Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Tak powstawała Policja na ziemi jasielskiej. Otwarcie wystawy „Policja w służbie Niepodległej”

13

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle można oglądać wystawę „Policja w służbie Niepodległej”. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii Jasła i regionu jasielskiego. Mieszkańcy miasta i okolic znajdą w niej mnóstwo informacji okraszonych archiwalnymi fotografiami, które przedstawiają dzieje Policji Państwowej w okresie międzywojennym. Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie wernisażu wystawy.

W tym roku przypada okrągła 100. rocznica powstania Policji Państwowej. Z tej okazji w wielu miastach województwa podkarpackiego prezentowana jest wystawa „Policja w służbie Niepodległej”. Jej  W czwartek zawitała do Jasła. Mieszkańcy miasta oraz okolicznych miejscowości będą mogli oglądać ją w Jasielskim Domu Kultury do 14 grudnia bieżącego roku. Data jej otwarcia wpisuje się w jubileusz powstania Policji Państwowej w przedwojennym powiecie jasielskim. Należy wspomnieć, że przepisy ustawy z dnia 24 lipca 1919 r. o policji państwowej zaczęły obowiązywać na obszarze byłego zaboru austriackiego od 1 grudnia 1919 r.

Kilkadziesiąt tablic umieszczonych w korytarzach Jasielskiego Domu Kultury zawiera bogaty materiał fotograficzny ukazujący wiele wątków historii Policji Państwowej w okresie międzywojennym. Wystawa prezentuje również postaci związane z Policją Państwową, które służbę pełniły na obszarze dzisiejszego województwa podkarpackiego w tym w Jaśle i powiecie jasielskim. Stąd na jednej z tablic można zobaczyć m.in. komendantów powiatowych Policji Państwowej w Jaśle, poczynając od komisarza Pawła Kuzi po Eugeniusza Hassa. Dzieje Policji Państwowej 1919-1939, które wyzierają z prezentowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle (budynek JDK) plansz dowodzą, że na historię formacji powołanej do ochrony państwa i jego obywateli olbrzymi wpływ mieli właśnie jej funkcjonariusze. Na losach wielu z nich swoje tragiczne piętno odcisnęły zbrodnicze czyny okupantów, sowieckiego i hitlerowskiego dokonane podczas II wojny światowej.     

Materiały, które wykorzystano do stworzenia wystawy kompletowano przez wiele miesięcy. – W obliczu zbliżającego się jubileuszu stulecia Policji Państwowej wystąpiliśmy do instytucji kultury, muzeów, w tym Muzeum Regionalnego w Jaśle, archiwów z prośbą o udostępnienie zbiorów, materiałów w postaci zdjęć, czy też dokumentów. Wędrując z wystawą po terenie całego województwa owych materiałów przybywa. Na wystawie w Jaśle prezentujemy w kilku blokach tematycznych historię policji, skupiając się przede wszystkim na terenie Podkarpacia. To przede wszystkim opowieść o ludziach. Przedstawiamy między innymi sylwetkę Wiktora Zygmunta Sas-Hoszowskiego, patrona podkarpackiej policji. Prezentujemy poczet komendantów powiatowych Policji Państwowej w Jaśle. Wszyscy funkcjonariusze, o których opowiadamy byli niebanalni. Historie ich życia są zupełnie wyjątkowe  – tłumaczy mł. insp. Mariusz Skiba, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podkreśla również, że ambicją twórców wystawy było ukazanie początków funkcjonowania policji w odrodzonej Rzeczypospolitej. – Gdy nastała niepodległość, wszystkie decyzje, które podejmowano w kontekście powstania policji podejmowano w celu zapewnienia bezpieczeństwa w trudnym dla odradzającego się państwa czasie. Wspominamy więc między innymi Stanisława Szymańskiego, delegata Polskiej Komisji Likwidacyjnej, który już 6 października 1919 r. stworzył w Jaśle oddział policji. Wówczas oddziały te nazywano żandarmerią – wyjaśnia.

Na zdjęciu mł. insp. Mariusz Skiba

Mariusz Skiba, jaślanin, regionalista, nauczyciel akademicki, członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, wreszcie współtwórca wystawy „Policja w służbie Niepodległej” z okazji otwarcia wernisażu wystawy wygłosił blisko godzinny wykład, w którym przybliżył historię policji w powiecie jasielskim. Doskonałym uzupełnieniem narracji okazały się archiwalne fotografie ukazujące przedwojennych policjantów z powiatu jasielskiego podczas służby. Prelegent rozprawił się także z wieloma stereotypami, które negatywnie rzutują dzisiaj na odbiór społeczny policji i jej funkcjonariuszy.

Otwarcie wystawy stało się także okazją do wręczenia medali za zasługi patriotyczne i działalność na rzecz NSZZ Policji. Decyzją Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie otrzymali je: Helena Gołębiowska - dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, Dorota Woźnica - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, mł. insp. dr  Mariusz Skiba - Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie, kom. Anna Śnieżek, asp. szt. Marcin Kolbusz, asp. szt. Piotr Kosiba, asp. szt. Edward Misiołek, asp. szt. Kazimierz Pawlik, asp. szt. Grzegorz Świędrych oraz asp. szt. Sławomir Braczyk.  

Otwarcia wystawy dokonał mł. insp. Mirosław Kawa, zastępca komendanta Powiatowego Policji w Jaśle. – Nasze dzisiejsze spotkanie związane jest z jubileuszem stulecia powstania Policji Państwowej. Ma na celu ukazanie ważnych a mało znanych kart w historii tej formacji. Dziś poznamy wiele faktów dotyczących funkcjonowania policji na Podkarpaciu w tym na terenie powiatu jasielskiego. Musimy pamiętać, że powstanie policji jako formacji stojącej na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego. Ściśle łączy się z odzyskaniem niepodległości. Historia naszej służby wciąż nie jest szerzej znana. Dlatego ważne sa takie spotkania jak to dzisiejsze, które pozwala na poznanie historii i tradycji naszej formacji. Formacji, której dewizą jest „pomagamy i chronimy” – mówił.

Wystawę w JDK można oglądać do 14 grudnia 2019 r. Dzisiaj (piątek 29.11.2019 r.) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle (budynek JDK) odbędzie się wykład mł. insp. Mariusz Skiba pt. "Kryminalne przedwojenne Jasło". Wykład rozpocznie się o godz. 17. 

MD

Napisany dnia: 29.11.2019, 09:33
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ kass
dnia 29.11.2019, 10:35
Ocena
komentarza:
7
To jednak nie fake news z mundurami granatowej policji.
@ js
dnia 30.11.2019, 09:35
Ocena
komentarza:
4
Ciekawe czy o zastrzeleniu kilkuset osób podczas protestów chłopskich w latach 30 też będzie?
@ Obama
dnia 29.11.2019, 11:55
Ocena
komentarza:
7
A może teraz znani milicjanci i policjanci ziemi jasielskiej? Było ich tylu dobrych i złych
@ yozef
dnia 30.11.2019, 21:12
Ocena
komentarza:
1
dlaczego uunieto z komendy obecnie policji tablice zabitych milicjantow byla ona nad drzwiami jak sie wchodzilo po schodach ,coz winni byli mlodzi milicjanci ktorzy oddali swe zycie sluzac polsce wtedy socjalistycznej ,usunieto nazwiska pewnie zniszczono ,panowie milicjanci ktorzy jezcze zyja napiszcie jak to bylo naprawde ,ja uwazam ze to hanba ,tej tablicy nie powinno sie usuwac ci chlopvcy sluzyli ojczyznie oddajac jej to conajwazniejsze i najdrozszre ,,,zycie ,ten co wydal polecenie na sciagniecie tych nazwisk powinien poiesc konsekwencie ,[np emerytura 1200 z, najnizsza
@ gfd
dnia 29.11.2019, 11:56
Ocena
komentarza:
9
na ziemi jasielskiej jeszcze nie powstała policja,dalej jest milicja!!!
@ handlarz
dnia 29.11.2019, 12:00
Ocena
komentarza:
4
a moze o handlu samochodami cos powiecie jak to sie robi???;)
@ Obama
dnia 29.11.2019, 13:36
Ocena
komentarza:
2
Byli sławni bokserzy z ulicy Krakowskiej wracając z imprezy kolegi urządzili sobie zawody był sławny pan J.S ktory nikomu nie przepuscił i jeszcze kilku innych bohaterów w kategori pięciu na jednego!!! Niektórzy swoją kariere zakończyli i teraz pracuja w Angli . Może ich byśmy uhonorowali za odwage i męstwo!!!
@ Stary Glina
dnia 01.12.2019, 13:23
Ocena
komentarza:
3
Szanowni Obamo i handlarzu - boli Was, że moi Koledzy policjanci są zaradni i radzą sobie w życiu? Proponuję wziąć się za robotę a nie klepać bzdury na klawiaturze to też będziecie mieć dobrze jak Oni. Wszak mamy rynek pracownika, dobrej pracy nie brak.
@ Obama
dnia 01.12.2019, 16:08
Ocena
komentarza:
1
Stary milicjancie jakie bzdury ? Pobicie na ulicy krakowskiej młodych chłopaków bo zdawało sie im że są psami to im wolno wszystko. Potem wyroki zwolnienieni tetaz jeden z nich haruje w angli !! Ale trzeba być człowiekiem a nie kawał psa. A kasy mam więcej jak ty to pewne . Bo nawet nie wiesz z kim piszesz. Milicja milicja milicja !!!
@ Stary Glina
dnia 01.12.2019, 16:32
Ocena
komentarza:
1
Wnioskujàc po stylu w jakim piszesz, nie wydaje mi się abyś był osobà szczególnie wykształconà a co za tym idzie, majàcà jakieś unikalne kwalifikacje i dobrà pracę, co nie przeszkadza w tym abyś miał "więcej kasy" ode mnie. Wszak dziś silne ręce do pracy też sà w cenie. Jak kiedyś wapomniałem, szanuję KAŻDEGO, kto uczciwie zarabia na życie, również tych, którzy "harujà w Anglii" . Też bym się tam chętnie wybrał ale moje kwalifikacje plus wykształcenie tudzież przyzwoita emerytura dajà mi możliwość godziwego życia w Polsce bez konieczności emigracji. Pozdrawiam Cię i daj już spokój z tym "milicjantem" bo naprawdę dla nas policjantów nie jest to określenie obraźliwe a Ciebie stawia w świetle ignoranta i niedouka.
@ Obama
dnia 01.12.2019, 17:04
Ocena
komentarza:
2
Policjantami nigdy nie będziecie bo trzeba mieć rozum szacunek do ludzi. A emerytura wypracowana pewnie za czasów PRL.A pobicie na krakowskiej ? Nie prawda ? Haruje w angli bo sobie na to zasłużył bijąc w kilku jednego . Tyle w tej sorawie!@@
@ Stary Glina do Obamy
dnia 01.12.2019, 19:27
Ocena
komentarza:
3
Mam rozum, szacunek do ludzi, emeryturę wypracowaną niestety nie za komuny bo byłaby pewnie większa. Teraz Ty zrób sobie "raport otwarcia" i wykaż sam przed sobą swoje plusy i minusy. Co do bicia zaś "jednego w kilku" to nie wiem jak było ale gdyby to kilku pobiło jednego policjanta to jestem pewien, że nie oceniłbyś ich zachowania jako godne potępienia. Dla mnie każda nieuzasadniona agresja jest godna potępienia. Z mojej strony to też tyle. Pozdrawiam Cię.
@ Lisaj
dnia 02.12.2019, 22:09
Ocena
komentarza:
0
Pojechałbyś do Zjednoczonego Królestwa i zobaczył jak pracuje policja. Może wtedy przestałbyś klepać brednie.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • WIOŚ wszczął postępowanie o ukaranie zakładu. Kontrola wykazała rażące nieprawidłowości

  Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadzili kontrolę w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Wolicy w celu m.in. oceny ekologicznych skutków pożaru. Jej wyniki są niepokojące. W tej sprawie prowadzone jest także śledztwo pod kątem nieodpowiedniego postępowania z odpadami...

 • Fakty o podwyżce cen śmieci w Jaśle

   

  Mówić i pisać można wiele, a także podawać różne wybiórcze informacje dotyczące podwyżek cen za śmieci. Fakty są jednak takie, że Miasto nie zarabia na śmieciach, a na wzrost cen składa się kilka czynników od Miasta niezależnych.

 • Świąteczne szaleństwo w Galerii Jasło! Sprawdź, jakie atrakcje przygotowaliśmy

 • Zamiast cmentarza odkryli osadę z epoki brązu

   

  Archeolodzy, którzy na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 poszukiwali śladów cmentarza żydowskiego niespodziewanie odkryli pozostałości po osadnictwie pradziejowym. Znalezisko najprawdopodobniej jest reliktem, który można wiązać z epoką brązu.

 • Figura Chrystusa góruje nad miastem

  Figura Chrystusa Króla Wszechświata stanęła na wzgórzu przy ul. Na Kotlinę w Jaśle. Rzeźba została postawiona na ośmiometrowym cokole już w ubiegłym tygodniu.

 • Szykujcie się na świetną zabawę! Już jutro otwarcie kręgielni INDYGO

 • Projekty szkoleniowe ze stażami!

 • Szykują się kolosalne podwyżki za śmieci!

  Miasto zaproponowało nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Jaśle. Opłata ma wzrosnąć dwukrotnie. Co jest tego przyczyną? Z analiz przygotowanych przez urzędników wynika, że jaślanie wytwarzają coraz więcej odpadów, a firmy odbierające śmieci podniosły ceny za świadczoną usługę.

 • „Ekonomik” ma ściankę wspinaczkową

   

  W Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, popularnym „Ekonomiku”, powstała ścianka wspinaczkowa. Służyć ma nie tylko uczniom szkoły, lecz wszystkim tym, którzy chcieliby aktywnie spędzić czas korzystając z pierwszego w powiecie jasielskim obiektu tego typu. Koszt zakupu i montażu ścianki wyniósł ponad 180 tys. zł.

 • KBBistro skończyło roczek!

   

  Czas biegnie. Dokładnie rok temu pojawiliśmy się w mieście, aby nieprzerwanie dostarczać Waszym podniebieniom kulinarnych wrażeń.  Widzimy to każdego dnia, kiedy wracacie do nas, aby delektować się naszymi sławą owianymi burgerami i nie tylko. 

 • Motomikołaje znów w akcji! Paczki trafiły do ponad tysiąca dzieci

   

  Organizatorzy MOTOMIKOŁAJEK od kilku już lat uszczęśliwiają dzieci wręczając im prezenty. Dzięki darczyńcom, w tym roku paczki trafiły do ponad tysiąca dzieciaków. W Dębowcu i Jaśle na spotkanie z mikołajem przybyły setki osób.

 • Piękno świątecznych podarunków

   

  Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym dzielimy się z bliskimi radością zapominając o codziennych troskach. 

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105