Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Wystawa w JDK: „Doświadczenie Auschwitz w sztuce byłych więźniów”

22

Blisko 70 prac byłych więźniów Auschwitz można obejrzeć na wystawie w holu Jasielskiego Domu Kultury. Ekspozycja, która  składa się z 24 roll-upów pokazuje los ofiar największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Autorami prac są byli więźniowie, którzy przeżyli obóz. Wystawa, która będzie czynna do 5 lutego br. zorganizowana została w ramach XII obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.

Zbiór przygotowany przez Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau przedstawia katastrofalne warunki bytowe, trapiący głód i zmęczenie więźniów z powodu wyczerpującej, wielogodzinnej pracy. Bicie i upokorzenia były nieodłącznym elementem egzystencji w obozie. W swoich pracach byli więźniowie (artyści) podjęli próbę przedstawienia piekła na ziemi, zgotowanego im przez niemieckich nazistów.

Wybór prac i cytatów oraz scenariusz są zasługą Agnieszki Sieradzkiej, natomiast projekt i opracowanie graficzne należało do Elżbiety Pietruczuk i Jerzego Pietruczuka.

Dodatkowo, 28 stycznia br. o godz. 17.00 w Jasielskim Domu Kultury odbędzie się widowisko słowno – muzyczne w wykonaniu młodych artystów i instruktorów JDK pt. „Miałem kiedyś dom”.  Wstęp bezpłatny 

(JDK)

Napisany dnia: 24.01.2020, 17:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ixi
dnia 24.01.2020, 17:24
Ocena
komentarza:
0
Przecież było więcej obozów?! Czyżby było to na polecenie Przedsiębiorstwa Holokaustu gdzie przedstawia się fałszywy obraz że tylko Żydzi byli ofiarami?!? Aż tak łatwo wami sterować czy macie złą wole?
@ js
dnia 24.01.2020, 21:13
Ocena
komentarza:
0
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ do moderatora
dnia 25.01.2020, 13:00
Ocena
komentarza:
0
A komentarz ixi nie jest obraźliwy?
@ do ixi
dnia 25.01.2020, 17:55
Ocena
komentarza:
9
Po pierwsze w tym artykule nie na słowa o Żydach, po drugie na jakiej podstawie twierdzisz że w Auschwitz ofiarami byli tylko Żydzi, a Polacy to co, przyjechali do sanatorium?
@ Knf
dnia 25.01.2020, 18:24
Ocena
komentarza:
-3
Chyba nie zrozumiales komentarza ixi i nie wiesz co sie dzieje w Polsce i na swiecie.
@ do knf
dnia 25.01.2020, 19:49
Ocena
komentarza:
5
Nie tyle na świecie co w twojej chorej wyobraźni.
@ xyz
dnia 26.01.2020, 23:50
Ocena
komentarza:
0
Niektorzy daja sie zmanipulowac dezinformacja ws. ustawy 447. Nikt na nas nie dybie. Zawsze sie nam roi i pewnie predko nie przestanie.
@ do xyz
dnia 27.01.2020, 11:15
Ocena
komentarza:
2
Już samo nazywanie tego ustawą jest manipulacją, bo nie jest to żadna ustawa tylko uchwała nie mająca żadnej mocy prawnej. Pewnie gdyby nie było Żydów to trzeba byłoby ich wymyśleć.
@ xyz
dnia 27.01.2020, 16:30
Ocena
komentarza:
2
Tak to funkcjonuje po prostu. Skoro nie ma mocy prawnej, to o co ten raban? Niestety podatnych na manipulacje nie trzeba wymyślać.
@ Oj
dnia 24.01.2020, 19:22
Ocena
komentarza:
4
Smutek, martyrologia, tragedia, akademie, kwiaty pod pomnikami, wyludnione miasto, przecież można już w depresję wpaść od tych newsów.
@ Ocalić od zapomnienia
dnia 24.01.2020, 21:57
Ocena
komentarza:
6
Bardzo dobrze,że zorganizowano taką wystawę,aby pamiętać tamte tragiczne wydarzenia i okazywać szacunek Tym,którzy przeżyli obozy i wojnę.Ludzie,zwłaszcza młodzi,uświadomią sobie,jak ludzie cierpieli,a jak mają dziś i jeszcze marudzą.
@ łodyniec
dnia 25.01.2020, 08:30
Ocena
komentarza:
-6
Co to zmieni
@ Ocalić..
dnia 25.01.2020, 11:19
Ocena
komentarza:
6
Może uchronimy kraj przed wojną,a naszą powinnością jest szacunek dla przodków i starszych Ludzi,którzy nie mieli łatwego i radosnego dzieciństwa,młodości-spokojnego życia.
@ CWP
dnia 25.01.2020, 12:02
Ocena
komentarza:
3
Św.Maksymilianie Kolbe módl się za nami.
@ do cwp
dnia 25.01.2020, 12:58
Ocena
komentarza:
0
Do Auschwitz trafił wskutek donosu Polaka, byłego zakonnika.
@ CWP
dnia 25.01.2020, 14:39
Ocena
komentarza:
-1
Zeznania zakonnika Rembisza zostały sfabrykowane przez gestapo-zakonnik nie znał niemieckiego.
@ do cwp
dnia 25.01.2020, 16:27
Ocena
komentarza:
-2
To doniósł po polsku!
@ do cwp
dnia 25.01.2020, 19:50
Ocena
komentarza:
-1
A to Niemcy nie mieli tłumaczy a z donosicielami porozumiewali się na migi?
@ CWP
dnia 27.01.2020, 13:48
Ocena
komentarza:
2
Niemcy potrzebowali pretekstu do aresztowania Kolbego i znaleźli go w 1941 r. fabrykując obciążające zeznanie. Miał je złożyć były zakonnik Gorgoniusz Rembisz, wydalony z Niepokalanowa na początku wojny. Niemcy przesłuchali go, gdy wrócił w rodzinne strony. Po wojnie Rembisz zeznał, że pytali go o antyniemieckie wypowiedzi przełożonego, ale wszystkiemu zaprzeczał. Podpisał jednak protokół przesłuchania sporządzony w języku niemieckim, którym nie władał. W ten sposób Gestapo miało sfabrykować dowody obciążające Kolbego.
@ do cwp
dnia 27.01.2020, 19:14
Ocena
komentarza:
-1
Dalej brniesz. A co miał się przyznać się do donoszenia by iść do więzienia? Jeśli chcieliby wsadzić Kolbego zrobiliby to bez szukania jakiegoś b. zakonnika bo mogli każdego zamykać wg własnego widzimisię. Zarzutem było ukrywanie Żydów a nie wypowiedzi antyniemieckie.
@ CWP
dnia 29.01.2020, 08:37
Ocena
komentarza:
0
przeczysz swojej pierwszej odpowiedzi na komentarz-
"Jeśli chcieliby wsadzić Kolbego zrobiliby to bez szukania jakiegoś b. zakonnika bo mogli każdego zamykać wg własnego widzimisię."
@ do CWP
dnia 29.01.2020, 13:32
Ocena
komentarza:
-1
Jedno nie wyklucza drugiego. Swoją drogą to jakim cudem trafiliby to tego Rembisza?
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Groził pracownikom stacji paliw. Usłyszał prokuratorskie zarzuty

  Sobotniej nocy pracownicy trzech stacji paliw na terenie powiatu jasielskiego przeżyli chwile grozy. Młody mężczyzna grożąc im pobiciem zażądał wydania papierosów. Ostatecznie  został zatrzymany przez policjantów na stacji paliw Grosar w Jaśle...

 • Wakacje z tenisem – zapisy nadal trwają

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja zaprasza do Wakacyjnej Szkółki Tenisowej. Chętne osoby, które nie zdążyły z zapisem dziecka na zajęcia mamy świetną wiadomość!  Zajęcia będziemy prowadzić do końca sierpnia. Gorąco zachęcamy, gdyż pozostało już mało czasu. 

 • Blisko 500 tys. zł na remont drogi KG2

   

  Droga KG2 została oddana do użytku w styczniu bieżącego roku.  Szybko okazało się, że nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 posiada szereg usterek, które zostały usunięte w ramach udzielonej gwarancji przez wykonawcę robót. Teraz, droga wymaga przeprowadzenia kolejnych prac remontowych, w związku ze skutkami czerwcowych nawałnic. PZDW w Rzeszowie szacuje, że koszt przewidzianych napraw wyniesie około 500 tys. zł.

 • Wypadek w Brzyskach z udziałem motocyklisty. Zmarł 16-latek.

   

  AKTUALIZACJA: Dzisiaj około 16. w Brzyskach doszło do wypadku drogowego z udziałem motocyklisty.  Na miejscu jest zespół ratownictwa medycznego udzielał kierowcy jednośladu pierwszej pomocy. Niestety, 16-latek zmarł. 

 • Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazało blisko 2 mln zł do poszkodowanych w wyniku powodzi

  Po czerwcowych nawałnicach, jakie przeszły przez Podkarpacie, Caritas Diecezji Rzeszowskiej ruszyło na pomoc powodzianom. Oprócz wsparcia rzeczowego poszkodowane rodziny otrzymały środki finansowe. W ramach zbiórki do puszek zorganizowanej w parafiach oraz od darczyńców udało się zebrać kwotę 1 744,800 zł...

 • W Skołyszynie oddano ponad 30 litrów krwi!

   

  O tym, że krew ratuje życie nie trzeba nikogo przekonywać. W akcji krwiodawstwa, zorganizowanej dzisiaj przy remizie OSP Skołyszyn zebrano jej ponad 30 litrów. Trafi ona do RCKiK w Rzeszowie. Akcji towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci oraz pokazy sprzętu, którego dawniej i obecnie, na co dzień używają, bądź też używali podczas akcji strażacy ochotnicy.

 • The Hamburgers – recepta na wyśmienity smak! Spróbuj nowości w Doner King

 • Fundacja PGNiG przekazała kolejną transzę pomocy dla poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic

   

  Kolejna partia sprzętu AGD od Fundacji PGNiG trafiła do rodzin poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic i podtopień. W Jaśle z pomocy rzeczowej skorzysta 28 gospodarstw domowych, które przed miesiącem dotknął żywioł.

 • Urząd Miasta w Jaśle odpowiada na petycję w sprawie wycinki drzew

   

  Kilka dni po tym, jak w sieci pojawiła się petycja w sprawie planowanej wycinki drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich, apel mieszkańców miasta zatroskanych o ich los, doczekał się odpowiedzi ze strony Urzędu Miasta w Jaśle. Magistrat przekonuje, że robi wszystko, aby ocalić jak największą liczbę drzew przewidzianych do usunięcia w związku z budową ścieżki rowerowej. Analizowane obecnie przez urzędników rozwiązanie może pozwolić na zachowanie dziesięciu z nich.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 1

   

  Niestety, ostatnie miesiące nie mogą być uznane za szczególnie szczęśliwe dla mieszkańców naszego kraju. W marcu rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spowodowała paraliż gospodarki, w maju-czerwcu – zniszczenie w południowo-wschodniej części Polski niosły liczne powodzie. 

 • Rusza modernizacja Placu Żwirki i Wigury oraz ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej – będą utrudnienia

   

  W ramach prowadzonego projektu „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego” już w najbliższym czasie rozpoczną się prace modernizacyjne Placu Żwirki i Wigury, a także sąsiednich ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej. 

 • Czy uda im się obronić drzewa przed wycinką?

   

  Los blisko dwudziestu drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich wydaje się być przesądzony. Kolidują one bowiem z realizowaną przez Miasto Jasło ścieżką rowerową. Grupa mieszkańców miasta nie zamierza jednak składać broni w walce o ich ocalenie. Ich orężem ma być petycja, której adresatem są miejscy radni.

 • Toyota rozwija skrzydła w Jaśle

   

  Branża motoryzacyjna nie toleruje stagnacji. Potwierdzenia dla tak postawionej tezy nie trzeba szukać daleko. Jasielski salon Toyoty stawiając na rozwój...

 • Nowy dyrektor jasielskiego MOSiR-u

  Marek Dyląg został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Zastąpił na tym stanowisku Tadeusza Baniaka, który funkcję tę pełnił w sumie przez ponad 17 lat. Nowy dyrektor pracował już wcześniej na MOSiR-ze, w latach 1999-2008 był zastępcą ośrodka.

 • Wracamy z obuwiem najlepszych polskich marek! Wielkie otwarcie już w sobotę 1.08.2020

   

  Po kilku długich  miesiącach przerwy, wracamy do Was z obuwiem najlepszych polskich marek. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105