Strona główna

Smród nas zabija!

126
Napisany dnia: 23.05.2019, 15:47 , Tagi: Brak

Okropny fetor, brud, szczury, zanieczyszczona woda w studni - skarżą się mieszkańcy Wolicy, którzy mają dość życia w sąsiedztwie firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów komunalnych. Uważają, że taka działalność nie powinna powstać na osiedlu domów jednorodzinnych.

Mieszkańcy Wolicy od kilku lat prowadzą bój z firmą Ekomax, która w 2015 r. zmodernizowała sortownię odpadów korzystając ze środków unijnych przyznanych przez marszałka województwa podkarpackiego. Za prawie 8 mln zł firma została rozbudowana i wyposażona w biofiltr. Obecnie jest to instalacja mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów posiadająca pozwolenie zintegrowane. Jeszcze do niedawna Ekomax przetwarzał 20 tysięcy ton odpadów, teraz może jeszcze więcej, bo 30 tysięcy ton. Mieszkańcy wsi nie chcą żyć w sąsiedztwie firmy Ekomax. Uważają, że powinna ona powstać w miejscu oddalonym od budynków mieszkalnych, a instalacja być w pełni hermetyczna.Tymczasem zakład znajduje się w niewielkiej odległości zaledwie dziesięciu metrów od pierwszych zabudowań.

- Na swojej posesji nie mogę posadzić grządek, gdyż wszystko jest zaśmiecone, a gdy zawieje wiatr wszędzie jest biały nalot. Mam ośmiomiesięczne dziecko. Gdy chcemy wyjść z nim na spacer musimy sprawdzić, czy wieje wiatr, czy nie śmierdzi – mówi zbulwersowany Mirosław Walczyk, mieszkaniec Wolicy. To niejedyny problem, z którym zmagają się ci ludzie. - Dzieci od nas uciekają, bo nie można normalnie żyć. Wodę musimy kupować do codziennego użytku, bo studnie mamy skażone bakteriami. Ludzie się stąd wyprowadzają. My również chcemy sprzedać nasze domy, ale nie ma kupców. Trzeszczą drzwi i okna, pękają ściany, jest smród, brud i plaga szczurów. Pościeli nie można wynieść na zewnątrz, grilla nie można zapalić, czy z wnukami pobawić się na podwórku. Do tego jeszcze wszędzie są szczury – mówi sfrustrowana mieszkanka Krystyna Szpak.

fot. archiwum prywatne

„Nie da się tutaj żyć”

Zdaniem przewodniczącego Stowarzyszenia Nowa Wolica, gdyby miasto podpisało umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Krośnie, które ich zdaniem ma moce przerobowe problem byłby rozwiązany. - W dużej mierze zaszkodziła nam pani Maria Kurowska, która była wicemarszałkiem. Cieszyliśmy się, że sprawy gospodarki odpadami zostały jej przydzielone. Po pewnym czasie okazało się, że bardziej przepycha tę firmę niż nam pomaga. Krośnieński zakład jest w stanie przerobić 80 tysięcy ton śmieci, a Jasło się w tym mieści. Nie wiadomo dlaczego pani Kurowska zmieniła zdanie. Wcześniej była mowa, aby RIPOK powstał na osiedlu Gamrat – podkreśla Jacek Wiatr, przewodniczący stowarzyszenia. Była wicemarszałek Maria Kurowska, obecnie członek zarządu województwa podkarpackiego nie zgadza się z zarzutami kierowanymi w jej kierunku, wyjaśniając przyczyny wpisania firmy Ekomax w Wolicy do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. - W związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4. 10. 2018 r. Sejmik Województwa Podkarpackiego wpisał do WPGO instalację Ekomax zlokalizowaną w Wolicy. Nieprawdą zatem jest, że ktokolwiek z radnych mógł mieć wpływ na tę decyzję. Wyrok sądu jeśli staje się prawomocny to podlega wykonaniu i to miało miejsce – tłumaczy M. Kurowska.

Mieszkańcy, za pośrednictwem fundacji z Tarnowa złożyli skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, który podtrzymał decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie w przedmiocie udzielenia pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do przetwarzania odpadów. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny z 21 listopada 2018 r. uchylił zaskarżony wyrok oraz decyzję. Tym samym sprawa wróciła ponownie do rozpatrzenia SKO. - Organ II instancji nie rozpoczął realizacji wyroku NSA. W związku z tym, wysłaliśmy pismo do sądu administracyjnego, aby wymusił na urzędzie marszałkowskim oraz na SKO jego wykonanie - dodaje J. Wiatr, który rozważa złożenie pozwu zbiorowego. Jeśli to nie poskutkuje będą interweniować w Trybunale Sprawiedliwości.

Nadzieja w pośle

W miniony poniedziałek w Domu Ludowym w Wolicy odbyło się spotkanie z udziałem posła Prawa i Sprawiedliwości Bogdana Rzońcy. Mieszkańcy pokładają w parlamentarzyście nadzieje, że jego interwencja przyniesie im korzystne rozwiązanie. Wiele osób bardzo emocjonalnie podeszło do tego tematu. Mocne wystąpienia niektórych z nich dawały obraz tego, jak trudno się im żyje w tym miejscu.

- Nie wyobrażacie sobie jak to jest mieć cały dzień smród! Okna otworzyć nie można, bo nie da się wytrzymać. Rodzina, która przyjeżdża w odwiedziny ucieka stąd czym prędzej! - mówi podniesionym głosem mieszkanka wsi. Poseł zapewnił, że zapozna się ze sprawą i spróbuje pomóc. - Widzę, że ludzie są w dużej desperacji, nie zdawałem sobie sprawy z tego. Skontaktuje się z marszałkiem województwa i dowiem się w jakich warunkach zapadły pewne decyzje podjęte przez Sejmik Województwa Podkarpackiego. Wypada mi także skontaktować się z właścicielem firmy, gdyż zawsze trzeba dwóch stron wysłuchać. Może uda się znaleźć złoty środek i poprzez stosowne inwestycje uda się te uciążliwości zlikwidować. Spróbuję się także dowiedzieć jak najszybciej co na już można zrobić w tej materii, na ile służby państwowe będą mogły dokonać kontroli tego, o czym ludzie mówią a więc, że śmierdzi, że woda jest skażona, czy występuje ogromny hałas w nocy – powiedział poseł B. Rzońca.

Bezpodstawne oskarżenia

Właściciel firmy Ekomax w Wolicy nie ma sobie nic do zarzucenia. Powołując się na wyrok sądu NSA oraz na uchwałę Sejmiku Województwa Podkarpackiego ich zakład został uznany za Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych. - Dzięki temu dzisiaj możemy znowu przetwarzać zmieszane odpady komunalne w swoim zakładzie. Gdybyśmy nie mieli możliwości przetwarzania tych odpadów zapewne musielibyśmy znowu wstrzymać ich odbiór od mieszkańców, bo pozostałe instalacje RIPOK mają wykorzystane moce przerobowe w pełni i nie są zainteresowane przyjmowaniem odpadów z naszego regionu. Problem zagospodarowania odpadów narasta i każdy zakład mogący przetwarzać te odpady jest teraz bardzo potrzebny. Pomimo wzrostu ceny za przyjęcie odpadów nadal jest duży problem z ich zagospodarowaniem. Tylko budowa kolejnych zakładów przeznaczonych do ich przetwarzania może zmienić tę sytuacje – wyjaśnia Jerzy Kotulak, właściciel firmy Ekomax. - Każdy może podjechać pod zakład i sprawdzić, czy rzeczywiście jest tak jak ci ludzie mówią. Nie ma ani wielkiego hałasu ani smrodu. Woda jest zła, ale to nie z powodu działalności naszego zakładu. Zawiera ona dużo żelaza. Są w niej bakterie, które powstają w wyniku kontaktu wody z szambem albo gnojownikami i znajdują się w ziemi od lat. Nie są to zanieczyszczenia chemiczne pochodzące z naszego zakładu. W tej sprawie było już prowadzone postępowanie prokuratorskie ale zostało umorzone z braku powiązania działalności zakładu z jakością wody. Słysząc o złej jakości wody chcieliśmy pomóc jako lokalna firma w sprawie doprowadzenia wody dla mieszkańców Wolicy. Zaproponowaliśmy parę lat temu, że przekażemy na ten cel pieniądze i rozpoczniemy starania o budowę wodociągu. Niestety Pan Jacek Wiatr jako przewodniczący stowarzyszenia Nowa Wolica zdecydowanie odmówił przyjęcia pomocy stwierdzając, że wodociąg to mieszkańcy sobie sami wybudują. Od tego czasu minęło już parę lat i nic w tym temacie nie zrobiono – dodaje.

Jak zapewnia nas właściciel firmy planowana jest dalsza modernizacja zakładu tak, aby zmniejszyć jej oddziaływanie na otoczenie, choć jak podkreśla, nie jest ona w tym momencie szczególnie uciążliwa dla mieszkańców. - W zakładzie pracuje ponad 80 osób, które obsługują odbiór odpadów od mieszkańców kilkunastu gmin. Taki zakład musi choćby nieznacznie oddziaływać na środowisko. Chcę jeszcze zauważyć, że jest on regularnie kontrolowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Urząd Gminy i inne służby, które często są wzywane przez jednego z mieszkańców na interwencje. Doniesienia o fetorze, smrodzie i innych uciążliwościach nie zostały potwierdzone przez te służby, czyli oskarżenia te okazały się być bezpodstawne – zaznacza J. Kotulak. Właściciel Ekomaxu odniósł się także do spotkania, które zorganizowano w ostatni piątek w sprawie dotyczącej jego zakładu. - Ja jako właściciel nie zostałem zaproszony. Dyskutowano więc o nas bez nas i to już nie pierwszy raz. To potwierdza, że nie szuka się rozwiązania problemów tylko nagłośnienia sprawy. Pan Jacek Wiatr startuje regularnie na radnego gminnego oraz na sołtysa. Te protesty to zapewne jego sposób na to, żeby być rozpoznawalnym, a także walczyć o głosy. Jak dotąd nie zdobył ich wiele i nigdy nie zbliżył się nawet do dobrego wyniku w tych wyborach – skwitował na koniec.

Do sprawy wrócimy.

 Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Mosirowiec
dnia 23.05.2019, 16:32
Ocena
komentarza:
35
Jak zwykle komuś nie pasuje.W Wolicy nie może być bo lepiej zeby była w Krośnie Nic nie będzie w Jaśle jak nikomu nic pasować nie będzie
@ Big-os
dnia 23.05.2019, 16:41
Ocena
komentarza:
5
Akurat droga do sukcesu przez śmietnisko to raczej mało ambitny plan. Jedź tam i powąchaj, i zaproś do siebie te firmę. Ja tam nie mieszkam ale czasami jeżdżę ciężko wyjść z auta.
@ Bezrobotny
dnia 23.05.2019, 17:34
Ocena
komentarza:
11
Czy ktoś pracował w tej firmie? Ciągla szukają tam do pracy.
@ Greg
dnia 23.05.2019, 17:36
Ocena
komentarza:
6
uwaga@tvn.pl zgłaszajcie pod ten email tą sprawę, właściciel śmietniska od lat jest nie do ruszenia, widać ma jakieś duże poparcie wśród władz.
@ Lok
dnia 23.05.2019, 18:08
Ocena
komentarza:
16
PiP powinna odwiedzić niezapowiedzianie ten zalład pracy
@ 1971
dnia 23.05.2019, 18:14
Ocena
komentarza:
9
czasem jade kolo ich bramy ,wiec bardzo blisko i jakos nic nie czuc.
@ Do 1971
dnia 23.05.2019, 18:41
Ocena
komentarza:
5
Odsuń szybę.
@ Protest
dnia 23.05.2019, 18:48
Ocena
komentarza:
39
Protestować należało pod budynkiem Gminy Jasło, ul. Słowackiego 4 (w siedzibie organu, który wydał decyzje lokalizacyjną na ten zakład), a nie w Rynku.
Miasto chciało wybudować taki zakład najpierw na polach przy u. Żniwnej (był protest osiedla Sobniów), potem na terenie Zakładu Gamrat (był protest osiedla Gamrat inspirowany przez P. Marię K. - słynna róża wiatrów) i w rezultacie odstąpiło od budowy.
Prywatna osoba wybudowała taki zakład pod nosem mieszkańców Wolicy i co?
Protestujący obudzili się z ręką w nocniku.
Rola Pani Marii K. w całej tej historii jest nie do przecenienia.
Również drugi kandydat do PE skończy deklarować swoją pomoc już wkrótce, po wyborach.
Zagospodarowanie i przetwarzanie odpadów to bardzo dochodowy biznes. Nie pozwolono zarabiać na tym miastu, to zarabia prywatna osoba.
Nie bez przyczyny na darmo dziesiątki składowisk w Polsce spaliło się i problem utylizacji odpadów został rozwiązany - oczywiście nie w spalarniach (były protesty przeciw ich budowie) tylko na wolnym, otwartym ogniu z wiadomym skutkiem dla środowiska. Sprawców nie ustalono. Interes kręci się dalej.
@ Xyz
dnia 23.05.2019, 19:18
Ocena
komentarza:
24
Ja tam mieszkam, żyję od lat, jeżdżę drogą obok tej firmy rowerem i ani razu nic nie poczułem smrodliwego. Trzeba zaznaczyć że w tej firmie zatrudnionych jest wiele osób z Wolicy jak również miejscowości pobliskich. Więc tym bardziej absurdalne jest zakończenie działalności tej firmy.
@ Bronek
dnia 23.05.2019, 21:21
Ocena
komentarza:
12
Panie Wiatr znowu mija się Pan z prawdą. Dla pana i innych wiadomości Krosno nie jest w stanie przerobić śmieci z Jasła bo nawet swoje śmieci z miasta Krosna wywozi do innych instalacji. Nie dają rady ze swoimi śmieciami a z Jasła będą brać ?!.
Jak Pan tak wszystko dobrze wie i potrafi to niech Pan zorganizuje jakiś zakład w odpowiednim do tego miejscu i tam będzie się śmieci wozić.
@ .
dnia 23.05.2019, 21:46
Ocena
komentarza:
2
Włącz nos, zmysł powonienia.
@ Gal anonim
dnia 23.05.2019, 23:33
Ocena
komentarza:
9
Może masz katar, albo masz interes w tym żeby nic nie czuć. Wystarczy podejść bliżej grabiny
I trzeba nos zatykać
@ Wolicok
dnia 24.05.2019, 06:37
Ocena
komentarza:
2
Wolica to duża wies a na zdjęciu jest 14 osób.
Jak by naprawdę bardzo smierdziało to by ich było kilka razy więcej.
Może Ci co tak protestują mają w tym jakiś interes ukryty.
Ja mieszkam w Wolicy i mi nie śmierdzi.
@ Bil-k
dnia 24.05.2019, 07:54
Ocena
komentarza:
2
Jeżeli pan sądzi że lokalizacja jest odpowiednia to o ile mi wiadomo tam mają działki do sprzedania Proszę się wybudować
@ Ap
dnia 24.05.2019, 09:19
Ocena
komentarza:
4
Co nie zmienia faktu że śmierdzi, zakład jest za blisko gospodarstw domowych. Jak ktoś uważa że nie przeszkadza obecność zakładu to śmiało niech kupi którykolwiek z sąsiadujących z zakładem dom i zamieszka a następnie po roku nie wystawi opinię.
@ Ap
dnia 24.05.2019, 09:20
Ocena
komentarza:
1
Miało być "niech wystawi..."
@ kasia
dnia 24.05.2019, 10:51
Ocena
komentarza:
5
Koło kościoła nie można otworzyć sklepu monopolowego ani salonu gier, bo urzędnicy z linijką wymierzą dopuszczalną odległość. A śmieciarnię można komuś pod płotem ulokować, i żaden urzędnik ani marszałek województwa nie widzi w tym nic niestosownego.
@ ap
dnia 24.05.2019, 12:28
Ocena
komentarza:
-1
Dzień dobry,
a w którym dokładnie miejscu? Z artykułu wynika, że dotyczy to gospodarstwo domowych sąsiadujących bezpośrednio lu w bliskiej odległości z Zakładem.
Ludzie ja w ogóle nie mieszkam w tamtej okolicy ale mam świadomość co jest utylizowane i ile tego idzie w powietrze którym wszyscy oddychacie i notabene nie ma znaczenia czy śmierdzi czy nie tylko ile się Wam osadza w płucach i oskrzelach. Obudźcie się i walczcie o czyste powietrze... jedni walczą o smog a Wy powinniście walczyć o ekologiczne powietrze i gospodarstwa. Dla tych co nie wierzą że tam powietrze jest zanieczyszczone szkodliwymi nanocząsteczkami to proponuję zrobić badania spirometryczne i na alergeny na dzień dzisiejszy i po 2-3 latach - porównajcie wyniki i zobaczycie.
@ Gruby Rycho
dnia 24.05.2019, 13:08
Ocena
komentarza:
2
Ktoś pracuje, ale niby jest tak że 8 h, a tak naprawdę pracujesz
10 a może i więcej za te same pieniądze
@ e tam @ bezrobotny
dnia 25.05.2019, 22:01
Ocena
komentarza:
0
pracuje 80 ludzi a ile jest na czarno?? a możne PUP Jasło zakończy swoja działalność i przestanie robić giełdy pracy bo co to ma byc za staż sortowanie śmieci.Śmiechu warte uczymy się we własnych domach sortowania nie musi nas PUP uczyć za niecałe 900zł śniadanie dojazd powrót do domu zostaje na 3kg mięsa gorszej jakości i kilka kg. kiełbasy ZWYCZAJNEJ
@ @ do Wolicok
dnia 25.05.2019, 22:13
Ocena
komentarza:
1
mam tam dwa hektary pola możne pan kupi sprzedałem 3 Dziaki budynki juz stoją zamieszkałe a o 2 h nikt już nawet nie pyta sięgają od śmietnika po drogę Wolica Sobniow nawet uzbrojone oprócz wody
ZAPRASZAM do zakupu po obniżonej cenie
@ Anonim
dnia 28.06.2019, 10:14
Ocena
komentarza:
0
Bardzo dochodowy biznes??? Chyba kilka lat wstecz ha ha... Teraz to jest wielka walka żeby te śmieci gdzieś zagospodarować żeby wam Ludziom nie zalegały na podwórkach ... Kiedy jeszcze można było sprzedać, kiedyś folie się sprzedawało teraz trzeba za nią ZAPŁACIĆ żeby ktoś ją odebrał i przerobił...
@ mikus
dnia 23.05.2019, 16:40
Ocena
komentarza:
-3
a śmiali się z Kurowskiej jak nie chciała dopuścić do podobnej instalacji na terenie gamratu
@ polski chłop
dnia 23.05.2019, 17:34
Ocena
komentarza:
71
Kurowska ma teraz Podkarpacie w sercu, a wcześniej i po wyborach nadal będzie miała w tylnej części ciała. Obłudnicy.
@ do mikusa
dnia 23.05.2019, 19:47
Ocena
komentarza:
43
Z Marii K. śmiano się nie tylko z tego powodu. Można przypomnieć ratowanie Bałtyku, dąb Hitlera, udział w pielgrzymce itp. itd...
Jako gospodarz miasta nie zadbała o jego interes tylko populistycznie udusiła tę inwestycję bzdurząc o róży wiatrów.
Efekty:
- miasto płaci za ten błąd w ciągle rosnącej cenie za odpady na zasadzie płacz i płać
- utracono kilkadziesiąt miejsc pracy
- utracono dofinansowanie i projekty dla tego przedsięwzięcia
- pozwolono na budowę takiej instalacji pod nosem mieszkańców Wolicy
Nawet laik wie, że miasto inaczej prowadziło by tę działalność niż prywatna osoba - dbało by o interesy miejskie, a nie prywatne.

P.S. Wg prawa w tym terenie można nadal budować takie przedsięwzięcie - plan przestrzenny Jasła na to nadal pozwala , nawet Maria K. tego nie zmieniła. Wszystkie inne lokalizacje to mrzonki. Jeżeli cena za odbiór odpadów wzrośnie jeszcze kilkakrotnie ( a wzrośnie) to może ktoś zacznie liczyć koszty i przeprosi się z rozumem w tym temacie.

Dla przeciwników (tj. pseudo ekologów) nie chcieliście np. spalarni odpadów - macie je w lokalnych kotłach domowych i w pożarach składowisk. Gdzie tu ekologia?
@ jurciu
dnia 23.05.2019, 16:47
Ocena
komentarza:
46
Kurowska nichciała sortowni i spalarni w Gamracie choć unia dawała pieniądze teraz jest problem a startuje PE lepiej nich startuje na sołtysa czy wybiorą ją mieszkańcy
@ PLUS=/+MINUS
dnia 24.05.2019, 00:27
Ocena
komentarza:
3
Jak masz pszczoły =to masz miód
Jak masz śmieci=to masz smród
@ @PLUS+/=minus
dnia 25.05.2019, 22:17
Ocena
komentarza:
1
nie masz pojecie na temat pszczół one by tam padły nawet pod laskiem GRABINA
@ jeremi
dnia 23.05.2019, 17:42
Ocena
komentarza:
12
W tym kraju nie ma czegos takiego jak plan zagospodarowania przestrzennego, głowny powód to spekulacje cenami ziemi. Dwa .. nie ma dzielnic mieszkaniowych i tzw industrialnych. W zadnym cywilizowanym kraju nie powstala by sortownia smieci, zlom i tym podobne przedsiebiorstwa w okolicach osiedli. ogolnie jeden wielki syf i dekadencja ... coż, ktos jednak zezwolil na rozbudowe a teraz siedzą i zastanawija sie jak rozwiazac problem, moze kiedys doczekamy sie ludzi ktorzy beda myslec a nie tylko udawac ze to robią ...
@ drom
dnia 23.05.2019, 23:21
Ocena
komentarza:
11
tam hale i obszar przemysłowy był przed osiedlem
po co sie budowali
@ Wolicok
dnia 24.05.2019, 06:13
Ocena
komentarza:
15
A jeszcze wczesniej to tam świnie hodowali.
Wtedy to smierdziało
@ OKS
dnia 23.05.2019, 17:48
Ocena
komentarza:
4
Mieszkańcy mają rację, że się buntują bo to miejsce zostało wydrenowane i opuszczone, głupiego, obiecanego asfaltu na Żniwnej, choćby w ramach rekompensaty za zniszczenia - nie ma komu położyć.
@ Kkklll
dnia 23.05.2019, 22:57
Ocena
komentarza:
5
Ale co do tego ma Wolica...to gmina
@ INSPEKTOR
dnia 23.05.2019, 17:58
Ocena
komentarza:
4
Sanepid i inspekcje pracy wysyłać raz w tygodniu i sami sie wyniosą
@ Taktak
dnia 23.05.2019, 22:28
Ocena
komentarza:
9
Stowarzyszenie pewnie czyste jak krysztal
@ Toooo
dnia 23.05.2019, 22:29
Ocena
komentarza:
0
I tu trzeba to sprawdzić..
@ ekolog
dnia 23.05.2019, 18:23
Ocena
komentarza:
-1
[...] w głowie mi się to nie mieści. Decydenci mózgów nie maja skoro decydują się na lokalizację sortowni, składowania odpadów na terenach zamieszkałych przez mieszkanców. Teraz w Wolicy. Nie tak dawno był syf i nadal jest przy ul. Żniwnej w Jaśle. Mało tego zrobili tu utrzymywalnie psów bezpańskich. Razem z Animalsem prowadzą nielegalne schronisko dla zwierząt. Co trochę na stronie internetowej są ogłoszenia psów do adopcji a nawet kotów. Jest to bezprawne działanie gdyż odłowiony pies powinien być niezwłocznie odstawiony do schroniska. Poza tym składowane są niebezpieczne substancje chemiczne(akumulatory, baterie, kwasy, farby i lakiery). Mało tego setki śmieciarek co dziennie kursuje na to zrekultywowane wysypisko po to tylko aby zważyć zebrane odpady komunalne i potem do Pana Kotulaka. CzY Pan Kotulak nie ma wagi? My płacimy za paliwo na te śmieciarki. Poza tym pokryjemy koszty naprawy jezdni ul. Żniwnej. Stan nawierzchni zdewastowany jest kompletnie.
Wracając do odpadów komunalnych jestem ciekaw czy znajdzie się ktoś kompetentny i pomyśli o budowie składowiska, sortowni, kompostowni, przechowalni dla zwierząt z dala od osiedli , mieszkańców miasta Jasła i okolicznych wsi? Takie urządzenia można budować na terenach Lasów Państwowych z dala od mieszkańców wzorem innych miast. I nigdy nie będzie konfliktów z mieszkańcami. Tylko trzeba chcieć, bo tu nie ma jeszcze rezerwatów przyrody.

Kurowska broniła mieszkańców Gamratu, bo wie co znaczy wysypisko a tu bezdusznie wprowadziła do Wolicy. Przechlapała sobie wybory na burmistrza Jasła tylko z powodu wysypiska na ul.Żniwnej. I teraz babcia ma nie wielkie szanse do PE.
@ dragoness
dnia 23.05.2019, 18:38
Ocena
komentarza:
42
Kurowska nie miała pojęcia co to jest nowoczesny zakład utylizacji. Dzięki niej mamy, co mamy.
@ do ekologa (z małej litery)
dnia 23.05.2019, 21:01
Ocena
komentarza:
26
Zapytania i odpowiedzi:
1. Co było wcześniej przy ul. Żniwnej: wysypisko czy domki jednorodzinne?
Odp. : Wysypisko. Jeżeli ktoś decydował sie budować tu domek to o tym wiedział, czyli widziały gały co brały.
2. Po co było protestować przeciwko wysypisku przy ul. Żniwnej?
Odp.: Jest tam punkt przeładunkowy, nadal jeździ ta sama ilość samochodów - mogła tam być np. sortownia ale poprzez protesty otrzymano ją w Wolicy - coś za coś.
3. Gdzie np. w przepisach (pomijając zdrowy rozsądek) pisze , że można zakład z odpadami lokalizować na terenie Lasów Państwowych?
Odp. Kosmiczna bzdura! Jest to działalność przemysłowa. Powinna się znaleźć na terenie uzbrojonym w media i infrastrukturę przemysłową - jak np. teren w Gamracie, dodatkowo izolowany od otoczenia drzewami.

Jeżeli taki jest poziom wiedzy ekologicznej u "ekologa" to jaki jest u przeciętnego Kowalskiego?
@ gora
dnia 23.05.2019, 23:24
Ocena
komentarza:
4
za paliwo zapłacicie jak te smieciarki pojada do krosna,,ekonomie
@ Zośka
dnia 24.05.2019, 03:06
Ocena
komentarza:
19
Kurowska broniła Gamratu, bo mieszka w sąsiedztwie - w Dąbrówce.
@ lesiu
dnia 23.05.2019, 18:26
Ocena
komentarza:
18
Takie pytanie co było wcześniej wysypisko czy domy?.
@ łojtam
dnia 23.05.2019, 18:35
Ocena
komentarza:
-7
Domy były ''lesiu''... nie każdy z domu i okolicy robi śmietnik jak ty widocznie...
@ Mieszkaniec
dnia 23.05.2019, 18:26
Ocena
komentarza:
2
Panie Kotulak , twierdzi pan ze nie ma hałasu i jest tak pięknie ,widać ze gościu nie mieszkasz przy tym wysypisku śmierdzącym i hałasującymi cała noc, przenieś sobie to na hankowke tam gdzie miszkasz, kto pozwolił na adaptacje hal na wysypisko i umieszczenie tam lini do selekcji odpadów , była firma przed panem kotulakiem która odbierała odpady i nie było pana smrodów , po co pan stawał do przetargu skoro nie miał pan pomysłu gdzie te odpady wysyłać trzeba było podpisać umowę z Krosnem i byłoby po problemie , Ala tam gdzie jest duża kasa to tam śmierdzi rożna sytuacja na styku urzędnicy - biznes . Zamknąć czym prędzej to śmierdzisko , a biznesmen kotulak niech sobie szuka działki z dała od ludzi i niech sobie tam to wywozi , są hale po PGR ach na kotani i niech tam się wynosi , posprzedaje porsche i kupi sobie PGR
@ Hggh
dnia 23.05.2019, 18:42
Ocena
komentarza:
-1
Do biznesmena to mu daleko
@ Hm...
dnia 23.05.2019, 22:54
Ocena
komentarza:
15
Ale tu hale były wcześniej niż domy mieszkalne...
@ inspekcja
dnia 23.05.2019, 18:29
Ocena
komentarza:
11
Dlaczego wszyscy udają, że nie wiedzą, iż w Polsce
nie ma żadnej ustawy zapachowej i raczej nie będzie,
bo to "cóś" trudno jest mierzalne. No chyba, że nosem.
Przepisy powinny być proste np. zakład zajmujący się
zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów co najmniej
500 m od najbliższych budynków mieszkalnych, ale
w Jaśle i tak będą protesty, że koło ich domów jeżdżą.
@ qwerty
dnia 24.05.2019, 02:05
Ocena
komentarza:
3
Byle się nie powoływać na unijne przepisy bo one nie działają ani nie są nic warte. Jako kierowca mogę to potwierdzić. Sporo widziałem i w sporo rzeczy do dziś nie wierzę. Tam się ludzi traktuje jak NIC więc i to samo dzieje się tutaj. Chcecie z tym walczyć? Proszę... Ale wątpię że z polityką wygracie. W końcu ktoś ich wybiera, jeśli nie wy to inni a to daje im władzę...
@ Do Emma
dnia 23.05.2019, 18:30
Ocena
komentarza:
20
Nic nie zrobicie bo kto zajmie się tym wpowiecie? Jaka firma? Macie plan b? Gdzie będzie smieciarnia? W New Jersey? Houston, mamy problem a władze maja Was głęboko w... ie. Taka prawda.
@ poseł
dnia 23.05.2019, 18:31
Ocena
komentarza:
-1
Kto normalny wydaję zgodę na utworzenie sortowni śnieci w samym centrum osiedla przecież ludzie tam mieszkali od wielu lat a tu nagle nie wiadoma skąd wyrasta sortownia śmieci.Przecież są odpowiednie przepisy europejskie które mówią w jakiej odległości powinno się znajdować taki zakład. Taki zakład powinien spełniać szereg wymagających praw i zasad a tu ten zakład ani wyglądu ani rozwoju nie ma widać że pozwolenie było wydane na lewych papierach.Ludzie którzy pchają się do władzy w Jaśle gdzie macie ROZUM to jest śmieszne żeby w XXI w centrum budynków mieszkalnych robić śmietnisko żenada.
@ qwerty
dnia 24.05.2019, 02:02
Ocena
komentarza:
24
Europejskie przepisy? Dobre sobie... Jako kierowca wożę różne ładunki po Europie, często i makulaturę z sortowni odpadów. Wyobraź sobie że we Francji dom jednorodzinny stoi około 10 metrów od wagi wjazdowej do sortowni i nie jest to dom pracownika... TAK! Dokładnie tak to wygląda. To nie jedyny numer. Inne miejsce także we Francji to śmietnisko przy domach jednorodzinnych często zamieszkiwanych przez tzw wyższe sfery co widać po domach, podwórkach i samochodach. Statystycznego Francuza nie stać na coś takiego. Belgia... Przedsiębiorstwo VPK zbudowane w centrum miasteczka wielkości Jasła. Zwozi się tam makulaturę do produkcji papieru. O ile gotowy przetworzony papier pachnie ładnie to jednak te syfy z podpaskami i tamponami w zestawie już nie bardzo... Ciężarówki jeżdżą tymi miasteczkami NON STOP od 6.00 do 22.00... Czasem i później żeby rano nie podjeżdżać. Żeby nie było to w samym Paryżu jest to samo. Podnieta wieżą Eifla z jednej strony a nieopodal na przemysłówce smród, brud i... Resztę sobie dokończcie. To co się w Jaśle dzieje to jest NIC w porównaniu do Europy.
@ reni
dnia 23.05.2019, 19:05
Ocena
komentarza:
23
Śmieci to biznes stulecia. Miasto powinno z pod ziemi wyciągnąć kasę na wysypisko, kompostowanie i spalarnie. Teraz płacimy innym.
W Jaśle jest bardzo ogromny problem ze śmieciami, ale zastanówcie się i posprawdzajcie do kogo należą inne firmy w województwie (podpowiem nie są Polskie), ta Wolicy jest lokalna
@ Xyz
dnia 23.05.2019, 19:29
Ocena
komentarza:
19
Przecież to niemożliwe, tutaj w tym zad... M'c Donalda nie można wybudować a gdzie tam do spalarni odpadów. Tutaj potrzeba zmiany, zmiany mentalności tych galicyjskich głów suwerenu.
@ precz z amerykanizadą !
dnia 24.05.2019, 01:48
Ocena
komentarza:
2
Makdonald to cofanie się w rozwoju człowieku !
@ Xyz
dnia 24.05.2019, 13:29
Ocena
komentarza:
-6
Za to przetwórstwo odpadów, to krok do przodu. Ps. Nawet nie umiesz nazwy napisać, pewnie dużo się w nim stołowałeś i ci się udzieliło.
@ Kierowca 8I0
dnia 23.05.2019, 19:15
Ocena
komentarza:
9
W Krośnie otwarto nową sortownię śmieci koło stacji PKP.
@ Daj żyć
dnia 23.05.2019, 19:52
Ocena
komentarza:
-3
już jedni mieszkańcy opuścili swój dom. może pan k zamieszka w nim
może swoje dzieci na wakacje pod sortownie wyślę skoro nie widzi problemu. czy śmierdzizapraszam do wolicy. przed deszczem cuchnie padliną, gdy jest gorąco zgnilizna. w dzień może większego hałasu nie słychać, oprócz samochodów ciężkich które jeżdżą,natomiast wieczorem i nocą hałas się niesie. w sąsiedztwie mieszkają dzieci.
@ ja
dnia 23.05.2019, 20:00
Ocena
komentarza:
4
Ja taką sortownie odpadów wybudowałbym gdzieś pod Magurskim parkiem między Foluszem a Pielgrzymką z dala od ludzi i na terenie gdzie wieją korzystne wiatry.tam tylko krzaczyska same rosną.
@ basior
dnia 23.05.2019, 20:24
Ocena
komentarza:
7
Ma być na Spalonkach między Józefowem a Zawadką Osiecką taka jak w Krośnie wypasiona na 40 hektarach,
@ Dikt
dnia 23.05.2019, 21:51
Ocena
komentarza:
3
Korzystne wiatry to na północny wschód od miasta. Z tamtej strony prawie nigdy nie wieje.
Dla Jasła 75% to wiatry z kierunków południowych i zachodnich.
@ Hohhoo
dnia 23.05.2019, 20:41
Ocena
komentarza:
14
Ciekawe ilu z tych protestujących ma czyste sumienie
Może jakieś służby by to sprawdziły...najciemniej pod latarnia..
No nie
@ Ooo
dnia 23.05.2019, 21:34
Ocena
komentarza:
-1
Brak słów na te durne komentarze, mądrzy są Ci którzy nie mają tego pod domem, kto normalny pozwala ulokować wysypisko wśród domów.
@ kolezanko
dnia 23.05.2019, 22:03
Ocena
komentarza:
4
same madrosci tu widze
@ kiszka
dnia 23.05.2019, 21:58
Ocena
komentarza:
9
to jest wysypisko...wysypisk juz nie ma... nie wiedza przeciw czemu protestują...a co było pierwsze kto mi powie??
@ Karola
dnia 23.05.2019, 21:58
Ocena
komentarza:
10
A po jakiego tam się budowali ? A zwłaszcza Ci co mieszkają orz tej drodze prowadzącej do firmy? Ciekawe gdzie oni śmieci dają? Skoro wszystko im śmierdzi to swoje odpady chyba w
Wioza do Krosna
@ kasia
dnia 24.05.2019, 11:01
Ocena
komentarza:
0
Każdy, kto wypisuje tu głupoty, że najpierw w Wolicy było śmietnisko a dopiero potem się tam ludzie budowali niech sprawdzi, kiedy w ogóle powstała wieś Wolica. Podpowiem: w XIV wieku. Czy już wtedy Kotulak prowadził Ekomax?
@ hophop
dnia 24.05.2019, 14:06
Ocena
komentarza:
5
a świniarnia to gdzie była???
@ jaśko
dnia 23.05.2019, 22:00
Ocena
komentarza:
17
ja tez tam mieszkam i hałas to jest z drogi powiatowej jak auta jeżdzą ...cały dzień...osobówki... autobusy .itp...hałas sspaliny..to ja też moge to oprotestować???prosze o poradę
@ a protestuj
dnia 24.05.2019, 01:45
Ocena
komentarza:
4
Mamy dymokrację i każdy se może protestować ile wlezie.
@ koleg
dnia 23.05.2019, 22:02
Ocena
komentarza:
11
pewnie z krosnem maja umowy prywatne podpisane..i za darmoche im biora
@ koleg
dnia 23.05.2019, 22:02
Ocena
komentarza:
5
to sa interesy nie na nasze głowy
@ kto
dnia 23.05.2019, 22:07
Ocena
komentarza:
9
... trza było chałupy tu nie stawiac...tu zawsze jakis przemysł był...
@ zbyszko z bogdańca
dnia 23.05.2019, 22:09
Ocena
komentarza:
4
Ubierz się z zbroję i przechodź przez drogę w te i we w te
w czasie największego ruchu. Na pewno pomoże.
@ Jolanta
dnia 23.05.2019, 22:33
Ocena
komentarza:
15
A nie pamiętamy wszyscy,że Pani Maria Kurowska, obecna kandydatka do Europarlamentu zablokowała budowę spalarni śmieci w Gamracie bo smród będzie leciał na Dąbrówkę.Jasło zarabiało by na tym, bo śmieci z innych miast były by u nas palone.Zatrudnienie by wzrosło.Byłam w Wiedniu.Tam spalarnia śmieci jest w środku miasta.Nie ma ani troszeczkę dymu, a nie mówiąc już o smrodzie. Nie ma nic z tych rzeczy. A teraz pan Rzońca obiecuje następne inwestycje po obwodnicach Jasła, Kołaczyc, Brzostka.Po zbiorniku w Myscowej.Okażmy im swoje zadowolenie w niedzielnych wyborach.
@ qwerty
dnia 24.05.2019, 01:47
Ocena
komentarza:
-1
Zarabiało by? No to mało wiesz... Wszystko zależy kto tą spalarnię administruje. Jeśli niemiecka spółka to Jasło GUNWO zarobi. W takim wypadku wcale się nie dziwię że zaprotestowano. Być może czekano aż ktoś się zgłosi z Polski a że nie to wybudowano wysypisko... Owszem fajna spalarnia tylko przelicz sobie ile obcy kapitał każe sobie za takie udogodnienia płacić...
@ Kop
dnia 24.05.2019, 07:08
Ocena
komentarza:
4
Niech krosno przejmie wolicie...to wtedy spalarnie tu robią
Może Kotulak by to sprzedał Co??
@ mrX
dnia 24.05.2019, 07:41
Ocena
komentarza:
0
[komentarz nie na temat]
@ mrX
dnia 24.05.2019, 10:02
Ocena
komentarza:
3
To może zajmiecie się tym tematem nie na temat? Mógłby to być ciekawy artykuł, o tym jak wicemarszałek województwa podkarpackiego blokuje dojazd do domów czterem czy pięciu sąsiadom.
@ Sobniowianka
dnia 23.05.2019, 22:38
Ocena
komentarza:
0
Ktoś kto nie mieszka w sąsiedztwie śmierdziska nie powinien się tutaj wypowiadać czy popierać działalność Pana Kotulaka. Hałas jest noc w noc, smród jest codziennie, ciągniki siodłowe z kontenerami- jeżdżące jak szalone w tą i z powrotem z cieknącą „zupą” po Floriańskiej też jest. Pierwsze były domu a następnie pod przykrywką powstał śmietnik. Temat rzeka, machloje nadają się dla CBA!
@ Kic
dnia 23.05.2019, 22:41
Ocena
komentarza:
0
Sobniow...A Wolica...trochę są oddalone od siebie...czy nie???
@ Kic
dnia 23.05.2019, 22:42
Ocena
komentarza:
2
Czy to jeden organizm...
@ mtx
dnia 23.05.2019, 23:05
Ocena
komentarza:
18
gdyby najblizsza taka firma byłaby w Krośnie albo w Tarnowie to wy jaslanie zatoniecie w śmieciach

+ to nie pracownicy smieciarki są śmieciarzami tylko my wszyscy
@ Smiec
dnia 23.05.2019, 23:14
Ocena
komentarza:
9
Ale tu jadka.
..A kto smieci nie produkuje.
..A jak smieci wywozi się za jaslo to kto za to zapłaci...za km..
Pewnie znowu ceny pójdą do gory
@ oth
dnia 23.05.2019, 23:15
Ocena
komentarza:
0
Podziękujcie PiSowi za narobienie smrodu w Polsce i w swojej lokalnej społeczności.
Okazja już w niedzielę.
@ jaki
dnia 23.05.2019, 23:32
Ocena
komentarza:
8
podziekujmy marii kurowskiej!!! dobrze ze to wyszlo przed wyborami
@ Nikki
dnia 24.05.2019, 11:39
Ocena
komentarza:
0
O tym wiadomo od co najmniej 12 lat.
@ qwerty
dnia 24.05.2019, 01:43
Ocena
komentarza:
26
Miałem współczuć tym ludziom ale jak czytam to nie wiem co myśleć... Myśleli że jak wybudują dom na wsi to będzie luz blues? Mieszkam na wsi od dziecka gdzie nie ma wysypiska, gospodarstw, fabryk a mimo to też mam biały nalot... To zwyczajny pył, brud, glina, ziemia przyniesiona z wiatrem. CYRK! To że smród i szczury ok ale z tym nalotem to słaby argument. Poza tym szczury idzie odstraszyć robiąc deratyzację.
@ ap
dnia 24.05.2019, 12:34
Ocena
komentarza:
-2
no tak... tylko, że tym nalotem oddychają oni, dzieci, osoby astmatyczne itd,itp... jakby chcieli smog to by mieszkali w Krakowie... ;)
@ Hot
dnia 24.05.2019, 06:45
Ocena
komentarza:
19
Pisza w tym artykule o wodociagu
Panie wiatr A co z wodociagiem...Kiedy coś ruszy...były kiedyś
Zapewnienia że stowarzyszenie tym się zajmie
Teraz jak na razie dla społeczności Wolicy to nic nie robi

Robi...robi...zakład chce zamknąć i ludzi zwolnić...
@ Jak
dnia 24.05.2019, 07:10
Ocena
komentarza:
6
Jakby inny to kupił...to po to żeby rozbudować...
Wtedy to i z Polski auta przyjada
@ aaa
dnia 24.05.2019, 07:21
Ocena
komentarza:
15
Wszystko przenieść do Krosna, Jasło zamknąć, posadzić drzewa i pozwolić starym dziadkom cieszyć się spokojem.
@ sykt
dnia 24.05.2019, 08:18
Ocena
komentarza:
10
ale bez dzieci...bo odjechały
@ hmmm
dnia 24.05.2019, 14:14
Ocena
komentarza:
2
a dlaczego odjechały...pytanie..
ten wie kto wie...:-))
@ Bil-k
dnia 24.05.2019, 08:01
Ocena
komentarza:
-4
Jak najbardziej wspiera mieszkańców Wolicy każdy ma prawo Walczyć o swoje Tym bardziej że lokalizacja naprawdę temu nie sprzyja Byłam kiedyś na weselu w Wolicy Przeszliśmy się dróżką w górę i też się właśnie zastanawiałam co tak jej śmierdzi No ale jeżeli ktoś nie ma do czynienia z tym bezpośrednio to wypisują takie bzdety Zresztą portal Jasielski akurat słynie w tak pięknych komentarzy Nie chodzi mi tylko o komentarze w tej sprawie ale i różne inne wypadków samochodowych i różnych nieszczęść które ludzie spotykają zostaje tylko powiedzieć Kultura Pilnie Poszukiwana
@ atyy
dnia 24.05.2019, 08:16
Ocena
komentarza:
3
Ty to w ogóle wiesz co piszesz?
@ 123
dnia 24.05.2019, 08:08
Ocena
komentarza:
29
Panie Wiatr weź się pan za robote chmury porozganiaj bo leje i leje albo wodociąg zrób lub coś innego pożytecznego zrób a z polityką daj sobie spokój bo sukcesów nie odnosisz.
Ludziom daj pracować i im nie przeszkadzaj bo ktoś musi pracować by nie pracować mógł ktoś.
@ atyy
dnia 24.05.2019, 08:18
Ocena
komentarza:
11
Ile osób protestuje...?? i tak sami...nikt im nic ...nie ..pomaga...
@ nick
dnia 24.05.2019, 08:25
Ocena
komentarza:
23
ciekawe dlaczego P. Wiatr tak lobbuje za Krosnem.Bardzo ciekawe!!!
@ ??
dnia 24.05.2019, 10:22
Ocena
komentarza:
13
Jak nie wiadomo o co chodzi to...może o ...
śmieci:-))
@ Hmmm
dnia 24.05.2019, 16:38
Ocena
komentarza:
0
Bardzo ciekawe
@ Mieszkaniec ...
dnia 24.05.2019, 09:24
Ocena
komentarza:
20
Protestującym chodzi o kasę od Kotulanka
jak by dostali to by im przestało śmierdzieć.
@ Ooo
dnia 24.05.2019, 18:13
Ocena
komentarza:
-2
Ty sam jesteś jak ta kasa brak słów durnota ludzka nie zna granic.
@ gadka
dnia 24.05.2019, 10:21
Ocena
komentarza:
3
jasne.. że nikt o tym nie mówi jeszcze...lobbing jest...wyraźnie...
@ cototoo
dnia 24.05.2019, 12:51
Ocena
komentarza:
3
Tam sami prawi ludzie...bez skazy
@ interwencja
dnia 24.05.2019, 14:09
Ocena
komentarza:
3
z prawymi to już tak jest...łatwo mogą skręcić w lewo...mogą sobie bidy narobić i tyle...
@ Flag
dnia 25.05.2019, 06:24
Ocena
komentarza:
2
Lustracja...sprawdzić to...
@ Hjshzhx
dnia 24.05.2019, 11:03
Ocena
komentarza:
6
Jak by właściciel firmy zaproponował że mieszkańcy Wolicy nie muszą płacić za odpady to by nikomu ani huk ani smród nie przeszkadza
@ cototoo
dnia 24.05.2019, 12:22
Ocena
komentarza:
6
To stowarzyszenie to dziwny twór...co to w ogóle, co oni robią...zbadać to
@ Ktos
dnia 24.05.2019, 19:38
Ocena
komentarza:
2
Zgadzam się...
@ opinie
dnia 24.05.2019, 12:53
Ocena
komentarza:
4
dużo tu różnych opinii ...przynajmniej można się o ludziach trochę dowiedzieć... co.. kto i z kim..za co...
@ Yames Błond.
dnia 24.05.2019, 14:28
Ocena
komentarza:
3
Tu chyba jest błąd w systemie i to od początku do końca. Od zezwolenia na prowadzenie takiej działalnośc, aż po faktyczne działanie. Sortownia odpadów nie powinna nieść jakichkolwiek uciążliwości bo powinna przerabiać odpady sortowane, czyli można przyjąć czyste. Wszystkie odpady pozostałe ( gnijące, śmierdzące ) powinny być składowane na wysypisku o szczególnych uwarunkowaniach środowiskowych.
@ IFA
dnia 24.05.2019, 14:53
Ocena
komentarza:
3
od jutra nie oddaje smieci moze sie cos poprawi
@ Kierowca 8I0
dnia 24.05.2019, 16:31
Ocena
komentarza:
2
A ja przestaję kupować śmieci.
PARADOKS.
Czy wystawiam do zabrania mało śmieci czy dużo, płacę jednakowo.
Nie ma motywacji do oszczędnego gospodarowania śmieciami
i zmniejszanie ich produkowania.
@ Ktos
dnia 24.05.2019, 16:41
Ocena
komentarza:
2
Segreguj...
@ Urząd Marszałkowski
dnia 24.05.2019, 20:01
Ocena
komentarza:
6
Urząd Marszałkowski wydał, zgodnie z wszystkimi przepisami
prawa, zgodę na RIPOK w Wolicy, za co w dzisiejszych "Faktach
Jasielskich" został skarcony wielką czarną strzałką w dół.
Czy Pani Redaktor ma rozeznanie co czyni ? Czy w przyszłości
każda podobna, niepopularna, ale zgodna z przepisami, decyzja
będzie tak oceniana ? Czy Pani Redaktor wie do czego to prowadzi ?
@ Że co?
dnia 25.05.2019, 07:54
Ocena
komentarza:
-4
I co z tego, że Urząd Marszałkowski wydał decyzję? A to jakaś prawda objawiona jest, że jej nawet skrytykować nie wolno? W zarzadzie województwa większość to zdaje się nauczyciele są. Nie wiem czy się znają na ochronie środowiska.
@ Paranoja
dnia 24.05.2019, 21:45
Ocena
komentarza:
8
Taki nalot na parapecie to jest zazwyczaj w kazdej dzielnicy i yo zazwyczaj jak kwiaty pyla lub drzewa i popada deszcz.
Po drugie nie wiem czy zauwazyliscie ze w informacji pisze ze na interwencje przyjezdzali wzywani zawsze tylko przez jednego mieszkańca wsi, ktory poprostu z braku laku szuka jakąś sensacje i rozglosu w swojej wsi mysli ze jak będzie dzwonil na interwencje to zaklad wezma na plecy i wyniosa z wioski a wladowali w nia kupe kasy wiec nic nie skura chyba ze startuje w wyborach albo ma kogos z rodziny i probuje podbuzyc całą wieś.
@ Ynetligencjia z blokowej klatki
dnia 24.05.2019, 23:48
Ocena
komentarza:
-5
Kwiaty o masie 30 tys ton hahaha porównanie jak pełry do świni.
@ ela
dnia 24.05.2019, 23:03
Ocena
komentarza:
5
jezeli o smrod chodzi to ja proponuje mieszkancy krajowic tez protestujmy bo od oczyszczalni sciekow w wilgotny dzien tez niezle jedzie .
@ Peus
dnia 26.05.2019, 07:40
Ocena
komentarza:
6
Tak na prawdę Pan Wiatr jest marnym kandydatem na jakiegokolwiek gospodarza. Ten zakład około 0 lat temu na pewno był uciążliwy ale przeskok technologiczny w tym czasie sprawił iż jest to bardzo nowoczesna firma. Oddziaływać będzie zawsze na otoczenie. Dlaczego mieszkańcy nie nqzekqja na firmę kanalizacyjną samochody STOJA wzdłuż drogi wiecznie droga uswiniona błotem czy tiry które stoją przy żółtym sklepie i nieraz blokują drogę. Czy rafineria jaslo nie oddziałuje na otoczenie. Trzeba okres zaprosić posłów i ja zlikwidować.
@ Egon
dnia 26.05.2019, 12:12
Ocena
komentarza:
-4
Dziś przeczytałem jak pani z Łodzi mając pod firmą bajoro pozostawione przez miasto kupiła dmuchanego ptaka i zaczęła na nim pływać w stroju kompielowym. Władza już drugiego dnia wypompowała wodę i naprawiła ulice. Oni (Marszałki i koszałki) boją się tylko mediów. Was mają w D. Zamiast stać jak sieroty z transparentem z prześcieradła wymyślcie kampanie medialną. Jaką? Na przykład zróbcie przy drodze z papieru pomniki tych przez których macie takie klimaty. Jak w Korei Pónocnej. Przyjadą POLSATy, TVNy. Zaczną wyśmiewać to i decyzje zapadają inne.
@ Czytu
dnia 27.05.2019, 07:31
Ocena
komentarza:
3
Zobacz najpierw kto protestuje...I po co...jakie mają w tym interesy...A później im radz...
@ hmmmy
dnia 27.05.2019, 09:32
Ocena
komentarza:
2
zaczną wyśmiewać ale kogo? ...chyba twórców tych pomników...
@ Juz
dnia 28.05.2019, 18:04
Ocena
komentarza:
0
Tak apropo nalot o ktorym mowicie to efekt transportu i przesypywania ekologicznego odpadu wiorowego z Balicwoodu z ktorego blizniacza firma na tym terenie wytwarza brykiet i pellet
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Z pomocą dietetyka Naturhouse schudłam 20 kg

 • Spektakularne nokauty i walka roku na gali HFO: Spartan Night Jasło

   

  W piątkowy wieczór, w hali MOSiR Jasło odbyła się gala sportów walki HFO: Spartan Night. Kibice, którzy niemal szczelnie wypełnili trybuny zobaczyli dwanaście emocjonujących pojedynków. Nie brakowało walk na wyniszczenie i spektakularnych nokautów. Z dobrej strony zaprezentowali się zawodnicy Spartan Jasło Fight Club.

 • „Dodatkowe” emocje

   

  Kiedy uchwałę w sprawie wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli zdjęto z porządku obrad podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jasła wydawało się, że dwa tygodnie wystarczą do tego, aby wszystkie zainteresowane strony mogły osiągnąć kompromis.

 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105