Strona główna

Wystawa malarstwa artystów z Ukrainy pt. „DIALOG” w MRJ

0
Napisany dnia: 02.07.2019, 11:32 , Tagi: Brak

Jasielskie Muzeum Regionalne zaprasza na wystawę malarstwa zatytułowaną DIALOG prezentującą obrazy dwójki współczesnych artystów plastyków z Ukrainy: Kateryny Lemeshevej i Sergeja Garkavija. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 lipca o godz. 17.00. W sobotę 6 lipca artyści poprowadzą też bardzo ciekawe warsztaty plastyczne, na których zaprezentują mało znane techniki malarskie tj. enkaustyka czyli malowanie woskiem oraz obrazy tworzone za pomocą lateksu strukturalnego.

Kateryna lemesheva i Sergej Garkavij spotykają się w przestrzeni jasielskiego muzeum by porozmawiać za pośrednictwem prezentowanych obrazów. Artyści znają się i przyjaźnią od dawna. Wiele ich łączy, ale też równie wiele dzieli. Łączy pochodzenie geograficzne, dzieli wiekowo całe pokolenie. Łączy pasja artystyczna, dzielą różne drogi poszukiwań. Oboje malują, ale, oprócz oleju, mierzą się też z innymi technikami. Oboje, sięgają do tych najbardziej tradycyjnych, ale dla Kateryny jest to enkaustyka czyli malowanie woskiem, a dla Sergeja kamienna mozaika. Dwójka wrażliwych ludzi, ale o odmiennych charakterach zaprasza nas do swoich różnych światów. Ich malarstwo porusza. Symboliczne, ma nieraz wiele wspólnego z niewidzialnym światem snów, marzeń i fantazji. Widz ma wrażenie nie tylko że do tego świata wchodzi, ale też, że staje się aktywnym uczestnikiem wydarzeń. Jest to bowiem malarstwo narracyjne, opowiadające, pełne zdarzeń i przeżyć, choć odmiennych. Opowieści Kateryny zdają się mniej ewidentne, subtelniejsze. Prowadzi nas swoją niezwykle zmysłową linią z gracją Szecherezady w świat Wschodniej Bajki, zamieszkany przez Opiekunkę snów, gdzie rozlega się Muzyka jesieni. Nawet martwe natury, pełne dojrzałych granatów i gruszek, wśród których buszują zgraje ptaków, zdają się nabierać zupełnie innego, mniej dosłownego znaczenia. Pełne świata weduty miast zaś, są jak pocztówki z miejsc, których nie ma się chęci opuszczać. Obrazy Sergeja zdają się dosadniejsze. Pełno w nich kobiet o wyraźnych kształtach, ponętnych, powraca motyw namiętnego tańca, choć czasem, przeciwnie, zdają się one stworzone z samych wirujących linii. A kiedy już zatrzymamy się zmęczeni pląsem i rozejrzymy dokoła, musimy skupić wzrok na szczegółach pełnej humoru sceny, do której przywiódł nas Statek nadziei. Wytchnienie dają rozbielone, pastelowe kolory, w opozycji do głęboko nasyconych barw Kateryny. Te dwie, jakże różne, podróże zdają się przypominać nam o tym, ze każdy z nas jest własnym światem.

Wystawę można oglądać w jasielskim muzeum do 25 sierpnia.

KATERYNA LEMESHEVA - Urodzona w 1985 w miejscowości Izmaił (Odessa) na Ukrainie. Absolwentka Wyższej Szkoły Humanistycznej, specjalność projektant sztuki oraz Południowo Ukraińskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, wydział grafiki. Nauczyciel rysunku, malarstwa i kompozycji w Szkole Artystycznej dla Dzieci w Izmaił. Brała udział w wielu ukraińskich i międzynarodowych wystawach i sympozjach artystycznych. Jest członkiem Związku Narodowego Artystów Ukraińskich oraz francuskiego stowarzyszenia Światowa Akademia Sztuki. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych plenerach malarskich. 18 wystaw indywidualnych m.in.: Nova Zagora (Bułgaria), Skopje (Macedonia), Izmaił (Ukraina), Konsulat Generalny Bułgarii, Odessa (Ukraina), Muzeum Literatury, Odessa (Ukraina), Galeria Sztuki, Izmaił (Ukraina), Kijów (Ukraina), Białogród nad Dniestrem (Ukraina). Jej prace znajdują się w muzeach i prywatnych zbiorach na Ukrainie, w Rosji, Słowenii, Bułgarii, Czarnogórze, Grecji, Macedonii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Turcji i Stanach Zjednoczonych.

SERGEJ GARKAVIJ - Urodzony w 1964 w Białogrodzie nad Dniestrem (hist. Akerman). Ukończył Akademię Architektury w Odessie. Akermańską Szkołę Plastyczną ? Artysta, projektant i poeta. Projektuje, maluje, wykonuje też grafiki. Autor wielu projektów architektonicznych i wystroju wnętrza. Wykonywał mozaikę florencką (pietra dura). Realizacje jego projektów można zobaczyć w ponad 120 miejscach Europy. Jest dyrektorem artystycznym klubu "Argo" w Białogrodzie oraz organizatorem na Ukrainie odbywających się od 2010 r. międzynarodowych plenerów artystycznych "Kolor Aksamitu”. Prowadzi stałą galerię w Białogrodzie, założył odpowiednik polskiego związku artystów z tego regionu, któremu przewodzi. Brał udział w bardzo wielu wystawach zbiorowych na Ukrainie, Litwie, Łotwie, w Polce i w Niemczech. Miał 15 wystaw indywidualnych, z czego 4 w Polce. Ostatnia, w 2016 r. miała miejsce w MalGalerii w Jaśle. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach, między innymi w Holandii, Norwegii, Finlandii, Maroku.

BCz/MRJ

Kateryna Lemesheva i Sergej Garkavij „DIALOG,” od 5 lipca do 25 sierpnia 2019, Muzeum Regionalne w Jaśle, ul. Kadyiego 11, tel: 13 446 23 59, www.muzeumjaslo.pl

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

 • Uczczono pamięć ofiar stalinizmu

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj uroczystości Dnia Sybiraka. Przypada on w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” złożono kwiaty i zapalono znicze upamiętniając ofiary zbrodniczego reżimu.

 • Co czeka pasażerów pociągu do Krynicy?

   

  Kiedy opadł już kurz po pojawieniu się informacji o próbnym kursie pociągu do Krynicy, zainteresowani skorzystaniem z tego połączenia mieszkańcy Jasła i okolic zaczęli żądać bardziej szczegółowych danych na jego temat. Pytają oni o sposób dystrybucji biletów, czy też szczegółowy rozkład jazdy. Dzisiaj na wiele z nich znamy już odpowiedzi.  

 • Droga połączy dwa ronda

  W przyszłym roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle łączący dwa ronda na osiedlach Górka Klasztorna i Żółków. Wykonawca wszedł już na teren budowy i rozpoczął pierwsze prace geodezyjne dotyczące wytyczenia trasy oraz pasa drogowego. Inwestycja opiewa na blisko 27 mln zł.

 • Pies nie umarł z głodu. Sprawę umorzono

  W lipcu br. we Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego do łańcucha. Przyczyną śmieci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa o charakterze przewlekłym.

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym

  W miniony piątek do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko 17-letniemu Michałowi S., który w maju br. potrącił głuchoniemego mężczyznę. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Po niespełna tygodniu zmarł.

 • To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

   

  Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

 • Czas na laser!

   

  Dermatologia kliniczna i estetyczna ESTETMED. W naszym Gabinecie pracujemy na jednym  z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia jakim jest laser diodowy LightSheer® oraz Alma Harmony Dye-VL™ nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • Nie o pieniądze tutaj chodzi, lecz o szacunek

   

  Nauczyciele szkół, dla których organem prowadzącym jest Miasto Jasło wkrótce otrzymają wyższe dodatki za wychowawstwo. Teraz będzie to kwota, co najmniej 300 zł. Rada Miasta dzisiaj miała podjąć w tej materii właściwą uchwałę. Ożywioną dyskusję wywołała jednak kwota, jaką za wychowawstwo otrzymywać będą nauczyciele opiekujący się oddziałami przedszkolnymi. Zdaniem części radnych powinni dostawać więcej pieniędzy.

 • „Muzyka to pasjonująca przygoda”

   

  Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie

 • Starosta zawiadomił prokuraturę. Doszło do oszustwa i zniesławienia?

  Starosta Adam Pawluś złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę zarządu powiatu i Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle przez Stowarzyszenie na Rzecz Wszystkich Istot. Jak twierdzi zostali narażeni na poniżenie i utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska.

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak zaprasza

   

  Szanowni Państwo!
  Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin-Józefów 278 będzie czynny w piątki od 8 do 22 i w soboty od 8 do 20 w wyjątkowych wypadkach w niedziele.
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105