Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Tak powstawała Policja na ziemi jasielskiej. Otwarcie wystawy „Policja w służbie Niepodległej”

13

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle można oglądać wystawę „Policja w służbie Niepodległej”. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii Jasła i regionu jasielskiego. Mieszkańcy miasta i okolic znajdą w niej mnóstwo informacji okraszonych archiwalnymi fotografiami, które przedstawiają dzieje Policji Państwowej w okresie międzywojennym. Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie wernisażu wystawy.

W tym roku przypada okrągła 100. rocznica powstania Policji Państwowej. Z tej okazji w wielu miastach województwa podkarpackiego prezentowana jest wystawa „Policja w służbie Niepodległej”. Jej  W czwartek zawitała do Jasła. Mieszkańcy miasta oraz okolicznych miejscowości będą mogli oglądać ją w Jasielskim Domu Kultury do 14 grudnia bieżącego roku. Data jej otwarcia wpisuje się w jubileusz powstania Policji Państwowej w przedwojennym powiecie jasielskim. Należy wspomnieć, że przepisy ustawy z dnia 24 lipca 1919 r. o policji państwowej zaczęły obowiązywać na obszarze byłego zaboru austriackiego od 1 grudnia 1919 r.

Kilkadziesiąt tablic umieszczonych w korytarzach Jasielskiego Domu Kultury zawiera bogaty materiał fotograficzny ukazujący wiele wątków historii Policji Państwowej w okresie międzywojennym. Wystawa prezentuje również postaci związane z Policją Państwową, które służbę pełniły na obszarze dzisiejszego województwa podkarpackiego w tym w Jaśle i powiecie jasielskim. Stąd na jednej z tablic można zobaczyć m.in. komendantów powiatowych Policji Państwowej w Jaśle, poczynając od komisarza Pawła Kuzi po Eugeniusza Hassa. Dzieje Policji Państwowej 1919-1939, które wyzierają z prezentowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle (budynek JDK) plansz dowodzą, że na historię formacji powołanej do ochrony państwa i jego obywateli olbrzymi wpływ mieli właśnie jej funkcjonariusze. Na losach wielu z nich swoje tragiczne piętno odcisnęły zbrodnicze czyny okupantów, sowieckiego i hitlerowskiego dokonane podczas II wojny światowej.     

Materiały, które wykorzystano do stworzenia wystawy kompletowano przez wiele miesięcy. – W obliczu zbliżającego się jubileuszu stulecia Policji Państwowej wystąpiliśmy do instytucji kultury, muzeów, w tym Muzeum Regionalnego w Jaśle, archiwów z prośbą o udostępnienie zbiorów, materiałów w postaci zdjęć, czy też dokumentów. Wędrując z wystawą po terenie całego województwa owych materiałów przybywa. Na wystawie w Jaśle prezentujemy w kilku blokach tematycznych historię policji, skupiając się przede wszystkim na terenie Podkarpacia. To przede wszystkim opowieść o ludziach. Przedstawiamy między innymi sylwetkę Wiktora Zygmunta Sas-Hoszowskiego, patrona podkarpackiej policji. Prezentujemy poczet komendantów powiatowych Policji Państwowej w Jaśle. Wszyscy funkcjonariusze, o których opowiadamy byli niebanalni. Historie ich życia są zupełnie wyjątkowe  – tłumaczy mł. insp. Mariusz Skiba, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podkreśla również, że ambicją twórców wystawy było ukazanie początków funkcjonowania policji w odrodzonej Rzeczypospolitej. – Gdy nastała niepodległość, wszystkie decyzje, które podejmowano w kontekście powstania policji podejmowano w celu zapewnienia bezpieczeństwa w trudnym dla odradzającego się państwa czasie. Wspominamy więc między innymi Stanisława Szymańskiego, delegata Polskiej Komisji Likwidacyjnej, który już 6 października 1919 r. stworzył w Jaśle oddział policji. Wówczas oddziały te nazywano żandarmerią – wyjaśnia.

Na zdjęciu mł. insp. Mariusz Skiba

Mariusz Skiba, jaślanin, regionalista, nauczyciel akademicki, członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, wreszcie współtwórca wystawy „Policja w służbie Niepodległej” z okazji otwarcia wernisażu wystawy wygłosił blisko godzinny wykład, w którym przybliżył historię policji w powiecie jasielskim. Doskonałym uzupełnieniem narracji okazały się archiwalne fotografie ukazujące przedwojennych policjantów z powiatu jasielskiego podczas służby. Prelegent rozprawił się także z wieloma stereotypami, które negatywnie rzutują dzisiaj na odbiór społeczny policji i jej funkcjonariuszy.

Otwarcie wystawy stało się także okazją do wręczenia medali za zasługi patriotyczne i działalność na rzecz NSZZ Policji. Decyzją Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie otrzymali je: Helena Gołębiowska - dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, Dorota Woźnica - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, mł. insp. dr  Mariusz Skiba - Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie, kom. Anna Śnieżek, asp. szt. Marcin Kolbusz, asp. szt. Piotr Kosiba, asp. szt. Edward Misiołek, asp. szt. Kazimierz Pawlik, asp. szt. Grzegorz Świędrych oraz asp. szt. Sławomir Braczyk.  

Otwarcia wystawy dokonał mł. insp. Mirosław Kawa, zastępca komendanta Powiatowego Policji w Jaśle. – Nasze dzisiejsze spotkanie związane jest z jubileuszem stulecia powstania Policji Państwowej. Ma na celu ukazanie ważnych a mało znanych kart w historii tej formacji. Dziś poznamy wiele faktów dotyczących funkcjonowania policji na Podkarpaciu w tym na terenie powiatu jasielskiego. Musimy pamiętać, że powstanie policji jako formacji stojącej na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego. Ściśle łączy się z odzyskaniem niepodległości. Historia naszej służby wciąż nie jest szerzej znana. Dlatego ważne sa takie spotkania jak to dzisiejsze, które pozwala na poznanie historii i tradycji naszej formacji. Formacji, której dewizą jest „pomagamy i chronimy” – mówił.

Wystawę w JDK można oglądać do 14 grudnia 2019 r. Dzisiaj (piątek 29.11.2019 r.) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle (budynek JDK) odbędzie się wykład mł. insp. Mariusz Skiba pt. "Kryminalne przedwojenne Jasło". Wykład rozpocznie się o godz. 17. 

MD

Napisany dnia: 29.11.2019, 09:33
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ kass
dnia 29.11.2019, 10:35
Ocena
komentarza:
7
To jednak nie fake news z mundurami granatowej policji.
@ js
dnia 30.11.2019, 09:35
Ocena
komentarza:
4
Ciekawe czy o zastrzeleniu kilkuset osób podczas protestów chłopskich w latach 30 też będzie?
@ Obama
dnia 29.11.2019, 11:55
Ocena
komentarza:
7
A może teraz znani milicjanci i policjanci ziemi jasielskiej? Było ich tylu dobrych i złych
@ yozef
dnia 30.11.2019, 21:12
Ocena
komentarza:
1
dlaczego uunieto z komendy obecnie policji tablice zabitych milicjantow byla ona nad drzwiami jak sie wchodzilo po schodach ,coz winni byli mlodzi milicjanci ktorzy oddali swe zycie sluzac polsce wtedy socjalistycznej ,usunieto nazwiska pewnie zniszczono ,panowie milicjanci ktorzy jezcze zyja napiszcie jak to bylo naprawde ,ja uwazam ze to hanba ,tej tablicy nie powinno sie usuwac ci chlopvcy sluzyli ojczyznie oddajac jej to conajwazniejsze i najdrozszre ,,,zycie ,ten co wydal polecenie na sciagniecie tych nazwisk powinien poiesc konsekwencie ,[np emerytura 1200 z, najnizsza
@ gfd
dnia 29.11.2019, 11:56
Ocena
komentarza:
9
na ziemi jasielskiej jeszcze nie powstała policja,dalej jest milicja!!!
@ handlarz
dnia 29.11.2019, 12:00
Ocena
komentarza:
4
a moze o handlu samochodami cos powiecie jak to sie robi???;)
@ Obama
dnia 29.11.2019, 13:36
Ocena
komentarza:
2
Byli sławni bokserzy z ulicy Krakowskiej wracając z imprezy kolegi urządzili sobie zawody był sławny pan J.S ktory nikomu nie przepuscił i jeszcze kilku innych bohaterów w kategori pięciu na jednego!!! Niektórzy swoją kariere zakończyli i teraz pracuja w Angli . Może ich byśmy uhonorowali za odwage i męstwo!!!
@ Stary Glina
dnia 01.12.2019, 13:23
Ocena
komentarza:
3
Szanowni Obamo i handlarzu - boli Was, że moi Koledzy policjanci są zaradni i radzą sobie w życiu? Proponuję wziąć się za robotę a nie klepać bzdury na klawiaturze to też będziecie mieć dobrze jak Oni. Wszak mamy rynek pracownika, dobrej pracy nie brak.
@ Obama
dnia 01.12.2019, 16:08
Ocena
komentarza:
1
Stary milicjancie jakie bzdury ? Pobicie na ulicy krakowskiej młodych chłopaków bo zdawało sie im że są psami to im wolno wszystko. Potem wyroki zwolnienieni tetaz jeden z nich haruje w angli !! Ale trzeba być człowiekiem a nie kawał psa. A kasy mam więcej jak ty to pewne . Bo nawet nie wiesz z kim piszesz. Milicja milicja milicja !!!
@ Stary Glina
dnia 01.12.2019, 16:32
Ocena
komentarza:
1
Wnioskujàc po stylu w jakim piszesz, nie wydaje mi się abyś był osobà szczególnie wykształconà a co za tym idzie, majàcà jakieś unikalne kwalifikacje i dobrà pracę, co nie przeszkadza w tym abyś miał "więcej kasy" ode mnie. Wszak dziś silne ręce do pracy też sà w cenie. Jak kiedyś wapomniałem, szanuję KAŻDEGO, kto uczciwie zarabia na życie, również tych, którzy "harujà w Anglii" . Też bym się tam chętnie wybrał ale moje kwalifikacje plus wykształcenie tudzież przyzwoita emerytura dajà mi możliwość godziwego życia w Polsce bez konieczności emigracji. Pozdrawiam Cię i daj już spokój z tym "milicjantem" bo naprawdę dla nas policjantów nie jest to określenie obraźliwe a Ciebie stawia w świetle ignoranta i niedouka.
@ Obama
dnia 01.12.2019, 17:04
Ocena
komentarza:
2
Policjantami nigdy nie będziecie bo trzeba mieć rozum szacunek do ludzi. A emerytura wypracowana pewnie za czasów PRL.A pobicie na krakowskiej ? Nie prawda ? Haruje w angli bo sobie na to zasłużył bijąc w kilku jednego . Tyle w tej sorawie!@@
@ Stary Glina do Obamy
dnia 01.12.2019, 19:27
Ocena
komentarza:
3
Mam rozum, szacunek do ludzi, emeryturę wypracowaną niestety nie za komuny bo byłaby pewnie większa. Teraz Ty zrób sobie "raport otwarcia" i wykaż sam przed sobą swoje plusy i minusy. Co do bicia zaś "jednego w kilku" to nie wiem jak było ale gdyby to kilku pobiło jednego policjanta to jestem pewien, że nie oceniłbyś ich zachowania jako godne potępienia. Dla mnie każda nieuzasadniona agresja jest godna potępienia. Z mojej strony to też tyle. Pozdrawiam Cię.
@ Lisaj
dnia 02.12.2019, 22:09
Ocena
komentarza:
0
Pojechałbyś do Zjednoczonego Królestwa i zobaczył jak pracuje policja. Może wtedy przestałbyś klepać brednie.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażnicy kontrolują czym palimy w piecach. Ośmiu funkcjonariuszy ma do tego uprawnienia

  Strażnicy miejscy podobnie jak w latach ubiegłych przeprowadzają kontrole dotyczące spalania odpadów w piecach grzewczych i paleniskach domowych. W tym roku dwukrotnie zwiększyła się liczba funkcjonariuszy uprawnionych do sprawdzania kotłów. - Nie będziemy już pouczać tak jak dawniej – podkreśla komendant Kazimierz Wiśniowski.

 • Rada parafialna, Caritas i Akcja Katolicka bronią księdza

  Mieszkaniec Tarnobrzega w jednym ze swoich wpisów na profilu facebook'owym wrócił wspomnieniami do czasów sprzed 34 lat, kiedy na lekcji religii ksiądz, który dzisiaj jest proboszczem w jednej z podjasielskich parafii miał brać dziewczynki na kolana i je dotykać. Przedstawiciele Akcji Katolickiej, Caritasu i rady parafialnej uważają, że duchowny został w perfidny sposób oczerniony i pomówiony...

 • Opłata za śmieci bez zmian dla mieszkańców Jasła. Radni o konieczności uszczelnienia systemu

   

  Miejscy radni w miniony poniedziałek podjęli decyzję w sprawie wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jaślanie, od 1 stycznia 2021 r. zapłacą za śmieci dokładnie tyle ile płacą teraz. Władze miasta podjęły również kroki w celu uszczelnienia systemu. Odstąpiono jednak od pierwotnego projektu, w którym opłata za gospodarowanie odpadami w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych (bloków mieszkalnych) miałaby być obliczana w oparciu o ilość zużytej wody.

 • Pociągi z Zagórza do Krakowa przez Jasło codziennie już od grudnia

   

  W grudniu bieżącego roku, w rozkładzie jazdy pociągów pojawią się nowe połączenia, którymi będzie można dotrzeć z Jasła do Krakowa. Pociąg PKP Intercity będzie kursował na linii Zagórz – Kraków codziennie.

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105