Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Pasjonujący świat motyli

4

Jedne żyją od świtu do zmierzchu, a inne nawet klika miesięcy. Potrafią zachwycać swoimi kolorami lub mieć jednolitą barwę. Motyle, były głównymi bohaterami 6. spotkania Klubu Ludzi z Pasją, które odbyło się we wtorek, 10 marca br. w sali offowej Jasielskiego Domu Kultury. O swojej pasji ciekawie opowiadał Krzysztof Mazur, posiadający liczną kolekcję zarówno rodzimych, jak i egzotycznych okazów.

- Chciałem państwu zaprezentować poszczególne gatunki z różnych regionów kraju, Na świecie występuje 150 tysięcy gatunków motyli, z czego w Polsce od 3 200 do 3 300, to jest zmienna liczba, ponieważ jedne gatunki ze względów naturalnych wymierają. Powodem tego jest zmiana środowiska naturalnego w którym występują. Zarastają łąki, czy karczowane są zręby leśne. Inne gatunki masowo się pojawiają, ze względu na ocieplenie, pojawienie się nowych roślin, które do nas przywędrowały – mówił Krzysztof Mazur.

Gość klubu przybliżył przybyłym gatunki motyli europejskich w tym dziennych i nocnych. Podzielił się również ciekawostkami dotyczącymi ich pożywienia. Przysmakiem zmierzchnicy trupiej główki jednego z największych motyli nocnych w Polsce jest miód pszczeli. Stąd można ją spotkać w pasiekach.

- W naszym kraju występuje około 3000 gatunków motyli nocnych i około 160 gatunków motyli dziennych. Bardzo duża grupa motyli dziennych jest pod ścisłą ochroną. Jedne są chronione z racji gatunku, inne ze względu na warunki występowania. To są przede wszystkim motyle dzienne z rodzaju górówka - eregia. Głównie występują w Tatrach, a pięć gatunków poza Tatrami, w okolicach Śnieżnika na Dolnym Śląsku, Beskidzie Niskim, Bieszczadach – podkreślił gość klubu. Pasjonaci z uwagą słuchali Krzysztofa Mazura i podziwiali jego okazy. Wśród nich znalazły się zarówno pawica gruszówka, rusałka osetnik, pokłonnik osinowiec jak i okazy europejskie, azjatyckie czy afrykańskie.

pch (JDK)

Napisany dnia: 12.03.2020, 21:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ bbb
dnia 12.03.2020, 22:10
Ocena
komentarza:
1
motylem jestem
@ boski olo
dnia 12.03.2020, 22:33
Ocena
komentarza:
-2
po śląsku motyl to je szmaterlok.
@ jasiu
dnia 15.03.2020, 02:08
Ocena
komentarza:
0
To jest szmeterling
@ Alex
dnia 16.03.2020, 08:57
Ocena
komentarza:
4
W Krakowie przy ul. Grodzkiej jest od niedawna Muzeum motyli. Polecam.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Centrum Rehabilitacji przy ul. Kraszewskiego nieczynne

   

  Od dzisiaj do odwołania nieczynne będzie Centrum Rehabilitacji przy Ul. Kraszewskiego w Jaśle. Decyzja o jego zamknięciu ma związek z sytuacją epidemiologiczną na terenie powiatu jasielskiego. Część z personelu ośrodka przebywa w kwarantannie.

 • Jaślanka w konkursie na najpiękniejszą Polkę

  Do końca marca br. kobiety z całej Polski mogły przesyłać zgłoszenia online do castingu w Konkursie Najpiękniejsza Polka 2020. Wśród nich jest Klaudia Dybaś z Jasła. Głosowanie internetowe na kandydatki trwać będzie do końca kwietnia.

 • Szpitalne oddziały wciąż zamknięte

  Od czwartku ubiegłego tygodnia kilka oddziałów Szpitala Specjalistycznego w Jaśle nadal pozostaje zamkniętych. Część personelu medycznego znajduje się w kwarantannie. Co najmniej przez dwa kolejne dni nieczynne będą również poradnie specjalistyczne przy ul. Szopena.

 • Rozbił volkswagena jadąc na "podwójnym gazie"

   

  Na ul. Bieszczadzkiej w Jaśle doszło dzisiaj do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca osobowego volkswagena zjechał z jezdni, po czym wjechał wprost w betonowy cokół. Był pijany.

 • Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie jasielskim. W Przemyślu zmarła kobieta

   

  WSSE w Rzeszowie poinformowała o kolejnych 5 przypadkach zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. Wśród zakażonych jest mężczyzna w sile wieku z powiatu jasielskiego.

 • Dwa różne pomysły na walkę z epidemią. Takiej sesji Rady Powiatu w Jaśle jeszcze nie było

   

  Piątkowa sesja Rady Powiatu w Jaśle była absolutnie bezprecedensowa. Radni w maseczkach ochronnych na twarzach, z rękawiczkami na dłoniach głosowali nad przyjęciem uchwał. 

 • Dwóch młodych mieszkańców powiatu jasielskiego zakażonych koronawirusem

   

  Najnowsze dane WSSE w Rzeszowie mówią o kolejnych 8 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. Dwa z nich to mieszkańcy powiatu jasielskiego.  

 • Zmarł artysta, rzeźbiarz Andrzej Tarka z Roztok

  Z głębokim smutkiem o śmierci znanego artysty rzeźbiarza Andrzeja Tarki z Roztok poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych jego córka...

 • Miasto Jasło przygotowało pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

   

  W przyszłym tygodniu jasielski magistrat ma przedstawić rozwiązania w zakresie pomocy dla przedsiębiorców w związku ze skutkami epidemii koronawirusa. Główne założenia programu ujawniamy już dzisiaj .Konkretne propozycje przedłożone zostaną Radzie Miasta Jasła, której sesja ma odbyć się w najbliższy wtorek. Posiedzenie zwołane w trybie nadzwyczajnym będzie przeprowadzone w formie zdalnej.

 • Trwa rekrutacja do projektu – „Teleanioł jasielski – usługi sąsiedzkie i teleopieka dla osób starszych niesamodzielnych"

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105