Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Wystawa z okazji 100-lecia Policji

14

28 listopada br., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Policja w służbie Niepodległej". Uczestnicy wernisażu będą mogli zapoznać się z archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi początki Policji Państwowej. O funkcjonowaniu tej formacji w okresie międzywojennym na terenie jasielszczyzny i obecnego Podkarpacia opowie mł. insp. Mariusz Skiba Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie. Wystawę można będzie oglądać do 14 grudnia br.

W ubiegłym roku obchodziliśmy szczególne dla każdego Polaka święto związane z jubileuszem 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesienią 1918 roku po 123 latach zaborów, Państwo Polskie odrodziło się na nowo. Zaledwie osiem miesięcy od tego wydarzenia 24 lipca 1919 roku posłowie uchwalili ustawę o Policji Państwowej. Z tą chwilą nowa formacja, w odradzającym się państwie, stała się "organem wykonawczym władz państwowych oraz samorządowych odpowiedzialnych za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego".

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100 rocznicy powołania Policji, funkcjonariusze jasielskiej komendy, we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie oraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaśle, przygotowali dla mieszkańców jasielszczyzny wystawę historczną. Zainteresowane osoby od dnia 28 listopada br., będą mogły zapoznać się z archiwalnymi zdjęciami i materiałami przedstawiającymi funkcjonowanie Policji Państwowej.

W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano także dwa wykłady tematyczne związane z historią Policji i początkach jej funkcjonowania na terenie obecnego Podkarpacia oraz ziemi jasielskiej. Pierwszy wykład pt. "Policja w służbie Niepodległej. Z kart Historii Policji Państwowej w Powiecie Jasielskim", odbędzie się w dniu inauguracji wystawy 28 listopada br., w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 13:00. W uroczystej inauguracji udział wezmą zaproszeni goście w tym przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, jak również policjanci i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Drugi wykład pt. „Kryminalne przedwojenne Jasło”, przygotowany z myślą o mieszkańcach powiatu jasielskiego, odbędzie się w dniu 29 listopada br., o godz. 17:00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Prelegent: mł. insp. Mariusz Skiba, dr historii, Nauczyciel Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, autor wielu artykułów i prac na temat historii Policji Państwowej oraz zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Wystawa potrwa do 14 grudnia br. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia w Miejsckiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

KPP Jasło/PW

Napisany dnia: 15.11.2019, 14:24
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Autorski
dnia 15.11.2019, 17:52
Ocena
komentarza:
0
To może byc ciekawe
@ kaja
dnia 16.11.2019, 08:27
Ocena
komentarza:
2
Raczej nieciekawe. Np. fakt, że w l. 1932 - 38 tylko podczas tłumienia protestów głównie chłopskich policja zastrzeliła bądź zabiła w inny sposób ponad 800 osób. Te dane pochodzą z oficjalnej nformacji udzielonej przez premiera Sławoja - Składkowskiego /tego od sławojek/ w odpowiedzi na interpretację poselską. To kilkakrotnie więcej niż łączna liczba ofiar protestów w Poznaniu 1956 r, na Wybrzeżu 1979 r, w stanie wojennym.
@ kaja
dnia 16.11.2019, 08:16
Ocena
komentarza:
0
Czy to prawda, ze obecna wadza ma przywrócić umundurowanie granatowej policji?
@ Artur
dnia 16.11.2019, 08:31
Ocena
komentarza:
1
No właśnie, chętnie się dowiem, czy w Jaśle policja tłumiła protesty i zastrzeliła kogoś? Jak do tego doszło. Gdzie to było? A jeśli nie strzelała to dlaczego?
@ ao Artur
dnia 16.11.2019, 12:45
Ocena
komentarza:
1
O Jaśle nic nie wiem. W wystąpieniu z 24.01.1938 r. premier Sławoj - Składkowski podał liczbę 818 osób zabitych przez policję w l. 30. W samym tylko 1937 r. podczas protestowe chłopskich zginęło 46 osób, aresztowano ponad 5 tys. osób, 108 funkcjonariuszy policji zostało rannych.
@ bq
dnia 17.11.2019, 14:07
Ocena
komentarza:
1
coś mi się kojarzy że w okolicach Rzeszowa były ofiary protestów. W Jaśle chyba był względny spokój.
@ Anna
dnia 16.11.2019, 14:47
Ocena
komentarza:
2
W 1918r Polska odzyskała niepodległość ale dla zwykłego człowieka to nie miało żadnego znaczenia czy żyje w Polsce czy pod panowaniem cesarza czy cara bo i tak musiał iść do dworu szlacheckiego pańszczyznę odrabiać .
@ Do Anny
dnia 17.11.2019, 00:07
Ocena
komentarza:
-2
Pańszczyzna została zniesiona w połowie XIX wieku więc nie pisz bzdur. A to że chłopi pracowali w dworach to nie jest pańszczyzna tylko praca zarobkowa
@ kr
dnia 17.11.2019, 07:43
Ocena
komentarza:
2
Zniesienie pańszczyzny niewiele poprawiło, bo chłop był nadal uzależniony od dworu. Poprawą było zniesienie poddaństwa dzięki czemu ludzie mogli emigrować do Ameryki czy wyjeżdżać na saksy.
@ Anna do anny
dnia 17.11.2019, 07:48
Ocena
komentarza:
3
Chlop mial prace zarobkową na dworze hehe paniusiu poczytaj no trochę historii ogladnij Janosika tylko nie tego od Holand bo to są bzdury popytaj ludzi bo jeszcze żyją i pamiętają i nie pisz banialuk jak tą pięknie bylo i jest to po co chlop strajkowal?teraz też strajkuja dobrze że nie strzelają a zginęli chłopi dawniej teraz kilku robotnikow!!!nie styropianowcow Ci się mają dobrze..
@ dragoness
dnia 17.11.2019, 13:42
Ocena
komentarza:
2
Naprawdę poleca pan serial "Janosik" jako obraz życia chłopów? Serio?
@ do Anny
dnia 19.11.2019, 10:27
Ocena
komentarza:
0
Nie polecaj mi idiotycznych filmów do oglądania bo to kompromituje Twój poziom wiedzy. Nie twierdzę że chłopom żyło się przed wojną dobrze, ale nie pisz bzdur, że odzyskanie niepodległości nie wpłynęło na życie przeciętnego człowieka. Nawet na Ciebie wpłynęło, choć o tym nie wiesz. Bez niepodległości pisałabyś listy z łagru po rusku a nie klepałabyś komentarzy w ojczystym języku.
@ Ozon
dnia 28.11.2019, 23:30
Ocena
komentarza:
0
Było może inaczej czy wiedza tylko książkowa jak kos wcześniej pisał pytać dużo pytać ludzi już prawie wiekowych ale pamiętają. Wiesz kobiecino że do szkoły chodzili 15 kilometrów?w jedną stronę ale co tam najlepiej tkwić na swojej tezie @.
@ Anna do anny
dnia 19.11.2019, 05:12
Ocena
komentarza:
2
Serio ,młoda jesteś mało wiesz nic nie przeżyłas z tych czasów. Popytaj
ludzi może jeszcze zdążysz bo jest ich już bardzo mało ale pamiętają .
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • W Pielgrzymce oddano do użytku nowe mosty

   

  Na drodze wojewódzkiej 993 w Pielgrzymce oddano do użytku dwa mosty na tamtejszych potokach. Wartość inwestycji przekracza kwotę 6 mln zł. Budowa i przebudowa mostów w zamyśle inwestorów stanowić ma jeden z elementów modernizacji ciągu komunikacyjnego łączącego województwo podkarpackie z małopolskim.

 • Fascynujący sposób na przekraczanie granic wyobraźni

   

  Gry fabularne są wielką pasją Jakuba Węgrzynowicza. Już niebawem na rynku pojawi się pierwszy tytuł jego autorstwa. Jaślanin ma nadzieję, że w dobie renesansu gier RPG sięgać będzie po nie coraz więcej osób.

 • Jasielski szpital ma nowy ambulans

   

  Jasielski szpital ma nową kartkę. Trafiła ona do jasielskiej lecznicy w ramach rządowego programu wymiany ambulansów. Jego zakup w znacznej mierze sfinansowany został ze środków Skarbu Państwa. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny służyć będzie ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców powiatu jasielskiego.

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Budowa mostu na Gądkach coraz bliżej. Miasto wybrało wykonawcę.

   

  Rozstrzygnięto przetarg na budowę mostu na osiedlu Gądki. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma REMOST Sp. z o.o. z Dębicy. Wartość inwestycji przekracza kwotę 8 mln zł.

 • Powiat podejmie się budowy prawoskrętu

  Radni powiatowi popierają inwestycję związaną z przebudową ul. Kasprowicza i wiążącą się z tym budową prawoskrętu między drogami wojewódzką nr 992 a krajową nr 28. Na wczorajszej sesji wyrazili zgodę na przeznaczenie 50 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowej w 2020 r.

 • Nowy klip Mateusza Mijala już we wtorek!

  "W Zakopanem Cię poznałem" to najnowsza piosenka Mateusza Mijala, którą będziemy mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć już w najbliższą sobotę po godzinie 19. w Radiu Wawa. Klip do utworu pojawi się we wtorek...

 • "OSP by chciała nowe auto"

  Strażacy ochotnicy z Myscowej znaleźli się w patowej sytuacji. Ich jedyny, a zarazem najstarszy w gminie Krempna samochód ratowniczo-gaśniczy jest niezdatny do wyjazdów. Swój dotychczasowy wóz chcą im przekazać strażacy z województwa warmińsko-mazurskiego. Aby samochód mógł trafić do Myscowej potrzebne jest 6 tys. zł.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Powinniśmy starzeć się w zdrowiu

   

  Polskie społeczeństwo starzeje się. Żyjemy coraz dłużej. Jakie jednak mamy szanse na to, aby u schyłku życia cieszyć się dobrym zdrowiem? Na to i wiele innych kluczowych z punktu widzenia pacjentów w podeszłym wieku pytań starano się odpowiedzieć podczas zorganizowanej w Jaśle konferencji medycznej „Interdyscyplinarne aspekty geriatrii”.

 • Nie pozwól, aby mróz Cię zaskoczył

 • Rozpoczynają się prace remontowe na chirurgii

  W jasielskim szpitalu rusza przebudowa męskiej części oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej. Prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku...

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105