Strona główna

O podobieństwie Marzanny i wolności wypowiedzi

31
Napisany dnia: 23.03.2010, 10:47 , Tagi: Brak
Na marginesie niedzielnego happeningu warto zwrócić uwagę na dwa fakty, które umknęły, niestety, jego organizatorom, co z kolei doprowadziło ich do wypowiadania dziwacznych zdań, które znaleźć można w opublikowanych przez nas artykułach. Fakty te najłatwiej dostrzec, przyglądając się poniższym sytuacjom. Ukazują one, jak opisanym w nich postaciom fikcyjnym strojenie kukiełek przesłoniło myślenie, do którego tak gorliwie nawołują.


O Pawlaku przynoszącym prezenty


W jednej z remiz OSP miłośnicy PSL zorganizowali happening. Szóstego grudnia młodzieńcy wybrali jednego spośród nich, przebrali w biskupi strój, dali w łapkę pastorał na plecy zaś: wór z prezentami. Twarz nieszczęśnika ucharakteryzowali zupełnie przypadkiem w taki sposób, iż przypominała ona Waldemara Pawlaka, zaś jego pas zdobił napis “Biegnę gonić mgłę!” - To premier Pawlak! Premier Pawlak rozdaje prezenty! - cieszyli się ludzie. - No cóż, jeśli komuś tak się to kojarzy, że Pawlak jest szczodry i dobroduszny i spełnia nasze marzenia… to nie nasza wina, każdy może to interpretować jak chce. - mówili organizatorzy.

Mikołaj jednak nie kojarzył się nikomu z Pawlakiem ze względu na swoje cechy charakteru, ale wygląd zewnętrzny i nawiązanie do jego wypowiedzi poprzez napis na pasie. Wszelkie tajemnicze zawieszanie głosu, gdy idzie o interpretację postaci pod kątem jej postawy czy osobowości, wszelkie przymrużanie oczu i “no cóż” to pospolite wygłupianie się.

Oznaczenie czyjejś podobizny sygnaturą “dobroczyńca” to nie przewrotny zabieg z pogranicza sztuki - które się zdarzają i bywają arcyciekawe. To zwykła, tania agitacja.

O wykonywaniu poglądów


Pewna grupa Polaków nie lubi państwa polskiego. Zbezcześcili więc publicznie i demonstracyjnie spalili jego flagę. - To niegodne z prawem - orzekł sąd i nałożył kary. - Co za idiotyzm i prostackie chamstwo. - mówili ludzie o spaleniu flagi. - To zamach na wolność wypowiedzi! Na wolność słowa! Na Konstytucję! - mówili skazani.

Tymczasem, nie każda czynność jest wypowiedzią czy wysłowieniem poglądu. Zarówno prawo jak i obyczaj odróżniają wypowiedź od czynu; odróżniają też pogląd od obelgi czy wyrazu uczuć - może niejasno, ale jednak. W czynach i obelgach jest bowiem zawarte coś więcej niż pogląd  czy wypowiedź. Chroniąc prawnie i szanując w obyczajach wolność wypowiedzi, chroni się i szanuje w y p o w i e d z i, a nie wszystkie czyny i wyrazy uczuć, które wypowiedzi zawierają (lub ktoś stwierdzi, że tak jest). Gdyby było inaczej zabójstwo, zawierające w sobie pogląd, iż ofiara nie powinna żyć, byłoby chronione wolnością wypowiedzi i godne obyczajowego uszanowania.  

Spalenie flagi (czy czegokolwiek) to nie wyraz poglądu, że Polska (czy cokolwiek) jest zła - który jak najbardziej można głosić i wielu swobodnie głosi. To prymitywne naruszenie godności tego, co flaga (lub dowolny spalony przedmiot) symbolizuje.

To proste rzeczy. Warto o nich pamiętać.

Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ T.B
dnia 23.03.2010, 11:28
Ocena
komentarza:
1
Jezu co ma flaga do marzanny? nie wiem co pan bierze za leki ale. musi pan zmienić lekarza :P
@ wierny czytelnik
dnia 23.03.2010, 13:53
Ocena
komentarza:
1
brawo Panie Kamilu! nareszcie mamy dziennikarza którego "szkiełko i oko" nie jest skazone lokalnym politykierstwem. Gratuluję trafnej oceny sytuacji i wolnej interpretacji - prawdziwie wolnej od wpływów Pana Radnego i jego "wesołej gromadki pismaków". a swoją drogą czekamy na ripostę konkurencji...choc przyznam że nie lada to wyzwanie.
@ trump
dnia 23.03.2010, 14:03
Ocena
komentarza:
0
Panie Kamilu. Zwykle zgadzam się z Pana dywagacjami. Jednakże tym razem mogą budzić tylko pusty śmiech. Z tym porównaniem kukły "wiadomo kogo" do flagi narodowej to jednak Pan lekko przesadził. Jakby nie było, flaga jest jednak nośnikiem uczuć i symbolem (tak jak i np. krzyż w chrześcijaństwie). Natomiast przed podobizną "wiadomo kogo" jeszcze nikt nie śpiewa hymnów i/lub godzinek :) Zatem porównanie wybitnie nie trafione.
@ Ks_jaslo4u
dnia 23.03.2010, 15:33
Ocena
komentarza:
0
@T.B. - nie pamiętam ale pod Bergamutami chciał żebym Panu kopsnął grassice, więc proszę się zdecydować ; ) pozdrawiam [a o tym co ma piernik do wiatraka będzie niżej]
@ Ks_jaslo4u
dnia 23.03.2010, 15:34
Ocena
komentarza:
0
@czytelnik - nic mi nie wiadomo o czymś takim jak gromadka pismaków Pana Radnego.
@ Ks_jaslo4u
dnia 23.03.2010, 15:44
Ocena
komentarza:
0
@trump (i T.B) - flagę i symbol odnoszący do człowieka (jego podobiznę, nazwisko, itp) łączy taka oto rzecz. Są one mianowicie nośnikiem godności. Flaga: godności państwa, podobizna czy nazwisko: godności człowieka.

I niezależnie od oceny państwa i oceny człowieka - a przynajmniej do pewnego stopnia niezależnie - należy tę godność szanować. Stąd napisanie: "kadencja Pani burmistrz to najgorsze co spotkało Jasło" jest prawdą lub nie, ale nie narusza jej godności podobnie jak powiedzenie "Polska to państwo beznadziejne" nie narusza godności państwa. Natomiast spalenie np. podobizny czy flagi - narusza.

Dobrym miernikiem posiadania godności jest to, jak postępujemy ze szczątkami. Tak jak zniszczonej flagi się nie wyrzuca, tak nie porzuca się też zwłok ludzkich. Powodem jest właśnie wiązana z nimi godność.

Czy to satysfakcjonująca odpowiedź?
@ Łukasz Kotulak
dnia 23.03.2010, 17:26
Ocena
komentarza:
0
Panie Sokołowski, marzyłem by naśladować Arystofanesa. A Pan czyją filozofię miłuje?
Wg mnie odwołał się do najniższych instynktów. Ten felieton nie ma wiele wspolnego z niedzielną sytuacją. Niestety, odwołuję komplemet wyrażony wczoraj wobec Pana.

Jestem mieszkańcem miasta Jasła. Obywatelem, żyjącym w przestrzeni publicznej, poddaję się ocenie, wyciągam wnioski, poprawiam styl, działam nadal.

Moja odpowiedź pojawi sie na moim blogu, ktory ruszyć powinien przed wielkanocą.
@ PiS-man
dnia 23.03.2010, 18:08
Ocena
komentarza:
1
Zamiast wolności wypowiedzi (mam na myśli słowa) wolałbym jednak wolność po wypowiedzi :D
@ dragoness
dnia 23.03.2010, 18:16
Ocena
komentarza:
-1
Artykuł jest w porządku, pożal się Boże "happening" nie. Nie staję tu w obronie pani Burmistrz, na której temat wypowiadałam się publicznie, bez maski na twarzy. Jeżeli organizatorom chodziło o krytykę "miłościwie nam panującej" - w porządku, ale szczeniackie ukrywanie twarzy świadczy raczej o tchórzostwie, niestety. Jeżeli walczymy o cokolwiek, róbmy to ze świadomością ewentualnych konsekwencji, a nie wykręcajmy się potem, że "koń jaki jest, każdy widzi, a ja się boję świńskiej grypy".
@ No
dnia 23.03.2010, 19:11
Ocena
komentarza:
2
A gdzie ta flaga była? Jako spódnica czy może chustka na głowie? Panie "Redaktorze", chyba chce Pan za bardzo zabłysnąć w tej zacnej funkcji. Nie przesadzajmy i nie piszmy bajek, bo niedługo spadnie Pan z rangi obiecującego jasielskiego reportera, do piszącego bzdury marnego błazenka. Szkoda by było.
@ Gala No Nima
dnia 23.03.2010, 19:31
Ocena
komentarza:
2
Panie Kamilu czy palenie flag nazistowskich i swastyk , potem flag ZSRR , plakatów PZPR itp. było "prymitywnym naruszeniem godności tego co flaga ( lub dowolny spalony przedmiot ) symbolizuje " ? To ja jednak czegoś nie rozumiem , ale jedno wiem : punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ...
Nie rozumiem o co tyle krzyku - "dzieci" chciały się zabawić to się zabawiły - ile było na tym happeningu osób ? siedem ? Proponuje poczytać o Pomarańczowej Alternatywie - tam to się dopiero działo ... Pozdrawiam
@ do T.B
dnia 23.03.2010, 21:12
Ocena
komentarza:
2
a co ma Jezu do flagi? tobie to nawet lekarz nie pomoże krytykantko od siedmiu boleści
@ ona
dnia 23.03.2010, 21:15
Ocena
komentarza:
-2
panie Kamilu gratuluję dobrego artykułu
@ trump
dnia 23.03.2010, 21:20
Ocena
komentarza:
2
Chyba troszkę się Pan zapędził w rozważaniach :) Oni nie spalili i nie porzucili zwłok Pani Burmistrz ;)
@ bywalec
dnia 23.03.2010, 21:41
Ocena
komentarza:
1
A ja myślę, że jednak leki Pan Kamil powinien odstawić. Nie czytam tekstów, a jedynie komentarze. Po nich można poznać, że ktoś się tu chyba rozkręcił - tylko czy siła rozpędu obrała dobry kierunek? Mam wątpliwości...
@ edzia
dnia 23.03.2010, 21:43
Ocena
komentarza:
0
dla mnie wszystko jasne :)
@ Moniza Clavier
dnia 23.03.2010, 22:39
Ocena
komentarza:
1
1.Happening (z ang. "dzianie się", "zdarzenie") – zorganizowane wydarzenie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, nie posiadające logicznie powiązanej akcji.

Nie wiem po co ten cały felieton, po to chyba żeby niejaki pan Kamil mógł popełnić następny połatany z różnych dziedzin, zmiksowany ''babol''. Przerost formy nad treścią.
Chłopaki chcieli wyrazić swoje niezadowolenie z pewnych okoliczności, ktore kreuje pewna osoba w tym mieście, użyli do tego starego jak Świat środka artystycznego, jakim jest ''heppening'', a tu felietonista kompiluje nie po raz pierwszy swoją nieuporządkowaną wiedzę i daje nam jakąś papkę z pogranicza etyki, używając do tego jeszcze symboli panśtwowych, opowiadając nam o godności, prawie, wolności, poglądach.
Polecam Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Może twoja wiedza nabierze choć trochę klasy i nie będziesz pisal bzdur i paraleli o godności marzanny vs flaga państwowa.Może zrozumiesz, co to godność i kiedy można o niej się wypowiadać.
Dlatego jasne jest, że: chłopaki nie przygotowali marzanny w środku lata i nie spalili jej na środku rynku w Jaśle.
Jasne jest, że doskonale zgrali czas i miejsce wykorzystując do tego środki związane z heppeningiem w połączeniu z coroczną tradycją staropolską. Udało im się połączyć prowokację z obrzędem.
Godność, to godność jest jedna, ale zestawiając godność zwiazaną z symbolem narodowym z godnością zawoluowanej dykteryjki, to już przesada. Bo jest takie powiedzenie ''nie strzela się z armaty do wróbla''.
I ode mnie tak na koniec panie kamilu miesza pan stylami, pojęciami, kompiluje. A tu wiedzy trzeba. Zamiast przepisywać frazy z innych ksiażek może warto je czytać? Kiedyś sadził pan ''babole'' o społeczenstwie obywatelskim i o wojnie, gdzie w mig pana brak wiedzy zdemaskowano. Na portalu sportowym pisze pan o siatkówce i dopingu i jego braku i o małyszu takie bzdury i sprzeczności, że głowa boli. Przecież pan, powiedzmy sobie to szczerze ''NIE ZNA SIĘ NA SIATKÓWCE'' i sporcie ogólnie. To po co i tam pan sadzi truizmy? Tu też pan chce o wszytskim pisać o polityce, społeczeństwie, zasadach, prawie, poglądach. Ok chyba, że chce pan być zapamiętany jako gośc od wszytskiego, czyli nieczego.... Na razie jest pan na dobrej drodze, dla mnie ktoś kto poucza o sporcie,a potem uczy mnie etyki to tani, tandetny markierant.
@ jasłofil
dnia 23.03.2010, 23:34
Ocena
komentarza:
-1
W najbliższa niedzielę dam na mszę żeby burmistrz Kurowska nie wygrała wyborów w tym roku. A potem dam drugą kopertę, żeby Czeluśniak, Kotulak i reszta ekipy podzielili jej los. Żal miasta... żal mieszkańców.

Panie Łukaszu: był performens, teraz będzie blog. Już wiem jaki będą kolejne kroki: profile na Naszej Klasie i Facebooku, śmieszne i wierszowane żarciki rozsyłane SMSami, a może nawet strasznie wesołe komiksy zamieszczane tu czy ówdzie. Nagły wzrost zainteresowania sprawami zwykłych mieszkańców. I oczywiście nie ma to żadnego związku z nadchodzącymi wyborami.
@ **********
dnia 24.03.2010, 07:20
Ocena
komentarza:
1
panie sokolowski, zmien pan dealera ...
@ Ks_jaslo4u
dnia 24.03.2010, 08:26
Ocena
komentarza:
0
@gala no nima - proszę zauważyć, że napisałem "przynjamniej do pewnego stopnia niezależnie" - i powiedzieć mi: uważa Pan porównanie: Polska / ZSRR (i ich flagi) za trafne? I tak samo: porównanie Pomarańczowa Alt. vs PRL / Kotulak vs przypadkowa kukła za trafne?
@ Ks_jaslo4u
dnia 24.03.2010, 08:28
Ocena
komentarza:
-1
@trump - wiem oczywiście, że spalili przypadkową kukłę. gdyby jednak zdarzyło się kiedyś tak, że spaliliby coś, co symbolizowałoby kogoś, naruszyliby tego kogoś godność. a gdyby na przykład kiedyś coś takiego zamierzali - ich zamiar byłby skierowany na naruszenie godności.
@ Ks_jaslo4u
dnia 24.03.2010, 08:29
Ocena
komentarza:
-1
@Moniza Clavier - dziękuję za wnikliwą lekturę i zachęcam do dalszej!
@ Łukasz Kotulak
dnia 24.03.2010, 08:40
Ocena
komentarza:
1
Panie Jasłofilu, spieszę Panu z wyjaśnieniem.
Profil na naszej-klasie mam od początku istnienia tego portalu. Nie widzę potrzeby zakładania nowego. Natomiast na fb zapraszam tylko wybrane osoby, są to w większości znajomi z zagranicy, głownie z UK. Nie przewiduje robienia masówki. Do hi5 się nie zapisze, grono.net mnie nie interesuje - proszę mnie nie zapraszać. Rysować niestety nie potrafię, komiksów nie będzie.
Wystarczy blog, poczyta Pan sobie o mnie, zobaczy Pan jakim jestem człowiekiem, co w życiu zrobiłem, co i jak komentuje, być może przekona to Pana do mojej fascynacji grecką komedią. Ja w każdym razie będę próbował w dalszym ciągu płynąc pod prąd, bowiem nie należę do tych, którzy poddają się nurtom większości.

Pani Monizo Clavier - dziękuję, ciekaw jestem ile osób z czytających te komentarze wie, że chodzi o Mrożka? Może i jego powinniśmy obedrzeć z autorytetu i zarzucić Mu "dzecinadę"?

Do reszty komentatorów;
Zobaczyliście wydarzenie w moim założeniu nawiązujące do staropolskiej tradycji. Nie miałem jednak pojęcia, że zaproszenie jednej osoby wywoła taką falę negatywnych komentarzy. Nie wiedziałem, że w Ratuszu jest 6-osobowe "biuro prasowe"...zastęp ten odpowiada za ogromną większość negatywnych komentarzy.

Pomimo wszystko, mam nadzieję, że są w Jaśle ludzie myślący, którzy ponad papkę lokalnych mediów wolą przekazy nie wprost.

Takie osoby zapraszam do kontaktu: kotulak@tlen.pl
@ trump
dnia 24.03.2010, 11:04
Ocena
komentarza:
0
Do "Moniza Clavier": z ust mi to wyjęłaś :)

Panie Kamilu - radzę co nieco poczytać o tym czym jest symbol, gdyż wydaje mi się że zanadto upraszcza Pan rzeczywistość. Podobne wrażenie miałem zresztą już przy Pana felietonach o marketingu politycznym. Zatem moja prośba do Pana - najpierw czytać, potem pisać :) W przeciwnym przypadku Pana felietony będą jedynie czczą demagogią.
@ trump
dnia 24.03.2010, 11:06
Ocena
komentarza:
0
zapomniałem dodać: "czczą PSEUDONAUKOWĄ demagogią"
:)
@ Moniza Clavier
dnia 24.03.2010, 12:07
Ocena
komentarza:
0
witam, panie Łukaszu z Monizą to sobie zadworowałem i w tym przypadku ma męskiego autora, A chciałem po prostu tym tytułem Mrożka podkreślić brak tożsamości pana Kamila- felietonisty, który stał się znawcą każdego tematu, dziedziny, dyscypliny, sfery społecznej, egzystencjonalnej, politycznej. To mi przypomina właśnie Monize Mrożka, która mowi o braku samookreślenia. Felietonista kładzie tekst za tekstem, a tu powtarzam chce się pisać o wszystkim, to potem czytelnik nie ma zaufania do takiego pisaka, który go uczy na kazdy temat postzregać Swiat. A dwa, że chłopak nie wyciąga wnisoków i dalej brnie jako znawca sportu, polityki i wszystkich dziedzin życia.
@ Gala No Nima
dnia 24.03.2010, 12:51
Ocena
komentarza:
0
Panie Kamilu uważam te porównania za identyczne jak porównywanie flagi z kukłą ... Chciałem tylko pokazać , że pewnych rzeczy nie można uogólniac i sprowadzac do jedynego słusznego poglądu czyli poglądu autora . Palenie kukły marzanny to staropolska tradycja i do kogo jest ona podobna to juz sprawa twórców czy widzów , którzy widzą to co chcą zobaczyć ... Fakt nie wszyscy mogą i powinni brać udział w pewnych , nazwijmy je " stykowymi" , sytuacjach - ale to temat na inny felieton . A na marginesie - Pomarańczowa Alternatywa to nie tylko czasy PRL - Major działa do dziś i ma się dobrze , proszę poczytać o happeningach we Francji ... Pozdrawiam
@ KTOŚ.
dnia 24.03.2010, 13:25
Ocena
komentarza:
0
PODOBNA.!
@ Ks_jaslo4u
dnia 24.03.2010, 20:21
Ocena
komentarza:
0
@gala - ja o tym, kto jak sądzę "nie powinien brać udziału" nic nie pisałem. co do porównania flagi z kukłą - istotą porównania jest zestawianie cech - podobnych. jeśli kukła symbolizuje coś co ma godność - np. osobę ludzką - porównanie się pod tym względem broni. i tyle. co do PA - ależ ma się dobrze, ale nie bez powodu właśnie PRLowski okres PA jest - jakby to rzec - "kluczowy".
pozdrawiam i bardzo doceniam, że podejmuje Pan wątek i uzasadnia, nawet jeśli się nie zgadzamy. A felieton o stykowych sytuacjach - gdyby go Pan napisał - redakcja jak podejrzewam chętnie opublikuje.
@ Cytryn Kwas
dnia 24.03.2010, 21:28
Ocena
komentarza:
-1
No i dobrze, chłopcy się zabawili, szkody żadne - po imprezie pewnie poszli na kielicha. Oby więcej takich normalnych, autentycznych, a Jasło będzie weselsze - tylko informować innych, chętnych do zabawy jest wielu, nie wszyscy jeszcze wyemigrowali!
@ Osiołek
dnia 25.03.2010, 08:20
Ocena
komentarza:
-2
A ja wam powiem, że mi się podobało!
Bez, żadnego komentarza - patrząc już na miniaturkę fotografii marzanny wiedziałem o jaki symbol chodzi. Taki obraz zapada w pamięci jeśli praktycznie każda strona "Obiektywu" utrwala jej wizerunek. Z całym szacunkiem - urodą mi nie imponuje, a intelektem nie chce.
Czy nie lepiej by to ludzie chwalili, a nie chwalić się wszędzie samemu? Moja babcia mówi :
"jeśli nie umiesz i nie potrafisz, nie pchaj się na afisz".
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Minione wieki przemówiły po raz dziewiąty

   

  Karpacka Troja nigdy wcześniej nie doświadczyła tak dużej liczby odwiedzających. Dziewiąta edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza" potwierdziła rosnącą popularność tego unikatowego miejsca. Po raz kolejny organizatorzy największego wydarzenia plenerowego w kalendarzu imprez organizowanych w skansenie zabrali swoich gości w fascynująca podróż do przeszłości.

 • Totalna wyprzedaż! Rabaty nawet do -50%

   

  W sklepie "U Leona" na klientów czekają wysokie rabaty, nawet do -50%. W wyjątkowo niskich cenach można znaleźć tutaj kabiny prysznicowe, ceramikę sanitarną baterie łazienkowe i wiele innych.

 • Udar zmienił życie Marcina. Teraz walczy on o powrót do sprawności

   

  Marcin Machowski był energicznym, pełnym pasji trzydziestolatkiem. Jego życie zmieniło się z chwilą, w której doznał udaru niedokrwiennego mózgu. Od prawie pięciu lat każdego dnia walczy o powrót do sprawności. W jej odzyskaniu pomóc mogą turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznym ośrodku w Koszalinie. Ich koszt to 50 tys. zł. Niestety kwota ta przekracza jego możliwości finansowe.

 • Firma atrakcyjna dla szukających pracy

   

  Rynek pracy stawia obecnie przed pracodawcami zupełnie nowe wyzwania. Świadomość własnych oczekiwań prezentowanych przez osoby poszukujące zatrudnienia stale wzrasta. Stabilne warunki zatrudnienia to nie wszystko. Równie ważne okazują się dzisiaj możliwość awansu, doskonalenia zawodowego, czy też atmosfera w zespole. Szukając pracy warto wybrać firmę, która stanie się gwarantem realizacji naszych planów zawodowych.

 • „Musimy wzmacniać wzajemne relacje”

   

  Wczoraj, w Jaśle odbyły się obchody II Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła. Ich głównym punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Odsłonił ją Georges Feniger, potomek ocalonych z holokaustu.

 • Miasto zamierza zainwestować w oświetlenie

  Radni Rady Miejskiej Jasła zdecydowali o przystąpieniu do projektu modernizacji oświetlenia ulicznego. Projekt ma być realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki...

 • "Aktywni w Gminie Jasło"

   

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w partnerstwie z INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zrealizował w okresie od 01.06.2017 r. do 31.01.2019 r.  projekt  „Aktywni w gminie Jasło” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 • Jaślanie świętują wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Ich uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do parku miejskiego gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.    

 • Piotr Śmietana zastępcą komendanta

  Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie wręczono nominacje na stanowisko kierownicze mł. bryg. Piotrowi Śmietanie na funkcję zastępcy komendanta powiatowego PSP w Jaśle.

 • Jasielski "Medyk" - ostatnie dni rekrutacji

   

  „Medyk” to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą kształcić się w perspektywicznych zawodach. Teraz w ofercie szkoły znajdziesz nowe interesujące kierunki. Wybierając „Medyk” inwestujesz w swoją przyszłość.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105