Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

„Wielkie Skarby w Małym Mieście” – wystawa w galerii JDK

7

17 października br. o godz. 18.00 w Galerii Jasielskiego Domu Kultury odbędzie się wernisaż odrestaurowanych prac malarskich, stanowiących zbiory artystyczne JDK i jednocześnie dziedzictwo kulturowe Jasła. Wystawa, na której zostaną zaprezentowane prace z przełomu wieków XX i XXI, jest głównym celem projektu pn. „Ocalić od zapomnienia. Zbiory artystyczne z przełomu wieków”, dofinansowanego ze środków "Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje 2019".

Wśród autorów prac są: Jan Wodyński, Maria Anto, Stanisław Kucia, Wiesław Szamborski, Maciej Bieniasz, Janina Ożóg – Czarnowska oraz wielu innych. Te nazwiska, jak podkreśla Marek Burdzy, kurator wystaw BWA w Krośnie, są bardzo znaczące w polskiej plastyce, choć zróżnicowanie pod kątem techniki malowania.

Anna Brożyna, plastyk Jasielskiego Domu Kultury dzieli zbiory JDK na trzy grupy: pierwsze to, te które powstały w latach 1967 – 1970 pod pędzlem młodych, początkujących wówczas artystów z całej Polski. – Obrazy zostały podarowane Jasielskiemu Domowi Kultury przez ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki w nagrodę za zdobycie I miejsca w rywalizacji między placówkami kulturalno – oświatowymi. Druga część pochodzi z pleneru malarskiego, który się odbył w 1976 roku w Jaśle. Uczestniczyli w nim ówcześni studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Natomiast trzecia grupa obrazów to prace z lat 2005 – 2006, które powstały podczas Międzynarodowych Plenerów Malarsko – Rzeźbiarskich organizowanych przez JDK.

Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury prace zyskały drugie życie i będą dostępne w Galerii JDK dla wszystkich zainteresowanych.

***

W ramach projektu pn. „Ocalić od zapomnienia. Zbiory artystyczne z przełomu wieków” odbyły się już m.in. warsztaty z akwareli i konferencja pt. „Malarstwo z przełomu wieków w jasielskich zbiorach”. Został także zrealizowany film o zbiorach malarskich JDK.

(JDK)

Napisany dnia: 15.10.2019, 14:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Tak
dnia 16.10.2019, 17:27
Ocena
komentarza:
0
Należy jeszcze wspomnieć że ten projekt to zasługa poprzedniego dyrektora, za to został doceniony przez wspaniałomyślnych pracodawców:-)
@ Nike
dnia 16.10.2019, 18:11
Ocena
komentarza:
4
Rzeczywiście podpis pod projektem to jego zasługa
@ Że co?
dnia 18.10.2019, 18:04
Ocena
komentarza:
2
Ale że co jest zaslugą byłego dyrektora? Ani on tych obrazów nie malował, to jak się zasłużył, że ich na śmietnik nie wyrzucił?
@ Ciekawe
dnia 16.10.2019, 19:36
Ocena
komentarza:
0
Ciekawe ile teraz podpisów złożą, miało być tak "po nowemu" i jak na razie wszystko po staremu.
@ Tak
dnia 18.10.2019, 23:19
Ocena
komentarza:
-1
A obecna ani namalowała ani napisała projekt a i tak będzie lansik. Grunt to się dobrze ustawić, mieć dobrych wujków i szwagrów:-)
@ Że co?
dnia 19.10.2019, 05:42
Ocena
komentarza:
-3
No tak, szwagier potęgą jest i basta. W Jaśle.
@ Antonio
dnia 20.10.2019, 11:31
Ocena
komentarza:
7
Nasze dwa największe skarby zostały wyeksportowane: jeden do Brukseli, A drugi do Warszawy...
I co teraz ?
"Co tu robić, o czym śnić ?"
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Groził pracownikom stacji paliw. Usłyszał prokuratorskie zarzuty

  Sobotniej nocy pracownicy trzech stacji paliw na terenie powiatu jasielskiego przeżyli chwile grozy. Młody mężczyzna grożąc im pobiciem zażądał wydania papierosów. Ostatecznie  został zatrzymany przez policjantów na stacji paliw Grosar w Jaśle...

 • Wakacje z tenisem – zapisy nadal trwają

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja zaprasza do Wakacyjnej Szkółki Tenisowej. Chętne osoby, które nie zdążyły z zapisem dziecka na zajęcia mamy świetną wiadomość!  Zajęcia będziemy prowadzić do końca sierpnia. Gorąco zachęcamy, gdyż pozostało już mało czasu. 

 • Blisko 500 tys. zł na remont drogi KG2

   

  Droga KG2 została oddana do użytku w styczniu bieżącego roku.  Szybko okazało się, że nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 posiada szereg usterek, które zostały usunięte w ramach udzielonej gwarancji przez wykonawcę robót. Teraz, droga wymaga przeprowadzenia kolejnych prac remontowych, w związku ze skutkami czerwcowych nawałnic. PZDW w Rzeszowie szacuje, że koszt przewidzianych napraw wyniesie około 500 tys. zł.

 • Wypadek w Brzyskach z udziałem motocyklisty. Zmarł 16-latek.

   

  AKTUALIZACJA: Dzisiaj około 16. w Brzyskach doszło do wypadku drogowego z udziałem motocyklisty.  Na miejscu jest zespół ratownictwa medycznego udzielał kierowcy jednośladu pierwszej pomocy. Niestety, 16-latek zmarł. 

 • Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazało blisko 2 mln zł do poszkodowanych w wyniku powodzi

  Po czerwcowych nawałnicach, jakie przeszły przez Podkarpacie, Caritas Diecezji Rzeszowskiej ruszyło na pomoc powodzianom. Oprócz wsparcia rzeczowego poszkodowane rodziny otrzymały środki finansowe. W ramach zbiórki do puszek zorganizowanej w parafiach oraz od darczyńców udało się zebrać kwotę 1 744,800 zł...

 • W Skołyszynie oddano ponad 30 litrów krwi!

   

  O tym, że krew ratuje życie nie trzeba nikogo przekonywać. W akcji krwiodawstwa, zorganizowanej dzisiaj przy remizie OSP Skołyszyn zebrano jej ponad 30 litrów. Trafi ona do RCKiK w Rzeszowie. Akcji towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci oraz pokazy sprzętu, którego dawniej i obecnie, na co dzień używają, bądź też używali podczas akcji strażacy ochotnicy.

 • The Hamburgers – recepta na wyśmienity smak! Spróbuj nowości w Doner King

 • Fundacja PGNiG przekazała kolejną transzę pomocy dla poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic

   

  Kolejna partia sprzętu AGD od Fundacji PGNiG trafiła do rodzin poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic i podtopień. W Jaśle z pomocy rzeczowej skorzysta 28 gospodarstw domowych, które przed miesiącem dotknął żywioł.

 • Urząd Miasta w Jaśle odpowiada na petycję w sprawie wycinki drzew

   

  Kilka dni po tym, jak w sieci pojawiła się petycja w sprawie planowanej wycinki drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich, apel mieszkańców miasta zatroskanych o ich los, doczekał się odpowiedzi ze strony Urzędu Miasta w Jaśle. Magistrat przekonuje, że robi wszystko, aby ocalić jak największą liczbę drzew przewidzianych do usunięcia w związku z budową ścieżki rowerowej. Analizowane obecnie przez urzędników rozwiązanie może pozwolić na zachowanie dziesięciu z nich.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 1

   

  Niestety, ostatnie miesiące nie mogą być uznane za szczególnie szczęśliwe dla mieszkańców naszego kraju. W marcu rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spowodowała paraliż gospodarki, w maju-czerwcu – zniszczenie w południowo-wschodniej części Polski niosły liczne powodzie. 

 • Rusza modernizacja Placu Żwirki i Wigury oraz ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej – będą utrudnienia

   

  W ramach prowadzonego projektu „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego” już w najbliższym czasie rozpoczną się prace modernizacyjne Placu Żwirki i Wigury, a także sąsiednich ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej. 

 • Czy uda im się obronić drzewa przed wycinką?

   

  Los blisko dwudziestu drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich wydaje się być przesądzony. Kolidują one bowiem z realizowaną przez Miasto Jasło ścieżką rowerową. Grupa mieszkańców miasta nie zamierza jednak składać broni w walce o ich ocalenie. Ich orężem ma być petycja, której adresatem są miejscy radni.

 • Toyota rozwija skrzydła w Jaśle

   

  Branża motoryzacyjna nie toleruje stagnacji. Potwierdzenia dla tak postawionej tezy nie trzeba szukać daleko. Jasielski salon Toyoty stawiając na rozwój...

 • Nowy dyrektor jasielskiego MOSiR-u

  Marek Dyląg został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Zastąpił na tym stanowisku Tadeusza Baniaka, który funkcję tę pełnił w sumie przez ponad 17 lat. Nowy dyrektor pracował już wcześniej na MOSiR-ze, w latach 1999-2008 był zastępcą ośrodka.

 • Wracamy z obuwiem najlepszych polskich marek! Wielkie otwarcie już w sobotę 1.08.2020

   

  Po kilku długich  miesiącach przerwy, wracamy do Was z obuwiem najlepszych polskich marek. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105