Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Prawdziwa gratka dla miłośników broni historycznej

0

Takiej wystawy w Muzeum Regionalnym w Jaśle jeszcze nie było. Zwiedzający otrzymali niepowtarzalną okazję zobaczenia broni historycznej i współczesnej. Fascynujące historie wielu absolutnie unikatowych egzemplarzy wzbudziły olbrzymie zainteresowanie osób, które zdecydowały się na odwiedzenie wystawy.

Jednodniowa wystawa broni historycznej i współczesnej w Muzeum Regionalnym w Jaśle była trzecią, jaką zaprezentowano w tym roku na Podkarpaciu. Wcześniej mogli zobaczyć ją mieszkańcy Krosna. Jej pomysłodawcą jest Jacek Makoś z klubu strzeleckiego „Husaria”. Wystawa powstała przy współpracy z Podkarpackim Muzeum Broni i Wyposażenia Wojskowego. W jednej z muzealnych sal wystawienniczych można było zobaczyć broń zarówno historyczną jak też współczesną. Zaprezentowane egzemplarze, w liczbie ponad stu, w przeważającej części pochodzą z zasobów prywatnych kolekcjonerów. – Goście muzeum mogą przede wszystkim obejrzeć broń historyczną zarówno z czasów pierwszej jak również drugiej wojny światowej. Mamy tutaj także broń z wcześniejszego okresu. Na wystawie znalazła się również broń powojenna, wojskowa i sportowa. Wiele eksponatów to broń produkowana po wojnie w Polsce oraz współcześnie, a więc ta, której dzisiaj używa się w polskiej armii, czy też policji. Ciekawe są z pewnością bardzo rzadkie egzemplarze broni wyczynowej, sportowe, której wyprodukowano zaledwie kilka sztuk – wyjaśnia Marek Michalczyk, jeden z organizatorów wystawy.    

Największym zainteresowaniem odwiedzających wystawę cieszyła się broń historyczna, co istotne zachowana w doskonałym stanie. Jednym z najstarszych i zarazem najciekawszych eksponatów był karabin Mosin wz. 1891, który znajdował się na wyposażeniu piechoty rosyjskiej i Armii Czerwonej. Egzemplarz zaprezentowany na wystawie jest ze wszech miar wyjątkowy. Wyprodukowany został bowiem w firmie Remington. – Z tym karabinem związana jest niezwykle ciekawa historia. Car zamówił w amerykańskiej firmie półtora miliona sztuk tej broni. Miały one stanowić uzbrojenie żołnierzy walczących w pierwszej wojnie światowej. Do Rosji dotarło ich jednak niespełna czterysta tysięcy, w tym 156 tys. w firmie Remington. Używany był także w drugiej wojnie światowej i konfliktach powojennych przez armie biedniejszych krajów azjatyckich i afrykańskich. Był bardzo popularny na niemal całym świecie – wyjaśnia Marek Michalczyk.

Sporą część eksponatów stanowią rewolwery. Te, które należy zakwalifikować do sytemu Colt SAA stanowią przypomnienie czasów dzikiego zachodu. Są to oczywiście egzemplarze wyprodukowane na wzór tych, którymi posługiwali się kowboje już po II wojnie światowej. Na wystawie znalazły się także rewolwery serii Colt Detective. Produkowane je od 1927 r. aż do lat 70. dwudziestego wieku. Były one używane przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych przez policję oraz inne służby. W jasielskim muzeum można było obejrzeć różne ich wersje, z różnych okresów. W gablotach nie zabrakło także kultowych pistoletów Colt 1911 kalibru 0,45 cala.

Absolutnie wyjątkowym wśród prezentowanych podczas wystawy pistoletów Colt jest egzemplarz z 1913 r. Wyprodukowany został w USA na zamówienie armii carskiej. Do Rosji trafiło 50 tys. sztuk tego pistoletu. Za oceanem to niezwykle rzadko spotykana broń.  

Przysłowiową wisienką na torcie, która w głównej mierze decyduje o wyjątkowości wstawy jest unikatowa w skali światowej kolekcja przedwojennych polskich pistoletów Vis wz.35. Do wybuchu II wojny światowej w Polsce wyprodukowano niespełna 50 tys. sztuk tej broni. W owym czasie uznawana była za jedną z najlepszych konstrukcji broni krótkiej na świecie. Na wystawie zaprezentowano Visy z każdego okresu ich produkcji, zarówno z lat przedwojennych jak również późniejszych, kiedy fabryka, w której były produkowane przejęli Niemcy. Przyglądając się prezentowanym eksponatom gołym okiem widać, jak wiele, na jakości straciły pistolety tej konstrukcji, kiedy nie produkowali ich już Polacy. Polskie pistolety, produkowane przed wojną są wykonane perfekcyjnie. Uważany jest on przez większość kolekcjonerów na całym świecie za najlepiej wykonany pistolet produkowany seryjnie. Dlatego też jego ceny są bardzo wysokie. Dobrze zachowane pistolety wyceniać można na 25 tys. zł w górę.  

Dodatkową atrakcją był profesjonalny laserowy trenażer strzelecki, na którym każdy mógł spróbować swoich sił strzelając do elektronicznej tarczy oceniając jednocześnie swoje wyniki na monitorze komputera oraz skonsultować je z trenerem, który, na co dzień zajmuje się nauką strzelectwa na poziomie profesjonalnym i wyczynowym.

MD

Napisany dnia: 02.09.2019, 14:53
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Czarni na remis w meczu z liderem tabeli

   

  Po trzech porażkach z rzędu, Czarni Jasło, w końcu zdołali zapunktować w ligowym starciu. Podopieczni Adama Domaradzkiego, dla którego sobotni mecz był debiutem w roli szkoleniowca drużyny seniorów, zremisowali na własnym boisku z Piastem Tuczempy 1:1. Gola dla gospodarzy strzelił w drugiej połowie spotkania Paweł Setlak.

 • Chamski akt wandalizmu

   

  Minął zaledwie miesiąc, od kiedy na ścianach wiaty śmietnikowej na osiedlu Kopernika pojawił się mural nawiązujący do historii klubu JKS Czarni 1910 Jasło, a już został on kompletnie zniszczony. Nieznani sprawcy, pod osłoną nocy nanieśli na ściany wiaty wulgarne hasła zamalowując malunek farbą w sprayu.

 • Pasja, która nie może ustać w garażu

   

  Zaczęło się od dużego Fiata, potem pojawił się Cadillac, Rolls Royce oraz piękna Księżniczka. Dziś pomaga innym w spełnianiu ich marzeń, a to wszystko z czystej pasji do klasyków. Zapraszamy na mały spacer po garażu Tomasza Węgrzynowicza, zakochanego w samochodach zabytkowych rzeczoznawcy.

 • Niezabezpieczona ścieżka rowerowa wciąż w fatalnym stanie

  Zarządca drogi wojewódzkiej KG2 planował do końca sierpnia br. naprawić uszkodzenia w infrastrukturze drogowej spowodowane nawalnymi opadami deszczu i podtopieniami. Jak wycenił, koszt napraw oszacowano na około pół miliona złotych. Do tej pory jednak wciąż nie naprawiono oberwanej skarpy w ścieżce rowerowej...

 • Prokuratura postawiła zarzut w sprawie sortowni odpadów w Wolicy

  Niemal rok temu strażacy przez blisko dobę walczyli z ogromnym pożarem odpadów gabarytowych na sortowni odpadów w Wolicy. Prokuratura Rejonowa w Jaśle wszczęła śledztwo w sprawie nieodpowiedniego postępowania z odpadami. Zarzut usłyszał właściciel sortowni.

   

 • Dzień Sybiraka w Jaśle

   

  17 września obchodzony jest światowy dzień Sybiraka. Jego obchody związane są ściśle z rocznicą agresji ZSRR na Polskę dokonanej w 1939 roku. W Jaśle pod pomnikiem Golgoty Wschodu złożono kwiaty w hołdzie ofiarom zbrodniczego reżimu komunistycznego.

 • Pobili młodego zawodnika Czarnych Jasło. Sąd przedłużył im areszt

   

  Sąd Rejonowy w Jaśle przedłużył areszt o kolejne dwa miesiące dwóm pseudokibicom z powiatu gorlickiego, którzy początkiem lipca pobili do nieprzytomności młodego zawodnika Czarnych Jasło...

 • Weź udział w konkursie! Wygraj bilety na spektakl teatralny w JDK - WYNIKI!

   

  Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy interesujący konkurs dla wszystkich miłośników teatru. Do wygrania są 4 bilety na sztukę pt. „Judy”, która wystawiona zostanie na deskach JDK-u już w najbliższy piątek. Czekamy na prawidłowe odpowiedzi na pytanie konkursowe.

 • Policyjny pościg za osobowym BMW. Mężczyzna przewoził narkotyk

  Policjanci z wydziału ruchu drogowego ruszyli w pościg za osobowym BMW, który nie zatrzymał się do kontroli, mimo dawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Mężczyźnie nie udało się jednak uciec przed policją..

 • Wielka wyrwa na osiedlu Gamrat. W przyszłym tygodniu rozpoczną usuwanie szkód

  Po czerwcowych ulewnych deszczach na osiedlu Gamrat w Jaśle w ciągu drogi powiatowej na ul. Mickiewicza powstała w części jezdni oraz chodnika ogromna wyrwa o głębokości około dziewięciu metrów. Po ponad dwóch miesiącach od nawałnicy sprawa wreszcie ruszy z kopyta. W przyszłym tygodniu drogowcy będą usuwać szkody.

 • Czas na ostatnią odsłonę konkursu - AHE i tak wiele… wiedzy o Jaśle! Znamy zwycięzcę

   

  To już ostatnia odsłona konkursu zorganizowanego przez jasielską filię AHE i portal jaslo4u.pl. Tym razem postanowiliśmy zapytać Was o miejsce, które stało się dla uczelni prawdziwym domem. Nadsyłajcie odpowiedzi. Nagroda już na Was czeka.

 • Smaki regionu, teraz na wyciągnięcie ręki

   

  Kulinarne podróże w przeszłość zawsze przywołują wyjątkowe wspomnienia. Smakując potraw, często niemal zapomnianych, które niegdyś, w swoich kuchniach przygotowywały nasze babcie, chętnie wracamy pamięcią do lat dzieciństwa. Niepowtarzalnego aromatu potraw. 

 • Został mistrzem, robiąc to, co kocha. Paweł Lamparski nie ma sobie równych na świecie w sztuce masażu

   

  Czy masaż może być sztuką? Paweł Lamparski przekonuje, że tak. Dla Mistrza Świata „Massage Spa Talent”, który zdecydował się związać swoją przyszłość z Jasłem, masaż jest czymś więcej niż tylko pracą. O swojej wielkiej, życiowej pasji i tym, jak osiągnąć sukces, opowiedział w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi. 

 • Środowiskowy Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży zaprasza

   

  Mija osiem lat, od kiedy Ośrodek Psychoterapii w Jaśle rozpoczął swoją działalność. W tym czasie, jego kadra zdobywała wiedzę, doświadczenie, podnosiła kwalifikacje i kompetencje tworząc profesjonalny, interdyscyplinarny zespół specjalistów w zakresie psychoterapii. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105