Strona główna

Terytorialsi odwiedzili AHE

17
Napisany dnia: 18.12.2018, 08:26 , Tagi: Brak

Jasielska filia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi gościła w niedzielę żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Studenci uczelni mieli okazję poznać organizację i zadania WOT. Ich szczególną uwagę przykuło prezentowane tego dnia uzbrojenie pozostające na wyposażeniu żołnierzy.

Niedzielna wizyta żołnierzy 33. dębickiego batalionu lekkiej piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w siedzibie jasielskiej filii AHE nie była przypadkowa. W ofercie edukacyjnej uczelni znajduje się, bowiem kierunek politologia, w ramach, którego studenci kształcą się mając do wyboru dwie specjalności, w tym „bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe”. Nie powinien, więc dziwić fakt, iż aulę wypełnili w przeważającej części studenci wspomnianego wyżej kierunku studiów, którzy przez blisko godzinę z uwagą wsłuchiwali się w prezentację przygotowaną przez płk. Rolanda Waszkowiaka.

Dowódca dębickiego batalionu ze szczegółami omówił strukturę organizacyjną WOT jako piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Wiele miejsca poświęcił on specyfice funkcjonowania formacji o stosunkowo młodym rodowodzie. Omówił także jej zadania, zarówno w czasie pokoju, jak też wojny, w kontekście komplementarnego charakteru WOT w odniesieniu do całości potencjału obronnego państwa polskiego. Płk Roland Waszkowiak drobiazgowo odpowiadał na wszystkie nurtujące studentów pytania.

Najbardziej interesującym elementem niedzielnego wydarzenia była prezentacja uzbrojenia i ekwipunku, jaki na swoim wyposażeniu posiadają żołnierze 33. dębickiego batalionu lekkiej piechoty WOT. Z pomocą terytorialsów każdy mógł przymierzyć wcale nielekką kamizelkę kuloodporną, która towarzyszy żołnierzom podczas szkoleń. Studenci mogli usłyszeć również o zaletach różnego rodzaju broni odpowiedniej do zadań lekkiej piechoty. Zaprezentowano m.in. karabinek modułowy MSBS kalibru 5,56 mm, czy też karabin wyborowy BOR kalibru 7,62 mm.

Niedzielne wydarzenie wpisuje się w cykl spotkań organizowanych przez jasielską filię AHE, w ramach, których jej studenci poznają specyfikę funkcjonowania różnego rodzaju instytucji działających w przestrzeni publicznej, służb oraz formacji, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Mają one niebagatelne znaczenie w kontekście wdrożenia przez uczelnię praktycznego profilu studiów, a co za tym idzie rozwoju współpracy z podmiotami, w których studenci mają okazję do zdobywania nieocenionego doświadczenia w ramach praktyk zawodowych.

MD/Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi Filia Jasło

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Kiero
dnia 18.12.2018, 15:17
Ocena
komentarza:
15
Pozdrowienia dla kompanii jasielskiej
@ beka
dnia 18.12.2018, 19:13
Ocena
komentarza:
-7
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Franz
dnia 19.12.2018, 09:29
Ocena
komentarza:
9
Zapisz się i bierz kasę za nic w czym problem?
@ sasza
dnia 19.12.2018, 07:25
Ocena
komentarza:
-10
współcześni Rambo ha ha
@ qqq
dnia 19.12.2018, 11:19
Ocena
komentarza:
-8
Tam było tak zimno , ze musieli kominiarkami twarze zasłaniać czy to wstyd poprostu?
@ Marcin Michalski
dnia 21.12.2018, 21:04
Ocena
komentarza:
9
taki był rozkaz to tak zrobiliśmy (rozkazy wojskowe to temat na inną rozmowę). Sam to wybrałem. Polecił mi to jeden zawodowy wojskowy - poszedłem z ciekawości i okazało się bardzo fajne. Oderwanie się od wszystkiego, np. spędzenie całego weekendu w lesie na ćwiczeniach.

Ostatnie zdjęcie, pozdrawiam :)

ps. piszesz pod pseudonimem żeby zasłonić twarz czy to wstyd poprostu?
@ Bogu_Dzięki_Cywil_(nie_pies)
dnia 24.12.2018, 13:21
Ocena
komentarza:
-2
Na razie weekend w lesie a w razie wojny którą mogą rozpętać pajace z sejmu pierwsza linia drogie mięsko armatnie. I po co to komu - bronić Lidla,Kauflanda, Biedronki czy może "ojczystego" Nowego Stylu ? XD Ja nawet szkolenia nie mam,więc pomimo A jestem na szczęście bezużyteczny dla armii w razie czego :P

A co do gotowości bojowej - sprzęt po staremu w magazynie ? Dojedziecie po niego w półtorej godziny czy krótki bojowy kij bambusowy i perspektywa rozstrzelania z rodziną ? (w przypadku takiej Ukrainy 150 km od granicy mamy max)
@ Darko
dnia 19.12.2018, 13:07
Ocena
komentarza:
-2
Dziecinada za nasze pieniądze
@ łodyniec
dnia 19.12.2018, 19:25
Ocena
komentarza:
0
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Kpr. Darek
dnia 19.12.2018, 16:52
Ocena
komentarza:
3
Strzel sobie raz z broni palnej to poczujesz jaką masz władze przez kilka sekund do Darko
@ Bogu_Dzięki_Cywil_(nie_pies)
dnia 24.12.2018, 13:35
Ocena
komentarza:
-3
A w d... sobie strzel - poza wojskiem to o pozwolenie ciężko (no chyba,że chodzi o średniowieczne repliki dla cowboy'ów),a strzelać poza strzelnicami nie wolno.No chyba,że jest się członkiem najbardziej znienawidzonej grupy wśród lewackich mieszczuchów - myśliwym. A "władza"... Nie,broń w twojej ręce to przede wszystkim odpowiedzialność domniemany żołnierzyku.Odpowiedzialność za błędy w celowaniu,błędy w czyszczeniu i konserwacji,błędną decyzję - i za cudze życie.Odebrać życie nie sztuka: Broń narzędzie jak każde inne,życia pozbawić kogoś można równie dobrze śrubokrętem albo łopatką - i to nie tylko saperką (choć na odległość tym akurat trudniej ;) - ale gdyby nie groźba kryminału, zrobić np. kuszę to nie problem)
@ goo
dnia 19.12.2018, 17:38
Ocena
komentarza:
0
po pierwsze to należałoby dozbroić wojsko, które już było a później myśleć o tworzeniu nowych struktur armii
@ Bogu_Dzięki_Cywil_(nie_pies)
dnia 24.12.2018, 13:24
Ocena
komentarza:
-2
Po pierwsze,to należało by zrobić czystki w administracji która zarządza tym dozbrajaniem. Takie czystki jakie robili sowieci,bo jak się czyta o rzeczywistym stanie armii, o "gawronie/ślązaku" czy innych cudownych porażkach to się nóż w kieszeni otwiera. Armia na defiladę i na "misje", właściwie powinno się rzec "Polaku broń się sam" - tylko,że zakazali.Dlatego,że są zdrajcami lub dlatego,że boją się,że bronibylibyśmy się przed tymi PO-PiSowymi i komunistycznymi szmaciarzami.Najpewniej oba powody są poprawne.
@ Darko
dnia 20.12.2018, 10:25
Ocena
komentarza:
-2
Strzelałem z kalibru 100mm 126 razy amunicja bojowa
@ zeniu
dnia 20.12.2018, 11:41
Ocena
komentarza:
-3
Jasielska filia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi ma pokój Biuro robienia Karier.Pytam się gdzie można zapisać się aby zrobić karierę
@ dragoness
dnia 20.12.2018, 12:07
Ocena
komentarza:
-8
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ zeniu
dnia 21.12.2018, 15:23
Ocena
komentarza:
4
Ja mimo tego chcę zrobić karierę i gitara
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Wygraj bilety na Wesołe Miasteczko w VIVO!

   

  Do VIVO! Krosno już w najbliższy piątek zawita Wesołe Miasteczko. Spraw frajdę swojej rodzinie biorąc udział w naszym konkursie. Do wygrania jest 5 podwójnych biletów na dowolne atrakcje.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • FOOD FESTIWAL after week w Jaśle!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105