Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

W Galerii JDK. Pejzaże Twardowskiego.

0

Uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Zdzisława Twardowskiego, odbyło się 8 grudnia w Jasielskim Domu Kultury. Wernisaż był okazją do rozmowy z artystą, zapytania go o pasje i inspiracje. Ekspozycję można zwiedzać do końca miesiąca.

Sylwetkę artysty przybliżyła publiczności dyrektor JDK Krystyna Kasprzyk, zaznaczając, że wystawa jego prac otwiera sezon artystyczny Jasielskiego Domu Kultury. Na początku jubileuszowego, 60. sezonu artystycznego: we wrześniu i październiku w Galerii prezentowane były prace z archiwum JDK, stworzone przez artystów, którzy przed laty tu wystawiali. W listopadzie można było oglądać wystawę prac dzieci i młodzieży, uczestników przeglądu twórczości artystycznej, w tym roku poświęconego Chopinowi.

- Zdzisław Twardowski jest artystą, który realizuje swoje zamierzenia poprzez sztukę, ale równocześnie jest akceptowany przez odbiorców, co jest wbrew pozorom bardzo trudne. Sposób postrzegania rzeczywistości oraz niezwykła kolorystyka jego obrazów sprawiają, że istotnie chciałoby się je mieć w swoim otoczeniu – mówiła Krystyna Kasprzyk. - Na wystawie dominują pejzaże, martwa natura, pejzaż miejski. Sam artysta mówi o sobie, że sposób malowania odzwierciedla jego temperament. Niektóre obrazy powstają w ciągu kilku godzin, maluje jak niektórzy impresjoniści, by utrwalić wrażenie chwili.

W Galerii JDK można obejrzeć kilkadziesiąt prac olejnych, przedstawiających głównie Sanok i okolice, powstałych w ostatnich 2 latach, zróżnicowanych technicznie, będących wypadkową przemyśleń i doskonalenia warsztatu, ciągle poszukującego artysty. Malarz tworzy dużo, nie pozostaje w jednej konwencji, choć jego specyficzną manierę widać na wszystkich płótnach. Jest wierny olejom, ale tworząc nie ogranicza się do tradycyjnego pędzla. Stosuje szpachle, przecierki, a ostatnio odbicia różnymi płótnami, folią, innymi rzeczami. Odbicia, graficzne struktury wykorzystuje potem w obrazach, łącząc grafikę z plamami, coraz bardziej odważnie zestawiając kolory i nadając swoim dziełom coraz większą ekspresję. Nie unika jednak prac bardzo stonowanych, zamkniętych w obrębie kilku pastelowych barw lub wręcz monochromatycznych, w których widać spokój, nostalgię, tęsknotę za czymś nieokreślonym, poszukiwanie szarości w szarości.

Wernisaż uświetnił występ zespołu Ad Libitum JDK, prowadzonego przez Macieja Wulwa. Zespół w składzie: Maciej Wulw – skrzypce, Gabriela Gorgosz – skrzypce, Anna Mocek – skrzypce, Łukasz Sokołowski – gitara, wykonał motyw z filmu „Misja”: utwór „Gabriel’s oboe” Enio Moricone oraz „Libertango” Astora Piazzoli.

***

Zdzisław Twardowski urodził się w 1955 roku w Mrozowie koło Wrocławia. Ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W 2002 r. uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Hermana. Od 25 lat mieszka w Sanoku, gdzie założył pracownię malarską. Uczy w szkole podstawowej i gimnazjum. Prowadzi warsztaty malarskie dla dorosłych i młodzieży. Jest też założycielem i prezesem Stowarzyszenia Artystów „Bieszczadzka Strzecha”, skupiającym artystów różnych dziedzin sztuki i organizatorem licznych plenerów. Tworzy w technice olejnej. Jego prace można było oglądać na kilkunastu wystawach poplenerowych w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech oraz na kilku wystawach indywidualnych w Krośnie i Sanoku. Kilkanaście lat temu uczestniczył także w wystawie zbiorowej w Galerii JDK.

JDK

Napisany dnia: 13.12.2010, 12:47

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657