciem zażądał wydania papierosów. Ostatecznie  został zatrzymany przez policjantów na stacji paliw Grosar w Jaśle...

 • Wakacje z tenisem – zapisy nadal trwają

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja zaprasza do Wakacyjnej Szkółki Tenisowej. Chętne osoby, które nie zdążyły z zapisem dziecka na zajęcia mamy świetną wiadomość!  Zajęcia będziemy prowadzić do końca sierpnia. Gorąco zachęcamy, gdyż pozostało już mało czasu. 

 • Blisko 500 tys. zł na remont drogi KG2

   

  Droga KG2 została oddana do użytku w styczniu bieżącego roku.  Szybko okazało się, że nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 posiada szereg usterek, które zostały usunięte w ramach udzielonej gwarancji przez wykonawcę robót. Teraz, droga wymaga przeprowadzenia kolejnych prac remontowych, w związku ze skutkami czerwcowych nawałnic. PZDW w Rzeszowie szacuje, że koszt przewidzianych napraw wyniesie około 500 tys. zł.

 • Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazało blisko 2 mln zł do poszkodowanych w wyniku powodzi

  Po czerwcowych nawałnicach, jakie przeszły przez Podkarpacie, Caritas Diecezji Rzeszowskiej ruszyło na pomoc powodzianom. Oprócz wsparcia rzeczowego poszkodowane rodziny otrzymały środki finansowe. W ramach zbiórki do puszek zorganizowanej w parafiach oraz od darczyńców udało się zebrać kwotę 1 744,800 zł...

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105