Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Pamięci Ofiar Holokaustu – wycieczka autokarowa

5

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Jaśle zapraszają 7 marca br. na wycieczkę autokarową do Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie (pow. Dębicki) oraz Parku Historycznego w Bliźnie (pow. ropczycko-sędziszowski).

Grupa pod przewodnictwem znanego w środowisku przewodnika PTTK Józefa Kaczora, ma się spotkać przed JDK, skąd o godz. 8.00 wyruszy w drogę, by około godz. 18.00  wrócić w to samo miejsce.

Obrana trasa poprowadzi uczestników wycieczki szlakami historyczno-turystycznymi obejmującymi miejsca funkcjonowania niemieckiego poligonu Waffen SS Truppenubungsplatz Heidelager, ze szczególnym uwzględnieniem powstałych na tym obszarze niemieckich obozów pracy przymusowej. Turyści zwiedzą ekspozycję historyczno-dydaktyczną Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie - Osiedlu oraz Park Historyczny w Bliźnie.

Centrum w Pustkowie powstało w 2009 r., by realizować projekty związane z historią II wojny światowej oraz Holocaustem; w październiku 2011 r. otrzymało imię Heleny z Reyów Jabłonowskiej, działaczki społecznej i członkini Armii Krajowej. Część wystawiennicza została otwarta w kwietniu 2012 r. Obejmuje ona wystawę stałą poświęconą historii hitlerowskiego obozu pracy w Pustkowie oraz poligonu doświadczalnego, na którym testowano m.in. pociski V-1 i V-2. W ramach ekspozycji, urządzonej w budynkach wzorowanych na obozowych barakach, prezentowane są m.in.: dokumenty, pamiątki po więźniach, przedmioty codziennego użytku, narzędzia pracy oraz makieta terenu obozu i poligonu. Eksponaty pochodzą z: Muzeum Regionalnego w Dębicy, oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowego w Rzeszowie, Instytutu Historycznego w Warszawie, Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie, United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie oraz ze zbiorów innych placówek i osób prywatnych. W skład Centrum wchodzi również pomnik postawiony na szczycie „Góry Śmierci” (Królowej Góry) gdzie od 1941 r. działało obozowe krematorium, w którym palono ciała więźniów pomordowanych i zmarłych w obozie. Prowadzi do niego „Droga Cierpienia”, wzdłuż której ustawiono 14 rzeź w kształcie ludzkich rąk.

Park historyczny Blizna został utworzony by ocalić od zapomnienia prawdę historyczną o niemieckim poligonie broni V (Truppenübungsplatz Heidelager, Artilleriezielfeld-Blizna), który odegrał bardzo ważną rolę w historii II wojny światowej oraz późniejszym kształtowaniu techniki wojskowej.

***

Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 65 zł, członkowie PTTK i młodzież do lat 16 - 60 zł. Wstęp do zwiedzanych obiektów płatny dodatkowo około 8 zł.

Uwzględnia się 10 proc. zniżki dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Uwaga: Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne. Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia na wycieczkę z wpłatą przyjmowane są w PTTK O. Jasło, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00. Informacji w JDK udziela Elżbieta Ruszała telefon 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie prawa zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników.

(JDK)

Napisany dnia: 01.03.2020, 10:11
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ łodyniec
dnia 01.03.2020, 10:18
Ocena
komentarza:
0
Bilet do Dębicy w jedną stronę 10 PLN a wy chcecie 65 PLN w obie strony?
Nie doczekanie wasze
@ yozef
dnia 02.03.2020, 21:22
Ocena
komentarza:
1
masz racje ,,,jak tak mozna zdzierac ,,,szok
@ precz z pejsami
dnia 02.03.2020, 09:53
Ocena
komentarza:
1
kto by się zydami przejmowal w czasie 2 wojny swiatowej zginelo kilka milionow POLAKOW o tym nikt nie mowi
@ Do precz z pejsami
dnia 03.03.2020, 01:56
Ocena
komentarza:
0
To wytłumaczyła jedna okropnie brzydka kobieta, może przez to tak ziejąca nienawiścią, która była kiedyś żoną konfidenta Boniego. Powiedziała, że śmierć żyda różni się od śmierci Polaka. Żyd umiera metafizycznie a Polak biologicznie. Taka mądra żydówka z niej.
@ CWP
dnia 03.03.2020, 11:51
Ocena
komentarza:
2
talmud pyta ,,czy można ratować tonącego goja w szabat ? '' talmud odpowiada
,,Tak, nalezy jeśli nieratowanie miałoby zaszkodzić Żydom. ,,
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Przed Sądem Rejonowym w Jaśle odbył się protest

   

  To miał być biało-czerwony spacer przeciwko dyktaturze i destrukcyjnej polityce rządu. Protest, który odbył się dzisiaj w Jaśle rozpoczął się i zakończył jednak przed budynkiem Sądu Rejonowego w Jaśle. Cztery osoby zdecydowały się zamanifestować swój sprzeciw wobec poczynań władz państwowych, w szczególności dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości.

 • Ratownicy medyczni otrzymają nowe lokum. Przy szpitalu stanęły kontenery socjalne

   

  Szpital Specjalistyczny w Jaśle zakupił kontenery socjalne z przeznaczeniem dla zespołów ratownictwa medycznego. Tym samym placówka zamierza zminimalizować ryzyko transmisji infekcji COVID-19 wśród pracowników medycznych. Koszt zakupu trzech kontenerów wyniósł 209 961 zł.

 • W Samoklęskach spłonął dom i budynek gospodarczy

   

  Dzisiaj ok. godz. 16. w Samoklęskach (gmina Osiek Jasielski) wybuchł pożar domu i pobliskiego budynku gospodarczego. Z żywiołem walczyli strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Jaśle i strażacy ochotnicy. Budynki niemal doszczętnie spłonęły.

 • Miasto Jasło liczy straty. W kwietniu drastycznie spadły dochody samorządów z PIT

   

  Epidemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia mają olbrzymi wpływ na gospodarkę. Sytuacja ta nie pozostaje bez wpływu na dochody uzyskiwane przez samorządy z tytułu udziału w podatku PIT i CIT. Wyjątkiem nie jest Miasto Jasło, które w kwietniu uzyskało wpływy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych niższe o 1 403 579 zł niż w roku ubiegłym, w analogicznym okresie. Miasto z pewnością będzie miało trudności z realizacją zadań przewidzianych w tegorocznym budżecie.

 • Na spacer pójdziemy bez maseczki! Otwarte kina i siłownie

   

  Rząd znosi kolejne obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Zakrywanie ust i nosa na chodnikach, w parkach od najbliższej soboty nie będzie już obowiązkowe. Wciąż jednak będziemy musieli korzystać np. z maseczki w sklepie, urzędzie, środkach komunikacji publicznej czy też kościele. Wkrótce będzie można także pójść do kina i teatru. Działalność będą mogły wznowić także siłownie.

 • Bezpłatne badanie wzroku - ruszyły zapisy!

   

  Zapraszamy na BEZPŁATNE BADANIE WZROKU w dniach 04.06 i 18.06. Zapisy pod nr 600 437 105 lub bezpośrednio w salonie. 

 • W Nowym Żmigrodzie znaleziono zwłoki mężczyzny

   

  W Nowym  Żmigrodzie przed godziną 17. w rejonie mostu na rzece Wisłoce znaleziono zwłoki 41-letniego mężczyzny. Ciało dryfujące w rzece zauważył rowerzysta, przejeżdżający pod mostem. AKTUALIZACJA

 • 150 tys. zł na projekt przebudowy ul. Gądki

   

  Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej Jasła uchwalono zmiany w miejskim budżecie na 2020 r. Radni między innymi zabezpieczyli kwotę 150 tys. zł na zadanie polegające na opracowaniu projektu drogi łączącej powstający obecnie most na osiedlu Gądki z ul. Słoneczną. Odcinek ul. Gądki, o którym mowa wymaga przebudowy w perspektywie oddania w najbliższej przyszłości do użytku nowej przeprawy mostowej.

 • Rośliny w służbie naszemu zdrowiu

   

  Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że świeże zioła i rośliny o właściwościach leczniczych, powinny znaleźć się w każdej kuchni, stanowiąc nie tylko doskonały dodatek do naszych potraw, lecz również ważny element domowej apteczki. 

 • MOSiR otrzyma wsparcie finansowe od miasta. Zwiększona dotacja ma zrównoważyć straty będące wynikiem panującej epidemii

   

  Kryta pływalnia, siłownia, park linowy, do niedawna hala sportowa, nieczynne z powodu epidemii koronawirusa, to dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle nie lada problem. 

 • Nieważne głosy zostały odliczone. Miasto ogłosiło zwycięzców pierwszej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego

  Prokuratura Rejonowa w Jaśle 31 marca br. umorzyła sprawę dotyczącą nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych w toku głosowania w ramach I edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 r. Władze miasta nie odwołały się od tej decyzji. Śledczy w uzasadnieniu o umorzeniu dochodzenia wskazali liczbę 1547 nieważnych głosów...

 • W Jaśle powstał mural upamiętniający Jana Pawła II

   

  W przestrzeni miejskiej pojawił się kolejny mural. Na budynku garażu przy placu Inwalidów Wojennych w Jaśle wykonano obraz przedstawiający Jana Pawła II.

 • Serwis klimatyzacji z darmowym odgrzybianiem w Maxim Jasło (ul. Towarowa 29)

   

  Nad Polskę, wkrótce mają nadciągnąć upalne dni. To właściwy moment, aby zadbać o klimatyzację w samochodzie i zapewnić sobie komfort jazdy. Tylko teraz w serwisie MAXIM (Jasło, ul. Towarowa 29) kompleksowy serwis klimatyzacji w niższej cenie, do którego otrzymasz odgrzybianie GRATIS.

 • Konrad Berkowicz podjął wyzwanie i wcielił się w rapera

   

  Poseł Konrad Berkowicz, pochodzący z podjasielskiej Trzcinicy, wziął udział w akcji #hot16challenge2. Do nagrania utworu rapowego nominował go Janusz Korwin-Mikke. 16 wersów, co nie powinno dziwić, stanowi ostry komentarz do politycznej rzeczywistości. Klip do utworu pt. „Jesień średniowiecza” ma ponad 300 tys. wyświetleń w serwisie YouTube.

 • Ukochana Mama - nigdy nie umiera, pozostaje w sercu i pamięci swoich dzieci

   

  Z okazji zbliżającego się Dnia Matki Kwiaciarnia KALLA w Jareniówce zaprasza na zakupy stroików i zniczy upamiętniających ten dzień. 

 • Jaślanie bez wyższych rachunków za wodę. Miasto szykuje dopłatę

  W związku z ogłoszeniem w kraju stanu epidemii, miasto oferuje pomoc dla mieszkańców. W najbliższy poniedziałek rada miejska będzie podejmować uchwałę w sprawie dopłat do ceny wody i ścieków dla mieszkańców Jasła. Dzięki temu jaślanie nie odczują podwyżki cen.

 • Na takim stadionie Czarni grać nie mogą

   

  To już pewne. Czarni Jasło przystąpią do rozgrywek IV ligi piłki nożnej w sezonie 2020/2021. Jest tylko jeden zasadniczy problem. Obiekt przy ul. Śniadeckich 15, na którym drużyna rozgrywa swoje mecze nie spełnia wymogów stawianych przez związek. Klub ma czas do 10 lipca, aby im sprostać.

 • Pani Małgorzata schudła - 14 kg

   

  Determinacja, jasno określenie celu i konsekwentne działanie pozwoliły 47-letniej Małgorzacie przejść niesamowitą metamorfozę.  Oprócz idealnej sylwetki, której może jej pozazdrościć niejedna młodsza osoba,  Pani Małgorzata znacznie poprawiła swoje samopoczucie i odzyskała  pewność siebie. Udowodniła, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105