Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Narodowe Czytanie 2019 – czytajmy razem nowele polskie!

8

Tradycyjnie już w pierwszy wrześniowy piątek Jasło włącza się w ogólnopolskie „Narodowe Czytanie”. Tym razem czytać będziemy nowele polskie – osiem lektur na osiem lat tej akcji popularyzującej polską literaturę, postawy obywatelskie i ważne dla naszych rodaków wartości. Do wspólnego czytania, słuchania i interakcji z wybranymi tekstami polskiej nowelistyki zapraszają: Burmistrz Miasta Jasła, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Jasielski Dom Kultury i Muzeum Regionalne w Jaśle.

Jasielskie Narodowe Czytanie rozpoczniemy w piątek 6 września o 10:00 na tarasie Jasielskiego Domu Kultury wspólnym czytaniem „Katarynki” Bolesława Prusa. W ciągu dnia w otoczeniu JDK miejskie instytucje kultury zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych do twórczego spotkania z lekturami Narodowego Czytania w trakcie działania „Kalejdoskop nowel polskich” – będzie tematyczna ekspozycja, zabawy i warsztaty plastyczne, możliwość zrobienia retro-zdjęć z rekwizytami nawiązującymi do czytanych tekstów, literackie zagadki. Wydarzenie zakończy impresja słowno-muzyczna „Wokół polskich nowel” w wykonaniu Sceny Słowa i Solistów Jasielskiego Domu Kultury, zaprezentowana o 16:00 w holu JDK. Czytać będziemy m.in. „Dobrą panią” E. Orzeszkowej, „Dym” M. Konopnickiej, „Orkę” W. Reymonta czy „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod klepsydrą” B. Schulza. W otwartej, swobodnej przestrzeni i aranżacji będzie okazja przybliżyć sobie lub odkryć na nowo utwory, które – jak napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda – „uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.

Dodatkowo, w ramach wydarzenia organizatorzy zapraszają do obejrzenia wystaw:

- „Z nieludzkiej ziemi do Włoch” – Tadeusz Wojnarski – żołnierz i artysta – Muzeum Regionalne w Jaśle

- „Zachować w pamięci – Jasło i jaślanie w latach II wojny światowej” – hol MBP w Jaśle

- „Tajemnice” – Mirosława Rochecka – sala offowa JDK

- „Być” – Kazimierz Rochecki – galeria JDK.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Grupy zorganizowane chętne do udziału w działaniach otwartych „Kalejdoskop polskich nowel” w godz. 11:00 – 16:00 prosimy o rezerwację w sekretariacie JDK (tel. 13 443 51 50) lub Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle (tel. 13 446 26 02).

6 września czytajmy razem nowele polskie! Zapraszamy!

Organizatorzy

Napisany dnia: 04.09.2019, 10:21
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Wow
dnia 05.09.2019, 00:48
Ocena
komentarza:
4
Wow, ale impreza! Będą znów zgonione tłumy dzieci ze szkół:-)
@ Tylko normalność
dnia 05.09.2019, 06:01
Ocena
komentarza:
-2
Narodowe Czytanie - bardzo dumnie i wyniośle brzmi.
Czytając Polskie nowele - "pamiętajcie o ogrodach, przecież z tamtą wyszliście".
@ ja
dnia 06.09.2019, 19:27
Ocena
komentarza:
1
No to czytajmy, bo coraz mniej ludzi czyta.
@ dragoness
dnia 07.09.2019, 12:48
Ocena
komentarza:
1
Wygodnie usunięte komentarze niewygodne dla kandydata do sejmu, miłościwie nam panującego.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Samorząd województwa mazowieckiego przekazał Jasłu 200 tys. zł na usuwanie skutków nawałnic

   

  Miasto Jasło otrzyma pomoc od samorządu województwa mazowieckiego. Uchwałę w tej sprawie 7. lipca podjął Sejmik Województwa Mazowieckiego. Na usuwanie skutków klęski żywiołowej w miejskiej infrastrukturze drogowej Jasło otrzyma 200 tys. zł. Dzisiaj w Warszawie umowę w tej sprawie parafowali przedstawiciele obydwu samorządów.

 • Większe miasta wspierają gminę Skołyszyn

  Miasto Szczecin, gmina i miasto Nowe Skalmierzyce oraz gmina Górowo Iławeckie zamierzają wesprzeć finansowo gminę Skołyszyn. Przekazane środki zostaną wykorzystane na odbudowę, a także przebudowę infrastruktury drogowej, która w wyniku nawałnicy została zniszczona. Jak podkreśla wójt Bogusław Kręcisz straty szacowane są na kilka milionów złotych.

 • Według badań exit poll – Nie da się wskazać zwycięzcy wyborów

  Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos Andrzej Duda zdobył 50,4% poparcia, a jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski 49,6%. Różnica poparcia między kandydatami wynosi jedynie 0,8 punktu procentowego. Frekwencja w drugiej turze wyborów jak wskazuje badanie wyniosła 68,9%.

 • Do godziny 17. gmina Brzyska z najwyższą frekwencją

  Druga tura wyborów prezydenckich zmobilizowała Polaków do wzięcia udziału w głosowaniu. We wszystkich gminach w powiecie jasielskim odnotowano wyższą frekwencję niż w pierwszej turze wyborów. Do godziny 17. najwięcej osób zagłosowało w gminie Brzyska.

 • Trwa głosowanie w II turze wyborów prezydenckich

   

  Polacy zdecydują dzisiaj o tym, który z dwóch kandydatów w wyborach prezydenckich sprawował będzie najwyższy urząd w państwie przez najbliższe pięć lat. Głosowanie trwać będzie do godziny 21. Frekwencja w Jaśle na godz. 12. wyniosła 24,1%.

 • Czarni żegnają się z pucharem. Skromne zwycięstwo Karpat w Jaśle

   

  W zaległym, półfinałowym meczu Okręgowego Pucharu Polski drużyna Czarnych Jasło przegrała z Karpatami Krosno 0:1. Tym samym to krośnianie mogli dzisiaj cieszyć się z awansu do finału, w którym zmierzą się ze Stalą Sanok. Gola na wagę zwycięstwa dla ekipy Karpat strzelił Szymon Dziadosz.

 • Sprawcy rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło w rękach policji

   

  Dwóch mężczyzn, którzy w minioną sobotę pobili 17-letniego zawodnika Czarnych Jasło oraz zerwali z niego klubową koszulkę trafiło w ręce policji. To mieszkańcy powiatu gorlickiego. Usłyszeli już zarzut rozboju, za który grozi im od 2 do 12 lat więzienia. Najbliższe dwa miesiące spędzą w areszcie.

 • Ten zawód może okazać się strzałem w dziesiątkę!

   

  W ofertach szkół ponadpodstawowych znaleźć można mnóstwo ciekawych kierunków. Sęk w tym, aby obrać taką ścieżkę, w której wybrany zawód pozwoli nam patrzeć na z optymizmem na zawodową przyszłość. Spoglądając perspektywicznie na dostępne możliwości wybór może być znacznie prostszy. Takim przyszłościowym kierunkiem jest z pewnością technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZSUiS w Jaśle. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105