Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Wystawa z okazji 100-lecia Policji

14

28 listopada br., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Policja w służbie Niepodległej". Uczestnicy wernisażu będą mogli zapoznać się z archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi początki Policji Państwowej. O funkcjonowaniu tej formacji w okresie międzywojennym na terenie jasielszczyzny i obecnego Podkarpacia opowie mł. insp. Mariusz Skiba Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie. Wystawę można będzie oglądać do 14 grudnia br.

W ubiegłym roku obchodziliśmy szczególne dla każdego Polaka święto związane z jubileuszem 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesienią 1918 roku po 123 latach zaborów, Państwo Polskie odrodziło się na nowo. Zaledwie osiem miesięcy od tego wydarzenia 24 lipca 1919 roku posłowie uchwalili ustawę o Policji Państwowej. Z tą chwilą nowa formacja, w odradzającym się państwie, stała się "organem wykonawczym władz państwowych oraz samorządowych odpowiedzialnych za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego".

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100 rocznicy powołania Policji, funkcjonariusze jasielskiej komendy, we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie oraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaśle, przygotowali dla mieszkańców jasielszczyzny wystawę historczną. Zainteresowane osoby od dnia 28 listopada br., będą mogły zapoznać się z archiwalnymi zdjęciami i materiałami przedstawiającymi funkcjonowanie Policji Państwowej.

W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano także dwa wykłady tematyczne związane z historią Policji i początkach jej funkcjonowania na terenie obecnego Podkarpacia oraz ziemi jasielskiej. Pierwszy wykład pt. "Policja w służbie Niepodległej. Z kart Historii Policji Państwowej w Powiecie Jasielskim", odbędzie się w dniu inauguracji wystawy 28 listopada br., w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 13:00. W uroczystej inauguracji udział wezmą zaproszeni goście w tym przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, jak również policjanci i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Drugi wykład pt. „Kryminalne przedwojenne Jasło”, przygotowany z myślą o mieszkańcach powiatu jasielskiego, odbędzie się w dniu 29 listopada br., o godz. 17:00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Prelegent: mł. insp. Mariusz Skiba, dr historii, Nauczyciel Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, autor wielu artykułów i prac na temat historii Policji Państwowej oraz zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Wystawa potrwa do 14 grudnia br. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia w Miejsckiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

KPP Jasło/PW

Napisany dnia: 15.11.2019, 14:24
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Autorski
dnia 15.11.2019, 17:52
Ocena
komentarza:
0
To może byc ciekawe
@ kaja
dnia 16.11.2019, 08:27
Ocena
komentarza:
2
Raczej nieciekawe. Np. fakt, że w l. 1932 - 38 tylko podczas tłumienia protestów głównie chłopskich policja zastrzeliła bądź zabiła w inny sposób ponad 800 osób. Te dane pochodzą z oficjalnej nformacji udzielonej przez premiera Sławoja - Składkowskiego /tego od sławojek/ w odpowiedzi na interpretację poselską. To kilkakrotnie więcej niż łączna liczba ofiar protestów w Poznaniu 1956 r, na Wybrzeżu 1979 r, w stanie wojennym.
@ kaja
dnia 16.11.2019, 08:16
Ocena
komentarza:
0
Czy to prawda, ze obecna wadza ma przywrócić umundurowanie granatowej policji?
@ Artur
dnia 16.11.2019, 08:31
Ocena
komentarza:
1
No właśnie, chętnie się dowiem, czy w Jaśle policja tłumiła protesty i zastrzeliła kogoś? Jak do tego doszło. Gdzie to było? A jeśli nie strzelała to dlaczego?
@ ao Artur
dnia 16.11.2019, 12:45
Ocena
komentarza:
1
O Jaśle nic nie wiem. W wystąpieniu z 24.01.1938 r. premier Sławoj - Składkowski podał liczbę 818 osób zabitych przez policję w l. 30. W samym tylko 1937 r. podczas protestowe chłopskich zginęło 46 osób, aresztowano ponad 5 tys. osób, 108 funkcjonariuszy policji zostało rannych.
@ bq
dnia 17.11.2019, 14:07
Ocena
komentarza:
1
coś mi się kojarzy że w okolicach Rzeszowa były ofiary protestów. W Jaśle chyba był względny spokój.
@ Anna
dnia 16.11.2019, 14:47
Ocena
komentarza:
2
W 1918r Polska odzyskała niepodległość ale dla zwykłego człowieka to nie miało żadnego znaczenia czy żyje w Polsce czy pod panowaniem cesarza czy cara bo i tak musiał iść do dworu szlacheckiego pańszczyznę odrabiać .
@ Do Anny
dnia 17.11.2019, 00:07
Ocena
komentarza:
-2
Pańszczyzna została zniesiona w połowie XIX wieku więc nie pisz bzdur. A to że chłopi pracowali w dworach to nie jest pańszczyzna tylko praca zarobkowa
@ kr
dnia 17.11.2019, 07:43
Ocena
komentarza:
2
Zniesienie pańszczyzny niewiele poprawiło, bo chłop był nadal uzależniony od dworu. Poprawą było zniesienie poddaństwa dzięki czemu ludzie mogli emigrować do Ameryki czy wyjeżdżać na saksy.
@ Anna do anny
dnia 17.11.2019, 07:48
Ocena
komentarza:
3
Chlop mial prace zarobkową na dworze hehe paniusiu poczytaj no trochę historii ogladnij Janosika tylko nie tego od Holand bo to są bzdury popytaj ludzi bo jeszcze żyją i pamiętają i nie pisz banialuk jak tą pięknie bylo i jest to po co chlop strajkowal?teraz też strajkuja dobrze że nie strzelają a zginęli chłopi dawniej teraz kilku robotnikow!!!nie styropianowcow Ci się mają dobrze..
@ dragoness
dnia 17.11.2019, 13:42
Ocena
komentarza:
2
Naprawdę poleca pan serial "Janosik" jako obraz życia chłopów? Serio?
@ do Anny
dnia 19.11.2019, 10:27
Ocena
komentarza:
0
Nie polecaj mi idiotycznych filmów do oglądania bo to kompromituje Twój poziom wiedzy. Nie twierdzę że chłopom żyło się przed wojną dobrze, ale nie pisz bzdur, że odzyskanie niepodległości nie wpłynęło na życie przeciętnego człowieka. Nawet na Ciebie wpłynęło, choć o tym nie wiesz. Bez niepodległości pisałabyś listy z łagru po rusku a nie klepałabyś komentarzy w ojczystym języku.
@ Ozon
dnia 28.11.2019, 23:30
Ocena
komentarza:
0
Było może inaczej czy wiedza tylko książkowa jak kos wcześniej pisał pytać dużo pytać ludzi już prawie wiekowych ale pamiętają. Wiesz kobiecino że do szkoły chodzili 15 kilometrów?w jedną stronę ale co tam najlepiej tkwić na swojej tezie @.
@ Anna do anny
dnia 19.11.2019, 05:12
Ocena
komentarza:
2
Serio ,młoda jesteś mało wiesz nic nie przeżyłas z tych czasów. Popytaj
ludzi może jeszcze zdążysz bo jest ich już bardzo mało ale pamiętają .
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rada parafialna, Caritas i Akcja Katolicka bronią księdza

  Mieszkaniec Tarnobrzega w jednym ze swoich wpisów na profilu facebook'owym wrócił wspomnieniami do czasów sprzed 34 lat, kiedy na lekcji religii ksiądz, który dzisiaj jest proboszczem w jednej z podjasielskich parafii miał brać dziewczynki na kolana i je dotykać. Przedstawiciele Akcji Katolickiej, Caritasu i rady parafialnej uważają, że duchowny został w perfidny sposób oczerniony i pomówiony...

 • Opłata za śmieci bez zmian dla mieszkańców Jasła. Radni o konieczności uszczelnienia systemu

   

  Miejscy radni w miniony poniedziałek podjęli decyzję w sprawie wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jaślanie, od 1 stycznia 2021 r. zapłacą za śmieci dokładnie tyle ile płacą teraz. Władze miasta podjęły również kroki w celu uszczelnienia systemu. Odstąpiono jednak od pierwotnego projektu, w którym opłata za gospodarowanie odpadami w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych (bloków mieszkalnych) miałaby być obliczana w oparciu o ilość zużytej wody.

 • Pociągi z Zagórza do Krakowa przez Jasło codziennie już od grudnia

   

  W grudniu bieżącego roku, w rozkładzie jazdy pociągów pojawią się nowe połączenia, którymi będzie można dotrzeć z Jasła do Krakowa. Pociąg PKP Intercity będzie kursował na linii Zagórz – Kraków codziennie.

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105