Strona główna

Prawdziwa gratka dla miłośników broni historycznej

0
Napisany dnia: 02.09.2019, 14:53 , Tagi: Brak

Takiej wystawy w Muzeum Regionalnym w Jaśle jeszcze nie było. Zwiedzający otrzymali niepowtarzalną okazję zobaczenia broni historycznej i współczesnej. Fascynujące historie wielu absolutnie unikatowych egzemplarzy wzbudziły olbrzymie zainteresowanie osób, które zdecydowały się na odwiedzenie wystawy.

Jednodniowa wystawa broni historycznej i współczesnej w Muzeum Regionalnym w Jaśle była trzecią, jaką zaprezentowano w tym roku na Podkarpaciu. Wcześniej mogli zobaczyć ją mieszkańcy Krosna. Jej pomysłodawcą jest Jacek Makoś z klubu strzeleckiego „Husaria”. Wystawa powstała przy współpracy z Podkarpackim Muzeum Broni i Wyposażenia Wojskowego. W jednej z muzealnych sal wystawienniczych można było zobaczyć broń zarówno historyczną jak też współczesną. Zaprezentowane egzemplarze, w liczbie ponad stu, w przeważającej części pochodzą z zasobów prywatnych kolekcjonerów. – Goście muzeum mogą przede wszystkim obejrzeć broń historyczną zarówno z czasów pierwszej jak również drugiej wojny światowej. Mamy tutaj także broń z wcześniejszego okresu. Na wystawie znalazła się również broń powojenna, wojskowa i sportowa. Wiele eksponatów to broń produkowana po wojnie w Polsce oraz współcześnie, a więc ta, której dzisiaj używa się w polskiej armii, czy też policji. Ciekawe są z pewnością bardzo rzadkie egzemplarze broni wyczynowej, sportowe, której wyprodukowano zaledwie kilka sztuk – wyjaśnia Marek Michalczyk, jeden z organizatorów wystawy.    

Największym zainteresowaniem odwiedzających wystawę cieszyła się broń historyczna, co istotne zachowana w doskonałym stanie. Jednym z najstarszych i zarazem najciekawszych eksponatów był karabin Mosin wz. 1891, który znajdował się na wyposażeniu piechoty rosyjskiej i Armii Czerwonej. Egzemplarz zaprezentowany na wystawie jest ze wszech miar wyjątkowy. Wyprodukowany został bowiem w firmie Remington. – Z tym karabinem związana jest niezwykle ciekawa historia. Car zamówił w amerykańskiej firmie półtora miliona sztuk tej broni. Miały one stanowić uzbrojenie żołnierzy walczących w pierwszej wojnie światowej. Do Rosji dotarło ich jednak niespełna czterysta tysięcy, w tym 156 tys. w firmie Remington. Używany był także w drugiej wojnie światowej i konfliktach powojennych przez armie biedniejszych krajów azjatyckich i afrykańskich. Był bardzo popularny na niemal całym świecie – wyjaśnia Marek Michalczyk.

Sporą część eksponatów stanowią rewolwery. Te, które należy zakwalifikować do sytemu Colt SAA stanowią przypomnienie czasów dzikiego zachodu. Są to oczywiście egzemplarze wyprodukowane na wzór tych, którymi posługiwali się kowboje już po II wojnie światowej. Na wystawie znalazły się także rewolwery serii Colt Detective. Produkowane je od 1927 r. aż do lat 70. dwudziestego wieku. Były one używane przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych przez policję oraz inne służby. W jasielskim muzeum można było obejrzeć różne ich wersje, z różnych okresów. W gablotach nie zabrakło także kultowych pistoletów Colt 1911 kalibru 0,45 cala.

Absolutnie wyjątkowym wśród prezentowanych podczas wystawy pistoletów Colt jest egzemplarz z 1913 r. Wyprodukowany został w USA na zamówienie armii carskiej. Do Rosji trafiło 50 tys. sztuk tego pistoletu. Za oceanem to niezwykle rzadko spotykana broń.  

Przysłowiową wisienką na torcie, która w głównej mierze decyduje o wyjątkowości wstawy jest unikatowa w skali światowej kolekcja przedwojennych polskich pistoletów Vis wz.35. Do wybuchu II wojny światowej w Polsce wyprodukowano niespełna 50 tys. sztuk tej broni. W owym czasie uznawana była za jedną z najlepszych konstrukcji broni krótkiej na świecie. Na wystawie zaprezentowano Visy z każdego okresu ich produkcji, zarówno z lat przedwojennych jak również późniejszych, kiedy fabryka, w której były produkowane przejęli Niemcy. Przyglądając się prezentowanym eksponatom gołym okiem widać, jak wiele, na jakości straciły pistolety tej konstrukcji, kiedy nie produkowali ich już Polacy. Polskie pistolety, produkowane przed wojną są wykonane perfekcyjnie. Uważany jest on przez większość kolekcjonerów na całym świecie za najlepiej wykonany pistolet produkowany seryjnie. Dlatego też jego ceny są bardzo wysokie. Dobrze zachowane pistolety wyceniać można na 25 tys. zł w górę.  

Dodatkową atrakcją był profesjonalny laserowy trenażer strzelecki, na którym każdy mógł spróbować swoich sił strzelając do elektronicznej tarczy oceniając jednocześnie swoje wyniki na monitorze komputera oraz skonsultować je z trenerem, który, na co dzień zajmuje się nauką strzelectwa na poziomie profesjonalnym i wyczynowym.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • „Dodatkowe” emocje

   

  Kiedy uchwałę w sprawie wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli zdjęto z porządku obrad podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jasła wydawało się, że dwa tygodnie wystarczą do tego, aby wszystkie zainteresowane strony mogły osiągnąć kompromis.

 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

 • Uczczono pamięć ofiar stalinizmu

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj uroczystości Dnia Sybiraka. Przypada on w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” złożono kwiaty i zapalono znicze upamiętniając ofiary zbrodniczego reżimu.

 • Co czeka pasażerów pociągu do Krynicy?

   

  Kiedy opadł już kurz po pojawieniu się informacji o próbnym kursie pociągu do Krynicy, zainteresowani skorzystaniem z tego połączenia mieszkańcy Jasła i okolic zaczęli żądać bardziej szczegółowych danych na jego temat. Pytają oni o sposób dystrybucji biletów, czy też szczegółowy rozkład jazdy. Dzisiaj na wiele z nich znamy już odpowiedzi.  

 • Droga połączy dwa ronda

  W przyszłym roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle łączący dwa ronda na osiedlach Górka Klasztorna i Żółków. Wykonawca wszedł już na teren budowy i rozpoczął pierwsze prace geodezyjne dotyczące wytyczenia trasy oraz pasa drogowego. Inwestycja opiewa na blisko 27 mln zł.

 • Pies nie umarł z głodu. Sprawę umorzono

  W lipcu br. we Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego do łańcucha. Przyczyną śmieci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa o charakterze przewlekłym.

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym

  W miniony piątek do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko 17-letniemu Michałowi S., który w maju br. potrącił głuchoniemego mężczyznę. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Po niespełna tygodniu zmarł.

 • To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

   

  Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

 • Czas na laser!

   

  Dermatologia kliniczna i estetyczna ESTETMED. W naszym Gabinecie pracujemy na jednym  z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia jakim jest laser diodowy LightSheer® oraz Alma Harmony Dye-VL™ nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • „Muzyka to pasjonująca przygoda”

   

  Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak zaprasza

   

  Szanowni Państwo!
  Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin-Józefów 278 będzie czynny w piątki od 8 do 22 i w soboty od 8 do 20 w wyjątkowych wypadkach w niedziele.
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105