Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

W Galerii JDK. Pejzaże Twardowskiego.

0

Uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Zdzisława Twardowskiego, odbyło się 8 grudnia w Jasielskim Domu Kultury. Wernisaż był okazją do rozmowy z artystą, zapytania go o pasje i inspiracje. Ekspozycję można zwiedzać do końca miesiąca.

Sylwetkę artysty przybliżyła publiczności dyrektor JDK Krystyna Kasprzyk, zaznaczając, że wystawa jego prac otwiera sezon artystyczny Jasielskiego Domu Kultury. Na początku jubileuszowego, 60. sezonu artystycznego: we wrześniu i październiku w Galerii prezentowane były prace z archiwum JDK, stworzone przez artystów, którzy przed laty tu wystawiali. W listopadzie można było oglądać wystawę prac dzieci i młodzieży, uczestników przeglądu twórczości artystycznej, w tym roku poświęconego Chopinowi.

- Zdzisław Twardowski jest artystą, który realizuje swoje zamierzenia poprzez sztukę, ale równocześnie jest akceptowany przez odbiorców, co jest wbrew pozorom bardzo trudne. Sposób postrzegania rzeczywistości oraz niezwykła kolorystyka jego obrazów sprawiają, że istotnie chciałoby się je mieć w swoim otoczeniu – mówiła Krystyna Kasprzyk. - Na wystawie dominują pejzaże, martwa natura, pejzaż miejski. Sam artysta mówi o sobie, że sposób malowania odzwierciedla jego temperament. Niektóre obrazy powstają w ciągu kilku godzin, maluje jak niektórzy impresjoniści, by utrwalić wrażenie chwili.

W Galerii JDK można obejrzeć kilkadziesiąt prac olejnych, przedstawiających głównie Sanok i okolice, powstałych w ostatnich 2 latach, zróżnicowanych technicznie, będących wypadkową przemyśleń i doskonalenia warsztatu, ciągle poszukującego artysty. Malarz tworzy dużo, nie pozostaje w jednej konwencji, choć jego specyficzną manierę widać na wszystkich płótnach. Jest wierny olejom, ale tworząc nie ogranicza się do tradycyjnego pędzla. Stosuje szpachle, przecierki, a ostatnio odbicia różnymi płótnami, folią, innymi rzeczami. Odbicia, graficzne struktury wykorzystuje potem w obrazach, łącząc grafikę z plamami, coraz bardziej odważnie zestawiając kolory i nadając swoim dziełom coraz większą ekspresję. Nie unika jednak prac bardzo stonowanych, zamkniętych w obrębie kilku pastelowych barw lub wręcz monochromatycznych, w których widać spokój, nostalgię, tęsknotę za czymś nieokreślonym, poszukiwanie szarości w szarości.

Wernisaż uświetnił występ zespołu Ad Libitum JDK, prowadzonego przez Macieja Wulwa. Zespół w składzie: Maciej Wulw – skrzypce, Gabriela Gorgosz – skrzypce, Anna Mocek – skrzypce, Łukasz Sokołowski – gitara, wykonał motyw z filmu „Misja”: utwór „Gabriel’s oboe” Enio Moricone oraz „Libertango” Astora Piazzoli.

***

Zdzisław Twardowski urodził się w 1955 roku w Mrozowie koło Wrocławia. Ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W 2002 r. uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Hermana. Od 25 lat mieszka w Sanoku, gdzie założył pracownię malarską. Uczy w szkole podstawowej i gimnazjum. Prowadzi warsztaty malarskie dla dorosłych i młodzieży. Jest też założycielem i prezesem Stowarzyszenia Artystów „Bieszczadzka Strzecha”, skupiającym artystów różnych dziedzin sztuki i organizatorem licznych plenerów. Tworzy w technice olejnej. Jego prace można było oglądać na kilkunastu wystawach poplenerowych w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech oraz na kilku wystawach indywidualnych w Krośnie i Sanoku. Kilkanaście lat temu uczestniczył także w wystawie zbiorowej w Galerii JDK.

JDK

Napisany dnia: 13.12.2010, 12:47
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Dokonano odbioru wykonanych prac w budynku przy ul. Metzgera w Jaśle. Jutro wznowiony zostanie ruch na drodze krajowej nr 28

  Prace budowlano-naprawcze bloku przy ul. Metzgera w Jaśle po blisko dwóch tygodniach dobiegły końca. Dzisiaj komisja dokonała odbioru wykonanych prac związanych z zabezpieczeniem uszkodzonej konstrukcji nośnej budynku...

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

 • MKS „Gamrat-MOSiR” Jasło z kolejny ligowym zwycięstwem. Jaślanie pokonali we własnej hali TKS Tychy

   

  Siatkarze MKS-u „Gamrat-MOSiR” Jasło idą za ciosem. Podopieczni Bartosza Kilara odnieśli trzecie zwycięstwo w ostatnich siedmiu dniach. Tym razem w pokonanym polu zostawili zespół TKS Tychy. Jaślanie wygrali we własnej hali 3:1. Spotkanie obfitowało w wiele zaciętych i emocjonujących wymian. Obie ekipy zaprezentowały przed jasielską publicznością kawał dobrej siatkówki. Fenomenalne zawody rozegrał Arkadiusz Kościółek.

 • Krzysztof Topolski został prezesem zarządu TBS-ABK Sp. z o.o.

  Konkurs na stanowisko prezesa zarządu spółki TBS-ABK Sp. z o.o. wygrał dr inż. Krzysztof Topolski, były prezes zarządu Konsorcjum Olejów Przepracowanych - Organizacja Odzysku Opakowań i Olejów Spółka Akcyjna w Jedliczu, obecnie pracownik Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz członek Zarządu Regionu Podkarpackiej PO na Podkarpaciu.

 • Podwyżki wynagrodzenia starosty i diet radnych stały się faktem. Niejednogłośna decyzja Rady Powiatu w Jaśle

   

  Zgodnie z przewidywaniami, decyzją Rady Powiatu w Jaśle znacząco wzrośnie wynagrodzenie starosty jasielskiego. Adam Pawluś zarabiał będzie 20 tys. zł brutto. Od grudnia wzrośnie również wysokość diet, jakie pobierają radni. W zależności od pełnionej funkcji na konta radnych powiatowych wpływać będzie od 2 240 zł do 3 500 zł w przypadku przewodniczącego rady. Decyzja organu uchwałodawczego w sprawie podwyżek nie była jednogłośna. Ich wysokość krytycznie oceniła grupa radnych opozycyjnych, którzy postępowanie władz powiatu określili mianem „skoku na kasę”. 

 • Blisko 3,5 mln zł na inwestycję w Dębowcu. Czy te pieniądze przepadną?

  Wójt Marcin Bolek spotkał się z mieszkańcami gminy, aby porozmawiać o planach inwestycyjnych związanych z budową zaplecza sanitarnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dębowcu. Z uwagi na fakt, iż od pewnego czasu w społeczeństwie pojawiły się niepokoje dotyczące realizacji tego przedsięwzięcia, włodarz gminy postanowił osobiście porozmawiać z mieszkańcami na ten temat i zdementować plotki dotyczące spalarni i wysypiska odpadów..

 • Nowa stacja paliw MOYA w Jaśle

   

  W Jaśle, przy ul. Sroczyńskiego 42, została otwarta nowa, atrakcyjna stacja paliw – MOYA. Obiekt ten jest bogato wyposażony – oprócz najwyższej jakości paliw kierowcy mogą skorzystać m.in. z kompresora czy odkurzacza, a wielobranżowy sklep oferuje szeroki asortyment artykułów przydatnych zarówno na podróż, jak i do domu. To jednak nie wszystko, bo punkt gastronomiczny Caffe MOYA zachęca do spróbowania chrupiących hot-dogów, gorących zapiekanek, pizzy, stripsów z kurczaka w zestawach z frytkami oraz oczywiście aromatycznej i pobudzającej kawy. Z okazji otwarcia stacji paliw w Jaśle, przez najbliższy miesiąc wszyscy klienci mogą skorzystać z atrakcyjnych promocji.

 • Wielkie otwarcie firmowego sklepu rybnego "Delfin" w Jaśle

   

  Hurtownia rybna Delfin , która na mapie miasta Jasła znajduje się od 1990 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, już w najbliższą środę 24 listopada planuje otwarcie swojego sklepu firmowego.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105