Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Ostatnia szansa na zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Jaśle

16

Ostatnia szansa na zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Jaśle w dotychczasowych warunkach – instytucja będzie rozbudowana, a jej skarby na nowo odkryte.

Jasielskie muzeum 25 maja br. podpisało umowę na dofinansowanie realizacji projektu „Ukryte skarby Muzeum Regionalnego w Jaśle”. W ramach zadania, którego koszt wynosi ponad 4,1 mln zł (dofinansowanie blisko 3 mln zł), istniejący budynek zostanie przebudowany i rozbudowany, tak by mógł udostępnić większość swoich cennych zbiorów, które do tej pory z powodu braku miejsca pozostawały w magazynach.

- Część południowa zostanie nadbudowana, a to pozwoli na stworzenie na ostatniej kondygnacji bardzo dużej sali ekspozycyjnej. Poza tym na pierwszym piętrze powstanie kolejna sala ekspozycyjna, kupimy nowe gabloty, ścianki, tak by w jak najlepszy sposób pokazać nasze niezwykle ciekawe eksponaty. Dodatkowo ekspozycje stałe zostaną przebudowane i uzupełnione multimediami – tłumaczy Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle. - Warto zaznaczyć, że budynek po przebudowie będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz zostanie zwiększony poziom zabezpieczeń – dodaje dyrektor. Przebudowane zostaną także instalacje energetyczne i centralnego ogrzewania, a to przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacji.

Przebudowa muzeum trwać będzie do listopada 2021 roku. W tym czasie instytucja funkcjonować będzie w budynku znajdującym się przy ul. Wincentego Pola 41 (obecna siedziba PCK Jasło). Numery telefonów pozostaną bez zmian. Tymczasem w związku z koniecznością zabezpieczenia eksponatów i przygotowania budynku do prowadzenia prac budowlanych, Muzeum Regionalne w Jaśle przy ul. Kadyiego czynne będzie dla zwiedzających tylko do 5 czerwca br.

Inwestycja przebudowy muzeum realizowana będzie dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach Regionalnego Programu Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IV. Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego Działanie 4.4 Kultura. Wartość ogółem zadania: 4 181 492,00 zł, dofinansowanie: 2 986 848,96 zł, wkład własny: 1 194 643,04 zł. Termin realizacji: 4.05.2020 r. - 30.11.2021 r.

Urząd Miasta w Jaśle

Napisany dnia: 29.05.2020, 10:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Artur
dnia 29.05.2020, 10:13
Ocena
komentarza:
7
Na czym polega zwieszanie muzeum???
@ ////////////////////////////////////////
dnia 30.05.2020, 09:04
Ocena
komentarza:
1
jak z cudzą żoną ogladasz ale nie wolno dotykać
@ Alicja
dnia 02.06.2020, 09:48
Ocena
komentarza:
-3
Wielkie pieniądze zostaną wydane. O Muzeum nikt w kraju nie wie. Muzeum Lizaka bez dotacji jest znane w całej Polsce.
@ oooo
dnia 29.05.2020, 10:24
Ocena
komentarza:
-4
już biegne żeby zdazyc
@ Woytazzz
dnia 29.05.2020, 10:54
Ocena
komentarza:
22
Instytucja, która przez ostatnie 30 lat niemalże nie istniała nagle jest w stanie pozyskać 3 bańki z UE na remont, do tego wychodzi do ludzi robiąc wystawy plenerowe i ma coraz ciekawszą ofertę.

Albo czary, albo brutalna weryfikacja "jakości" poprzedniego dyrektora.
@ dragoness
dnia 29.05.2020, 12:31
Ocena
komentarza:
13
To drugie. Wreszcie właściwy człowiek na właściwym miejscu. Gratulacje, Mariusz!
@ Woytazzz
dnia 29.05.2020, 12:58
Ocena
komentarza:
15
No dobrze - to w takim razie dlaczego poprzednik siedział prawie 40 (!!!) lat na stołku i za co dostawał nagrody z budżetu miasta?!
@ Docenić
dnia 29.05.2020, 17:18
Ocena
komentarza:
4
Poprzedni dyrektor także wiele dokonał.Zgromadził wiele eksponatów,udokumentował,opisał-dobry ślad zostawił.Obecnemu gratuluję także i życzę zrealizowania pięknych planów.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 29.05.2020, 18:07
Ocena
komentarza:
1
I te czynności to zapisane w prawie zadania muzeów - za to p. Sepioł dostawał pensję i środki z budżetu.
@ Muzeum
dnia 29.05.2020, 23:56
Ocena
komentarza:
-1
Nazwisko obecnego dyrektora super pasuje do Muzeum.Lubię oglądać świątki-jest w nich coś magicznego.Powodzenia.
@ oleg
dnia 01.06.2020, 09:42
Ocena
komentarza:
2
Projekt został przygotowany przez pracowników Urzędu Miasta jeszcze za byłego dyrektora, obecny podpisał jedynie umowę a i tak trzeba go było za rączkę prowadzić. Wystawy plenerowe za to kocha, choć przygotowane metodą kopiuj wklej, ale w Jaśle to i tak już efekt łał
@ Nowe eksponaty
dnia 30.05.2020, 00:04
Ocena
komentarza:
2
Myślę,że znajdzie się miejsce na "pamiątki"z obecnego terroru spowodowanego sztuczną pandemią(maski,przyłbice,ludzie w chomontach,zamknięte kościoły..)
@ qq
dnia 31.05.2020, 20:02
Ocena
komentarza:
8
Teraz muzeum jest w dobrych rękach, wreszcie się rozwinie. Pan Świątek jest stworzony do tego stanowiska, przecież od zawsze on odwalał największą robotę.
Jedyny niezależny od dyrektora minus to brak możliwości stworzenia parkingu dla turystów.
@ life
dnia 01.06.2020, 20:41
Ocena
komentarza:
1
Może zamykają z uwagi na małą ilość eksponatów.
@ Dziwne
dnia 05.06.2020, 07:15
Ocena
komentarza:
3
Wszystkie trzy instytucje mają teraz rok wakacji. Nic się nie dzieje, mało kto zauważył że przestały działać. Może tylko mniej lansu i zdjęć:-)
@ studentka
dnia 06.06.2020, 22:58
Ocena
komentarza:
-1
Muzeum ma na prawdę bardzo ciekawe eksponaty, niestety zupełnie niedocenione. Rozbudowa to pierwszy dobry krok, oby poszła za tym odpowiednia promocja zbiorów i opieka konserwatora.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Czy Jasło potrzebuje linii kolejowej do Dębicy? Starosta jasielski uważa, że tak

   

  Dyskusje na temat budowy nowych dróg w Jaśle i powiecie jasielskim często wzbudzają olbrzymie emocje. Nie od dziś mieszkańcy miasta oraz okolicznych miejscowości domagają się między innymi budowy obwodnicy z prawdziwego zdarzenia. Tymczasem, za sprawą władz samorządowych powiatu jasielskiego, na tapetę nieśmiało wchodzi pomysł budowy linii kolejowej łączącej Jasło z Dębicą. Zdaniem starosty Pawlusia, inwestycja ma szansę na realizację.

 • Uszkodzenia poprawią, ale na generalny remont drogi kierowcy będą musieli poczekać

   

  Ul. Mickiewicza, na jej kilkusetmetrowym odcinku, od dawna wymaga generalnego remontu. Na razie kierowcy nie mają jednak, co liczyć na kompleksową naprawę jej nawierzchni. Powiat Jasielski, w tym roku, zamierza jedynie usunąć uszkodzenia powstałe w wyniku czerwcowych nawałnic. Na ten cel władze powiatu zamierzają wydać 2 500 zł.  

 • Pierwsza ofiara koronawirusa w powiecie jasielskim. W szpitalu w Łańcucie zmarła 84-letnia kobieta

   

  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała o kolejnych 37. potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na Podkarpaciu. Niestety, w komunikacie znalazła się także informacja o zgonie kobiety z powiatu jasielskiego. W szpitalu w Łańcucie zmarła 84-letnia mieszkanka naszego powiatu. 

 • To było fascynujące widowisko! Jubileuszowy Memoriał "Hubala" za nami

   

  „Łąki Hubalowe” już po raz dziesiąty stały się miejscem fascynującego widowiska historycznego. 

 • Franciszkanie na kwarantannie. Jeden z duchownych zakażony koronawirusem

  - W związku z zachorowaniem na koronawirusa jednego z ojców i kwarantanny mających z nim styczność posługa duszpasterska w kościele została znacznie ograniczona – poinformowali ojcowie z klasztoru Franciszkanów w Jaśle. Jasielski Sanepid szuka osób, które początkiem sierpnia podczas odprawianych mszy przyjmowały komunię świętą.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 2

   

  W poprzednim artykule dowiedzieli się Państwo, jak ważnym dokumentem w przypadku dochodzenia odszkodowania są Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dzisiaj będziemy kontynuować ten wątek i zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia, przyjrzymy się niektórym wyłączeniom i ograniczeniom odpowiedzialności, z którymi można spotkać się w ubezpieczeniach od skutków powodzi, ale i potencjalnym obowiązkom ubezpieczonego.

 • Oddział zakaźny w Jaśle zamknięty do odwołania. U jednej z pracownic wykryto koronawirusa

  Ze względu na sytuację epidemiologiczną od 6 sierpnia 2020 r. wstrzymana zostaje do odwołania działalność Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i WZW, Poradni Chorób Zakaźnych, Punktu Konsultacyjnego – czytamy w oficjalnej informacji podanej przez dyrekcję szpitala.

   

 • OSP Tarnowiec z nowym wozem ratowniczo-gaśniczym

   

  Na wyposażenie jednostki OSP w Tarnowcu trafił nowy pojazd. Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy służył będzie strażakom ochotnikom głównie do działań związanych z ratownictwem technicznym i powodziowym. 

 • CKE podała wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie z nim uczniowie szkół z powiatu jasielskiego?

   

  Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W całej Polsce przystąpiło do niego 343 025 uczniów VIII klas szkół podstawowych. Średni wynik z języka polskiego wyniósł 59 proc. punktów możliwych do otrzymania. W przypadku matematyki jest to 46 proc. Jak na tle uczniów w kraju wypadli ósmoklasiści z powiatu jasielskiego?

 • Trzy nowe przypadki zachorowań na COVID-19 w powiecie jasielskim

   

  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała w dzisiejszym komunikacie o kolejnych 33. przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa podkarpackiego. Na COVID-19 zachorowało kolejnych 3. mieszkańców powiatu jasielskiego (dwóch mężczyzn i jedna kobieta).

 • Groził pracownikom stacji paliw. Usłyszał prokuratorskie zarzuty

  Sobotniej nocy pracownicy trzech stacji paliw na terenie powiatu jasielskiego przeżyli chwile grozy. Młody mężczyzna grożąc im pobiciem zażądał wydania papierosów. Ostatecznie  został zatrzymany przez policjantów na stacji paliw Grosar w Jaśle...

 • Wakacje z tenisem – zapisy nadal trwają

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja zaprasza do Wakacyjnej Szkółki Tenisowej. Chętne osoby, które nie zdążyły z zapisem dziecka na zajęcia mamy świetną wiadomość!  Zajęcia będziemy prowadzić do końca sierpnia. Gorąco zachęcamy, gdyż pozostało już mało czasu. 

 • Blisko 500 tys. zł na remont drogi KG2

   

  Droga KG2 została oddana do użytku w styczniu bieżącego roku.  Szybko okazało się, że nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 posiada szereg usterek, które zostały usunięte w ramach udzielonej gwarancji przez wykonawcę robót. Teraz, droga wymaga przeprowadzenia kolejnych prac remontowych, w związku ze skutkami czerwcowych nawałnic. PZDW w Rzeszowie szacuje, że koszt przewidzianych napraw wyniesie około 500 tys. zł.

 • Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazało blisko 2 mln zł do poszkodowanych w wyniku powodzi

  Po czerwcowych nawałnicach, jakie przeszły przez Podkarpacie, Caritas Diecezji Rzeszowskiej ruszyło na pomoc powodzianom. Oprócz wsparcia rzeczowego poszkodowane rodziny otrzymały środki finansowe. W ramach zbiórki do puszek zorganizowanej w parafiach oraz od darczyńców udało się zebrać kwotę 1 744,800 zł...

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105