Strona główna

Ucząc dzieci zapobiegają wypadkom

1
Napisany dnia: 13.12.2018, 12:35 , Tagi: Brak

Tylko w tym roku na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych w całej Polsce doszło do 180 wypadków i kolizji. W ich wyniku śmierć poniosły 44 osoby. Pomimo zatrważających statystyk oraz licznych kampanii edukacyjnych, mających na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo użytkowników dróg publicznych i kolei świadomość społeczna w tej materii pozostawia wiele do życzenia. Tę starają się kształtować instruktorzy zaangażowani w kampanię Bezpieczny Przejazd.

Warsztaty w Przedszkolu Miejskim nr 6 "Pluszowego Misia"

Kampania społeczna Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” prowadzona jest od ponad dekady. Jej zasadniczym celem jest kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych oraz podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez kierowców jest brak reakcji na znak STOP, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami bądź też ich ominięcie. Twórcy kampanii liczą na to, że efektem jej realizacji będzie zmniejszenie zdarzeń, przede wszystkim tych, w których giną ludzie.

W Jaśle i okolicach, aktywnie w realizację kampanii od kilku już lat zaangażowany jest Adam Filar, wieloletni pracownik kolei i społecznik. Swoje wysiłki skupia głównie na prowadzeniu akcji edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży. W tym roku szkolnym odwiedził przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle – „Pluszowego Misia, Niepublicznego Przedszkola „Mali Odkrywcy” oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle. – Dzieci i młodzież szkolna to doskonały materiał, który można z powodzeniem modelować, kształtując pożądane postawy. Prezentując materiały staram się przedstawić dzieciom konsekwencje nierozważnego zachowania w obrębie przejazdów i przejść kolejowo-drogowych. Ma to kapitalne znaczenie, bowiem to właśnie te dzieci, z którymi się spotykam są nośnikami wiedzy, którą potem przekazują swoim rodzicom i opiekunom. Między innymi, dlatego otrzymują podczas takich spotkań gadżety, które już w domach przypominają im o tym, czego dowiedziały się w przedszkolu bądź tez szkole – przekonuje Adam Filar.

Warsztaty w Przedszkolu Miejskim nr 6 "Pluszowego Misia"

Spotkania edukacyjne nie są nudnym wykładem o charakterze moralizatorskim. W ramach warsztatów dzieci poznają atrybuty kolejarza. Mają okazję do obejrzenia krótkiego filmu edukacyjnego, z elementami humorystycznymi, który stanowi zestawienie dwóch zachowań w obrębie niestrzeżonego przejazdu kolejowego, prawidłowego, oraz tego, które zasługuje na napiętnowanie. Co więcej otrzymują materiały edukacyjne w postaci broszur z łamigłówkami, książeczki oraz inne materiały promocyjne.

 Film edukacyjny kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Znający temat
dnia 13.12.2018, 16:27
Ocena
komentarza:
-3
On dzieciom naopowiadal o bezpieczeństwie na przejazdach, rodzice majom to gdzieś jak wiozą dzieci do szkoły czy przedszkola. Ot taka sprawa trzeba wymalować przejście dla pieszych , jak wymalowali to mamuśki ciągną dzieciska przez środek skrzyżowania bo bliżej do przedszkola
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Wygraj bilety na Wesołe Miasteczko w VIVO!

   

  Do VIVO! Krosno już w najbliższy piątek zawita Wesołe Miasteczko. Spraw frajdę swojej rodzinie biorąc udział w naszym konkursie. Do wygrania jest 5 podwójnych biletów na dowolne atrakcje.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • FOOD FESTIWAL after week w Jaśle!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105