Strona główna

Powstał film o Ignacym Łukasiewiczu

21
Napisany dnia: 26.03.2019, 13:18 , Tagi: Brak

„Łukasiewicz nafciarz romantyk” to kolejna produkcja Telewizji Obiektyw z cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”. Dzisiaj, w Jasielskim Domu Kultury zaprezentowano zwiastun filmu, którego głównym bohaterem jest „król nafty”. Prapremiera obrazu odbędzie się w Jaśle 12 kwietnia 2019 r.

Zwiastun, który ujrzał dziś światło dzienne prezentuje efekty wielomiesięcznej pracy twórców filmu. „Łukasiewicz nafciarz romantyk” opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Akcja filmu obejmuje wydarzenia z lat 1848 – 1870, a więc od momentu, w którym młody adept farmacji rozpoczął pracę w lwowskiej aptece Piotra Mikolasha. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jakiego Łukasiewicz udzielił Feliksowi Janowi Szczęsnemu – Morawskiemu, krakowskiemu dziennikarzowi.

O produkcji, podczas prezentacji blisko półtoraminutowego zwiastuna filmu opowiedział Bogdan Miszczak, prezes Telewizji Obiektyw i zarazem producent filmu. – Dziś postanowiliśmy pokazać fragment tego, co będzie można zobaczyć w pełnej godzinie 12 kwietnia. Film to 43 minuty fabularyzacji oraz kilkanaście minut wypowiedzi ekspertów, w tym Mariusza Świątka, dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle.  Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się, co Łukasiewicz zrobił dla Jasła i jak związany był z tym miastem. Trailer nie przypadkowo prezentujemy w Jaśle. Tutaj też odbędzie się polska prapremiera. Trudno byłoby, bowiem powiedzieć, że Ignacy Łukasiewicz i Jasło to dwie różne sprawy. Łukasiewicz był związany z Jasłem. W samym filmie kilkukrotnie pada nazwa miasta – mówił.

Bogdan Miszczak

Miejsce premiery nie jest przypadkowe z wielu powodów. Jednym z nich jest również fakt, iż Miasto Jasło jest jednym ze sponsorów produkcji. Warto podkreślić, że tego rodzaju współpraca realizowana była pomiędzy Telewizją Obiektyw a Jasłem przy realizacji innych projektów, jak choćby filmu pt. „Akcja Pensjonat”. Ryszard Pabian podkreślił dzisiaj, że środki, którymi miasto wsparło realizację filmu to dobrze wydane pieniądze. – Jeżeli pojawiają się projekty, których tematem jest Jasło staramy się je wspierać. Wszyscy staramy się chwalić Ignacym Łukasiewiczem. Mówiąc wszyscy, mam na myśli Gorlice, Sanok, Lwów. Do tej listy z pewnością można by dołączyć kilka innych miast i miejscowości. Mamy w tym wszystkim swoją cząstkę. To w Ulaszowicach powstała pierwsza wieża rafinacyjna. Film, którego zwiastun dzisiaj zobaczyliśmy nie jest pierwszą produkcją, którą zdecydowaliśmy się wesprzeć. Uważam, że są to bardzo dobrze wydane pieniądze – przekonuje.

Ryszard Pabian

Scenariusz do filmu „Łukasiewicz nafciarz romantyk” napisał Łukasz Walczak. Reżyserem jest Maciej Wójcik. Autorem zdjęć zaś Mariusz Konopka. Na ekranie widzowie będą mieli okazję zobaczyć znanych z wielu produkcji filmowych aktorów. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się sam Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lukas, Marek Mikoś, Marek Litewka.

Polska premiera filmu „Łukasiewicz nafciarz romantyk” odbędzie się w Jaśle w Jasielskim Domu Kultury 12 kwietnia 2019 r. Otwarty seans dla mieszkańców Jasła i okolic pod patronatem Burmistrza Jasła odbędzie się z kolei 15 kwietnia 2019 r.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ miki
dnia 26.03.2019, 13:31
Ocena
komentarza:
7
Zapowiada się całkiem niezła produkcja. Gratuluję pomysłu :)
@ kawosz
dnia 26.03.2019, 13:34
Ocena
komentarza:
4
Gratki bardzo fajnie, ze powstał taki film :-) o naszym mieście.
@ Kierowca 8I0
dnia 26.03.2019, 14:59
Ocena
komentarza:
9
Trzeba docenić to, że krośnianie dużo dobrego robią dla Jasła.
Widać że inwencja twórcza u Krośnian jest duża i potrafią obdzielić innych
nawet i Jaślan.
Powstają nawet takie wielkie pozycje z ich inicjatywy rozsławiające miasto Jasło
jak skansen archeologiczny Troja w Trzcinicy a teraz znowu ciekawy film
pana Miszczaka z Obiektywu Krosno o Łukasiewiczu.
Warto nawiązać szerszą współpracę dla korzyści obu miast.
@ K-Toto-Ja
dnia 26.03.2019, 23:57
Ocena
komentarza:
2
Łukasiewicz to JASŁO-ULASZOWICE
To TU powinno powstać powstać Muzeum Łukasiewicza
=Pierwsza wieża rafineryjna
=Pierwsza lampa naftowa
Krosno chwalicie,a nie widzicie:
przywłaszczyli SOBIE Łukasiewicza,zrobili Mu muzeum w Bóbrce
i mówią,że jest ich???
Prooooooooootessssssstuuuuuuuuuuuujemyyyyyy
@ Maniek
dnia 31.03.2019, 21:28
Ocena
komentarza:
0
Chyba nie byłeś nigdy w Bóbrce... gdzie przyjeżdżają turyści z całego świata...
@ ixi
dnia 26.03.2019, 16:21
Ocena
komentarza:
28
Podobno ma też powstać film dokumentalny o budowie zbiornika Kąty Myscowa, I monolog posla Rzoncy stojącego w masarni i otoczonego kiełbasą.. Inni regionalni politycy będą milczeć, jak milczeli.
@ Grucha
dnia 26.03.2019, 17:06
Ocena
komentarza:
6
Bez tego się chyba nie obedzie
@ Stein
dnia 26.03.2019, 19:24
Ocena
komentarza:
5
A po monologu punktem jeszcze scena jak Prezes podchodzi do Pana Posla i podaje mu rękę gratulujac mu ciemnego, totalnie zaczadzomego elektoratu.
@ ixi
dnia 27.03.2019, 20:47
Ocena
komentarza:
1
I to wszystko w zwolnionym tempie.. Bo idą na bicie rekordu Guinnessa w nieudolnosci..
@ jas
dnia 31.03.2019, 08:48
Ocena
komentarza:
0
Konty - Mysłowice jak mawiał niemiłościwie nam panujący szeregowy poseł ze Srebrnej.
@ Ja
dnia 31.03.2019, 11:41
Ocena
komentarza:
-1
Zamiast płuć na innych anonimowo tchórzu zrób coś sam. Zajmij się czymś
@ Ja
dnia 26.03.2019, 16:59
Ocena
komentarza:
-1
Gratulacje!!
@ Józek
dnia 26.03.2019, 17:16
Ocena
komentarza:
-5
Nie znam chłopa.
@ Wertyk
dnia 26.03.2019, 17:36
Ocena
komentarza:
-3
A gdzie mozna obejrzec Pensjonat ?
@ Jo
dnia 27.03.2019, 06:15
Ocena
komentarza:
-1
Jak cipora i dziurman to brzmi niezle
@ mieszkaniec
dnia 27.03.2019, 14:03
Ocena
komentarza:
0
Panie M. i Ryszard Pabian podkreślił dzisiaj, że środki, którymi miasto wsparło realizację filmu to dobrze wydane pieniądze - NIe jestem do końca przekonany CZY DOBRZE !
@ motek
dnia 31.03.2019, 11:58
Ocena
komentarza:
2
Proszę, rozwiń.
@ Kierowca 8I0
dnia 27.03.2019, 14:54
Ocena
komentarza:
-1
Do K-toto-Ja
Dalej nie potrafisz nic lepszego wymyślić tylko ten bełkotliwy protest.
@ normalny
dnia 29.03.2019, 15:20
Ocena
komentarza:
3
cieszy fakt , że po wielu latach od pewnego czasu miasto dba o nagrobek maleńkiej córki Ignacego Łukasiewicza , który znajduje się kilka metrów od Kaplicy Cmentarnej przy głównym wejściu / 2 rząd grobów po lewej stronie , Stary Cmentarz /
@ Max
dnia 01.04.2019, 02:03
Ocena
komentarza:
2
Żal mi was żałośni pajace, niektórzy z was czują "mus", żeby zostawić swój głupi komentarz pod każdym newsem na tym portalu. A co do komentowania, to zastanawiam się dlaczego każdy, pod jakimkolwiek nikiem, może popisywać sie na Jasło4you swoją głupotą. Czy nie powinno być rejestracji komentujących aby podnieść nieco poziom? Bo to co tu sie pod newsami dzieje to żenada jest. Niektórzy komentują jednym lub dwoma słowami. Byle tylko cokolwiek napisać.
@ motek
dnia 01.04.2019, 11:40
Ocena
komentarza:
1
Rejestracja i koniec z anonimowością. Najlepszy sposób.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Zadbamy o Twój dom i ogród

   

  Piękny dom i ogród to prawdziwa wizytówka. Na ścianach budynków mieszkalnych jednak często osadza się kurz, sadza oraz różnego typu zabrudzenia. Jak się ich pozbyć? Najlepiej postawić na doświadczonych fachowców.

 • Żyją w koszmarnych warunkach. Potrzebują pomocy

  Pani Mariola Śmietana z Łask mieszka z matką Teresą i dwójką dwunastoletnich dzieci. Rodzina żyje w warunkach, które na dzisiejsze czasy wprawiają w zdumienie. Nie mają bieżącej wody, kanalizacji, centralnego ogrzewania ani łazienki. Co więcej, w domu pojawił się grzyb i wilgoć. Rodzina potrzebuje pomocy, bo dom popada w ruinę.

 • „PSZCZÓŁKA„ już w Jaśle

 • Wypadek w Kołaczycach i potrącenie rowerzysty

   

  Dzisiaj po południu doszło do dwóch zdarzeń drogowych. W Kołaczycach około godz. zderzyły się dwa pojazdy. Z kolei około godz. 16 na osiedlu Gądki został potrącony 14-letni rowerzysta. 

 • Jasło miasto kamer

  W Jaśle przybywa coraz więcej kamer monitoringu wizyjnego. Zapotrzebowanie wzrasta, o co skutecznie zabiegają mieszkańcy, czy w ich imieniu zarządy osiedli i spółdzielnie. Za tym pojawia się potrzeba zatrudnienia dwóch nowych pracowników do obsługi systemu. Radni przyznali Straży Miejskiej ponad 105 tys. zł m.in. na zakup wyposażenia oraz podwyżki.

 • Materace bez tajemnic

 • Wybory na osiedlach za nami

  W ubiegłym tygodniu zakończyły się wybory na przewodniczących i członków zarządu na szesnastu osiedlach w mieście Jaśle. Spośród nich na dziewięciu zgłoszony został tylko jeden kandydat na przewodniczącego. Zmiany uległy na osiedlach Gądki i Kopernika.

   

 • Nie niszczmy ostatniej nawierzchni naturalnej boiska - apeluje jaślanin

  Wydawałoby się, że decyzja o wymianie nawierzchni ze sztuczną trawą jest słuszna. Jednak odmienne zdanie ma jaślanin, który zabrał głos w tej sprawie na ostatniej sesji rady miejskiej.

 • „Prochem się stałeś...”

   

  Jest normalną, szczęśliwą kobietą, która ma męża i dzieci. Lubi chodzić w sukienkach, szpilkach - jak większość kobiet – jednak z racji zawodu w szafie królują spodnie i kolor czarny.

 • Bartosz to prawdziwy wulkan energii!

  Bartosz Klęba to zdolny jedenastoletni mieszkaniec z Harklowej w gminie Skołyszyn. Uwielbia śpiewać i rysować niesamowite komiksy, w których dzieją się niestworzone historie. Tego zwariowanego chłopca Polacy poznali w programie muzycznym The Voice Kids 2.

 • PASJA HAIR & BEAUTY zapraszana na innowacyjny zabieg VIVACE!

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105