Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Przy kawie o kawie w JDK

7

Bohaterem 89. Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury była kawa. O tym lubianym przez wiele osób napoju przez ponad 2 godziny opowiadała Zofia Drohomirecka, właścicielka sieci sklepów „Pożegnanie z Afryką.”. Gość studni przybliżył przybyłym historię tego napoju, gatunki kawy oraz sposoby jej parzenia.

Pierwszy w Polsce specjalistyczny sklepem z kawą „Pożegnanie z Afryką” założyli 26 lat temu w Krakowie Zofia i Krzysztof Drohomireccy. Miał on przybliżyć mieszkańcom Krakowa bogactwo smaków tego napoju. Pomysł przypadł do smaku krakowianom, którzy docenili smak dobrej kawy. Firma współpracuje z zaufanymi dostawcami sprowadzającymi najlepsze kawy z całego świata.

- Smak kawy zależy od tego skąd ona pochodzi, jakiego jest gatunku, jak jest uprawiana, ale także od sposobu zaparzania. W ciągu 26 lat znacznie zmieniła się świadomość konsumentów. Mniej więcej 13 lat temu powstał zawód baristy. To jest zupełnie nowa jakość jeżeli chodzi o parzenie kawy. Powoli stajemy się krajem o dużym spożyciu kawy – podkreśla gość studni kulturalnej.

Zofia Drohomirecka przypomniała historię rozwoju firmy, stworzenia własnej palarni, doboru odpowiednich gatunków kawy i zaufanych kontrahentów.

- Oprócz kaw, sprowadzamy również herbaty, mamy ich około 100 gatunków. Podczas wizyty jednego z prezesów firm gdy zapytałam o strukturę własnościową odpowiedział, że jest jej właścicielem w 100 proc. a reprezentuje dziewiąte pokolenie zajmujące się tą branżą. To daje nam gwarancję jakości towarów sprowadzanych. Mamy szczęście do dostawców, również dzięki naszemu zaangażowaniu w tę pracę – podkreśla gość studni. Wyróżnia się dwa główne gatunki kawy – arabicę i rogustę. Przyjmuje się, że arabica jest tym szlachetniejszym gatunkiem kawy, a robusta wprawdzie łatwiejsza w uprawie, ale uboższa w walorach smakowych. Wiąże się to z tym, iż arabica uprawiana w strefie zwrotnikowej na wysokościach powyżej 800 metrów n.p.m., jest szlachetniejsza w smaku, gdyż dojrzewa dłużej. Kawy afrykańskie są bardzo cenione przez smakoszy ponieważ mają podwyższoną kwasowość. 1/3 populacja ludzkiej ma mocniej wyczulone kubki smakowe jeśli chodzi o przyswajanie smaku gorzkiego. Oni cokolwiek by nie zrobili muszą posłodzić, ponieważ kawa nie będzie im smakować. Po posłodzeniu z kawy wydobywają się inne nuty smakowe. Jeżeli chce się wydobyć smak kawy należy słodzić białym cukrem, ponieważ nie zawiera innych smaków, w przeciwieństwie do trzcinowego. Cukier może ujawnić także wady kawy związane z jej przechowywaniem. Ważnym aspektem jest prawidłowe przechowywanie kawy w szczelnie zamykanym opakowaniu. W trakcie spotkania gość studni przybliżył cały proces przygotowania kawy do spożycia. Młynek do mielenia ziaren powinien być żarnowy, a nie udarowy. Młynki udarowe podgrzewają ziarna, co skutkuje osłabionym aromatem. Jakość kawy sprawdzają kaperzy.

- Są to ludzie, którzy mają specjalne predyspozycje fizyczne. Nie wolno im palić, używać perfum, czy pić alkoholu. Poznałam starszego, 70 – paroletniego pana, który był kaperem. Gdy miał 22 lata zaczął się uczyć tego zawodu. Jeżdżąc po plantacjach w ciągu dnia próbował około 1200 próbek kawy. W ten sposób ucząc się zawodu spędził rok – dodaje Zofia Drohomirecka.

Gość studni podkreśla, że z kawą jest jak z winem. Gdy jest dobry rok i dobre zbiory, to i kawa jest znakomita. Natomiast kawy rozpuszczalne są niezdrowe, ze względu na chemiczny sposób ich produkcji. Prelekcja połączona była z degustacją.

pch(JDK)

Napisany dnia: 03.10.2018, 13:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
4
@ kasia
dnia 07.10.2018, 15:49 · Zgłoś
Kiper nie kaper.
Odpowiedz
0
@ iii
dnia 06.10.2018, 07:05 · Zgłoś
Lewar jesteś niesamowity...
Odpowiedz
-2
@ Lewar
dnia 06.10.2018, 06:31 · Zgłoś
Mam ciekawostkę apropo " Ślad " , nie wiem czy ktoś wie , ale Organista w gimnazjum przy mnie do jednej z uczennic powiedział słowa że jej imię składa się z dwóch członow Iza oraz Bella które w sumie dają wynik Piękna Iza , jest to jeszcze z gimnazjum epizod , w którym dzielono imię .
Odpowiedz
4
@ thisissparta
dnia 06.10.2018, 09:01 · Zgłoś
Jakie to odkrywcze... i na temat.
Odpowiedz
4
@ iii
dnia 05.10.2018, 08:23 · Zgłoś
Ze nie każdy musi lubić kawę ale warto wiedzieć parę rzeczy
Odpowiedz
-8
@ smakosz kawy
dnia 04.10.2018, 21:43 · Zgłoś
;w Malcieśmy pomnę kosztowali kafy, trunku dla baszów murata, mustafy i co jest Turków- napój tak szkaradny, co żadnej śliny nie puszcza na zęby niech chrześcijańskiej nie plugawi gęby
Odpowiedz
6
@ thisissparta
dnia 05.10.2018, 07:53 · Zgłoś
Bardzo ładny cytat z Paska. I co z tego wynika?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657