Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Ogród dla motyli

9

W Ogródku Jordanowskim, w ramach projektu Rewitalizacja Miasta Jasła, powstaje edukacyjna ścieżka ekologiczna. Ma ona popularyzować wiedzę biologiczną, pokazywać gatunki, które próbują przetrwać w pobliżu człowieka oraz te, które zrezygnowały z życia w naturalnych warunkach i na stałe towarzyszą ludziom. Jednym z elementów ścieżki jest ogród motyli.

Dzieci, dzięki temu projektowi, będą miały okazję poznać rośliny miododajne - wabiące motyle. Jednym z jego elementów jest ogród motyli, założony jesienią 2019 roku, który ma uświadomić najmłodszym fakt, że owadom takim jak trzmiele czy motyle coraz częściej nie odpowiada współczesne środowisko modyfikowane przez człowieka. Stale maleje liczba miejsc, gdzie te piękne owady mogą spokojnie żyć. Setki motyli giną z powodu coraz intensywniejszej urbanizacji.

Niebawem w ogródku pojawią się również kolorowe domki dla motyli, w których znajdą one schronienie szczególnie na czas hibernacji. W projekcie przewidziano także montaż ekologicznych tablic edukacyjnych.

Urząd Miasta w Jaśle

Napisany dnia: 24.07.2020, 20:40
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Zachwyt
dnia 24.07.2020, 23:34
Ocena
komentarza:
6
Motyle nie widzą swoich skrzydeł,lecz cały świat je widzi i podziwia.Kto zachwyca się pięknem motyli,może nie zauważa,że jest wspaniały i wyjątkowy.Piękna inicjatywa,cudowny pomysł- wielkie gratulacje.
@ pewnie
dnia 25.07.2020, 07:50
Ocena
komentarza:
-7
Będzie ogród motyli i komarów. Jest tyle ważnych spraw a zajmujecie się kwiatuszkami i motylkami. Za chwilkę nie będzie komu się tym zachwycać. Miasto emerytów.
@ Zachwyt
dnia 25.07.2020, 09:48
Ocena
komentarza:
-4
Jednak sprawy duchowe są najcenniejsze.Warto jednak,by władze troszczyły się o dobro obywateli.W obecnych czasach nihilizmu,młode pokolenie pozbawiane jest wartości etycznych i poczucia piękna,radości życia.Brak wychowania patriotycznego i szacunku dla ludzi i przyrody.
@ tak
dnia 25.07.2020, 11:49
Ocena
komentarza:
-1
W ostatnim artykule nawołują do zbiórki na powodzian, którzy przeżyli koszmar. Każdy grosz się podobno liczy to nie wydajny groszy na na bzdety tylko tam gdzie są potrzebne.
@ dragoness
dnia 26.07.2020, 15:51
Ocena
komentarza:
1
Chylę czoło przed ekspertem od podziału funduszy miejskich.
@ Zachwyt
dnia 26.07.2020, 09:47
Ocena
komentarza:
4
Wzrasta liczba ludzi z depresją,pesymizmem,stresem.Właśnie takie ogrody z kwiatami i motylami leczą takie stany depresyjne,a zdrowie i dobre samopoczucie są ąnajważniejsze.Domy zostaną,tylko ludzi braknie.Myślcie,jak ratować naszą Ziemię i ludzi.
@ Renata
dnia 26.07.2020, 13:50
Ocena
komentarza:
14
Dla wszystkich którzy nie mają wiedzy na temat wartości owadów w naszym życiu, w Polsce pszczoły i motyle generują zyski rzędu 10 mld.złotych rocznie. Chodzi o rozmnażanie roślin. Trzy czwarte roślin na naszej planecie jest zapylane głównie przez pszczoły ale również przez motyle. Jeśli wyginą z naszej diety zginą warzywa, owoce, orzechy niektóre kasze. A pszczół i motyli jest coraz mniej. To bardzo dobra inicjatywa uświadamianie najmłodszym jak ważną rolę pełnią owady w naszym życiu. Na świecie ale również w Polsce w niektórych miastach na miejscu rabat powstają łąki kwietne.Oby więcej takich projektów.
@ Zachwyt
dnia 26.07.2020, 23:25
Ocena
komentarza:
3
Do Renata:dzięki za wsparcie,bo mnie minusują i nie tozumieją,jak cenna jest ta inicjatywa,dająca korzyści i wzbudzająca poczucie piękna.Pewien naukowiec stwierdził,że jeśli zginie ostatnia pszczoła,ludzie także wyginą.
@ life
dnia 31.07.2020, 09:16
Ocena
komentarza:
1
Motyle są piękne,szkoda , ze w Jaśle ich nie ma i tak krótki jest ich żywot.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Skołyszynie oddano ponad 30 litrów krwi!

   

  O tym, że krew ratuje życie nie trzeba nikogo przekonywać. W akcji krwiodawstwa, zorganizowanej dzisiaj przy remizie OSP Skołyszyn zebrano jej ponad 30 litrów. Trafi ona do RCKiK w Rzeszowie. Akcji towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci oraz pokazy sprzętu, którego dawniej i obecnie, na co dzień używają, bądź też używali podczas akcji strażacy ochotnicy.

 • The Hamburgers – recepta na wyśmienity smak! Spróbuj nowości w Doner King

 • Fundacja PGNiG przekazała kolejną transzę pomocy dla poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic

   

  Kolejna partia sprzętu AGD od Fundacji PGNiG trafiła do rodzin poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic i podtopień. W Jaśle z pomocy rzeczowej skorzysta 28 gospodarstw domowych, które przed miesiącem dotknął żywioł.

 • Urząd Miasta w Jaśle odpowiada na petycję w sprawie wycinki drzew

   

  Kilka dni po tym, jak w sieci pojawiła się petycja w sprawie planowanej wycinki drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich, apel mieszkańców miasta zatroskanych o ich los, doczekał się odpowiedzi ze strony Urzędu Miasta w Jaśle. Magistrat przekonuje, że robi wszystko, aby ocalić jak największą liczbę drzew przewidzianych do usunięcia w związku z budową ścieżki rowerowej. Analizowane obecnie przez urzędników rozwiązanie może pozwolić na zachowanie dziesięciu z nich.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 1

   

  Niestety, ostatnie miesiące nie mogą być uznane za szczególnie szczęśliwe dla mieszkańców naszego kraju. W marcu rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spowodowała paraliż gospodarki, w maju-czerwcu – zniszczenie w południowo-wschodniej części Polski niosły liczne powodzie. 

 • Rusza modernizacja Placu Żwirki i Wigury oraz ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej – będą utrudnienia

   

  W ramach prowadzonego projektu „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego” już w najbliższym czasie rozpoczną się prace modernizacyjne Placu Żwirki i Wigury, a także sąsiednich ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej. 

 • Czy uda im się obronić drzewa przed wycinką?

   

  Los blisko dwudziestu drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich wydaje się być przesądzony. Kolidują one bowiem z realizowaną przez Miasto Jasło ścieżką rowerową. Grupa mieszkańców miasta nie zamierza jednak składać broni w walce o ich ocalenie. Ich orężem ma być petycja, której adresatem są miejscy radni.

 • Toyota rozwija skrzydła w Jaśle

   

  Branża motoryzacyjna nie toleruje stagnacji. Potwierdzenia dla tak postawionej tezy nie trzeba szukać daleko. Jasielski salon Toyoty stawiając na rozwój...

 • Nowy dyrektor jasielskiego MOSiR-u

  Marek Dyląg został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Zastąpił na tym stanowisku Tadeusza Baniaka, który funkcję tę pełnił w sumie przez ponad 17 lat. Nowy dyrektor pracował już wcześniej na MOSiR-ze, w latach 1999-2008 był zastępcą ośrodka.

 • Wracamy z obuwiem najlepszych polskich marek! Wielkie otwarcie już w sobotę 1.08.2020

   

  Po kilku długich  miesiącach przerwy, wracamy do Was z obuwiem najlepszych polskich marek. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105