Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

W Galerii JDK. Tajemny świat drzew

4

Niezwykłą, klimatyczną wystawę, której tematem są drzewa można – do 4 grudnia br. – oglądać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Jej autor Bartłomiej Smyka zaprasza zwiedzających do tajemniczego świata drzew; świata, który przenika naszą rzeczywistość, pozostając odległym i nieodgadnionym.

Warto zarezerwować sobie dłuższą chwilę na zwiedzanie wystawy, bo na prace B. Smyki trudno tylko rzucić okiem i wyjść. Jedne jasne, ciepłe, optymistyczne, inne mroczne i niepokojące, wszystkie przykuwają uwagę, skłaniając do kontemplacji. Podczas wernisażu zorganizowanego w środowy wieczór, 13 listopada br., artystę przedstawiła Helena Gołębiowska, p.o. dyrektora JDK, podkreślając, że las i drzewa są wspólną miłością jego i jego żony.

- Drzewa, to tylko fragment tego, co mógłbym zaprezentować, ale najbardziej mi bliski - powiedział z kolei B. Smyka, dodając, że wystawiane obrazy i rysunki są dorobkiem ostatnich 4 lat, a przedstawiają okolice Tarnowca, Potakówki i Dobrucowej oraz - kilka - Beskid Niski.

Na wystawę „Drzewa” składa się blisko 50 prac. To głównie rysunki ołówkowe oraz obrazy tworzone technikami mieszanymi (najczęściej papier woskowany, farby olejne i konserwacja samochodowa tzw. bitex). Jest też jedna praca pirograficzna. - Tak się słoje ułożyły na desce z segmentu, że wystarczyło kilka ruchów żeby wydobył się niesamowity las - stwierdził artysta. Dopytywany dlaczego akurat las i drzewa stały się jego fascynacją odpowiedział: - Chyba dlatego, że drzewa to takie magiczne byty, jak gdyby wyjęte spoza naszego pojmowania czasu. One tworzą sobie własne kolonie, rozmawiają ze sobą, żyją, a nam się wydaje, że to tylko przedmioty służące do tego, żeby zrobić meble. Po przeczytaniu książki „Sekretne życie drzew”, która mnie niezwykle ujęła zrozumiałem, że drzewa są wyjątkowe. A może w związku z tym, że spędzamy razem z Katarzyną bardzo dużo czasu w lesie, a las ma niesamowitą energię i wpływ terapeutyczny na nas. A może dlatego, że mój dziadek był leśniczym w Potakówce, jeszcze za czasów dworskich. Może to są geny...

Bartłomiej Smyka urodził się w Jaśle w 1980 r., mieszka w Tarnowcu. Jest absolwentem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom zrobił w pracowni grafiki u prof. Stanisława Góreckiego, specjalizacja linoryt. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Sanoku, Jarosławiu, Tomaszowie Lubelskim, Rzeszowie, Jaśle.

JDK - st

Napisany dnia: 19.11.2019, 15:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
5
@ Znający temat
dnia 19.11.2019, 19:36 · Zgłoś
Inwestujmy tzn. kupujmy dzieła Bartka za X lat pomnożą nam pieniądze !!!
Odpowiedz
6
@ Kocham drzewa
dnia 19.11.2019, 22:53 · Zgłoś
Uznanie dla artysty i podziękowania za ten artykuł.Zaniemówili,nic nie piszą,nie wierzyli w potęgę drzew.Wiem,że drzewa komunikują się i chronią wzajemnie,tajemnicza ich moc ma zbawienny wpływ na ludzi.Może ta wystawa zmieni poglądy jaślan,którzy ignorują leczniczą moc drzew.Wycinajcie nadal,nie chrońcie,przyjdzie czas,że docenicie i pożałujecie wyciętych sprzymierzeńców.
Odpowiedz
-2
@ Kocham drzewa
dnia 19.11.2019, 22:59 · Zgłoś
Panie Bartku,te dzieła są bezcenne.Proponuję technikę-wyklejankę z kory i mchów napiennych,lub college.Brawo Mistrzu.
Odpowiedz
-2
@ Kocham drzewa
dnia 19.11.2019, 23:04 · Zgłoś
Technika collage/kolaż/sorki,słownik zmienił.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657