Strona główna

Wystawa malarstwa artystów z Ukrainy pt. „DIALOG” w MRJ

0
Napisany dnia: 02.07.2019, 11:32 , Tagi: Brak

Jasielskie Muzeum Regionalne zaprasza na wystawę malarstwa zatytułowaną DIALOG prezentującą obrazy dwójki współczesnych artystów plastyków z Ukrainy: Kateryny Lemeshevej i Sergeja Garkavija. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 lipca o godz. 17.00. W sobotę 6 lipca artyści poprowadzą też bardzo ciekawe warsztaty plastyczne, na których zaprezentują mało znane techniki malarskie tj. enkaustyka czyli malowanie woskiem oraz obrazy tworzone za pomocą lateksu strukturalnego.

Kateryna lemesheva i Sergej Garkavij spotykają się w przestrzeni jasielskiego muzeum by porozmawiać za pośrednictwem prezentowanych obrazów. Artyści znają się i przyjaźnią od dawna. Wiele ich łączy, ale też równie wiele dzieli. Łączy pochodzenie geograficzne, dzieli wiekowo całe pokolenie. Łączy pasja artystyczna, dzielą różne drogi poszukiwań. Oboje malują, ale, oprócz oleju, mierzą się też z innymi technikami. Oboje, sięgają do tych najbardziej tradycyjnych, ale dla Kateryny jest to enkaustyka czyli malowanie woskiem, a dla Sergeja kamienna mozaika. Dwójka wrażliwych ludzi, ale o odmiennych charakterach zaprasza nas do swoich różnych światów. Ich malarstwo porusza. Symboliczne, ma nieraz wiele wspólnego z niewidzialnym światem snów, marzeń i fantazji. Widz ma wrażenie nie tylko że do tego świata wchodzi, ale też, że staje się aktywnym uczestnikiem wydarzeń. Jest to bowiem malarstwo narracyjne, opowiadające, pełne zdarzeń i przeżyć, choć odmiennych. Opowieści Kateryny zdają się mniej ewidentne, subtelniejsze. Prowadzi nas swoją niezwykle zmysłową linią z gracją Szecherezady w świat Wschodniej Bajki, zamieszkany przez Opiekunkę snów, gdzie rozlega się Muzyka jesieni. Nawet martwe natury, pełne dojrzałych granatów i gruszek, wśród których buszują zgraje ptaków, zdają się nabierać zupełnie innego, mniej dosłownego znaczenia. Pełne świata weduty miast zaś, są jak pocztówki z miejsc, których nie ma się chęci opuszczać. Obrazy Sergeja zdają się dosadniejsze. Pełno w nich kobiet o wyraźnych kształtach, ponętnych, powraca motyw namiętnego tańca, choć czasem, przeciwnie, zdają się one stworzone z samych wirujących linii. A kiedy już zatrzymamy się zmęczeni pląsem i rozejrzymy dokoła, musimy skupić wzrok na szczegółach pełnej humoru sceny, do której przywiódł nas Statek nadziei. Wytchnienie dają rozbielone, pastelowe kolory, w opozycji do głęboko nasyconych barw Kateryny. Te dwie, jakże różne, podróże zdają się przypominać nam o tym, ze każdy z nas jest własnym światem.

Wystawę można oglądać w jasielskim muzeum do 25 sierpnia.

KATERYNA LEMESHEVA - Urodzona w 1985 w miejscowości Izmaił (Odessa) na Ukrainie. Absolwentka Wyższej Szkoły Humanistycznej, specjalność projektant sztuki oraz Południowo Ukraińskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, wydział grafiki. Nauczyciel rysunku, malarstwa i kompozycji w Szkole Artystycznej dla Dzieci w Izmaił. Brała udział w wielu ukraińskich i międzynarodowych wystawach i sympozjach artystycznych. Jest członkiem Związku Narodowego Artystów Ukraińskich oraz francuskiego stowarzyszenia Światowa Akademia Sztuki. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych plenerach malarskich. 18 wystaw indywidualnych m.in.: Nova Zagora (Bułgaria), Skopje (Macedonia), Izmaił (Ukraina), Konsulat Generalny Bułgarii, Odessa (Ukraina), Muzeum Literatury, Odessa (Ukraina), Galeria Sztuki, Izmaił (Ukraina), Kijów (Ukraina), Białogród nad Dniestrem (Ukraina). Jej prace znajdują się w muzeach i prywatnych zbiorach na Ukrainie, w Rosji, Słowenii, Bułgarii, Czarnogórze, Grecji, Macedonii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Turcji i Stanach Zjednoczonych.

SERGEJ GARKAVIJ - Urodzony w 1964 w Białogrodzie nad Dniestrem (hist. Akerman). Ukończył Akademię Architektury w Odessie. Akermańską Szkołę Plastyczną ? Artysta, projektant i poeta. Projektuje, maluje, wykonuje też grafiki. Autor wielu projektów architektonicznych i wystroju wnętrza. Wykonywał mozaikę florencką (pietra dura). Realizacje jego projektów można zobaczyć w ponad 120 miejscach Europy. Jest dyrektorem artystycznym klubu "Argo" w Białogrodzie oraz organizatorem na Ukrainie odbywających się od 2010 r. międzynarodowych plenerów artystycznych "Kolor Aksamitu”. Prowadzi stałą galerię w Białogrodzie, założył odpowiednik polskiego związku artystów z tego regionu, któremu przewodzi. Brał udział w bardzo wielu wystawach zbiorowych na Ukrainie, Litwie, Łotwie, w Polce i w Niemczech. Miał 15 wystaw indywidualnych, z czego 4 w Polce. Ostatnia, w 2016 r. miała miejsce w MalGalerii w Jaśle. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach, między innymi w Holandii, Norwegii, Finlandii, Maroku.

BCz/MRJ

Kateryna Lemesheva i Sergej Garkavij „DIALOG,” od 5 lipca do 25 sierpnia 2019, Muzeum Regionalne w Jaśle, ul. Kadyiego 11, tel: 13 446 23 59, www.muzeumjaslo.pl

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Sięgnij po zdrowie z Naszym Bio

   

  Zdrowie ma dla Polaków coraz większe znaczenie. Coraz częściej dbamy o to, co jemy poszukując produktów ekologicznych. Teraz są one dostępne na wyciągnięcie ręki. Od niedawna w Jaśle można kupić je w sklepie prowadzonym przez ekologiczne gospodarstwo rolne w Dębowcu.

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Wygraj bilety na Wesołe Miasteczko w VIVO!

   

  Do VIVO! Krosno już w najbliższy piątek zawita Wesołe Miasteczko. Spraw frajdę swojej rodzinie biorąc udział w naszym konkursie. Do wygrania jest 5 podwójnych biletów na dowolne atrakcje.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • FOOD FESTIWAL after week w Jaśle!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105