Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Pamięci Ofiar Holokaustu – wycieczka autokarowa

5

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Jaśle zapraszają 7 marca br. na wycieczkę autokarową do Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie (pow. Dębicki) oraz Parku Historycznego w Bliźnie (pow. ropczycko-sędziszowski).

Grupa pod przewodnictwem znanego w środowisku przewodnika PTTK Józefa Kaczora, ma się spotkać przed JDK, skąd o godz. 8.00 wyruszy w drogę, by około godz. 18.00  wrócić w to samo miejsce.

Obrana trasa poprowadzi uczestników wycieczki szlakami historyczno-turystycznymi obejmującymi miejsca funkcjonowania niemieckiego poligonu Waffen SS Truppenubungsplatz Heidelager, ze szczególnym uwzględnieniem powstałych na tym obszarze niemieckich obozów pracy przymusowej. Turyści zwiedzą ekspozycję historyczno-dydaktyczną Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie - Osiedlu oraz Park Historyczny w Bliźnie.

Centrum w Pustkowie powstało w 2009 r., by realizować projekty związane z historią II wojny światowej oraz Holocaustem; w październiku 2011 r. otrzymało imię Heleny z Reyów Jabłonowskiej, działaczki społecznej i członkini Armii Krajowej. Część wystawiennicza została otwarta w kwietniu 2012 r. Obejmuje ona wystawę stałą poświęconą historii hitlerowskiego obozu pracy w Pustkowie oraz poligonu doświadczalnego, na którym testowano m.in. pociski V-1 i V-2. W ramach ekspozycji, urządzonej w budynkach wzorowanych na obozowych barakach, prezentowane są m.in.: dokumenty, pamiątki po więźniach, przedmioty codziennego użytku, narzędzia pracy oraz makieta terenu obozu i poligonu. Eksponaty pochodzą z: Muzeum Regionalnego w Dębicy, oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowego w Rzeszowie, Instytutu Historycznego w Warszawie, Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie, United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie oraz ze zbiorów innych placówek i osób prywatnych. W skład Centrum wchodzi również pomnik postawiony na szczycie „Góry Śmierci” (Królowej Góry) gdzie od 1941 r. działało obozowe krematorium, w którym palono ciała więźniów pomordowanych i zmarłych w obozie. Prowadzi do niego „Droga Cierpienia”, wzdłuż której ustawiono 14 rzeź w kształcie ludzkich rąk.

Park historyczny Blizna został utworzony by ocalić od zapomnienia prawdę historyczną o niemieckim poligonie broni V (Truppenübungsplatz Heidelager, Artilleriezielfeld-Blizna), który odegrał bardzo ważną rolę w historii II wojny światowej oraz późniejszym kształtowaniu techniki wojskowej.

***

Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 65 zł, członkowie PTTK i młodzież do lat 16 - 60 zł. Wstęp do zwiedzanych obiektów płatny dodatkowo około 8 zł.

Uwzględnia się 10 proc. zniżki dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Uwaga: Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne. Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia na wycieczkę z wpłatą przyjmowane są w PTTK O. Jasło, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00. Informacji w JDK udziela Elżbieta Ruszała telefon 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie prawa zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników.

(JDK)

Napisany dnia: 01.03.2020, 10:11
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ łodyniec
dnia 01.03.2020, 10:18
Ocena
komentarza:
0
Bilet do Dębicy w jedną stronę 10 PLN a wy chcecie 65 PLN w obie strony?
Nie doczekanie wasze
@ yozef
dnia 02.03.2020, 21:22
Ocena
komentarza:
1
masz racje ,,,jak tak mozna zdzierac ,,,szok
@ precz z pejsami
dnia 02.03.2020, 09:53
Ocena
komentarza:
1
kto by się zydami przejmowal w czasie 2 wojny swiatowej zginelo kilka milionow POLAKOW o tym nikt nie mowi
@ Do precz z pejsami
dnia 03.03.2020, 01:56
Ocena
komentarza:
0
To wytłumaczyła jedna okropnie brzydka kobieta, może przez to tak ziejąca nienawiścią, która była kiedyś żoną konfidenta Boniego. Powiedziała, że śmierć żyda różni się od śmierci Polaka. Żyd umiera metafizycznie a Polak biologicznie. Taka mądra żydówka z niej.
@ CWP
dnia 03.03.2020, 11:51
Ocena
komentarza:
2
talmud pyta ,,czy można ratować tonącego goja w szabat ? '' talmud odpowiada
,,Tak, nalezy jeśli nieratowanie miałoby zaszkodzić Żydom. ,,
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • "Martwa dziecka nie urodzę", "moje ciało mój wybór" – protest jaślan przeciwko zakazowi aborcji

  W sobotę wieczorem tłumy ludzi wyszły na ulice Jasła protestując przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przerwanie ciąży ze względu na nieodwracalne wady płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu jest niekonstytucyjne. Dzisiaj ponownie wyrażą swój sprzeciw..

 • Wstrzymano przyjęcia planowe na wszystkie oddziały jasielskiego szpitala

  Wstrzymano przyjęcia planowe pacjentów na wszystkie oddziały jasielskiego szpitala aż do odwołania. Oddziały geriatryczny i diabetologiczny zostały tymczasowo przekształcone dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

 • Zakochaj się w.... Jaśle. W niedzielę o 8.30 w TVP1

  Tomasz Bednarek z programu Zakochaj się w Polsce nie tak dawno opowiadał o pobycie w Lublinie, Warszawskiej Woli i Sochaczewie. W nowym odcinku programu przedstawione zostanie Jasło. Program będzie można obejrzeć już w najbliższą niedzielę na kanale TVP1.

 • Kolejki do punktu drive-thru

  Od tygodnia do punktu mobilnego drive-thru przy jasielskim szpitalu ustawia się długi sznur samochodów. - W piątek o 11.30 byłem pięćdziesiąty, a za mną było jeszcze piętnaście samochodów – mówi nam mieszkaniec Jasła. Dzisiaj kolejka do punktu pobrań sięgała aż do wjazdu na teren szpitala. Niektórzy zmuszeni byli czekać na drodze krajowej nr 28.

 • Szkoła Podstawowa nr 12 ma supernowoczesną pracownię językową

   

  Nowoczesne technologie doskonale służą nauczaniu. Nic więc dziwnego, że w szkołach pojawia się coraz więcej pracowni naszpikowanych nowoczesnym sprzętem, dzięki któremu dzieci i młodzież mogą uczyć się w najlepszych możliwych warunkach. Taką pracownią, będącą główną nagrodą ostatniej edycji Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM od niedawna może pochwalić się SP nr 12. Dzisiaj została ona oficjalnie zaprezentowana.

 • Na czym polegają badania psychologiczne kierowców i operatorów?

   

  Badania psychologiczne kierowców i operatorów pozwalają na określenie sprawności psychomotorycznej, a także analizę procesów poznawczych. Badania psychotechniczne są wykonywane zarówno z zakresu medycyny pracy, jak i psychologii transportu.

 • Odszedł na wieczny spoczynek. Wójt Jan Czubik zmagał się z chorobą nowotworową

  Jan Czubik, wójt gminy Tarnowiec odszedł w wieku 72 lat. O 2 w nocy zmarł po ciężkiej chorobie. Gminą zarządzał od 6 lat. W najbliższą niedzielę odbędzie się jego ostatnie pożegnanie.

 • Malutki Kacperek potrzebuje pomocy. Zmaga się z wadą serca i rozszczepem podniebienia

  Kacperek przebył już dwie operacje, ale to nie koniec jego wizyt w szpitalu. Jego leczenie oraz rehabilitacja są bardzo kosztowne i przewyższają możliwości finansowe rodziny zastępczej, w której wychowuje się dziecko...

 • Zespół podjął decyzję o niedopuszczeniu trzech projektów do głosowania. Będą odwołania?

  Do Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r. zgłoszonych zostało osiem projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie merytorycznej. Zespół oceniający uznał, że trzy z nich nie mogą zostać dopuszczone do głosowania...

 • Weź udział w konkursie! Wygraj bilety na „Wielkie monologi w wykonaniu Jerzego Treli” WYNIKI!

   

  Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy konkurs dla wszystkich miłośników teatru. Do wygrania są 4 bilety na „Wielkie monologi” w wykonaniu Jerzego Treli, które na deskach sceny JDK będzie można zobaczyć już w najbliższą niedzielę. Czekamy na prawidłowe odpowiedzi na pytanie konkursowe.

 • Upewnij się, że twoje auto jest sprawne. Sprawdzisz to w SKP „Łączność”

   

  Egzamin ze sprawności samochodu to nie tylko formalna konieczność, potwierdzana adnotacją w dowodzie rejestracyjnym. Od tego, czy nasz pojazd jest sprawny technicznie zależy życie nasze oraz pozostałych użytkowników dróg. Dlatego też badanie stanu technicznego auta należy powierzyć doświadczonym diagnostom, dysponującym najnowocześniejszym sprzętem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105