Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

„Wielkie Skarby w Małym Mieście” – wystawa w galerii JDK

7

17 października br. o godz. 18.00 w Galerii Jasielskiego Domu Kultury odbędzie się wernisaż odrestaurowanych prac malarskich, stanowiących zbiory artystyczne JDK i jednocześnie dziedzictwo kulturowe Jasła. Wystawa, na której zostaną zaprezentowane prace z przełomu wieków XX i XXI, jest głównym celem projektu pn. „Ocalić od zapomnienia. Zbiory artystyczne z przełomu wieków”, dofinansowanego ze środków "Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje 2019".

Wśród autorów prac są: Jan Wodyński, Maria Anto, Stanisław Kucia, Wiesław Szamborski, Maciej Bieniasz, Janina Ożóg – Czarnowska oraz wielu innych. Te nazwiska, jak podkreśla Marek Burdzy, kurator wystaw BWA w Krośnie, są bardzo znaczące w polskiej plastyce, choć zróżnicowanie pod kątem techniki malowania.

Anna Brożyna, plastyk Jasielskiego Domu Kultury dzieli zbiory JDK na trzy grupy: pierwsze to, te które powstały w latach 1967 – 1970 pod pędzlem młodych, początkujących wówczas artystów z całej Polski. – Obrazy zostały podarowane Jasielskiemu Domowi Kultury przez ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki w nagrodę za zdobycie I miejsca w rywalizacji między placówkami kulturalno – oświatowymi. Druga część pochodzi z pleneru malarskiego, który się odbył w 1976 roku w Jaśle. Uczestniczyli w nim ówcześni studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Natomiast trzecia grupa obrazów to prace z lat 2005 – 2006, które powstały podczas Międzynarodowych Plenerów Malarsko – Rzeźbiarskich organizowanych przez JDK.

Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury prace zyskały drugie życie i będą dostępne w Galerii JDK dla wszystkich zainteresowanych.

***

W ramach projektu pn. „Ocalić od zapomnienia. Zbiory artystyczne z przełomu wieków” odbyły się już m.in. warsztaty z akwareli i konferencja pt. „Malarstwo z przełomu wieków w jasielskich zbiorach”. Został także zrealizowany film o zbiorach malarskich JDK.

(JDK)

Napisany dnia: 15.10.2019, 14:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
7
@ Antonio
dnia 20.10.2019, 11:31 · Zgłoś
Nasze dwa największe skarby zostały wyeksportowane: jeden do Brukseli, A drugi do Warszawy...
I co teraz ?
"Co tu robić, o czym śnić ?"
Odpowiedz
-3
@ Że co?
dnia 19.10.2019, 05:42 · Zgłoś
No tak, szwagier potęgą jest i basta. W Jaśle.
Odpowiedz
-1
@ Tak
dnia 18.10.2019, 23:19 · Zgłoś
A obecna ani namalowała ani napisała projekt a i tak będzie lansik. Grunt to się dobrze ustawić, mieć dobrych wujków i szwagrów:-)
Odpowiedz
0
@ Ciekawe
dnia 16.10.2019, 19:36 · Zgłoś
Ciekawe ile teraz podpisów złożą, miało być tak "po nowemu" i jak na razie wszystko po staremu.
Odpowiedz
0
@ Tak
dnia 16.10.2019, 17:27 · Zgłoś
Należy jeszcze wspomnieć że ten projekt to zasługa poprzedniego dyrektora, za to został doceniony przez wspaniałomyślnych pracodawców:-)
Odpowiedz
4
@ Nike
dnia 16.10.2019, 18:11 · Zgłoś
Rzeczywiście podpis pod projektem to jego zasługa
Odpowiedz
2
@ Że co?
dnia 18.10.2019, 18:04 · Zgłoś
Ale że co jest zaslugą byłego dyrektora? Ani on tych obrazów nie malował, to jak się zasłużył, że ich na śmietnik nie wyrzucił?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657